Gospodarstvo
Gospodarstvo u fokusu: Županije su nositelji regionalnog razvoja
Objavljeno
prije 7 godinana
Objavio/la
Miljenko MilanovićHrvatska zajednica županija, u suradnji s poslovnim tjednikom Lider, organizirala je konferenciju „Gospodarstvo u fokusu“ s glavnom temom „Županije nositelji regionalnog razvoja“.
Pokrovitelj konferencije, na kojoj su sudjelovali gospodarstvenici, političari, investitori, predstavnici veleposlanstava bio je predsjednik Hrvatskoga sabora Božo Petrov. Naglasio je da je neravnomjeran razvoj RH jedan od ključnih problema na kojega županije, u suradnji s gospodarstvom, moraju odgovoriti. Hrvatska je izašla iz krize, rekao je predsjednik Sabora, i danas ozbiljno može pristupiti pitanju funkcionalne i fiskalne decentralizacije.
„Snažno se zalažem za štednju i rezanje svih nepotrebnih stavki u proračunu koje služe bujanju administracije, ali u isto vrijeme se zalažem za povećanje svih stavki proračuna koje služe poticanju razvoja gospodarstva, osobito izvozno orijentiranog, za poticanje razvoja obrazovanja i održivog razvoja“, rekao je Petrov dodavši da treba pohvaliti dobre rezultate koje su županije ostvarile u povlačenju novca iz EU fondova. Poručio je da županije i središnja državna vlast trebaju postati partner gospodarstvu.
„Svako radno mjesto koje zajedno uspijemo stvoriti ili sačuvati, jedna je osoba, jedna obitelj više u Hrvatskoj“, rekao je predsjednik Sabora.
U sklopu konferencije, uz ostalo, održane su panel rasprave „Što županije nude, a što investitori očekuju“, u kojoj je jedan od sudionika bio i župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić, te „Kako poboljšati investicijsku klimu u Hrvatskoj“. U Zagrebačkoj županiji bi ove godine, rekao je župan Kožić, trebalo biti investicija u vrijednosti preko milijardu kuna.
„Radi se o izuzetno visokom iznosu, koji će značajno utjecati i na razvoj gospodarstva. Prije svega, počinje realizacija projekta Regionalnoga vodoopskrbnog sustava istočnog dijela županije, zajedno s PDV-om vrijednog preko 850 milijuna kuna. Tu su i druge investicije čiji je nositelj ili organizator Županija, poput kapitalne gradnje u školstvu u koju u 2017. ulažemo preko 50 milijuna kuna. U modernizaciju županijskih i lokalnih cesta također se ulaže više od 50 milijuna kuna, u proširenje ponude Specijalne bolnice „Naftalan“, zajedno s PDV-om, oko 45 milijuna kuna, u gradnju ULO hladnjače u Distributivnom centru za voće i povrće 27 milijuna kuna. Siguran sam da će ove investicije značajno doprinijeti novom zapošljavanju i rastu BDP-a, a time će i Zagrebačka županija postati još povoljnija destinacija za život i rad“, rekao je župan.
Predsjednik Hrvatske zajednice županija, ujedno i šibensko-kninski župan Goran Pauk, uvodno je izjavio da za poboljšanje investicijske klime treba pojednostaviti procedure raspolaganja državnom imovinom te investitorima na transparentan način dati uvid koji su njihovi benefiti „ako uđu u RH“.
„To vam se doslovno svodi na ‘kako će mi se vratiti ono što uložim’. To se mora rješavati kroz državne zakone, a mi na lokalnoj razni trebamo osigurati osnovne uvjete. Naše planske procedure i raspolaganje državnom imovinom značajno mogu otežati ulazak investitora i brži početak realizacije njihove investicije“, rekao je Pauk. Govoreći o mogućem teritorijalnom preustroju RH, rekao je da je pravo rješenje funkcionalna i fiskalna decentralizacija, a ne novo teritorijalno prekrajanje.
„Mislim da smo tu priču savladali! Državu treba razvlastiti u ovlastima i spustiti ih na niže razine, u prvom redu na županije kao nositelje regionalnog razvoja. Do sada nismo čuli nikakve posebne benefite koje bi donijele neke nove teritorijalne organizacije. Držimo se ovoga što imamo, onoga što je rekao premijer Plenković na sastanku sa županima uoči lanjskoga Božića. Da su županije ‘zadana kategorija‘ i da se prekine razmišljanje o njihovom ukidanju, a nastavi razmišljati o njihovom jačanju“, rekao je Pauk.
Možda vam se sviđa
Gospodarstvo
FOTO VG Foto – svečano obilježena 40. obljetnica
Objavljeno
prije 3 danana
28. rujna 2023.Objavio/la
David Jolić

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Fešta povodom 40.obljetnice foto obrta VG Foto, vlasnik Vlado Kolarec, održana je sinoć na Trgu Stjepana Radića na prostoru ispred studija. Obilježavanju obljetnice odazvali su se mnoge osobe iz foto branše iz Zagreba, Vrbovca i Velike Gorice. Svečanost je otvorio Igor Kolarec, koji je u ležernom tonu prvo kazao nešto o povijesti fotografije te o počecima VG Foto.

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Spomenut je podatak da je u Obrtu kroz stručnu praksu prošlo 60 učenika, a neki od njih su svoje prvo zaposlenje dobili u VG Foto. Profesionalni fotograf Vlado Kolarec je paralelno izgrađivao svoj obrt i stručno se usavršavao. Osim organiziranja više samostalnih izložbi odlazio je i na europske izložbe najsuvremenije foto tehnike u Njemačkoj (Köln). Imao je deset godina ugovor s Europskim uredom prije ulaska Hrvatske u Europsku Uniju. Bio im je na dispoziciji 24 sata. Fotomaterijale i videozapise slao je u Bruxelles.

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr
VG Foto surađivao je s crkvama u tri dekanata (krstitke, vjenčanja, krizme). Vladina djeca, sin i kćer, stekli su visoku naobrazbu vezanu za fotografsku odnosno video djelatnost. Kćer je dio školovanja završila u Italiji (Padova). Igor ima vlastiti foto studio.

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Ako se na ovih 40 godina VG Foto obrta doda i 13 godina koje je odradio prije nego li je utemeljio vlastiti obrt, znači, Vlado Kolarec je profesionalni fotograf 53 godine! Iako je svoj dječački san i hobi pretvorio u životno zanimanje, kaže da mu je fotografija još uvijek i hobi i posao!
Galerija fotografija
Gospodarstvo
VIDEO Nova era elegancije: Gašparić Grupa ima novi vizualni identitet s otmjenim pečatom
S primjenom znaka „G“ žele zadržati prepoznatljivost na tržištu te ujediniti tvrtke koje posluju pod Gašparić grupacijom.
Objavljeno
prije 3 tjednana
13. rujna 2023.Objavio/la
Redakcija Cityportala
Gašparić Grupa, najpoznatiji multi-brand prodajno-servisni centar u kontinentalnom dijelu Hrvatske, lansira novi vizualni identitet te time obilježava novo poglavlje u svom uspješnom poslovanju.
– Kao tvrtka koja djeluje u automobilskoj industriji preko tri desetljeća, prepoznajemo važnost kontinuiranog rasta kako bismo ostali relevantni u izazovnom okruženju koje nas okružuje. Naša misija je usmjerena na pružanje jedinstvene usluge kao primarni fokus našeg poslovanja. Stoga, novi vizualni identitet nije samo estetska promjena, već odraz ideje da isključivo rastom i prilagodbom vremenu u kojem živimo, možemo nastaviti pružati najbolja rješenja te postati prvi izbor partnera za mobilnost na hrvatskom tržištu – podijelila je s nama svoja razmišljanja Lana Gašparić, CEO Gašparić Grupe.
Moderna i dinamična grafika novog vizualnog identiteta odražava njihovu predanost inovacijama, a s primjenom znaka „G“ žele zadržati prepoznatljivost na tržištu te ujediniti tvrtke koje posluju pod Gašparić grupacijom.
Gospodarstvo
Službeno je! Nakon 120 godina Velika Gorica novi dom Hrvatske pošte
Danas u Velikoj Gorici radi 1700 radnika Hrvatske pošte.
Objavljeno
prije 3 tjednana
12. rujna 2023.Objavio/la
Redakcija Cityportala
Rješenjem Trgovačkog suda u Zagrebu novo sjedište HP – Hrvatske pošte d.d. je od 8. rujna u Velikoj Gorici u Nacionalnom skladišno-sortirnom centru u Poštanskoj ulici 9. Promjenom sjedišta tvrtke, nakon 120 godina i formalno završava jedno važno povijesno razdoblje hrvatskoga poštanskog sustava.
Gradnja novoga sortirnog centra počela je polaganjem kamena temeljca u svibnju 2017., a službeno je otvoren u rujnu 2019. Na parceli površine 70.200 m2 nalazi se kompleks površine 38.200 m2 koji obuhvaća sortirnicu, visoko regalno skladište, poštansku i paketnu logistiku, IT i podatkovni centar te podršku poslovanju. U drugoj fazi gradnje, koja je dovršena 2023., sagrađen je nastavak administrativne zgrade tako da danas u Velikoj Gorici radi 1700 radnika Hrvatske pošte.
Investicijom vrijednom 50 milijuna eura podignut je najsuvremeniji logistički centar u ovom dijelu Europe te je počela nova era Hrvatske pošte, a promjena sjedišta je i formalna potvrda novog razdoblja pošte i logistike u Hrvatskoj.
Nova korporativna strategija s pogledom na 2030. usmjerena je na daljnju digitalizaciju vlastitog poslovanja, ali i cjelokupnog tržišta, poboljšanje materijalnih uvjeta rada te na zeleno poslovanje.
Gospodarstvo
Uz simbole na plastičnoj ambalaži do lakše reciklaže
Većina proizvoda koje koristimo u svakodnevici sadrže plastiku. Evo koju je plastičnu ambalažu najbolje izbjegavati, a koju možete ponovno upotrebljavati.
Objavljeno
prije 1 mjesecna
24. kolovoza 2023.Objavio/la
Redakcija Cityportala
Jedan od najvećih izazova modernog doba je problem plastike koja se oko nas neprestano gomila te je nalazimo posvuda. Ako malo bolje pogledamo, većinu proizvoda koje koristimo u svakodnevici sadrže plastiku, a uz to upravo plastiku prilikom odvajanja otpada najčešće odvajamo.
Zbog toga je najbolje spriječiti njezino stvaranje, ali i pripaziti koju vrstu plastike kupujemo budući da za neke oznake stručnjaci kažu da ih je bolje ne koristiti jer se teško recikliraju te mogu predstavljati i opasnost za ljudsko zdravlje.
Kako bi bili što odgovorniji i smanjili udio plastike u svojem kućanstvu, važno je upoznati se sa simbolima za plastičnu ambalažu. Imamo ih ukupno sedam, a stručnjaci savjetuju izbjegavati ambalažu s oznakama 3, 6 i 7 dok je za višekratnu upotrebu najbolje upotrebljavati plastiku s oznakama 2,4 i 5.
Princip numeriranja i kratica za označavanje ambalažnog materijala je vrlo jednostavan, a evo kako ih prepoznati i što oni znače:
1. PET ili PETE (POLIETILEN) – ova vrsta plastike među najčešće je korištenom plastikom namijenjena širokoj potrošnji. Većina bočica s vodom i sokovima napravljena su upravo od ove vrste plastike. Proizvodi bi se trebali koristiti samo jednom jer se višekratnom uporabom povećava rizik od razvoja bakterija. S obzirom na to da je polietilen lako reciklirati, bolje je da ga odmah bacite u reciklažni spremnik.
2. HDP ili HDPE (POLIETILEN VISOKE GUSTOĆE) – dobra plastika – ambalaža je proizvedena od kvalitetnog materijala. Većinom je deblja te se smatra najsigurnijom za korištenje jer ne ispušta gotovo nikakve kemikalije i može se ponovno koristiti. Od ove krute plastike izrađuju se pakiranja za kozmetiku, boce za mlijeko i ulje, tekući deterdženti, igračke itd. Stručnjaci savjetuju kupovanje ambalaže od ove vrste plastike jer HDP može se reciklirati i do deset puta.
3. PVC ili 3V (POLIVINIL KLORID) – plastika koja sadrži Ftalate – toksične kemikalije koje utječu na hormone u tijelu te se preporuča posegnuti za alternativnim proizvodom. Od ove vrste plastike izrađuju se cd-i, ploče, pakiranja od lijekova i baterija, školski pribor ali i neke igračke za djecu i kućne ljubimce – stoga svakako obratite pozornost jer reciklaža za ovu vrstu plastike je gotovo nemoguća.
4. LDP ili LDPE (POLIETILEN NISKE GUSTOĆE) – plastika koja ne ispušta kemikalije u i smatra se sigurnom za redovitu upotrebu te se može upotrebljavati više puta. Nažalost, ne može se koristiti za proizvodnju boca već se najčešće koristi za proizvodnju plastičnih vrećica, omota za kruh itd. Njegova stopa recikliranja je također jako niska.
5. PP (POLIPPROPILEN) – dobra plastika – ambalaža je najčešće od poluprozirne ili bijele plastike od koje se najčešće izrađuju čašice za jogurt ili kiselo mlijeko te se koristi u proizvodnji kuhinjskog posuđa. Sigurna je za upotrebu. Čvrsta je i otporna na toplinu, dobar je izolator protiv vlage, masnoće i kemikalija. Prikladna je i široko prihvaćena za recikliranje.
6. PS (POLISTIREN) – poznatiji kao stiropor koji kada se ugrije ispušta kancerogenu tvar Stiren. Polistiren je jeftina, lagana vrste plastike sa širokom lepezom upotrebe. Najčešće se koristi u izradi pakiranja za hranu i pića, kartona za jaja, plastičnog pribora za jelo, čaše za kavu itd. Reciklaža je moguća ali skupa i samim time ne pretjerano zastupljena.
7. PC ili OSTALO (OSTALI VIŠESLOJNI MATERIJALI) – nepoznata vrsta plastike pod koju su se sakrile sve ostale vrste plastike. Ne postoji standardizacija o njenom ponovnom korištenju ili mogućnosti reciklaže. Riječ je o plastici koja izlučuje kemikaliju BPA – bisfenol A koji negativno utječe na razvoj kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, karcinoma prostate itd. BPA je posebno opasan i za trudnice zbog mogućeg utjecaja na razvoj fetusa. Od ove vrste plastike se proizvode boce za sportska pića, posude za spremanje hrane, konzerve za hranu i limenke gdje se s vremenom, posebno pod utjecajem viših temperatura BPA izlučuje iz ambalaže i migrira u hranu koju konzumiramo. Kako je svijest o štetnosti BPA postala jako visoka, proizvođači posuda za hranu počeli su se okretati „BPA-free proizvodnji“ stoga je poželjno kupovati proizvode koji u sebi ne sadrže BPA.
Gospodarstvo
Bavite se stočarstvom, sadnjom voća, povrća? Skupite dokumentaciju, predajte zahtjev za potpore do 31.kolovoza
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRR) ističe kako je cilj programa pružiti financijsku potporu subjektima koji se bave proizvodnjom u osjetljivim sektorima stočarstva i biljne proizvodnje, nadoknaditi dio porasta troškova, te osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava.
Objavljeno
prije 2 mjesecana
11. kolovoza 2023.Objavio/la
Redakcija Cityportala
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRR) obavještava sve zainteresirane podnositelje da je do 31. kolovoza otvoreno podnošenje zahtjeva za potpore iz Programa državne potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektorima stočarske i biljne proizvodnje.
Cilj Programa je pružiti financijsku potporu subjektima koji se bave proizvodnjom u osjetljivim sektorima stočarstva (govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva, kozarstva, peradarstva, konjogojstva i pčelarstva) i biljne proizvodnje (voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjemena povrća i sjemenskog kukuruza). Potporom se nastoji nadoknaditi dio porasta troškova proizvodnje, osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava, čime se posljedično nastoji zadržati postojeća razina zaposlenosti i spriječiti poremećaji u opskrbi, kako prerađivačkog sektora, tako i krajnjih potrošača proizvodima navedenih sektora.
Detalje oko podnošenja zahtjeva, te potrebne dokumentacije provjerite OVDJE.
Naslovna fotografija: APPRR
Izdvojeno
-
Vijestiprije 4 dana
FOTO Velika Gorica dobila prvi solarni cvijet u Hrvatskoj
-
Vijestiprije 3 dana
Hrvatske ceste pozivaju vlasnike parcela u Cvetnić Brdu da se jave zbog otkupa, evo što nude!
-
Gospodarstvoprije 3 dana
FOTO VG Foto – svečano obilježena 40. obljetnica
-
Vijestiprije 4 dana
Završena je zgrada goričkog Centra izvrsnosti, učenici će se educirati na opremi vrijednoj dva milijuna eura