Povežite se s nama

Vijesti

Gorički predstavnici na panel raspravi o važnosti sustava hrane

Objavljeno

na

Blanka Kovač Walaitis, stručna suradnica na projektima iz Razvojne agencije Grada Velike Gorice sudjelovala je na panel raspravi ‘Inovacije i podrška razvoju prehrambeno-poljoprivrednog sektora’ u sklopu šestog izdanja Empowering Women in Agrifood programa. Ovogodišnje izdanje završeno je uspješnim Demo danom 21. studenog, a sudionici su imali priliku upoznati se s rezultatima šestomjesečnog programa kroz prezentaciju EIT Food zajednice i ciljeva EWA programa.

Gorička panelistica istaknula ulogu lokalnih inicijativa i suradnje u poticanju razvoja te istaknula Projekt Cities2030 koji upravo govori o uspostavi sustava hrane te inovacijama u 40 partnerskih zemalja u projektu.

Panel rasprava otvorila je ključna pitanja o važnosti sustava hrane i povezanosti svih aktera unutar ovog sektora. Spomenimo i kako je tijekom programa, deset odabranih poduzetnica iz poljoprivredno-prehrambenog sektora, uz podršku mentora i stručne radionice, razvijale su svoje inovativne poduzetničke ideje.

Sudionice su na Demo danu prezentirale svoje inovacije kroz pitch prezentacije. Od plazmom aktivirane vode i inovativne jestive niti do mikrozelenja i osjetilnog turizma, ideje su oduševile publiku i žiri. Pobjedu je odnijela Ekaterina Šprajc sa svojom inovativnom jestivom niti. EWA program još jednom je potvrdio svoju ulogu u osnaživanju žena poduzetnica i razvoju inovacija u poljoprivredno-prehrambenom sektoru.

Jedna od sudionica programa, Valentina Merz iz Velike Gorice, Obrt Etix-eko predstavila je svoj poduzetnički projekt uzgoja mikrozelenja (microgreens). Inspiraciju za ovaj projekt pronašla je u njihovom pozitivnom utjecaju na ljudski organizam zbog iznimno visoke nutritivne vrijednosti.

– Na uzgoj microgreensa me posebno motivirao njihov utjecaj na ljudski organizam zbog njihove visoke nutritivne vrijednosti. Kao odgovor na potrebe u ovim novim vremenima, u kojima su česte alergije i intolerancija na hranu kod djece i odraslih, odlučila sam krenuti u smjeru uzgoja hrane koja jača imunitet i otpornost organizma – rekla je Valentina.

Ovakva događanja ključna su za rast i razvoj zajednice, jer pružaju priliku za razmjenu ideja, uspostavljanje suradnji i poticanje inovacija.

– VE-GO-RA je iskoristila je ovu priliku kako bi se povezala s važnim sudionicima iz prehrambeno-poljoprivrednog sektora, otvarajući put za daljnji razvoj aktivnosti u našem Gradu. Poseban naglasak stavljen je na jačanje podrške lokalnim poduzetnicima i poljoprivrednicima, koji su ključni čimbenik naše zajednice. VE-GO-RA svojim sudjelovanjem nastoji osigurati provedbu programa i inicijativa koje će dodatno unaprijediti njihovu konkurentnost i održivost – istaknuli su iz goričke Razvojne agencije.

Sport

Dinamo opet u Turopolju: ‘Znamo tko je s druge strane, ali možemo iznenaditi’

Nogometaši Gorice u subotu od 16 sati dočekuju Dinamo, novog prvaka države koji će pokušati doći do treće uzastopne pobjede u Velikoj Gorici. Međutim, i Gorica ima svoje želje, planove i ambicije…

Objavljeno

na

Objavio/la

Tjedan dana nakon što je Gorica i matematički osigurala ostanak u ligi, a Dinamo i matematički osigurao novi naslov prvaka države, na našem stadion sudarit će se upravo Gorica i Dinamo. U ovih nepunih osam sezona, otkad je Gorica u najvišem rangu, igrali su naši nogometaši protiv Dinama utakmice raznih vrsta, pa čak i manje rezultatski važne od ove. Naime, iako je prvi cilj ostvaren, u goričkom taboru sve do samoga kraja neće odustati i od viših ciljeva poput, recimo, borbe za Europu. Četvrta Rijeka, naime, bježi pet bodova, a do kraja ih je još 12 u igri…

– Svi dobro znamo tko je i što je Dinamo, ali ja vjerujem u svoju momčad. Dinamo će sigurno doći maksimalno ozbiljan i siguran sam da “modri” žele pobjedu, a mi moramo biti spremni da će oni dominirati i svjesni smo da ćemo biti manje u posjedu nego inače – rekao je trener Mario Carević u najavi ovoga ogleda.

Svjestan je, naravno, da će se njegova momčad morati prilagođavati protivniku, jer nema druge u situacijama kad je sa suprotne strane najbolja momčad u državi. Međutim, recept postoji, još ga “samo” treba provesti u djelo.

– Morat ćemo se dobro braniti i trčati tranziciju. Budemo li u svom najboljem izdanju, nadam se da možemo iznenaditi – kazao je Carević, koji ni ovoga puta vjerojatno neće moći računati na sve igrače u svom rosteru.

– Kao i uvijek, ima ozljeda. Erceg vjerojatno neće moći konkurirati, ali vidjet ćemo još što će se događati do utakmice. Nadam se da će svi ostali biti spremni i jedva čekamo utakmicu – zaključio je Carević.

Njegov kolega i imenjak Kovačević dobro pamti posljednji posjet Turopolju, koji se dogodio ne tako davno.

– Zadnja utakmica u Kupu koju smo igrali, bila je jako zanimljiva. Svaku našu slabost Gorica je iskoristila i to ovoga puta moramo spriječiti. Vjerujem da ćemo to i napraviti i da ćemo biti pravi. Po meni čak oni imaju malo bodova koliko kvalitetno igraju. I tako je nekako cijele ove sezone. Što tiče gostovanja tamo, u zadnje dvije utakmice smo ih pobijedili, tako da se nadamo da će tako biti i ovog puta. Imaju iskusnu momčad, posebno tu veznu liniju, kolega Carević je to posložio dobro. Tu su Pozo, Pršir, Pavičić… Sigurno nam neće biti lako, ali mi gledamo samo sebe – kazao je Kovačević.

Standings provided by Sofascore

Nastavite čitati

Najave

Besplatno predavanje u Gradskoj knjižnici – izazovi roditelja prijevremeno rođene djece

Objavljeno

na

Objavio/la

Povodom Međunarodnog dana roditelja prijevremeno rođene djece, Gradska knjižnica Velika Gorica organizira interaktivno predavanje posvećeno izazovima roditeljstva prijevremeno rođene djece, u srijedu, 6. svibnja u 18 sati, u Središnjem odjelu za odrasle.

Predavanje vodi Martina Stojanović, magistra socijalne pedagogije i edukantica logoterapije i egzistencijalne analize, koja će govoriti o traumama trudnoće i prijevremenog poroda, neskladu između očekivanja i stvarnosti te svakodnevnim izazovima s kojima se roditelji suočavaju.

Ulaz je slobodan i nije potrebna prethodna najava.

Nastavite čitati

Kultura

Brass festival se nastavlja ! Četiri vrhunska trubača stižu u Veliku Goricu

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POU Velika Gorica/FB

U utorak, 5. svibnja, ugostiti koncert četvorice istaknutih hrvatskih trubača i orguljaša Alena Kopunovića Legetina, u sklopu drugog dana 20. Velikogoričkog brass festivala. Koncert će se održati u crkvi Navještenja Blažene Djevice Marije s početkom u 20 sati.

Na programu festivala nastupaju Luka Buljan, prvi trubač Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, Mario Lončar, solo trubač Zagrebačke filharmonije, Petar Obradović, solo trubač Simfonijskog orkestra HRT-a te Dario Teskera, profesor trube na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i Akademiji za glasbo u Ljubljani.

Uz njih će nastupiti Alen Kopunović Legetin, orguljaš, zborovođa i skladatelj.

Ulaz je besplatan za sve zainteresirane.

Foto: POU Velika Gorica/FB

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Pokupsko traži kandidate za općinska priznanja

Općina dodjeljuje četiri vrste priznanja: Povelju o proglašenju počasnog građanina, Priznanje za životno djelo, Grb Općine Pokupsko i Zahvalnicu Općine Pokupsko.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pavel Danilyuk/Pexels

Općina Pokupsko pozvala je građane, udruge i druge subjekte da do 10. svibnja 2026. dostave prijedloge za dodjelu javnih priznanja koja će biti uručena iduće godine, u sklopu obilježavanja Dana Općine.

Riječ je o redovitom postupku kojim se, sukladno Statutu Općine Pokupsko i Odluci o javnim priznanjima, vrednuju pojedinci i organizacije koje su svojim djelovanjem dale značajan doprinos razvoju i ugledu lokalne zajednice. Poseban naglasak stavlja se na postignuća u gospodarstvu, znanosti, kulturi, zdravstvu i socijalnoj skrbi, obrazovanju, sportu i tehničkoj kulturi, zaštiti okoliša te drugim javnim područjima.

Općina dodjeljuje četiri vrste priznanja: Povelju o proglašenju počasnog građanina, Priznanje za životno djelo, Grb Općine Pokupsko i Zahvalnicu Općine Pokupsko.

Prijedlozi se zaprimaju isključivo u pisanom obliku. Mogu se predati osobno u Jedinstvenom upravnom odjelu Općine Pokupsko, poslati poštom na adresu Trg Pavla Štoosa 15, 10414 Pokupsko ili dostaviti elektroničkom poštom na [email protected].

Detaljni uvjeti i procedura  dostupni su OVDJE.

Nastavite čitati

Najave

Pripremite bicikle! Bliži se 11. Buševska biciklijada

Objavljeno

na

Objavio/la

Buševec će u nedjelju, 7. lipnja, ponovno okupiti zaljubljenike u biciklizam, kada se održava 11. Buševska biciklijada.

Sudionike očekuje rekreativna vožnja duga 20 kilometara, na ruti Buševec – Staro Čiče – Buševec, a start je zakazan za 15 sati.

Biciklijada se vozi bez kotizacije, a prijave će se primati na Trgu Seljačke sloge u Buševcu od 14 sati. Prvih 100 prijavljenih sudionika na startu dobit će besplatnu majicu.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno