Povežite se s nama

Obrazovanje

Gorički vrtićarci u borbi protiv ‘opakog’ karijesa zahvaljujući inicijativi dr.Kaje Gmaz

Program redovitog pranja zubi u vrtićima započet će još ove godine, a za svu djecu je već osigurano 2000 četkica za zube.

Objavljeno

na

Ove godine će u svim gradskim vrtićima u Velikoj Gorici krenuti program redovitog, kontroliranog pranja zubi kako bi se utjecalo na suzbijanje i sprječavanje pojave karijesa među djecom, te kako bi najmlađi stekli pravilne navike po pitanju dentalne higijene. Ovime se i naš grad pridružuje nacionalnom programu koji se u Hrvatskoj provodi od 2019.godine, a nagrađen je i od strane Svjetske stomatološke udruge.

– Jako sam ponosna i sretna zbog toga, jer ćemo kroz ovaj program kontroliranog četkanja zubi kod djece u svim našim gradskim vrtićima dobiti jedan kontinuitet u brizi za oralno zdravlje. Program je započeo u Škotskoj, koja se suočila s velikim problemom karijesa kod djece, pa su godinama razvijali taj model, koji smo mi preuzeli i prilagodili. Program će u goričkim vrtićima započeti već ove godine, vjerujem do mjeseca rujna – rekla nam je dr.Kaja Gmaz. Također nam otkriva kako je potreba za ovim programom itekako opravdana, jer po pitanju karijesa kod djece naša zemlja, nažalost, dijeli zadnje mjesto s Bugarskom.

Program prevencije karijesa i kontroliranog pranja zubiju u gradskim vrtićima, uvodno predavanje/G.Kiš, cityportal.hr

Stoga je kao prvi korak u uvođenju ovog programa u ponedjeljak održano i stručno predavanje za dvjestotinjak odgojiteljica u Domu kulture Galženica, a uz dr.Gmaz, edukaciju su vodili i prof.dr.sc. Hrvoje Jurić, predstojnik Zavoda za dječju i preventivnu dentalnu medicinu Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te dr. Marijeta Jerkin.

– Provoditi ovakve programe oralne higijene putem institucija je izuzetno važno, jer djeca puno vremena borave u njima. Predavanjem rasvjetljavamo sve mitove i zablude po pitanju sprječavanja nastanka karijesa kod djece od najranije dobi, te educiramo kako usvojiti zdrave navike održavanja dentalne higijene. S održavanjem oralne higijene treba započeti već s prvim mliječnim zubićem, a najkasnije s godinu dana starosti djeteta – ističe prof.dr.sc. Hrvoje Jurić.

Dr.Hrvoje Jurić/G.Kiš, cityportal.hr

Program sprječavanja karijesa kod djece i redovitog pranja zubi u vrtićima, koji je započeo u Škotskoj, u našoj se zemlji provodi od 2019.godine, no njegova primjena ovisi o samoj inicijativi gradova, ravnatelja vrtića i odgajatelja.

– Svatko tko ga želi implemenirati dobro nam je došao i zato mi je veliko zadovoljstvo da nam se pridružila i Velika Gorica, kao šesti grad po veličini u Hrvatskoj – poručuje prof.dr.sc. Hrvoje Jurić, predstojnik Zavoda za dječju i preventivnu dentalnu medicinu Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Dr.Marijeta Jerkin, također brojnim sugrađanima poznata stomatologinja, godinama vodi edukaciju treniranog provođenja oralne higijene i programe nadziranog pranje zubiju, te ističe kako ga djeca odlično prihvaćaju. Također napominje kako je kad pričamo o prevenciji zubnog karijesa i povezanih bolesti najvažnije shvatiti da itekako možemo imati kontrolu nad bolesti.

– Najvažniji segment  u tome je kontrola uzročnika, a to su mikroorganizmi, njih pak kontroliramo tako da ih svakodnevno, redovito i učinkovito moramo skidati sa naših zubiju. Itekako možemo imati kontrolnu oralnog zdravlja u našim rukama – naglašava dr.Jerkin.

Dr.Marijeta Jerkin, dr.Hrvoje Jurić, dr.Kaja Gmaz/G.Kiš, cityportal.hr

Inicijatorica uvođenja programa prevencije karijesa kod djece u goričke vrtiće pobrinula se i za nabavku osnovnog alata u borbi protiv ‘opakog’ karijesa.

– Roditelji neće imati nikakvog dodatnog troška, sve će se provoditi u vrtićima, a putem donacije tvrtke Albidus dobili smo oko 2000 četkica za zube, a dogovorena je i suradnju sa stručnjacima sa Stomatološkog fakulteta i Udruge za prevenciju karijesa i promicanje oralnog zdravlja – otkriva dr. Kaja Gmaz.

Gospodarstvo

Obrtnici u šoku – kurikularna reforma ukida tražena zanimanja

Obrtnička komora Zagreb upozorava: Interes učenika za pojedina strukovna zanimanja nikad nije bio veći, a kurikulum ih ukida.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kurikularna reforma strukovnog obrazovanja izazvala je nezadovoljstvo kod hrvatskih obrtnika.
Pred otvaranjem 10. Zagrebačkog obrtničkog sajma, krajem siječnja, strahovito je odjeknula informacija kako od sljedeće školske godine više neće biti upisa za pojedina zanimanja.

Dio tih zanimanja je deficitaran na tržištu rada i vlada veliki interes među mladima za upis tih programa.

Nismo li naučili da su deficitarna zanimanja okosnica funkciranja svakodnevice?

Uzmimo na primjer zanimanje bravar ili tokar. Riječ je o industrijskim i proizvodnim zanimanjima. Prošle godine popunjena su sva upisna mjesta za bravara, a to zanimanje se nalazi i u preporuci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za upis i stipendiranje u školskoj godini 2025./2026. na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Od iduće godine neće se upisivati niti fotografi, iako su prošle školske godine popunjena sva upisna mjesta. Za jedno mjesto natjecalo se čak pet učenika.

Foto: Cityportal

– To je paradoks. Izgleda da državne institucije nisu koordinirane po ovom pitanju. Preporuke HZZ-a za područje Grada Zagreba i Zagrebačke županije jasno kažu za koje obrazovne programe treba povećati broj mjesta za upis, kao i broj stipendiranih učenika. S druge strane Ministarstvo obrazovanja donosi odluku da ta ista zanimanja ukidaju. Zanimljivo je za istaknuti kako zanimanja autoelektričar, pediker i plinoinstalater prošle godine nisu bila na popisu deficitarnih zanimanja. Ove godine su se našla, a mi ih ukidamo – upozorila je Antonija Tretinjak, potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: HOK Zagreb/Antonija Tretinjak

Oprezno sa praćenjem zahtjeva tržišta

Do ukidanja pojedinih programa obrazovanja došlo je i spajanjem srodnih zanimanja. Tako su automehaničari i autoelektričari spojeni u jedinstveno zanimanje automehatroničar ili autolakireri i autolimari u zanimanje serviser karoserije motornih vozila.

– Mi se slažemo ta treba pratiti zahtjeve tržišta i napredak tehnologije koji nose potrebu za novim zanimanjima, kao i spajanjem postojećih, ali tu treba biti oprezan. Uzmimo na primjer zanimanje plinoinstalater. Zagrebačka i Krapinsko-zagorska županija upisale su prošle godine više od planiranog broja učenika, zbog velikog interesa. Svi znamo koliko je to odgovoran posao i nepojmljivo je tu struku pripajati monterima strojarskih instalacija. Bojimo se da u određenim zanimanjima djeca neće dobiti potrebno specifično znanje i specijalizaciju – istaknula je Tretinjak.

Foto: Cityportal

Naukovanje isključivo u licenciranim radionicama

Još jedan problem vezan uz obrazovanje za strukovna zanimanja, upozoravaju iz Obrtničke komore Zagreb, jest odnedavna dozvola da se naukovanje učenika obavlja i u nelicenciranim radionicama. Tu dolazimo do drugog problema, da se kvaliteta tog dijela obrazovanja stavlja pod veliki upitnik.

– Hrvatska obrtnička komora inzistira na tome da naukovanje u programima u kojima se djeca školuju po jedinstvenom modelu obrazovanja moraju provoditi licencirani majstori. Kao prvo poslodavac mora imati majstorsku diplomu iz dotičnog zanimanja, što jamči kvalitetu i prijenos znanja. Osim toga, tu je niz drugih stvari koje licencirani obrtnik mora zadovoljiti da bi mogao provoditi naukovanje. Po novom modelu roditelji neće imati nikakav sustav na koji se mogu osloniti, a kao roditelju sigurno vam nije svejedno da li vam dijete provodi vrijeme kod nekoga tko je provjeren ili ga šaljete negdje gdje nema nadzora – upozorila je potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: Cityportal

Obrtnike se nije pitalo?

Doznajemo i kako kroz e-Savjetovanja predstavnici Hrvatske obrtničke komore nisu bili involvirani u proces kurikularne reforme strukovnog obrazovanja, a ono što je i predloženo od HOK-a, nije u potpunosti usvojeno.

Možda ovih problema ne bi bilo da su u kreiranju nacrta sudjelovali sami obrtnici i da su se u toj fazi poslušali njihovi prijedlozi – zaključuju u Hrvaskoj obrtničkoj komori Zagreb.

Ostaje nam nadati se da će obrazovanje za zanimanja koja su nam prijeko potrebna u svakodnevnom životu, ipak dobiti svoje mjesto u kurikulumu, jer ćemo u suprotnom jedino moći zapjevati stihove poznate pjesme: …gdje je nestao čovjek?

Nastavite čitati

Moja županija

FOTO Učenici Srednje strukovne škole Velika Gorica pobjednici Međužupanijskog natjecanja u disciplini ”Kućne instalacije”

Objavljeno

na

Objavio/la

Međužupanijsko natjecanje učenika u disciplini ”Kućne instalacije” u organizaciji Srednje strukovne škole Velika Gorica (SSŠVG) održano je danas (petak, 21.02.2025.) u holu Srednjih škola u Velikoj Gorici. Ravnatelj škole domaćina natjecanja Miroslav Antolčić u kratkom govoru pozdravio je natjecatelje i mentore, članove Prosudbenog povjerenstva i predstavnike sponzora natjecanja te otvorio natjecanje.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sve ih je u kraćem obraćanju pozdravio i Damir Zvonar, viši stručni savjetnik za strojarstvo, brodogradnju i metalurgiju te natjecateljima poželio uspješno rješenje zadanog praktičnog zadatka.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sudjelovalo je 11 ekipa (po 2 člana) iz 11 srednjih strukovnih škola iz 6 županija i Grada Zagreba. Izrada praktičnog zadatka (specifikacija i praktični dio) trajala je od 09:30 do 14:30 sati. Devet ekipa uspjele su u tom vremenu kompletno uraditi praktični zadatak.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prema ocjenama Prosudbenog povjerenstva prva tri mjesta su osvojili: 1. mjesto – Antonio Lozić i Petar Burazor, 67 bodova (Srednja strukovna škola Velika Gorica), mentor Tomislav Cerovski; 2. mjesto – Marko Uroić i Kruno Hruškar, 59 bodova (Srednja škola Bedekovčina),  mentor Nenad Pavetić; 3. mjesto – Luka Oršuš i Borna Sakač, 51 bod (Graditeljska škola Čakovec), mentor Josip Horvat. Dvije prvoplasirane ekipe plasirale su se na Državno natjecanje.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Članovi Prosudbenog povjerenstva bili su: Ivan Barać, dipl.ing. strojarstva, nastavnik SSŠVG-a, predsjednik, Željko Šimunek, dipl.ing. strojarstva, nastavnik predstavnik partnerske škole Vrbovec i Davor Družijanić, predstavnik obrtnika Zagrebačke županije.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nagrade za tri prvoplasirane ekipe dodjeljivali su predstavnici sponzora, kao i prigodne darove za sve ekipe. Tvrtke pokrovitelji natjecanja: ENISON, TE-CE i DAIKIN.

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. Meðužžupanijsko natjecanje Srednjih strukovnih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Voditeljica natjecanja bila je Ivana Opetuk. Za sve sudionike natjecanja organiziran je zajednički ručak u maloj sportskoj dvorani SSŠVG-a.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

HOTNEWS

S gotovo 290 tisuća eura Županija sufinancira boravak djece u vrtićima

Maksimalan iznos potpore po djetetu je do 1.000 eura.

Objavljeno

na

Kako bi omogućila bolju kvalitetu predškolskog odgoja i obrazovanja na ruralnom području Zagrebačka županija iz godine u godinu pomaže svojim općinama u financiranju boravka djece u predškolskim ustanovama.

Za tu je namjenu ove godine osigurala iznos od 283.800 eura.

Pravo prijave na županijski natječaj imaju jedinice lokalne samouprave s područja Zagrebačke županije svrstane od I. do IV. skupine razvijenosti.

  • Intenzitet potpore:

– do 100% po polazniku programa predškolskog odgoja i  obrazovanja jedinici lokalne samouprave I. i II. skupine razvijenosti

– do 80% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave III. skupine razvijenosti

– do 60% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave IV. skupine razvijenosti

Javni natječaj za dodjelu sredstava otvoren je do 13. ožujka.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velikogorički student Bono Šerić ambasador je Student Future Day-a

Bono: Nakon faksa vraćam se ostvariti karijeru u svoj grad koji ima visoku kvalitetu života

Objavljeno

na

Objavio/la

U posljednjih 20 godina održavanja, više od pet tisuća studenata sudjelovalo je na događaju Student Future Day, u organizaciji Zagrebačke škole ekonomije i managementa. Ovaj tradicionalni sajam karijera, koji će se ove godine održati u ožujku, pokrenut je na inicijativu studenata koji dobivaju priliku predstaviti se uspješnim poslodavcima.

Među njima je i 21-godišnji velikogorički student Bono Šerić, koji je ujedno i ambasador događaja, i po treći će puta biti dijelom dvodnevne razmjene iskustava i znanja te novih prilika za praksu i zapošljavanje s više od 30 vodećih hrvatskih i globalnih kompanija.

Bono se, kaže, nakon završenog fakulteta vraća u Veliku Goricu.

– Sretan sam da kao ambasador ovog događaja mogu predstavljati i svoj grad. Ja se definitivno vidim u Velikoj Gorici, tamo sam se rodio i planiram tamo živjeti. Gorica je u zadnjih par godina postala grad koji se brzo razvija, a kvaliteta života je visoka. Inače, na samom događaju vlada zdrava konkurencija među studentima, ali isto tako vlada i konkurencija među tvrtkama – kaže Bono.

Foto: ZSEM

Njegova uloga je da aktivno sudjeluje u organizaciji i promociji ovog sajma, radi na povezivanju studenata i poslodavaca, vodi Speed networking grupu i pomaže tvrtkama tijekom događaja. Također, ovo mu je prilika da izoštri svoje organizacijske i komunikacijske vještine, stekne iskustvo u suradnji s poslovnim sektorom, što mu u konačnici otvara vrata buduće karijere.

– Mnoge kompanije redovito se vraćaju, prepoznajući vrijednost ovog događanja u pronalasku kvalitetnih kandidata, dok nam se svake godine pridružuju i nove tvrtke koje žele uspostaviti suradnju sa studentima ZŠEM-a. Tvrtke dolaze iz različitih sektora, pružaju studentima širok spektar mogućnosti za stručne prakse i zapošljavanje – istaknula je koordinatorica događaja, Lucija Drmač.

Impresivan je podatak je da se 94% diplomiranih studenata zaposli unutar prve godine nakon završetka studija, što potvrđuje uspješnost ovog projekta u povezivanju studenata s poslodavcima. Odaziv poslodavaca na Student Future Day je svake godine iznimno velik, e riječ je o 30-ak vodećih kompanija koje aktivno traže mlade talente.

Foto: ZSEM

– Velika je prednost što se kao ambasador možeš povezati s jako puno kompanija, cijeli dan si s njima, pomažeš im i stvaraš networking. Također, imaš brzinske razgovore s gotovo svim kompanijama. Svatko dobije jednaku priliku da u jednakom vremenu odradi razgovor s svakom prisutnom kompanijom –dodao je Bono, koji je upravo na ovom događaju dobio praksu u Kauflandu u kojem je ostao dvije godine.

Studenti i predstavnici tvrtki pozvani su na Student Future Day, ove godine 06. i 11. ožujka u dvoranama Zagrebačke škole ekonomije i managementa.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Nova edukacija za softver testere uz mjesečnu naknadu

Prijave su otvorene do 21. veljače.

Objavljeno

na

Objavio/la

Poduzetnički inkubator očekuje 15.-tu generaciju polaznika #StartupVG IT akademije, koja nezaposlenim osobama pruža priliku za stjecanje traženih vještina u IT sektoru, a besplatan polugodišnji program edukacije za softver testere omogućuje Grad Velika Gorica, u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i IT tvrtkama.

Idealna je to prilika za stjecanje novih znanja, namijenjena nezaposlenim osobama u evidenciji HZZ-a, koje će za vrijeme trajanja edukacije primati mjesečnu naknadu u visini minimalne plaće, uz pokrivene troškove prijevoza.

Uvjet za upis je srednja stručna sprema, s time da prednost imaju kandidati s višom i visokom stručnom spremom te oni s iskustvom u radu s nekim poslovnim softverom.

Polaznike očekuje stjecanje praktičnog iskustva na stvarnim projektima, uz podršku iskusnih mentora i stručnjaka iz industrije, a učit će osnove manualnog i automatiziranog testiranja, raditi s alatima poput JIRA-e, Seleniuma i Postmana te pisati testne slučajeve i bug reportove.

Edukacija će se održavati u Poduzetničkom inkubatoru u Velikoj Gorici, prijave su otvorene do 21. veljače a početak programa planiran je krajem ožujka.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.