Povežite se s nama

Vijesti

Gorički MOST o izvršenju Proračuna, poslovanju VG Čistoće…

Istaknuto je i kako su poduzete određene radnje u vezi preispitivanja zakonitosti postupanja izvršne vlasti u skladu sa Zakonom o sustavu državne uprave.

Objavljeno

na

Ne stišavaju se reakcije na posljednju sjednicu Gradskog vijeća Grada Velike Gorice. Nakon što su se jučer medijima obratili iz goričkog SDP-a i GLAS-a, danas su isto učinili i iz MOST-a. Tema konferencije za medije bio  je polugodišnji izvještaj gradonačelnika, te druge aktualne teme. Uz koordinatora MOST-a  Damira Slojšeka nazočni su bili i ostali gradski vijećnici, te saborski zastupnik iz VI. izborne jedinice Nikola Grmoja.

-Kratko ću se osvrnuti na događanja na samoj sjednici i ponašanje gradonačelnika koji nas je nazvao populistima i cirkusantima što je doista sramotno. Mi smo samo tražili točke koje su bitne za naš grad, poput onih kako stoje pregovori sa ZET-om i aneks ugovora koji ističe krajem godine-započeo je izlaganje Slojšek, te dodao da bi se gradonačelnik napokon trebao početi baviti gradom.

Slojšek je iskoristio priliku kako bi ukazao na neke primjere ignoriranja građana.

-Mještani naselja Kušanec poslali su prije mjesec dana peticiju gradonačelniku o problemima s kojima se suočavaju, od izgradnje fekalne odvodnje do zapuštenosti samoga naselja. Hitan sastanak tražila je i gorička podružnica Hrvatske udruge dadilja o raspravi Sporazuma o sufinanciranju predškolskog odgoja, ni jedne od njih nije povratno kontaktirao, niti im se obratio.

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Vijećnik Ivan Bekavac na početku se osvrnuo na prijedlog polugodišnjeg izvještaja, odnosno izvršenje Proračuna Grada Velike Gorice za 2021. godinu.

-Iz izvješća koje smo imali priliku vidjeti jasno je kako je gradska blagajna uprihodila 30-ak milijuna kuna manje od planiranog. To je oko 18 posto godišnjeg planiranog prihoda. Uzme li se u obzir da je manjak prihoda od gotovo 17 milijuna kuna u odnosu na rashode, a tome se treba dodati preneseni manjak iz prošlog razdoblja, tu dolazimo do gotovo 45 milijuna kuna minusa.

Bekavac je istaknuo i kako je vidljivo da su podbacili i prihodi od poreza, dok su u rashodima oni za postrojenja i opremu gotovo dvostruko veći nego lani.

-Ukoliko se takvi trendovi nastave za očekivati je da će krajem godine grad biti u manjku između 60 i 80 milijuna kuna. Važno je pitati javnost, a osobito gradonačelnika i odgovorne u Gradskoj upravi imaju li oni uopće projekciju prihoda do kraja godine s obzirom da je jedan rebalans proračuna iza nas i tu smo dodatno ograničeni u manevarskom prostoru. Ne treba zanemariti činjenicu kako je naš grad u prvoj polovici ove godine primio gotovo 50 milijuna kuna pomoći iz Državne riznice što je više nego u prošloj godini.

-Zabrinjava činjenica kako je za zaštitu okoliša, za gospodarenje otpadom, otpadnim vodama, za smanjenje zagađivanja, za  poslove i usluge zaštite okoliša… u prvoj polovini ove godine uložena tek jedna četvrtina do jedne trećine planiranih sredstava u ovoj godini. U stavci primitaka, također, tek je trećina očekivane godišnje dinamike što je sve skupa jedan zabrinjavajući element koji će se dugoročno odraziti na postupanje s otpadom u zajednici. Među izdatcima za otpad glavnice primljenih kredita i zajmova vidljivo je kako u prvoj polovici ove godine otplaćena tek četvrtina planiranog godišnjeg iznosa. Treba reći da početkom sljedeće godine na naplatu dolazi prva rata kredita koji je težak 47,5 milijuna kuna, a iz kojeg nije iskorištena niti polovina sredstava.

Kreditno opterećenje Grada je 80-ak milijuna kuna, ističe Bekavac, te dodaje da su tu i jamstva VG Vodoopskrbi u iznosu od 28 milijuna kuna, što je jedan realni godišnji proračun našeg grada.

-U kapitalni projekt odlaganja otpada u Mraclinskoj Dubravi realiziran je svega 21 posto planiranih aktivnosti. Što se pak tiče kapitalnih ulaganja u objekte kulture pored svega toga stoji jedna velika nula. Drugim riječima evidentno je kako u prvoj polovini godine nikako ne možemo biti zadovoljni s Prijedlogom izvršenja proračuna, te pozivamo odgovorne da se konačno saberu i da naprave plan prihoda i rashoda do kraja godine, te da stvore što manji minus u gradskoj blagajni.

Bekavac se također osvrnuo i na poslovanje VG Čistoće.

-Javnost treba znati kako je u 2020. godini registrirano dvije tisuće novih korisnika usluge prikupljanja komunalnog otpada u kategoriji kućanstva više nego u 2019. godini. Taj podatak govori nam puno, a još više bi trebao govoriti pročelnicima i gradonačelniku, jer će biti potrebno prilagoditi komunalnu infrastrukturu potrebama novih građana o čemu se nažalost govori premalo, a najčešće nimalo. Nadalje, iz ovog izvješća vidljivo je kako VG Čistoća ima 155 zaposlenika od čega 50-ak ne radi na poslovima prikupljanja i odvoza komunalnog otpada, te na drugim poslovima za što je VG Čistoća registrirana. Postavljam opravdano pitanje ima li posla za ovih 50-ak zaposlenih na drugim poslovima, pretpostavljam administraciji, osobito u svjetlu rezultata poslovanja s 2,5 milijuna kuna minusa?

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

-Prošle godine utrošeno je gotovo pola milijuna kuna na čišćenje miješanog komunalnog otpada s divljih deponija u 20-ak naselja našeg grada. Do kraja 2020. utrošeno gotovo 2 milijuna kuna u čišćenje i sanaciju divljih odlagališta otpada. Usred našeg grada u Domjanićevoj 13 nalazi se divlji deponij otpada na privatnoj parceli koji godinama narušava sklad i mir tog kvarta, o čemu su građani više puta obavijestili nadležna tijela, međutim bez učinka.

Bekavac je podsjetio da je Zakonom o komunalnom redarstvu člankom 114. propisana je obveza komunalnog redara utvrditi povredu propisa čije izvršenje je ovlašten nadzirati, obvezan je po službenoj dužnosti pokrenuti upravni postupak i narediti odgovarajuće mjere u skladu s odlukom o komunalnom redu ili posebnim propisom. Člankom 116. propisane su mjere za održavanje komunalnog reda, kao i odlukom o komunalnom redu gdje komunalni redar naređuje rješenjem osobi koja je povrijedila odluku odnosno osobi koja je obvezna otkloniti utvrđenu povredu.

-Nas zanima koliko je rješenja donijeto u 2020. godini u slučaju prekršaja prethodno navedenih propisa na području odlaganja otpada u prirodu i divljih deponija i koliko je kazni naplaćeno te u kolikom iznosu, jer podsjećam naime članak 4. Odluke o mjerama za sprečavanje nepropisnog odbacivanja otpada u okoliš i uklanjanje na području Grada Velike Gorice iz 2018. godine koju je donijelo ovo tijelo, obvezuje Gradonačelnika izvijestiti Gradsko vijeće Grada Velike Gorice o počiniteljima nepropisnog odbacivanja otpada te o zaračunatoj i naplaćenoj naknadi troškova uklanjanja otpada, a o čemu nismo dobili izvješće.

Gorički MOST zanima kome je predano i gdje s primarne reciklaže gotovo 2600 tona otpada na daljnju obradu.

-Zanimljiv podatak je količina odloženog otpada na odlagalištu u Mraclinskoj Dubravi koja je u 2020. godini manja nego u 2019., a imamo porast broja korisnika od 10-ak posto. Također, neprihvatljivo je u Izvješću vidjeti kako je odgovorna osoba Ivan Rak potpisao i dio u kojem stoji kako cjenik nije donesen u skladu s novom Odlukom o načinu pružanja javne usluge. Mislim kako karakteriziranje akta Odluke u smislu nove ili stare odluke nije nikako zakonito niti primjereno, te bi bilo potrebno i obrazložiti u izvješću zašto cjenik nije donesen u skladu s novom Odlukom o načinu pružanja javne usluge. Treba biti jasno kako je u ovom izvješću navedeno kako je kriterij za naplatu odvoza otpada volumen spremnika, a ne masa predanog otpada, što je protuzakonito.  Jednako tako,  nije naveden razlog zašto nije korisnicima omogućeno korištenje spremnika manjeg volumena od 120 litara, premda je u Odluci isto navedeno, te se trebao u izvješću istaknuti i taj nedostatak usklađenosti pružanja usluge s Odlukom o pružanju usluge. Također nije jasno zašto davatelj usluge ne sudjeluje u sustavu za posebne kategorije otpada temeljem ugovora s Fondom za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti.

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Vijećnica Karmen Rak osvrnula se na Odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Velike Gorice što je bila jedna od točaka na sjednici Gradskog vijeća.

-Cijela Odluka je postavljena na način da ne stimulira građane na recikliranje. Članak 5. govori o kriteriju obračuna količine miješanog komunalnog otpada, a to je volumen spremnika izražen u litrama i broj pražnjenja spremnika u obračunskom razdoblju. Na to se nadovezuje članak 7. koji propisuje standardne veličine spremnika na području Grada Velike Gorice. Tu je i prva stvar s kojom se ne možemo složiti, spremnik od 80 litara je isključivo za biootpad, dok su spremnici od 120 i 240 litara za prikupljanje komunalnog otpada kod svih kategorija korisnika. Na taj način onemogućuje se korisnike da imaju manje spremnike. To nije u skladu s temeljnim načelom onečišćivač plaća razmjerno predanoj količini otpada.

-Odredba iz članka 9. je također sporna, a prema njoj je Davatelj usluge dužan omogućiti korisniku primopredaju komunalnog otpada najmanje jednom u dva tjedna. Tamo gdje je to slučaj možemo zamisliti kako je imati dva tjedna otpad u kanti. Također, prema članku 24. onima koji kompostiraju umanjit će se cijena za sedam kuna, s tim da će se provoditi nadzor nad tim. Pitamo, tko će to provoditi i  na koji način jer mora ulaziti u samo dvorište korisnika. Na kraju, cijena same usluge je takva da je fiksni dio računa 56 kuna, i on čini glavninu računa, a prema tome građani imaju minimalni utjecaj na svoj račun  dok  varijabilni dio računa  na koji mogu utjecati ovisi o veličini spremnika.

Vijećnik Zoran Lovrić istaknuo je kako iz Grada cijelo vrijeme govore kako će se računi umanjiti, a računica je drugačija. Također je upitao kao i njegova kolegica Rak kako se misli ići u nadzor po dvorištima kad ljudi nisu kod kuće jer je to protuzakonita radnja.

-Fiksni dio računa iznosi 56 kuna plus PDV.  Naši umirovljenici dobit će božićnice s jedne strane, a povećanjem računa će tri božićnice zapravo izgubiti.Umirovljenici nam svakodnevno postavljaju pitanje što će se dogoditi, međutim gradonačelnik ne odgovara na upite nas vijećnika-ističe Lovrić.

29.10.2021. – Velika Gorica – Konferencija za medije kluba vijećnika MOST-a -foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Saborski zastupnik MOST-a Nikola Grmoja govorio je o transparentnosti gradske uprave i gradonačelnika.

-Sasvim je očito da se ne odgovara ni na vijećnička pitanja, ni voditelja gradskih četvrti. Također imamo zahtjev za sazivanjem sjednice Gradskog vijeća po određenim točkama koje su važne za građane Velike Gorice i to se odbija, i zapravo sve što možemo zaključiti je da je na snazi jedna opća netransparentnost Gradske uprave i gradonačelnika i iako se promijenilo lice na čelu Velike Gorice, modus operandi je izgleda isti jer svi znamo, tamo gdje nema transparentnosti očito se nešto skriva, a tamo gdje se nešto skriva, sasvim je logično za zaključiti da nije u pitanju samo nesnalaženje. Ovdje se ne radi samo o prevari građana, gdje se umirovljenicima nešto daje, u ovom slučaju božićnice, a onda im se kroz račune i ostale troškove to ponovno uzima iz njihovih džepova.

Na kraju je istaknuto kako su već poduzete određene radnje u vezi preispitivanja zakonitosti postupanja izvršne vlasti u skladu sa Zakonom o sustavu državne uprave, te se nadaju skorom primitku odgovora nadležnog tijela.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sport

Gorica na telki: Puno je toga Charlton proživio, ali ovakvo nešto još nije…

Nogometaši Gorice u subotu u 12 sati igrat će protiv Charlton Athletica, kluba sa 120 godina tradicije koji se prošle sezone uspio vratiti u Championship. Sve to moći će se pratiti u izravnom prijenosu…

Objavljeno

na

Objavio/la

Osnovan u jugoistočnom Londonu još 1905., prije punih 120 godina, Charlton Athletic u svojoj je povijesti prošao puno toga. Navijači su svojim rukama 1919. izgradili stadion The Valley, za čiju su se obnovu 1990. izborili tako što su – osnovali političku stranku! Godinama su igrali u Premiershipu, još puno češće od toga u nižim ligama, kroz njihovu je svlačionicu prošao cijeli niz zapamćenih igrača kao što su Mark Kinsella, Scott Parker, Darren Bent, Scott Carson, Diego Poyet…

Puno pamtljivih trenutaka, ljudi i događaja, ali i jedna značajna mana u svemu tome; Charlton Athletic, naime, nikad u svojoj povijesti nije igrao protiv Gorice! E, pa u subotu će igrati…

Dogodit će se to u Kranjskoj Gori, utakmica će krenuti od 12 sati, a izravno će je prenositi MaxSport. Goričani će tako pred očima cjelokupne javnosti pokazati što može protiv kluba koji se prošle sezone kroz play-off vratio u Championship, drugi rang engleskog nogometa, kojeg je 2000. godine i osvojio, ušavši tako u Premiership, u kojem se zadržao sljedećih sedam godina.

Danas je Charlton u nekom drugom điru, u pokušaju da se vrati tamo gdje je bio početkom ovog stoljeća, a to će pokušati izvesti Nathan Jones, Velšanin koji sjedi na klupi ovoga kluba. Imena njegovih igrača, pa čak i onih najboljih, neće previše značiti bilo kome iz šire hrvatske nogometne javnosti, a i ona uža malo zna o tipovima kao što su belgijski golman Thomas Kaminski, braniči Joe Rankin-Costello i Reece Burke, irski veznjak Conor Coventry ili Amari’i Bell, lijevi bek s Jamajke…

Naravno, ni Englezima apsolutno ništa u životu ne znače imena poput Jurice Pršira, Ivana Fiolića ili Ante Ercega, pa će vrlo zanimljivo biti vidjeti o kakvom se ovdje odnosu snaga radi. I koliko će Gorica moći parirati, odnosno nametnuti se jednom ovakvom protivniku. Carević je želio ozbiljne protivnike u pripremama, dobio je sudare sa Šahtarom iz Donjecka i ovaj sa Charltonom, no jedan je ipak otpao.

Znalo se to već neko vrijeme, ali sad je i službeno potvrđeno da Gorica u svom sljedećem pripremnom izazovu neće ići na egipatski Pyramids, prvaka Afrike, nego na slovenskog drugoligaša Iliriju.

Ali, naravno, prvo se treba posvetiti Charltonu. Točnije, samima sebi u ogled sa Charltonom. Subota, 12 sati, MaxSport…

Nastavite čitati

Sport

Filipović i službeno osmo pojačanje: ‘Hvala Gorici što je vjerovala u mene’

Već danima najavljivani Jakov Filipović (32) i službeno je postao novi igrač Gorice nakon što je potpisao ugovor do 2027. godine. Prvi put ćemo ga u dresu s brojem 4 vidjeti već u subotu od podne

Objavljeno

na

Objavio/la

Šarmantan osmijeh, krajnje neobična frizura i samo nešto manje neobična brada stigli su u HNK Goricu u liku Jakova Filipovića. Naravno, došla je skupa s 32-godišnjim stoperom u goričku svlačionicu i značajna doza iskustva i kvalitete, a brojke kažu da je Filipović osmo pojačanje Gorice ovoga ljeta. Osmo i najzvučnije.

Igrač Gorice u petak poslijepodne i službeno je postao danima najavljivani branič koji je u svom nogometnom životopisu upisao Osijekovu školu nogometa, a zatim i epizode u BSK, Cibaliji, Inter Zaprešiću, Lokerenu, BATE Borisovu i na kraju Beverenu. Proljeće je proveo kao slobodan igrač, a u Goricu je stigao još prije nekoliko dana. Točnije, stigao je u Kranjsku Goru, gdje se momčad trenera Marija Carevića priprema za zahtjevno otvaranje nove sezone.

– Sretan sam i zahvalan Gorici na ukazanom povjerenju. Već se osjećam odlično ovdje, dečki su me prihvatili na najbolji mogući način. Zajedno smo već par dana, naporno treniramo i pripremamo se za novu sezonu u kojoj moramo davati svoj maksimum, a siguran sam da onda ni rezultati neće izostati – rekao je Filipović u svojoj prvoj izjavi kao igrač Gorice.

O svim specifičnostima njegova životnog i nogometnog puta već smo pisali, riječ je o igraču koji je 2017. godine upisao tri nastupa za “šarenu” reprezentaciju Hrvatske, o momku kojeg su svojedobno smatrali ponajboljim stoperom HNL-a, a svi u Gorici nadaju se da će u sljedeće dvije sezone, koliko će mu trajati ugovor, biti barem na približnoj razini.

Zadužio je Jakov Filipović dres s brojem 4, kojeg je donedavno nosio Matthew Steenvoorden, a Gorici će puno moći pomoći već u od utakmice sa Charltonom u subotu u podne. Stefan Perić se polako vraća, Filipović se priključio, Leš je standardan, a to će reći da Gorici sad nedostaju “samo” još jedan ili dva stopera, jer Carević namjerava igrati s trojicom u zadnjoj liniji, a za to je uz kvalitetu potrebna i kvantiteta.

U svakom slučaju, Gorica je dobila potencijalno veliko pojačanje, i na terenu i izvan njega.

Nastavite čitati

Vijesti

U Turopolju našli rješenje: Zatvara se trgovina, ali kruh stiže u mjesto!

Budući da od ponedjeljak Turopolje više neće imati svoju jedinu trgovinu, u Mjesnom odboru su se aktivirali i pronašli rješenje za prvu ruku

Objavljeno

na

Veliku pozornost izazvala je objava kako se u naselju Turopolje 21. srpnja zatvara jedina trgovina. Dok se nešto po tom pitanju ne promjeni, dok se ne nađe netko tko će na dobro poznatoj lokaciji ponovno otvoriti trgovinu s mještovitom robom, u tamošnjem Mjesnom odboru pokušavaju pronaći rješenje.

O onome što su za prvu ruku uspjeli smisliti i organizirati obavijestili su i svoje mještane

“Nakon iznenadne vijesti o zatvaranju (nadamo se privremenom) jedine trgovine u Turopolju, Mjesni odbor stupio je u kontakt s pekarnom Bibi iz Starog Čiča i dogovorio da će njihovo vozilo od utorka 22.srpnja voziti i prodavati kruh i peciva u Turopolju.

Okvirno vrijeme zasad je 8:15 min kod trgovine, te nakon toga duž ulice Drage Lučana prema Rakitovcu. Detaljnije vrijeme i mjesta prodaje slijedeći tjedan kad započne s razvoženjem.

Molimo sve korisnike društvene mreže da obavijeste svoje (prvenstveno starije) susjede, prijatelje i ine koji se ne koriste ovim tehnologijama o gore navedenom stanju”, stoji u objavi.

Sve pohvale, naravno, za inicijativu ljudi koji vode Mjesni odbor, uz nadu da će ovakvo stanje što kraće potrajati…

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Velikogorička tvrtka od otpada stvorila proizvod koji će puno toga promijeniti

Tvrtka smještena u velikogoričkoj ulici Fausta Vrančića jedna je od vodećih u Europi po pitanju proizvodnje ambalaže, a sad je iz Modepacka stiglo i rješenje koje bi moglo preoblikovati cijelu ovu industriju

Objavljeno

na

Lignin je, kaže definicija, složen organski polimer koji se nalazi u staničnim stijenkama biljaka, osobito u drvenastim biljkama, odnosno jedan od glavnih sastojaka biljnih staničnih stijenki, uz celulozu i hemicelulozu, te igra ključnu ulogu u mehaničkoj čvrstoći, vodootpornosti i zaštiti biljaka.

Lignin je, osim što je sve to iz definicije, povijesno gledano i otpad u šumarstvu i poljoprivredi, ali velikogorička tvrtka Modepack to je promijenila. I lansirala Lignin eCommerce vrećice, inovativan proizvod koji bi mogao preoblikovati industriju ambalaže.

– Taj je proizvod izrađen kombinacijom jednog od najzanemarenijih prirodnih materijala i reciklirane prikupljene plastike – kaže predsjednik Uprave ove tvrtke Jure Širić u razgovoru za portal Lidermedia.

Modepack, koji već nekoliko godina posluje u našem gradu, među vodećim je europskim proizvođačima ambalaže za eCommerce i kurirske službe, a u tvrtki smatraju da ove vrećice predstavljaju održivu alternativu i promjenu paradigme u znanosti o materijalima. Lignin se tako sad koristi za stvaranje visokoučinkovite, održive ambalaže.

– Zahvaljujući nedavnim dostignućima u razvoju biomaterijala iz švedske tvrtke Lignin Industries AB, Modepack je razvio eCommerce vrećicu koja spaja čvrstoću i ekološku odgovornost. Ovo nije samo još jedan ekološki prihvatljiv proizvod, riječ je o prekretnici prema zelenijoj budućnosti – kaže Širić za Lidermedia.

Ova inovativna kombinacija smanjuje emisije CO₂ za čak 60 do 70 posto u usporedbi s konvencionalnim vrećicama od plastike.

– S obzirom na sve jače regulatorne pritiske i rastuću potražnju potrošača za ekološkim rješenjima, takve vrećice odgovaraju na potrebe poduzeća koja žele poslovati održivo, a da pri tome ne žrtvuju funkcionalnost. Otporne na vlagu i iznimno izdržljive, idealne su za internetske trgovce i kurirske službe koji žele poboljšati svoju ekološku odgovornost i pružiti vrhunsko korisničko iskustvo – zaključio je Širić.

Nastavite čitati

Vijesti

Ministarstvo upozorava, pojavila se lažna stranica e-Građani! Cilj je krađa podataka

Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije izdalo je upozorenje građanima zbog pojave lažnih internetskih stranica koje imitiraju sustav e-Građani.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pixabay.com

Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije izdalo je hitno upozorenje građanima o pojavi lažnih internetskih stranica koje se izgledaju kao sustav e-Građani. Cilj ovih podvala je krađa osobnih podataka građana. Prevaranti koriste uvjerljive kopije službene platforme kako bi naveli neoprezne korisnike da unesu svoja korisnička imena, lozinke i druge osjetljive informacije, uključujući podatke s osobnih iskaznica. Stoga je ključno biti iznimno oprezan i provjeriti svaku poveznicu prije bilo kakvog unosa podataka.

Iako ove lažne stranice mogu izgledati gotovo identično originalu, Ministarstvo naglašava da postoji samo jedna službena adresa sustava e-Građani, a ona je www.gov.hr. Svaka druga adresa koja se predstavlja kao portal e-Građani je lažna i predstavlja direktnu prijetnju vašoj sigurnosti.

“Podsjećamo, sustav e-Građani nikada ne traži osobne podatke putem elektroničke pošte, SMS poruka ili neslužbenih internetskih stranica”, poručuju iz Ministarstva.

Kako biste se zaštitili od internetskih prevara, uvijek budite sumnjičavi prema neočekivanim zahtjevima za osobnim podacima, bez obzira na to koliko uvjerljivo izgledali. Prije unosa bilo kakvih podataka, uvijek provjerite URL adresu u svom pregledniku.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno