Povežite se s nama

HOTNEWS

Gorički branitelji svečanim programom u Tuđmancu obilježili svoj dan

Prikazan je i film o ratnom putu naših branitelja i njihovom doprinosu slobodnoj Hrvatskoj

Objavljeno

na

Velikogorički branitelji dali su izniman doprinos obrani Hrvatske tijekom Domovinskog rata, uz pijetet onima koji su za slobodu dali svoje živote.

Stoga su svečana okupljanja uvijek prilika za zahvalu i duboko poštovanje onima koji su branili u ratu naše domove – našim braniteljima.  

Iako je od završetka rata prošlo 30 godina, sjećanja na te dane još uvijek su svježa, jer ti su trenuci, dani, mjeseci i godine, bile ključne za samostalnost Republike Hrvatske. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Svečano obilježavanje branitelji su započeli polaganjem vijenaca i paljenjem lampaša za sve poginule suborce kod spomenika Golubica predvođeni potpredsjednikom Vlade i ministrom branitelja Tomom Medvedom, zamjenikom gradonačelnika Nevenom karasom i predsjednikom Gradskog vijeća Grada Velike Gorice Darkom Bekićem. 

Središnja svečanost održana je u velikom šatoru u Parku dr. Franje Tuđmana gdje se braniteljima pridružio i gradonačelnik Krešimir Ačkar. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

– Prilika je to za reći jedno veliko HVALA našim braniteljima koji su toliko toga dali da bi mi danas živjeli u slobodnoj Hrvatskoj. Svojim dolaskom ministar Medved pokazuje podršku ljudima koji su na bojištu branili domovinu, pokazuje da je uz branitelje ne samo danas nego svakoga dana, kada bilo što zatrebaju odgovara na poziv, posjećuje ih i to im puno znači. Naši branitelji su primjer pravog herojstva, koje nam pokazuju i u ovo mirnodopsko doba. Uključeni su u humanitarne akcije, volonterski rad i društveni život naše zajednice čime nas obogaćuju na poseban način. Želim im sretan njihov dan i da ih još puno godina prati zdravlje – poželio je gradonačelnik. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Posebna je čast biti ovdje među okupljenim braniteljima i prilika da se poklonimo njihovom doprinosu i žrtvi za slobodu – izjavio je ministar Medved, zahvalivši Velikogoričanima na pozivu. 

–Zahvaljujem gradonačelniku Ačkaru na podršci koju Grad Velika Gorica pruža braniteljima Domovinskog rata, čime daje primjer poštovanja prema sugrađanima koji su obranili naše domove. Ovo je dan sjećanja na organizirano okupljanje postrojbi koje su tijekom Domovinskog rata dale nemjerljiv doprinos obrani Velike Gorice, no i grada Zagreba. Ne zaboravimo da su branitelji s područja Velike Gorice bili u svim postrojbama Hrvatske vojske, policije, u našim gardijskim brigadama, kao i u 153. brigadi koja je djelovala ovdje iz Velike Gorice, kao i na nizu hrvatskih bojišta diljem Hrvatske. Svojim životima stali su u obranu svojega grada i glavnog grada Republike Hrvatske na Pokupskom bojištu – rekao je ministar. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Podsjetio je kako ove godine obilježavamo 30.-tu obljetnicu Vojno-redarstvenih akcija Bljesak i Oluja, zahvaljujući kojima danas možemo uživati u slobodnoj državi. 

–Zahvalnost i podrška naša je obaveza, jer im to hrvatski narod duguje. Ministarstvo branitelja je partner i podrška u svim projektima koje branitelji kreiraju okupljeni u svojim udrugama. Kada vidim ovdje tolike branitelje na okupu i njihovo zajedništvo, zajedno sa svojim obiteljima, u društvu članova obitelji poginulih, nestalih i preminulih branitelja, kao ministar sam ispunjen radošću i upućujem osobnu zahvalu predstavnicima braniteljskih udruga Grada Velike Gorice – poručio je Meved. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Mnogi branitelji tijekom rata su prošli kroz ranjavanja i danas su članovi velikogoričke udruge Hrvatskih ratnih vojnih invalida. Predsjednik Željko Klasnić, ističe kako udruga broji 700 članova od kojih ih je oko 150 aktivnih. 

– Na čelu gradske Koordinacije braniteljskih udruga je zamjenik gradonačelnika Neven Karas, a ovaj datum je izabran u spomen na naše organizirano djelovanje u obrani Hrvatske. Ove godine ćemo prvi puta organizirati susrete za članove obitelji poginulih, nestalih i preminulih branitelja naše udruge krajem ovog mjeseca, a u listopadu imamo naš maraton u kojem povezujemo prvu crtu bojišnice u Pokupskom s Velikom Goricom na kojem nam se svake godine pridruže i paraolimpijci i drugi sportaši. Kraj godine zaključujemo s malonogometnim turnirom u prosincu na koji nam ove godine dolaze ekipe iz susjedne BiH, a okupit će oko 40 ekipa – najavio je Klasnić. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Dodajmo kako će od 20 sati za okupljene u šatoru pjevati tamburaški sastav Gazde. 

Foto galerija:

CityLIGHTS

Najuspješniji gorički učenici primili priznanja: Grad nagradio trud, znanje i izvrsnost

Gradonačelnik Ačkar u svom je obraćanju učenicima naglasio kako su upravo oni primjer mladih ljudi koji vlastitim radom stvaraju svoju budućnost.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

Tradicionalni prijem najboljih učenika osnovnih i srednjih škola s područja Velike Gorice održan je danas u Vijećnici Pučkog otvorenog učilišta, gdje su im uručene nagrade i priznanja za iznimne rezultate ostvarene tijekom školske godine na izmaku.

Učenicima je na uspjehu čestitao gradonačelnik Krešimir Ačkar, istaknuvši kako njihovi rezultati nisu plod slučajnosti, već dugotrajnog rada, discipline i predanosti. Uz pohvalnice, osnovnoškolci su na dar dobili knjigu Cyber psihologija autorice Irene Miljković Krečar, dok su srednjoškolci primili knjigu 12 nota o životu i kreativnosti autora Quincyja Jonesa.

Tijekom svečanosti gradonačelnik je pozvao učenike da se predstave te podijele koji su im predmeti bili najdraži tijekom školovanja. Među nagrađenima bila je Petra iz Srednje strukovne škole, koja je zahvalila svojoj razrednici i profesorima, a kao omiljeni predmet izdvojila matematiku. Marta iz Osnovne škole Eugena Kvaternika rekla je kako najviše voli kemiju i fiziku. Kristina iz Ekonomske škole istaknula je da su joj svi predmeti bili dragi, ponajviše zbog odnosa koji je izgradila sa svojim profesorima.

– Svi su mi predmeti bili jako dragi jer su profesori bili više od autoriteta, bili su i prijatelji – poručila je.

Posebno emotivnu poruku uputio je Mihael Jaroš, koji je u ime učenika zahvalio svima koji su ih pratili na njihovom obrazovnom putu.

– Velika hvala našem gradonačelniku koji prepoznaje naš uspjeh. Također, htio bih se posebno zahvaliti svima koji su nam pomogli u našem školovanju i koji su bili tu cijelim putem. To su naši učitelji, nastavnici i mentori. Najvažnije od svega, hvala našim roditeljima i obiteljima koji su tu bili od prvog dana te pratili sve naše uspjehe i bili najveća podrška, rekao je Jaroš.

Gradonačelnik Ačkar u svom je obraćanju učenicima naglasio kako su upravo oni primjer mladih ljudi koji vlastitim radom stvaraju svoju budućnost.

„Jedno veliko bravo u ime grada Velike Gorice! Vi ste mladi intelektualci i ja vam od srca na tome čestitam. Vaši rezultati nisu došli slučajno. Vaš uspjeh je samo produkt onoga što ste vi stavili sebi u život kao nešto normalno. Vaša žrtva se pokazala kao nešto što neće nikada biti uzaludno, jer ste svoju sudbinu stavili u svoje ruke. Vi ste odlučili biti gospodari svoje sudbine. Čestitam vašim roditeljima koji su vam uvijek bili podrška i oslonac u svemu“, poručio je gradonačelnik.

Prijem najboljih učenika i ove je godine bio prilika za isticanje izvrsnosti, ali i zahvalu roditeljima, nastavnicima i mentorima koji svojim radom i podrškom sudjeluju u uspjesima mladih Goričana.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Zaplešite u novi izazov: Umjetnička škola Franje Lučića otvara vrata budućim plesačima

Audicije će se održati danas i u srijedu s početkom u 19 sati u prostorima plesnog odjela škole.

Objavljeno

na

Djeca nižih razreda osnovne škole imaju priliku okušati se u svijetu plesa kroz audiciju za upis u 1. razred plesnog odjela Umjetničke škole Franje Lučića.

Riječ je o prilici da najmlađi kroz pokret, igru i ples pokažu svoju kreativnost, osjećaj za ritam i ljubav prema plesu. Za sudjelovanje nije potrebno prethodno plesno iskustvo, a audicija je prilagođena djeci koja tek žele napraviti prve plesne korake.

Iz škole ističu kako zainteresirani mogu doći i bez prethodne prijave, dovoljno je pojaviti se u predviđenom terminu održavanja audicije. Poziv je otvoren svim mališanima koji žele istražiti plesni izričaj i upoznati čarobni svijet plesa u poticajnom i kreativnom okruženju.

Audicije će se održati danas i u srijedu s početkom u 19 sati u prostorima plesnog odjela škole, na drugom katu zgrade Umjetničke škole Franje Lučića.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Ačkar poželio sreću Vatrenima na Svjetskom prvenstvu

Hrvatska repka okupila se u budućem domu hrvatskog nogometa u Velikoj Gorici

Objavljeno

na

Kao domaćin posjeta hrvatske nogometne reprezentacije gradilištu Nacionalnog nogometnog kampa u Velikoj Gorici, gradonačelnik Krešimir Ačkar poželio je Vatrenima uspješan nastup na Svjetskom prvenstvu!

Iznimna je čast u našem gradu imati velikane sportskih rezultata koji ujedinjuju cijelu Hrvatsku, a dobrodošlicu je poželio i predsjedniku Hrvatskog nogometnog saveza Marijanu Kustiću.

FOTO galerija:

Nastavite čitati

CityLIGHTS

TOP 5! Izabrali smo najbolje snimke s koncerta Hanke Paldum

Prvim nastupom pred velikogoričkom publikom Hanka Paldum još je jednom potvrdila status jedne od najcjenjenijih regionalnih glazbenih umjetnica, pretvorivši kišnu večer u događaj ispunjen emocijama i dobrom energijom.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorička publika sinoć je prvi put imala priliku uživo poslušati Hanku Paldum, jednu od najprepoznatljivijih izvođačica sevdaha i umjetnicu koja je svojim pjesmama obilježila brojne generacije.

Iako su koncert pratili kišni oblaci, to nije spriječilo okupljene da uživaju u glazbenoj večeri. Posjetitelji su pod kišobranima pjevali zajedno s glazbenom legendom, a njezini bezvremenski hitovi stvorili su atmosferu koja je nadjačala nepovoljne vremenske prilike.

Prvim nastupom pred velikogoričkom publikom Hanka Paldum još je jednom potvrdila status jedne od najcjenjenijih regionalnih glazbenih umjetnica, pretvorivši kišnu večer u događaj ispunjen emocijama i dobrom energijom.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Zagrebačka županija ponovno uz svoje branitelje: Održane 24. sportske igre HVIDRA-e

Ovogodišnje igre još su jednom pokazale kako sport, uz natjecateljski duh, predstavlja i važan način očuvanja zajedništva među hrvatskim braniteljima, što su sudionici tijekom cijelog dana posebno isticali.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

U Velikoj Gorici održane su 24. Županijske sportske igre Hrvatskih ratnih vojnih invalida Zagrebačke županije, koje je ove godine ugostila HVIDRA Velika Gorica.

Na sportskom susretu okupilo se oko 200 sudionika iz cijele županije, a natjecanja su poslužila kao kvalifikacije za državno natjecanje koje organizira HVIDRA Republike Hrvatske.

Sudionici su se od ranih jutarnjih sati okupljali na igralištu pokraj Osnovne škole Jurja Habdelića, gdje su prije početka natjecanja imali organiziranu okrjepu.

Natjecanja su obuhvatila osam sportskih disciplina. Ribičija je prethodno održana 31. svibnja u Dugom Selu, dok su se dvoranska kuglana, stolni tenis i pikado igrali u Velikoj Gorici. Šah se igrao u Buševcu, streljaštvo i boćanje u Zagrebu, a među disciplinama bila je i viseća kuglana.

Predsjednik HVIDRA-e Zagrebačke županije Đuro Đurić istaknuo je važnost ovakvih susreta za braniteljsku populaciju.

– Danas smo se ovdje okupili u provođenju 24. sportskih igara Zagrebačke županije. To je natjecanje kroz koje se ljudi kvalificiraju za središnje državno natjecanje koje provodi HVIDRA Republike Hrvatske. Atmosfera je dobra, vrijeme nas je poslužilo.

Da rezultat nije bio u prvom planu naglasio je predsjednik HVIDRA-e Velika Gorica Željko Klasnić.

– Atmosfera je super. Došlo nas je oko 200 ljudi. Sve je veselo, zabavljamo se. Cilj nije vilo osvajanje prvog mjesta i na to sam dečkima skrenuo pažnju. Između prijateljstva i rezultata, uvijek odaberite prijateljstvo.

Osim sportskog natjecanja, igre su bile prilika za druženje i povezivanje hrvatskih branitelja iz različitih dijelova Zagrebačke županije. To je potvrdio i jedan od sudionika, Davor Župančić.

– Danas sam bio strastveni navijač za sve koji su igrali, upoznao sam mnoge naše branitelje. Lijepo je, ugodno je druženje“.

U poslijepodnevnim satima održana je dodjela nagrada, kojoj su nazočili zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec i zamjenik gradonačelnika Velike Gorice Neven Karas.

Ovogodišnje igre još su jednom pokazale kako sport, uz natjecateljski duh, predstavlja i važan način očuvanja zajedništva među hrvatskim braniteljima, što su sudionici tijekom cijelog dana posebno isticali.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Fotogalerija: Morena Martinović/Cityportal

 

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno