Povežite se s nama

Vijesti

Gorički MOST o izvršenju Proračuna, poslovanju VG Čistoće…

Istaknuto je i kako su poduzete određene radnje u vezi preispitivanja zakonitosti postupanja izvršne vlasti u skladu sa Zakonom o sustavu državne uprave.

Objavljeno

na

Ne stišavaju se reakcije na posljednju sjednicu Gradskog vijeća Grada Velike Gorice. Nakon što su se jučer medijima obratili iz goričkog SDP-a i GLAS-a, danas su isto učinili i iz MOST-a. Tema konferencije za medije bio  je polugodišnji izvještaj gradonačelnika, te druge aktualne teme. Uz koordinatora MOST-a  Damira Slojšeka nazočni su bili i ostali gradski vijećnici, te saborski zastupnik iz VI. izborne jedinice Nikola Grmoja.

-Kratko ću se osvrnuti na događanja na samoj sjednici i ponašanje gradonačelnika koji nas je nazvao populistima i cirkusantima što je doista sramotno. Mi smo samo tražili točke koje su bitne za naš grad, poput onih kako stoje pregovori sa ZET-om i aneks ugovora koji ističe krajem godine-započeo je izlaganje Slojšek, te dodao da bi se gradonačelnik napokon trebao početi baviti gradom.

Slojšek je iskoristio priliku kako bi ukazao na neke primjere ignoriranja građana.

-Mještani naselja Kušanec poslali su prije mjesec dana peticiju gradonačelniku o problemima s kojima se suočavaju, od izgradnje fekalne odvodnje do zapuštenosti samoga naselja. Hitan sastanak tražila je i gorička podružnica Hrvatske udruge dadilja o raspravi Sporazuma o sufinanciranju predškolskog odgoja, ni jedne od njih nije povratno kontaktirao, niti im se obratio.

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Vijećnik Ivan Bekavac na početku se osvrnuo na prijedlog polugodišnjeg izvještaja, odnosno izvršenje Proračuna Grada Velike Gorice za 2021. godinu.

-Iz izvješća koje smo imali priliku vidjeti jasno je kako je gradska blagajna uprihodila 30-ak milijuna kuna manje od planiranog. To je oko 18 posto godišnjeg planiranog prihoda. Uzme li se u obzir da je manjak prihoda od gotovo 17 milijuna kuna u odnosu na rashode, a tome se treba dodati preneseni manjak iz prošlog razdoblja, tu dolazimo do gotovo 45 milijuna kuna minusa.

Bekavac je istaknuo i kako je vidljivo da su podbacili i prihodi od poreza, dok su u rashodima oni za postrojenja i opremu gotovo dvostruko veći nego lani.

-Ukoliko se takvi trendovi nastave za očekivati je da će krajem godine grad biti u manjku između 60 i 80 milijuna kuna. Važno je pitati javnost, a osobito gradonačelnika i odgovorne u Gradskoj upravi imaju li oni uopće projekciju prihoda do kraja godine s obzirom da je jedan rebalans proračuna iza nas i tu smo dodatno ograničeni u manevarskom prostoru. Ne treba zanemariti činjenicu kako je naš grad u prvoj polovici ove godine primio gotovo 50 milijuna kuna pomoći iz Državne riznice što je više nego u prošloj godini.

-Zabrinjava činjenica kako je za zaštitu okoliša, za gospodarenje otpadom, otpadnim vodama, za smanjenje zagađivanja, za  poslove i usluge zaštite okoliša… u prvoj polovini ove godine uložena tek jedna četvrtina do jedne trećine planiranih sredstava u ovoj godini. U stavci primitaka, također, tek je trećina očekivane godišnje dinamike što je sve skupa jedan zabrinjavajući element koji će se dugoročno odraziti na postupanje s otpadom u zajednici. Među izdatcima za otpad glavnice primljenih kredita i zajmova vidljivo je kako u prvoj polovici ove godine otplaćena tek četvrtina planiranog godišnjeg iznosa. Treba reći da početkom sljedeće godine na naplatu dolazi prva rata kredita koji je težak 47,5 milijuna kuna, a iz kojeg nije iskorištena niti polovina sredstava.

Kreditno opterećenje Grada je 80-ak milijuna kuna, ističe Bekavac, te dodaje da su tu i jamstva VG Vodoopskrbi u iznosu od 28 milijuna kuna, što je jedan realni godišnji proračun našeg grada.

-U kapitalni projekt odlaganja otpada u Mraclinskoj Dubravi realiziran je svega 21 posto planiranih aktivnosti. Što se pak tiče kapitalnih ulaganja u objekte kulture pored svega toga stoji jedna velika nula. Drugim riječima evidentno je kako u prvoj polovini godine nikako ne možemo biti zadovoljni s Prijedlogom izvršenja proračuna, te pozivamo odgovorne da se konačno saberu i da naprave plan prihoda i rashoda do kraja godine, te da stvore što manji minus u gradskoj blagajni.

Bekavac se također osvrnuo i na poslovanje VG Čistoće.

-Javnost treba znati kako je u 2020. godini registrirano dvije tisuće novih korisnika usluge prikupljanja komunalnog otpada u kategoriji kućanstva više nego u 2019. godini. Taj podatak govori nam puno, a još više bi trebao govoriti pročelnicima i gradonačelniku, jer će biti potrebno prilagoditi komunalnu infrastrukturu potrebama novih građana o čemu se nažalost govori premalo, a najčešće nimalo. Nadalje, iz ovog izvješća vidljivo je kako VG Čistoća ima 155 zaposlenika od čega 50-ak ne radi na poslovima prikupljanja i odvoza komunalnog otpada, te na drugim poslovima za što je VG Čistoća registrirana. Postavljam opravdano pitanje ima li posla za ovih 50-ak zaposlenih na drugim poslovima, pretpostavljam administraciji, osobito u svjetlu rezultata poslovanja s 2,5 milijuna kuna minusa?

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

-Prošle godine utrošeno je gotovo pola milijuna kuna na čišćenje miješanog komunalnog otpada s divljih deponija u 20-ak naselja našeg grada. Do kraja 2020. utrošeno gotovo 2 milijuna kuna u čišćenje i sanaciju divljih odlagališta otpada. Usred našeg grada u Domjanićevoj 13 nalazi se divlji deponij otpada na privatnoj parceli koji godinama narušava sklad i mir tog kvarta, o čemu su građani više puta obavijestili nadležna tijela, međutim bez učinka.

Bekavac je podsjetio da je Zakonom o komunalnom redarstvu člankom 114. propisana je obveza komunalnog redara utvrditi povredu propisa čije izvršenje je ovlašten nadzirati, obvezan je po službenoj dužnosti pokrenuti upravni postupak i narediti odgovarajuće mjere u skladu s odlukom o komunalnom redu ili posebnim propisom. Člankom 116. propisane su mjere za održavanje komunalnog reda, kao i odlukom o komunalnom redu gdje komunalni redar naređuje rješenjem osobi koja je povrijedila odluku odnosno osobi koja je obvezna otkloniti utvrđenu povredu.

-Nas zanima koliko je rješenja donijeto u 2020. godini u slučaju prekršaja prethodno navedenih propisa na području odlaganja otpada u prirodu i divljih deponija i koliko je kazni naplaćeno te u kolikom iznosu, jer podsjećam naime članak 4. Odluke o mjerama za sprečavanje nepropisnog odbacivanja otpada u okoliš i uklanjanje na području Grada Velike Gorice iz 2018. godine koju je donijelo ovo tijelo, obvezuje Gradonačelnika izvijestiti Gradsko vijeće Grada Velike Gorice o počiniteljima nepropisnog odbacivanja otpada te o zaračunatoj i naplaćenoj naknadi troškova uklanjanja otpada, a o čemu nismo dobili izvješće.

Gorički MOST zanima kome je predano i gdje s primarne reciklaže gotovo 2600 tona otpada na daljnju obradu.

-Zanimljiv podatak je količina odloženog otpada na odlagalištu u Mraclinskoj Dubravi koja je u 2020. godini manja nego u 2019., a imamo porast broja korisnika od 10-ak posto. Također, neprihvatljivo je u Izvješću vidjeti kako je odgovorna osoba Ivan Rak potpisao i dio u kojem stoji kako cjenik nije donesen u skladu s novom Odlukom o načinu pružanja javne usluge. Mislim kako karakteriziranje akta Odluke u smislu nove ili stare odluke nije nikako zakonito niti primjereno, te bi bilo potrebno i obrazložiti u izvješću zašto cjenik nije donesen u skladu s novom Odlukom o načinu pružanja javne usluge. Treba biti jasno kako je u ovom izvješću navedeno kako je kriterij za naplatu odvoza otpada volumen spremnika, a ne masa predanog otpada, što je protuzakonito.  Jednako tako,  nije naveden razlog zašto nije korisnicima omogućeno korištenje spremnika manjeg volumena od 120 litara, premda je u Odluci isto navedeno, te se trebao u izvješću istaknuti i taj nedostatak usklađenosti pružanja usluge s Odlukom o pružanju usluge. Također nije jasno zašto davatelj usluge ne sudjeluje u sustavu za posebne kategorije otpada temeljem ugovora s Fondom za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti.

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Vijećnica Karmen Rak osvrnula se na Odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Velike Gorice što je bila jedna od točaka na sjednici Gradskog vijeća.

-Cijela Odluka je postavljena na način da ne stimulira građane na recikliranje. Članak 5. govori o kriteriju obračuna količine miješanog komunalnog otpada, a to je volumen spremnika izražen u litrama i broj pražnjenja spremnika u obračunskom razdoblju. Na to se nadovezuje članak 7. koji propisuje standardne veličine spremnika na području Grada Velike Gorice. Tu je i prva stvar s kojom se ne možemo složiti, spremnik od 80 litara je isključivo za biootpad, dok su spremnici od 120 i 240 litara za prikupljanje komunalnog otpada kod svih kategorija korisnika. Na taj način onemogućuje se korisnike da imaju manje spremnike. To nije u skladu s temeljnim načelom onečišćivač plaća razmjerno predanoj količini otpada.

-Odredba iz članka 9. je također sporna, a prema njoj je Davatelj usluge dužan omogućiti korisniku primopredaju komunalnog otpada najmanje jednom u dva tjedna. Tamo gdje je to slučaj možemo zamisliti kako je imati dva tjedna otpad u kanti. Također, prema članku 24. onima koji kompostiraju umanjit će se cijena za sedam kuna, s tim da će se provoditi nadzor nad tim. Pitamo, tko će to provoditi i  na koji način jer mora ulaziti u samo dvorište korisnika. Na kraju, cijena same usluge je takva da je fiksni dio računa 56 kuna, i on čini glavninu računa, a prema tome građani imaju minimalni utjecaj na svoj račun  dok  varijabilni dio računa  na koji mogu utjecati ovisi o veličini spremnika.

Vijećnik Zoran Lovrić istaknuo je kako iz Grada cijelo vrijeme govore kako će se računi umanjiti, a računica je drugačija. Također je upitao kao i njegova kolegica Rak kako se misli ići u nadzor po dvorištima kad ljudi nisu kod kuće jer je to protuzakonita radnja.

-Fiksni dio računa iznosi 56 kuna plus PDV.  Naši umirovljenici dobit će božićnice s jedne strane, a povećanjem računa će tri božićnice zapravo izgubiti.Umirovljenici nam svakodnevno postavljaju pitanje što će se dogoditi, međutim gradonačelnik ne odgovara na upite nas vijećnika-ističe Lovrić.

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Saborski zastupnik MOST-a Nikola Grmoja govorio je o transparentnosti gradske uprave i gradonačelnika.

-Sasvim je očito da se ne odgovara ni na vijećnička pitanja, ni voditelja gradskih četvrti. Također imamo zahtjev za sazivanjem sjednice Gradskog vijeća po određenim točkama koje su važne za građane Velike Gorice i to se odbija, i zapravo sve što možemo zaključiti je da je na snazi jedna opća netransparentnost Gradske uprave i gradonačelnika i iako se promijenilo lice na čelu Velike Gorice, modus operandi je izgleda isti jer svi znamo, tamo gdje nema transparentnosti očito se nešto skriva, a tamo gdje se nešto skriva, sasvim je logično za zaključiti da nije u pitanju samo nesnalaženje. Ovdje se ne radi samo o prevari građana, gdje se umirovljenicima nešto daje, u ovom slučaju božićnice, a onda im se kroz račune i ostale troškove to ponovno uzima iz njihovih džepova.

Na kraju je istaknuto kako su već poduzete određene radnje u vezi preispitivanja zakonitosti postupanja izvršne vlasti u skladu sa Zakonom o sustavu državne uprave, te se nadaju skorom primitku odgovora nadležnog tijela.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moja županija

Čestitamo 12. svibnja – Međunarodni dan sestrinstva! Zagrebačka županija tim povodom održala ZdravFest

Medicinske sestre i tehničari prvi su kontakt građana sa zdravstvenim sustavom, njegova kralježnica, ali i srce puno topline.

Objavljeno

na

U Samoboru je u subotu održan ZdravFest Zagrebačke županije,  javnozdravstvena akcija uoči današnjeg Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara.

Bila je to idealna prilika za građane osvrnuti se na svoje zdravstveno stanje i napraviti čitav niz preventivnih besplatnih pregleda. Radi se o prvom izdanju festivala koje će se svake godine organizirati u drugom gradu Zagrebačke županije.

Foto: Zagrebačka županija

Stotine ljudi odazvalo se na besplatne preventivne preglede, a imali su priliku izmjeriti razinu šećera u krvi, kolesterola, krvnog tlaka, PSA, težinu (indeks tjelesne mase i sastav tijela), napraviti spirometriju, pregledati madeže, proći edukaciju o korištenju vanjskog defibrilatora te saznati više o grupama za potporu dojenju i o trudničkim tečajevima u Zagrebačkoj županiji.

Medicinske sestre i medicinski tehničari najbrojnija su radna skupina u zdravstvu – na globalnoj razini zaposleno ih je oko 28 milijuna, dok je u Hrvatskoj njih oko 29 tisuća. No, kako je riječ o našem zdravlju, ovo je jedno od najpouzdanijih profesija. Upravo je to povod za javnozdravstvenu akciju ZdravFest pod motom „Naše sestre, naša budućnost“.

Foto: Zagrebačka županija

Ispred organizatora, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, Leo Šunjić zahvalio im se na neumornom radu i profesionalizmu, istaknuvši da su jedan od ključnih faktora za funkcioniranje ove institucije – ujedno i prve linije zdravlja naših sugrađana.

U ovom trenutku provodimo više od 10 programa i projekata fokusiranih na rano otkrivanje i prevenciju bolesti te promicanje zdravog načina života. Bilo da je riječ o cijepljenju, probirima, ranom otkrivanju zaraznih ili onkoloških bolesti, zajedno s partnerima i službama iz cijele Županije fokusirani smo na podršku i edukaciju naših građana. Medicinske sestre i tehničari i ovdje igraju neizmjerno važnu ulogu poručio je ravnatelj Zavoda.

Foto: Zagrebačka županija

Prevencija bolesti ne temelji se samo na pravovremenom testiranju, već i na funkcionalnom zdravstvenom sustavu koji to omogućuje. U Zagrebačkoj županiji radi gotovo 600 medicinskih sestara i tehničara, a kako bi mogli aktivno sudjelovati u očuvanju zdravstvene skrbi za sve građane, važno je kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i status u društvu.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Zagrebačke županije, Ksenija Čuljak podsjetila je kako je u posljednjih pet godina u njihovo doškolovanje i stručno usavršavanje uloženo gotovo 120 tisuća eura.

Foto: Zagrebačka županija

Nastavit ćemo se zalagati za priznavanje stručne spreme medicinskih sestara i tehničara te kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i profesionalni razvoj. Zahvaljujemo im na svakom danu, svakom osmijehu i svakoj pruženoj ruci pomoći jer bez njih naš zdravstveni sustav jednostavno ne bi bio ono što jest– dodala je pročelnica.

Ravnatelj županijskog Doma zdravlja Većeslav Bergman podsjetio je kako je bilo koji zdravstveni sustav nezamisliv bez medicinskih sestara.

Foto: Zagrebačka županija

–To je jedinstvena simbioza koja čini zdravstveni sustav funkcionalnim. U našem Domu zdravlja zaposleno je 285 medicinskih sestara koje prolaze godišnje edukacije plaćene iz proračuna Doma zdravlja. To je jako važno kako bi one bile u toku sa svim zdravstvenim saznanjima jer znamo da su one prvi kontakt građana sa zdravstvenim sustavom rekao je Bergman.

Uz organizatora akcije, Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije, u akciji sudjeluju Dom zdravlja Zagrebačke županije, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Ljekarne Zagrebačke županije i Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Naftalan.

Nastavite čitati

HOTNEWS

STRATEŠKI PROJEKT RH Započela gradnja objekata Imunološkog zavoda za proizvodnju antitoksina u Rugvici

Dokaz da Hrvatska može stajati ne samo na zaleđu Europe, nego biti i predvodnica Europe.

Objavljeno

na

Još jedna investicija od nacionalnog značaja realizira se na području Zagrebačke županije. Riječ je o najavljivanoj revitalizaciji Imunološkog zavoda, koji će nove pogone smjestiti u Općini Rugvica. 

Radi se o prvom od ukupno šest planiranih objekata, gdje će se, među ostalim, proizvoditi i antitoksini protiv ugriza zmija otrovnica.  

Foto: Zagrebačka županija

Kamen temeljac za izgradnju, zajedno s ministricom zdravstva Irenom Hrstić te  županom Stjepanom Kožićem, položio je premijer Andrej Plenković prilikom čega je istaknuo kako je revitalizacija Imunološkog zavoda, uz pokretanje novih suvremenih proizvodnih pogona, strateški projekt Vlade Republike Hrvatske, što čini veliko ulaganje u Zagrebačku županiju i Rugvicu koje su dugogodišnja referentna točka za brojna ulaganja i sjedište niza velikih kompanija. 

Foto: Zagrebačka županija

–Stvorili smo preduvjete kako bi ova investicija učinila ozbiljan korak u obnovi biološke proizvodnje, čime posljedično jačamo i nacionalnu sigurnost u području zdravstva te pozicioniranju Hrvatske kao zemlje koja cijeni vlastito znanje, neovisnost i strateške kapacitete. Zadali smo okvir kojim hrvatsko zdravstvo kreće u zamah koristeći nikada veći proračun Ministarstva zdravstva u visini 7,5 milijardi eura – rekao je Plenković. 

Pogonom biotehonologije hrvatsko zdravstvo stvara dobru bazu samodostatnosti, navela je ministrica zdravstva Irena Hrstić. 

Foto: Zagrebačka županija

–Ne samo za nas, već i za regiju, ali i Europu. Uvođenjem biotehnoloških procesa proizvodnje moraju se ozbiljno pratiti europske direktive i normative, a to je dokaz da Hrvatska može stajati ne samo na zaleđu Europe, nego biti i predvodnica Europe. Iako se misli da je zmijski antitoksin proizvod koji se ne koristi često, on je izuzetno bitan jer je riječ o imunoserumu namijenjenom za ljudsku i veterinarsku uporabu – dodala je Hrstić. 

Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić izrazio je zadovoljstvo što se ovakva investicija realizira na području županije. 

Foto: Zagrebačka županija

– Ovime se otvaraju nova visokotehnološka radna mjesta u našoj županiji čime se jača njen položaj u smislu gospodarski najrazvijenije županije. Ovaj projekt će nas pogurati još jače, još više, tako da me zaista raduju procesi koji jamče napredak i tehnološki razvitak – istaknuo je Kožić. 

U protekle dvije godine Općina Rugvica puno je radila kako bi danas mogla započeti izgradnja.  

Foto: Zagrebačka županija

– Kroz čak desetak sjednica općinskog vijeća donosili smo odluke vezane uz projekt i u konačnici je Općina darovala 80 tisuća kvadrata zemljišta Imunološkom zavodu, jer smo svjesni da ovakvi projekti, projekti nacionalnog interesa, pružaju nove mogućnosti za općinu – rekao je načelnik Mato Čičak. 

Proces revitalizacije Imunološkog zavoda ključan je za jačanje zdravstvene neovisnosti, biotehnološke snage i pozicioniranje naše države kao vrijednog biofarmaceutskog proizvođača – naglasio je ravnatelj Zavoda Vedran Čardžić. 

Foto: Zagrebačka županija

– Na ovom zemljištu u prvoj fazi koja će trajati dvije do tri godine, gradit će se biološki laboratorij i pogon za proizvodnju lijekova iz krvne plazme, nakon čega slijedi proizvodnja virusnih cjepiva – najavio je  ravnatelj.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Vijesti

Od srijede grad i okolica bez struje zbog radova! Pogledajte jeste li na popisu

Radovi će se odgoditi u slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Daniel Reche/pexels.com

Zbog planiranih radova na elektroenergetskim postrojenjima distribucijske mreže, Terenska jedinica Velika Gorica najavila je prekide opskrbe električnom energijom u srijedu, 14. svibnja i četvrtak, 15. svibnja 2025. godine.

U srijedu, 14. svibnja, od 8:30 do 13 sati, bez električne energije ostat će naselja Gornji Hruševec i Milatovići.

Dan kasnije, u četvrtak, 15. svibnja, od 8 do 11 sati, struje neće biti u sljedećim ulicama:

  • Ulica Stjepana Fabijančića – Jape (kućni brojevi 52–104 i 61–123)
  • Horvatova ulica (kućni brojevi 53–97 i 44–90)
  • Pavršnica
  • Ulica Franje Boška Kirinčića
  • Ulica Franje Tomašića
  • Ulica Mije Vujnovića
  • Ulica Josipa Mihanovića
  • Ulica Juraja Suše
  • Ulica Stjepana Stepanića

Iz HEP-a napominju kako će se radovi odgoditi u slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta. Građanima se savjetuje da unaprijed isplaniraju svoje obaveze i pripreme se na privremeni prekid u opskrbi.

Nastavite čitati

Sport

Pet utrka, jedan klub! Sjajni rezultati turopoljskih atletičara

Članovi Atletskog kluba Turopolje nastupili su na čak pet utrka diljem Hrvatske i regije, ostvarivši zapažene ekipne i pojedinačne rezultate.

Objavljeno

na

Objavio/la

Još jedan trkački vikend za pamćenje imaju iza sebe članovi Atletskog kluba Turopolje, koji su 10. i 11. svibnja sudjelovali na više natjecanja u Hrvatskoj i inozemstvu. Najznačajniji nastup bio je na trail utrci Tour de Marča, petom kolu KontinenTrail lige centralne Hrvatske, održanom u šumi Marča kod Ivanić Grada.

Na Marči je AK Turopolje nastupio s čak 25 trkača i trkačica, raspoređenih u tri ekipe. Najuspješniji je bio Turopoljski trail team 2, predvođen najboljom velikogoričkom trail trkačicom i bivšom pobjednicom lige, Jasnom Mikuli. Osvojio je treće mjesto u ekipnom poretku među jedanaest prijavljenih ekipa. Time su nastavili niz postolja, s obzirom na to da im je ovo četvrta uzastopna utrka s plasmanom među tri najbolja tima. Nakon pet kola, nalaze se na drugom mjestu ukupnog ekipnog poretka.

Turopoljski trail team 1 završio je na petom, dok je team 3 bio šesti, uz vrlo mali bodovni zaostatak. U pojedinačnoj konkurenciji, iako ovaj put bez postolja, zabilježeno je nekoliko plasmanā među deset najboljih. Na dugoj stazi od 26 kilometara sa 700 metara visinske razlike, briljirala je Ivana Širić, višestruka prvakinja Hrvatske u trailu i pobjednica 100 milja Istre, koja je odnijela pobjedu, dok je Jasna Mikulić završila kao deveta.

Kod muškaraca na istoj dionici, najbolji rezultat ostvario je Matej Janjić s devetim mjestom, a slijedili su ga Hrvoje Mikulić na 18. i Marijan Malčević na 21. mjestu. Na kraćoj stazi od 18,5 kilometara najzapaženiji su bili Renata Horvatek, sedma u ženskoj konkurenciji, i Darko Radić, deseti među muškarcima.

Uz natjecanje u Marči, članovi AK Turopolje bili su aktivni i na drugim lokacijama. Na zagrebačkoj planinskoj utrci Boroša, dugoj 12 kilometara s oko 900 metara uspona od Trga bana Jelačića do Sljemena, nastupili su Želimir Delač i Sanel Fazlić. Delač je osvojio 119. mjesto ukupno i prvo mjesto u kategoriji M65, dok je Fazlić bio nekoliko pozicija iza.

U sklopu Festivala sporta Decathlon oko jarunskog jezera, Turopoljci su sudjelovali na 6-kilometarskoj humanitarnoj utrci. Vedrana Janjić bila je najbrža među njima, zauzevši šesto mjesto u konkurenciji 196 žena, a trčali su još Stanka Svetličić, Anamarija Mesić i Martin Budimir.

U Kutini su, u sklopu 1. vatrogasne utrke, Ivica i Valerija Prpa sudjelovali u 5-kilometarskoj trail utrci građana. Ivica je završio kao sedmi u muškoj konkurenciji, a Valerija kao peta među ženama.

Za kraj, Danijel Trgovac predstavljao je AK Turopolje na Sarajevo Marathonu, gdje je u polumaratonskoj utrci među 417 muških natjecatelja završio kao 56., s vremenom 1 sat, 37 minuta i 6 sekundi.

Nastavite čitati

Vijesti

Vozač napuhao 2,54 promila i izazvao nesreću, pogledajte ostale rezultate vikend akcije

Tijekom pojačanog policijskog nadzora u vikendu od 9. do 12. svibnja, policija u Velikoj Gorici zabilježila je 13 prometnih prekršaja, uključujući alkoholizirane vozače, nekorištenje pojasa i prolazak kroz crveno svjetlo.

Objavljeno

na

Objavio/la

Tijekom proteklog vikenda, od 9. do 12. svibnja, policijska postaja Velika Gorica provela je pojačani nadzor prometa s ciljem povećanja sigurnosti na cestama. U sklopu akcije „Pojačan nadzor vozila i vozača u dane vikenda“, ukupno je zabilježeno 13 prometnih prekršaja.

U fokusu nadzora bili su tzv. ciljani prekršaji, a policija je evidentirala sedam takvih slučajeva. Među njima su tri prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola, dva slučaja nekorištenja sigurnosnog pojasa, jedan prekršaj nepravilnog korištenja mobitela tijekom vožnje te jedan prekršaj prolaska kroz crveno svjetlo. Uz to, evidentirano je i šest ostalih prometnih prekršaja.

Dvojica vozača pod utjecajem alkohola su uhićena zbog težih prekršaja te su uz optužni prijedlog privedeni na Općinski sud – prekršajni odjel. Vozačima koji nisu zadržani na triježnjenju, vozačke su dozvole privremeno oduzete na 12 sati, a isti su isključeni iz prometa.

Najveća koncentracija alkohola zabilježena je u petak, 9. svibnja, u 18:50 sati. Muškarac star 65 godina, upravljajući osobnim vozilom zagrebačkih registarskih oznaka, izazvao je prometnu nesreću s materijalnom štetom u Ulici Slavka Kolara u Velikoj Gorici. Utvrđeno je da se prilikom uključivanja u promet s parkirališta nije uvjerio u sigurnost izvedbe te je oštetio dva parkirana vozila. Nakon nesreće se udaljio s mjesta događaja, ne ostavivši podatke o sebi ni vozilu. Alkotestiranjem je utvrđeno da je imao 2,54 promila alkohola u krvi. Vozač je uhićen i zadržan u prostorijama policije do prestanka djelovanja alkohola, nakon čega je uz optužni prijedlog priveden nadležnom sudu.

Tijekom istog razdoblja zabilježeno je ukupno 11 prometnih nesreća, sve s materijalnom štetom.

Iz Policijske postaje Velika Gorica apeliraju na vozače da odgovorno sudjeluju u prometu, podsjećajući da su najčešći uzroci najtežih prometnih nesreća alkohol i nepropisna brzina.

Poruka vozačima je jasna, sigurnost u prometu počinje odgovornošću svakog pojedinca. Zato, za volanom nema mjesta za alkohol ni nepažnju.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno