Povežite se s nama

Vijesti

GSG Velika Gorica: Saznajte sve što trebate znati o procesu energetske obnove

Evo koje su prednosti i kako se možete uključiti u ovaj veliki korak prema održivijoj budućnosti

Objavljeno

na

Energetska obnova je proces kojim se postiže poboljšanje energetske učinkovitosti uz samu mogućnost korištenja obnovljivih izvora energije. Poboljšanjem energetske učinkovitosti smanjuje se potrošnja energije i emisija stakleničkih plinova čime doprinosimo očuvanju okoliša.

Višestambene zgrade su često izgrađene u urbanim sredinama i služe kao stambene i/ili poslovne zgrade. Energetska obnova takvih zgrada je važna jer se time ostvaruje energetska učinkovitost zgrade što rezultira nižim troškovima energije, dok sam vizualni izgled obnovljene zgrade doprinosi atraktivnosti kako ulice tako i grada.

U vrijeme kada se sve više govori o potrebi za energetskom održivosti i učinkovitosti, postavlja se pitanje što je točno cilj obnove. Ciljevi mogu biti različiti, ali u svakom slučaju je riječ o korištenju manje energije, poboljšanju kvalitete života stanara, smanjenju troškova grijanja i osiguranju dugoročne održivosti zgrade (primjena mjera povećanja potresne otpornosti zgrade, sigurnosti u slučaju požara i osiguranja unutarnjih klimatskih uvjeta te horizontalnih mjera).

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine je 1.4.2022. godine objavilo novi Poziv na dodjelu bespovratnih sredstva „Energetska obnova višestambenih zgrada“, u okviru inicijative 6. Nacionalnog plana opravka i otpornosti Obnova zgrada. Osigurana je alokacija u iznosu od 300 milijuna kuna (39.816.842,52 €). Bespovratna sredstva se dodjeljuju iz Mehanizma za oporavak i otpornost, najvažnijeg elementa u okviru instrumenta „EU sljedeće generacije“ (NextGenerationEU), koji će pomoći EU-u da ostvari cilj klimatske neutralnosti do 2050. godine.

– Iskazanom voljom suvlasnika/stanara stambenih zgrada na upravljanju kod našeg društva aplicirano je 13 stambenih zgrada. GSG VG je prijavom na Poziv na dodjelu bespovratnih sredstava „Energetska obnova višestambenih zgrada“ Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine zbog premale alokacije u odnosu na iskazan interes uspio potpisati ugovor za tri zgrade na području grada Velike Gorice – kažu iz GSG Velika Gorica.

U dogovoru s predstavnicima suvlasnika zgrada koje su zadovoljile uvjete poziva i time osigurali financijska sredstva, pripremljena je dokumentacija o nabavi te su poslani pozivi na dostavu ponuda za izvođenje radova. Odabrani ponuditelji od strane suvlasnika, nakon definiranog Ugovora o nabavi kreću s izvođenjem radova. Odlukom suvlasnika zgrada u energetskoj obnovi radovi će obuhvaćati: rekonstrukciju vanjske ovojnice – vanjskih zidova i ravnih krovova, rekonstrukciju ovojnice grijanih prostora prema negrijanima te rekonstrukciju sustava unutarnje rasvjete. Cilj izvođenja radova je povećanje energetske učinkovitosti i dekarbonizacija zgrada, odnosno smanjenje potrošnje električne energije i emisije CO2, te ostvarenje uštede godišnje potrebne energije za grijanje od minimalno 50% na godišnjoj razini.

Razdoblje provedbe Projekta je od dana početka obavljanja aktivnosti projekta, a najranije počevši od 1. veljače 2020. godine, do završetka svih predmetnih aktivnosti, a inicijalno traje najduže 24 mjeseca od dana sklapanja Ugovora, odnosno najkasnije do 30. lipnja 2026. godine.

Vijesti

Brzo rješenje – Reciklažno dvorište Velika Gorica ponovno otvoreno

Objavljeno

na

Objavio/la

Reciklažno dvorište Velika Gorica ponovno je otvoreno nakon kraćih poteškoća i već danas radi prema redovnom radnom vremenu, izvijestila je VG Čistoća.

“Poštovani korisnici, obavještavamo vas da je Reciklažno dvorište Velika Gorica očišćeno i ponovno otvoreno za zaprimanje otpada. Rad dvorišta sad se odvija prema redovnom radnom vremenu. Hvala na razumijevanju i strpljenju”, poručuju iz VG Čistoće.

Podjećamo, jutros je došlo do zatvaranja zbog problema uzrokaavnih snijegom, a svi građani bili su upućeni odnositi otpad na Reciklažno dvorište Mraclinska Dubrava.

Nastavite čitati

Vijesti

Hladnoća ne popušta! HZJZ upozorava na opasnosti niskih temperatura

Snijeg i niske temperature i dalje pogađaju Hrvatsku…

Objavljeno

na

Objavio/la

Snijeg je prekrio dijelove Hrvatske, a temperature su ove zime pale i do -14 °C. Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) upozorava građane da niske temperature mogu ozbiljno ugroziti zdravlje, od ozeblina i smrzotina do pothlađenosti koja u ekstremnim slučajevima može biti opasna po život.

Kako prenosi Večernji.hr, HZJZ preporučuje da izlazak na hladnoću bude ograničen na nužne situacije, uz praćenje vremenske prognoze i upozorenja o niskim temperaturama. Važno je odjenuti slojevitu, toplu odjeću koja zadržava toplinu, vunu, polipropilen ili svilu te zaštititi glavu, ruke i stopala. Kapu koja prekriva uši, rukavice i topla, vodootporna obuća smatraju se ključnim u prevenciji ozljeda od hladnoće, dok šalom preko usta treba smanjiti udisanje hladnog zraka, posebno kod osoba sa srčanim i plućnim problemima.

Osobama s kroničnim bolestima, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, savjetuje se izbjegavanje izlazaka u rano jutro i kasno navečer. Uz to, HZJZ upozorava na opasnost od klizavih površina i povećan rizik od padova. Teži fizički poslovi i aktivnosti koje ubrzavaju disanje također se ne preporučuju. Stručnjaci pozivaju građane da prate bližnje koji većinu vremena provode sami i po potrebi im pomognu.

U slučaju simptoma pothlađivanja ili ozeblina, trnjenje, gubitak osjeta prstiju, blijeda koža ili bo, HZJZ savjetuje brzo pronalaženje toplog prostora, skidanje vlažne odjeće i postupno zagrijavanje osobe umotavanjem u deke. Topli napitci poput čaja ili juhe mogu pomoći, ali izravno izlaganje jakom izvoru topline treba izbjegavati. Ako je stanje ozbiljno, preporučuje se kontakt s Hitnom medicinskom službom (194) ili Centrom za žurne službe (112).

Nastavite čitati

Vijesti

Policija zaustavila preprodaju droge u Velikoj Mlaki – pronađene veće količine marihuane i amfetamina

U stanu u Velikoj Mlaki policija je pronašla više od 170 grama različitih droga i vagu, a osumnjičeni je završio u pritvoru.

Objavljeno

na

Objavio/la

U stanu kuće u Velikoj Mlaki uhićen je 34-godišnjak kojeg policija sumnjiči da je nabavljao i preprodavao marihuanu, amfetamin i hašiš, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja predan je pritvorskom nadzorniku.

Kako izvještava Policijska uprava zagrebačka, do osumnjičenog su došli operativnim radom, a sumnje su potvrđene pretragom stana koji koristi. Policajci su ondje pronašli ukupno 76,3 grama marihuane pakirane u tri paketa, 80,6 grama amfetamina također u tri pakiranja te 17,2 grama smole konoplje u jednom pakiranju. Uz drogu je pronađena i digitalna vaga s tragovima opojnih sredstava.

Prema sumnjama policije, 34-godišnjak je drogu nabavljao na zasad neutvrđen način, skrivao je u stanu te je potom preprodavao na ilegalnom tržištu, čime je prekršio odredbe Zakona o suzbijanju zlouporabe droga. Nakon dovršetka kriminalističkog istraživanja protiv osumnjičenog je podnesena kaznena prijava Općinskom državnom odvjetništvu u Novom Zagrebu.

Nastavite čitati

Sport

Petarda Taxi Bračića i glatka pobjeda Gorenc Transporta u 1/16 finala na 33. Kup HVIDR-a

Danas je na rasporedu novih pet utakmica šesnaestine finala

Objavljeno

na

Objavio/la

Na 33. Kup HVIDR-a u Sportskoj dvorani Srednje strukovne škole u Velikoj Gorici jučer (utorak, 06. siječnja 2026.) je odigrano pet utakmica 1/16 finala. Zanimljive i efikasne utakmice, postignuto je 23 gola na 6 utakmica.

33. Kup HVIDR-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

33. Kup HVIDR-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Najuvjerljiviji dojam bila je predstava sastava Taxi Bračića, ne samo zbog visoke pobjede, nego i zbog igre odnosno nadmoći koja je pokazana na parketu. ”Taksisti” su svi redom aktivni nogometaši u goričkim klubovima, tjelesno su spremni i čestim izmjenama drže visoki ritam utakmice.

33. Kup HVIDR-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Na sličan način su i Gorenc Transporti riješili prolazak u osminu finala, golovima Grdenića i Galovića u prvom poluvremenu, a J.Kovačić je početkom drugog dijela postavio konačni rezultat.

Danas (srijeda, 07.01.2026.) na programu je novih pet utakmica šesnaestine finala, početak je u 17:30 sati.

Galerija fotografija:

33.Kup HVIDR-a 2025. (28.12.2025. – 11.01.2026.)

Rezultati 1/16 finala (06.01.2026.): Crofna – Turbina 2:4 (Baf, N.Tolj-ag / Kramarić 2, Kelava, N.Tolj), CB Scotch CB Passage – Gorenc Transporti 1:3 (Mikulin / Grdenić, Galović, Kovačić), Bau Elektro – CB Concordia Pizza Factory 2:4 (Panadić, Đurašić / Pavić, Kestić, Kos, Prenkpalaj), Taxi Bračić – Oštri Ćošak 5:0 (Lovrić, Harambšić, Matić, Vojnović, Glavić-ag), Elektroluč Solar – Kos Prijevoz 0:2 (Drezga, Beloša-Fijan).

Nastavite čitati

Vijesti

Izložba malih životinja otkazana zbog lošeg vremena

Objavljeno

na

Velika Gorica ostaje bez najavljene izložbe malih životinja jer je Udruga uzgajatelja malih životinja Turopolje, koja se trebala održati od 9. do 11. siječnja.

Podsjećamo, izložba je trebala okupiti oko 600 životinja i oko 40 uzgajatelja te nagraditi one najbolje.

Razlog otkazivanja su nepovoljni vremenski uvjeti, a organizatori su potvrdili kako se manifestacija, nažalost, neće održavati ni tijekom cijele izložbene sezone 2025./26.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno