Povežite se s nama

Moja županija

Gorička gimnazija domaćin stručnog skupa „Nastava na daljinu – skupa znamo više!“

Stručni skup uključivat će sve aspekte odgojno-obrazovnog rada u uvjetima nastave na daljinu kao što su prevencija stresa kod nastavnika u novim uvjetima poučavanja, osmišljavanje i snimanje video lekcija, planiranje, realizacija i vrednovanje projektnih zadataka, a na samom skupu nastavnici će prezentirati i primjere dobre prakse.

Objavljeno

na

Organizacija nastave tijekom protekle školske godine predstavljala je značajan izazov za sve sudionike odgojno-obrazovnog procesa, od nastavnika, učenika, njihovih roditelja, stručnih suradnika do  pomoćnika u nastavi, koji su se u danim okolnostima pandemije morali prilagoditi novim uvjetima rada.

Najveći izazov u tome svakako je bila organizacija nastave na daljinu, kao posljedica provedbe specifičnih epidemioloških mjera koja je tražila prilagodbe, od vremenskog okvira izvođenja nastave, preko načina pripreme materijala i poučavanja pa sve do ocjenjivanja i zaključivanja ocjena.

Kako bi odgojno-obrazovne djelatnike osnažila i pripremila za još jednu izazovnu školsku godinu Zagrebačka županija za djelatnike osnovnih i srednjih škola na svom području organizira cjelodnevni stručni skup „Nastava na daljinu – skupa znamo više!“

Interes za sudjelovanjem na skupu prijavilo je više od 300 nastavnika stoga će se on zbog provedbe epidemioloških mjera i sprječavanja širenja virusa COVID-19 održati na 3 lokacije tijekom 3 dana i to:

  • 25. kolovoza 2020. godine od 9 do 17 sati – Srednja strukovna škola u Samoboru, Ul. Andrije Hebranga 26, 10430 Samobor
  • 26. kolovoza 2020. godine od 9 do 17 sati – Gimnazija Velika Gorica, Ul. Stjepana Tomaševića 21, 10410 Velika Gorica
  • 27. kolovoza 2020. godine od 9 do 17 sati – Osnovna Škola Ivan Benković, Hrvatskog preporoda bb, 10310 Dugo Selo

Stručni skup uključivat će sve aspekte odgojno-obrazovnog rada u uvjetima nastave na daljinu kao što su prevencija stresa kod nastavnika u novim uvjetima poučavanja, osmišljavanje i snimanje video lekcija, planiranje, realizacija i vrednovanje projektnih zadataka, a na samom skupu nastavnici će prezentirati i primjere dobre prakse.

Program stručnog skupa je u skladu sa Smjernicama Europske komisije – Blended learning in school education – guidelines for the start of the academic year 2020/2021 iz lipnja 2020. godine osmislila i održat će ga mr.sc. Željka Winkler, profesorica savjetnica filozofije, povijesti i logike zaposlena u Srednjoj školi Ban Josip Jelačić u Zaprešiću, ujedno i članica radne skupine za provođenje eksperimentalnog programa Škole za život sa suradnicama.

„Bez obzira kako se odvijala nastava u novoj školskoj godini želimo da što više naših nastavnika bude spremno pripremiti i po potrebi izvoditi nastavu online. Također, na ovaj način želimo ojačati stručne kapacitete nastavnog osoblja kako bi spremno odgovorili na buduće izazove u nastavi i podigli kvalitetu nastave,“ rekao je župan Stjepan Kožić, dodavši kako je s obzirom na broj nastavnika koji su se prijavili na stručni skup vidljivo da oni itekako žele učiti i biti u korak s vremenom.

Moja županija

Spremno više od 200 tisuća eura za lovce

Na devet mjera iz domene lovstva mogu se javiti svi lovoovlaštenici s područja Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija će kroz dva javna poziva i natječaja dodijeliti oko 212 tisuća eura za lovstvo u ovoj godini. Za natječaj, koji je otvoren do 08.ožujka, osigurano je 160 tisuća eura.

Mjere se odnose na izgradnju infrastrukture u lovstvu kao što su objekti za obradu i čuvanje mesa divljači, zatim lovačkih domova, streljana, ispusta i gatera, kao i promociju lovstva te razvoj lovnog streljaštva i lovne kinologije – rekla je privremena pročelnica za poljoprivredu, Gordana Županac.

Kroz javni poziv, koji je otvoren do 15. studenog, dodijelit će 52 tisuće eura, a sredstava su namijenjena za poboljšanje gospodarenja s divljači i lovištem odnosno za unos divljači u lovište, sprječavanje šteta od divljači, nabavu opreme potrebne za uzgoj divljači, zbrinjavanje lešina divljih svinja, kao i nabavu opreme za dezinfekciju.

Na devet mjera iz domene lovstva mogu se javiti svi lovoovlaštenici s područja Zagrebačke županije, a više informacija dostupno je ovdje.

Nastavite čitati

Moja županija

Svi u bibliobus uz pomoć Županije

U Velikoj Mlaki staje ove subote 08. veljače od 9 do 10:30 sati.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kako bi knjige i kulturni sadržaji bili dostupniji svim stanovnicima, Zagrebačka županija i ove će godine podržati rad bibliobusa – pokretne knjižnice Knjižnica grada Zagreba, za što je osigurano oko 27 tisuća eura.

Zahvaljujući ovim sredstvima, bibliobus je bogatiji za 585 novih knjiga, a financirani su i edukativni programi poput „Više prostora nego kvadrata“ te obilježavanje „Mjeseca hrvatske knjige“. Dio sredstava namijenjen je redovitom održavanju vozila i njegovom nesmetanom radu.

– Knjižnica na kotačima posebno je važna za stanovnike Zagrebačke županije koji nemaju knjižnicu u blizini, a na području županije bibliobus staje na ukupno 15 stajališta u četiri grada – Velikoj Gorici, Zaprešiću, Samoboru i Svetoj Nedelji – te pet općina: Brdovcu, Jakovlju, Luki, Pisarovini i Stupniku – rekla je Jadranka Dujić Frlan, pročelnica Upravnog odjela za kulturu Zagrebačke županije.

Inače, bibliobusna služba Knjižnica grada Zagreba jedina je takva služba u Republici Hrvatskoj koja djeluje u dvije smjene na području dviju županija, odnosno obilazi 15 bibliobusnih stajališta u Zagrebačkoj županiji te 31 bibliobusno stajalište na području grada Zagreba.

Na području Velike Gorice, bibliobus stiže u Veliku Mlaku ove subote 08. veljače od 9 do 10:30 sati. Na istu lokaciju u istom terminu vratit će se ponovno u subotu 22.veljače.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Počeli upisi u prvi razred

Pravo upisa imaju djeca rođena u razdoblju od 1. travnja 2018. godine do 31. ožujka 2019. godine.

Objavljeno

na

Objavio/la

S prvim danom veljače, putem Nacionalnog informacijskog sustava kojem se pristupa preko portala e-Građani, krenuli su upisi djece u osnovne škole u Zagrebačkoj županiji za školsku godinu 2025./2026.

Prijave za upis u prvi razred za redovan upis djece s utvrđenim teškoćama u razvoju otvorene su od 1. veljače do 15. travnja, a od 15. veljače do 15. ožujka trajat će prijave za redovan upis djece, dok je period od 15. veljače do 31. ožujka namijenjen za prijevremeni upis djece te za privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole.

Tko ima pravo upisa?

U prvi razred osnovne škole, u narednoj školskoj godini upisuju se djeca rođena u razdoblju od 1. travnja 2018. godine do 31. ožujka 2019. godine i djeca kojoj je u ovoj školskoj godini odgođen upis. Iznimno, u prvi razred osnovne škole mogu se upisati i djeca rođena od 1. travnja 2019. godine do 31. prosinca 2019. godine, odnosno djeca koja će šest godina života navršiti do 31. prosinca ove godine.

Kakva je procedura?

Prijave za upis roditelji mogu izvršiti preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/, gdje su vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati izborne predmete, produženi boravak te izraziti želju za upis u školu različitu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal e-Građani, moraju se javiti osnovnoj školi kojoj pripadaju prema upisnom području, koja će proces prijave odraditi umjesto njih.

Što nakon prijave?

Nakon prijave, roditelji će kroz nekoliko dana preko aplikacije kvačica.hr sami moći odabrati termin pregleda kod školskog liječnika, a u periodu od 31. ožujka do 15. lipnja buduće školarce očekuje i utvrđivanje psihofizičkog stanja pri Stručnom povjerenstvu škole kojoj pripada prema upisnom području.

Plan upisa te raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta za područje Zagrebačke županije pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

Moja županija

Zamjenik župana obišao požarište pokraj Križa

Na intervenciji je sudjelovalo 20 vatrogasaca sa 10 vozila.

Objavljeno

na

Objavio/la

U naselju Novoselec u općini Križ noćas iza ponoći zapalio se samostojeći prizemni objekt s osam stambenih jedinica. Svi stanari su evakuirani i nema stradalih, a materijalna šteta se utvrđuje. Prema riječima županijskog vatrogasnog zapovjednika Daria Kezerića, Županijski vatrogasni operativni centar zaprimio je dojavu o požaru u 1:12 sati.

– Nakon toga su na lokaciju upućeni pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Ivanić-Grad, te vatrogasci DVD-a Križ, DVD-a Novoselec i DVD-a Obedišće. Po njihovom dolasku na požarište stanari su već bili evakuirani te se odmah pristupilo gašenju. Na intervenciji je sudjelovalo 20 vatrogasaca sa 10 vozila. Požar je lokaliziran u 1:56, a vatrogasci su na mjestu događaja ostali do 6 sati ujutro kako bi sanirali požarište.

Foto: Zagrebačka županija

Požar je gasilo 20 vatrogasaca sa deset vozila, a požarište je danas obišao zamjenik župana Zagrebačke županije Damir Tomljenović, koji je zahvalio vatrogascima i u ime Zagrebačke županije obećao u suradnji s Općinom Križ iznaći rješenje kako pomoći obiteljima čiji su domovi stradali u požaru.

Nastavite čitati

Moja županija

Uskoro akcije prevencije kardiovaskularnih bolesti

U svim gradovima Zagrebačke županije održat će se pregledi koji će obuhvatiti mjerenje težine, visine, opsega struka, tlaka, pulsa, razine šećera i kisika u krvi, izračun indeksa tjelesne mase i mjerenje ukupnoga kolesterola.

Objavljeno

na

Objavio/la

Tijekom ove godine, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije provest će preventivne aktivnosti u svih devet gradova županije u sklopu projekta Race for life 2, kojeg provodi zajedno s Domom zdravlja Mostar i Zavodom za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore.

Javnozdravstvene akcije omogućit će građanima preventivni zdravstveni pregled, razgovor s liječnikom i edukaciju o kardiovaskularnim bolestima, a pregled će obuhvatiti mjerenje težine, visine, opsega struka, tlaka, pulsa, razine šećera i kisika u krvi, izračun indeksa tjelesne mase i mjerenje ukupnoga kolesterola. Zato će Zavod, pomoću financijskih sredstva iz projekta, financirati nabavu laboratorijskih uređaja za utvrđivanje lipidnog statusa pacijenata.

Podsjetimo, Projekt RACE 2 počeo se provoditi lani u kolovozu, a završit će u srpnju 2026. godine. Ukupna vrijednost projekta je 1,93 milijuna eura, od čega europsko sufinanciranje iznosi 85%, dok ostatak osiguravaju projektni partneri. Njegova je osnovna zadaća poboljšati hitne medicinske usluge u prekograničnom području digitalizacijom i standardizacijom procesa, kao i provođenjem preventivnih aktivnosti kako bi smanjili postotak kardiovaskularnih bolesti.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.