Povežite se s nama

Vijesti

Gorički izviđači i školarci zasadit će dvije tisuće sadnica hrasta u Turopoljskom lugu

Ovo je prvi hrvatski program za nadoknadu proizvedenih emisija ugljičnog dioksida sadnjom stabala.

Objavljeno

na

U velikogoričkim osnovnim školama u tijeku je edukativni program za učenike o korisnosti šuma u ekosustavu, klimatskim promjenama i štetnim emisijama ugljičnog dioksida. Kroz ekološko edukativne programe djeca će tako ove jeseni u Turopoljskom lugu zasaditi dvije tisuće sadnica hrasta.

Edukativne i akcije pošumljavanja za učenike velikogoričkih osnovnih škola provode se u sklopu projekta „Prijatelj šume“, financiranog od strane Zagrebačke županije, a koji provodi Turopoljska udruga skauta „Tur“. Uz deset edukativnih radionica koje se ovih dana provode u osnovnim školama Šćitarjevo, Eugena Kumičića i Jurja Habdelića, edukaciju će tijekom studenog proći i učenici Osnovne škole Mihaela Šiloboda iz Svetog Martina pod Okićem.

Nakon edukacije izviđači će učenike povesti i na dvije akcije pošumljavanja u Turopoljskom lugu, sredinom studenog i početkom prosinca. U suradnji s Hrvatskim šumama pošumljavat će područja na kojima je šuma oštećena ili uništena uslijed klimatskih promjena.

Osim kroz projekt „Prijatelj šume“ velikogorički izviđači će svoj doprinos obnovi šumskog fonda u Turopoljskom lugu dati i kroz organizaciju akcije pošumljavanja za svoje članove, njihove roditelje i javnost kroz novi ekološki projekt u organizaciji Saveza izviđača Hrvatske i partnera, agencije HEARTH i Hrvatskih šuma, pod nazivom CO2mpensanting by planting, odnosno njegov edukativni program Šumoborci.

Ovo je prvi hrvatski program za nadoknadu proizvedenih emisija ugljičnog dioksida sadnjom stabala. Cilj je pridonijeti ukupnom smanjenju emisija CO2 i borbi protiv razornog učinka klimatskih promjena-kažu iz Turopoljske udruge skauta „Tur“.

Ove dvije aktivnosti u koje će biti uključeni učenici velikogoričkih osnovnih škola, a u obje i članovi Turopoljske udruge skauta „Tur“ rezultirat će sadnjom dvije tisuće sadnica hrasta lužnjaka u Turopoljskom lugu.

Edukacije su prvenstveno usmjerene na senzibilizaciju učenika o štetnim djelovanjima ugljičnog dioksida, klimatskih promjena, korisnosti šuma u ekosustavu te očuvanju zdravlja ljudi.

Edukaciju provode stručni predstavnici Hrvatskih šuma, Javne vatrogasne postrojbe Velika Gorica i Turopoljske udruge skauta „Tur“, koji potom s učenicima pokazno sade nekoliko sadnica hrasta lužnjaka, kako bi zelenilom obogatili okoliš škola te pozitivno utjecali na neutralizaciju emisije CO2 u okruženju škola.

-Ovim putem zahvaljujemo Zagrebačkoj županiji, Savezu izviđača Hrvatske, Hrvatskim šumama i Javnoj vatrogasnoj postrojbi Velika Gorica na stručnoj i financijskoj potpori u provedbi aktivnosti-kažu iz Turopoljske udruge skauta „Tur“.

Vijesti

VIDEO Uskrsna čestitka velečasnog Norberta Ivana Koprivca

Objavljeno

na

Objavio/la

Uskrs je najveći kršćanski blagdan, vrijeme kada se s posebnom radošću prisjećamo Kristova uskrsnuća i pobjede života nad smrću. U tom duhu, ovi dani pozivaju nas na zahvalnost, vjeru i obnovu srca, ali i na blizinu prema drugima, osobito prema onima kojima su mir i utjeha najpotrebniji.

Tim povodom, velečasni Norbert Ivan Koprivec, župnik župe Navještenja Blažene Djevice Marije, uputio je prigodnu čestitku svim vjernicima.

Nastavite čitati

Vijesti

Policija upozorava! Sezona biciklista i motociklista kreće, oprez na cestama je ključan

PU zagrebačka apelira na bicikliste, mopediste, motocikliste i vozače romobila da poštuju pravila i prilagode brzinu kako bi se spriječile nesreće.

Objavljeno

na

Objavio/la

S dolaskom ljepšeg vremena i početkom sezone vožnje na dva kotača, PU zagrebačka uputila je apel biciklistima, mopedistima, motociklistima i vozačima osobnih prijevoznih sredstava da povećaju oprez u prometu te vode računa o vlastitoj, ali i sigurnosti drugih sudionika. Cilj je smanjiti broj prometnih nesreća i ozlijeđenih osoba na cestama.

Iz policije poručuju kako svi koji sudjeluju u prometu na dva kotača moraju poštovati prometna pravila i voditi računa o svojoj sigurnosti, ali i sigurnosti drugih.

Voditeljica Službe za izvještajnu analitiku i odnose s javnošću Marija Goatti istaknula je da policija provodi preventivne akcije kako bi se spriječile nesreće prije nego što se dogode.

“Svaki je sudionik u cestovnom prometu jednako važan, te kontinuirano slične aktivnosti provodimo vodeći računa i o vozačima na četiri kotača ali i onima najranjivijima… pješacima”, poručila je voditeljica Službe za izvještajnu analitiku i odnose s javnošću Marija Goatti.

Policija podsjeća da svi dijelimo iste ceste te da je važno međusobno poštovanje. Posebno naglašavaju potrebu prilagodbe brzine kako bi se smanjio broj prometnih nesreća i ozlijeđenih.

Nastavite čitati

Vijesti

Bez struje u dijelovima grada i okolice – objavljen raspored radova

Radovi su planirani kroz tri dana, od utorka do četvrtka.

Objavljeno

na

Objavio/la

Stanovnike Velike Gorice i okolnih mjesta idućih dana očekuju planirani prekidi opskrbe električnom energijom zbog radova na elektroenergetskim postrojenjima distribucijske mreže. Radovi će se provoditi na području Terenske jedinice Velika Gorica, a bez struje će ostati dijelovi Kuča, Mraclina te pojedine ulice u samom gradu.

Prvi prekid očekuje se u utorak 7. travnja, u razdoblju od 9 do 14 sati, kada će bez električne energije biti dio naselja Kuče. Prekid se odnosi na Ulicu Franje Lučića (kućni brojevi 1–57 i 2–36), dok će Ulica Mije Fabijančića-Miškova i Ulica Augusta Šenoe biti u prekidu u cijelosti.

Dan kasnije, u srijedu 8. travnja, od 8 do 10 sati, prekid opskrbe najavljen je za dio naselja Mraclin. Bez struje će biti Ulica braće Radića (kućni brojevi 26–110 i 21A–163B), kao i Ulica Vladimira Nazora te Ulica Ladislava Galekovića, obje u cijelosti.

U četvrtak 9. travnja radovi se sele u Veliku Goricu, gdje će od 10:30 do 12 sati bez struje biti dio centra grada. Prekid će obuhvatiti Trg Stjepana Radića (kućni brojevi 1–4 i 10–12), Ulicu Matice hrvatske (kućni brojevi 22–32) te Ulicu Nikole Bonifačića (kućni brojevi 9–15).

Kao i uvijek, radovi se odgađaju u slučaju loših vremenskih uvjeta.

Nastavite čitati

Vijesti

Gotova nova cesta u Gradićima – spojene Hercegovačka i Dalmatinska

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Mjesni odbor Gradići/ Facebook

Cesta između Dalmatinske i Hercegovačke za mnoge je godinama bila prečica iz jedne ulice u drugu. No, dobra vijest je da te dvije ulice sada napokon spaja aslaftirana cesta.

Iz MO Gradići ističu kako bi nova prometnica trebala olakšati kretanje kroz spomenuti dio, posebno pješacima.

“Cesta je dovršena pred Uskrs, simbol novih početaka i zajedništva. Veliko hvala gradonačelniku Krešimiru Ačkaru i svim gradskim službama i tvrtkama koje su sudjelovale u ovom projektu”, poručuju iz Mjesnog odbora.

Nastavite čitati

Najave

Otvorene prijave za Girls Code Camp 2026 – besplatan STEAM kamp za djevojke

Kamp u Mariji Bistrici namijenjen je djevojčicama od 12 do 15 godina koje žele učiti programiranje i robotiku bez predznanja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pexels.com

Otvorene su prijave za Girls Code Camp 2026, besplatan edukativni kamp namijenjen djevojčicama u dobi od 12 do 15 godina iz cijele Hrvatske koje žele naučiti osnove programiranja, robotike i digitalnih tehnologija. Kamp će se održati u Mariji Bistrici, u terminima tijekom lipnja i kolovoza 2026., a prijave su otvorene do 1. lipnja. Broj mjesta je ograničen.

Program se provodi u okviru projekta She Creates Change i inicijative EIT Urban Mobility, s ciljem poticanja interesa djevojčica za STEM područja te razvoja digitalnih i kreativnih vještina. Sudionice će kroz praktične radionice i timski rad učiti kako tehnologija može pomoći u rješavanju stvarnih izazova, posebno u području održive urbane mobilnosti i razvoja pametnih gradova.

Kamp se održava u Parku drvenih skulptura u Mariji Bistrici, gdje će edukativni dio biti povezan s boravkom u prirodi i aktivnostima na otvorenom. Organizatori ističu kako je program osmišljen tako da djevojčicama pruži poticajno i sigurno okruženje u kojem mogu razvijati ideje, učiti kroz praksu i suradnju te steći više samopouzdanja u korištenju tehnologije.

Prijaviti se možete ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno