Netko od gostujućih navijača je s tribina u 31. minuti dobacio “svojima” na terenu: “nije vam ovo Dinamo”, a na semaforu je već tada pisalo visokih 3:0 za Goricu koja je prema svemu viđenom već tada trebala voditi sa puno većom razlikom ako zbrojimo prilike koje su gosti izbacivali sa gol linije ili pogađale okvir vratiju. Domaći nisu imali nimalo respekta protiv momčadi koja je prije pet dana gotovo izbacila trenutno vodeću momčad I HNL u utakmici HR kupa. Bila je to jedna od onih utakmica zbog kojih se dolazi na tribine a komentar na Facebook stranicama Gorice jedne od legendi VG nogometa sve navedeno je opisao ovako: “Utakmica za pamćenje”
Gorica je po prvi puta u svojoj povijesti od samog početka krenula sa trojicom stranih državljana (Ljubisavljević, Maslowski, Ojamaa) što je također jedan od podataka koje treba zapamtiti. Brzi protok lopte, odličan teren i tempo koji Novigrad punih 60 minuta nije mogao pratiti donio je puno pljeska na velikogoričkim tribinama. Moramo spomenuti i 25. minutu kada su navijači Gorice prigodnim paljenjem 25 baklji obilježili 25 godina od osnutka poznate VG navijačke skupine “Šljakeri”.
Već u 9. minuti Sedlaček je dobio loptu na svega nekoliko metara od domaćeg vratara i promašio nemoguće, no Ojamaa sve postavlja na mjesto 6 minuta kasnije kada u lijepom prodoru sa oko 14 metara pogađa suprotnu stranu vrata prekrasnim pogotkom, za rano ali potpuno zasluženo vodstvo Gorice. Bio je ovo prvijenac reprezentativca Estonije koji se tako u najljepšem svjetlu predstavio velikogoričkoj publici. U 20. minuti gledali smo bravuru Šipoša ali ostalo je 1:0, a dvije minute kasnije odličan udarac Maslowkog zaustavio je vratar Novigrada da bi se u nastavku iste akcije tresla greda. No dvije minute poslije spasa nije bilo, a u munjevitoj akciji preko desnog krila Jančetić je odličnim centaršutom pronašao Šipoša koji je u trku skrenuo loptu u mrežu. U 27. minuti ponovno je Šipoš bio u dobroj poziciji ali lopta nije našla put mreže, a minutu kasnije obrana Novigrada je ponovno čistila sa gol linije. No u 31. minuti još jedna mat pozicija koju je izradio Ojamaa lijepo završivši akciju, no vratar Novigrada je odbio loptu na visinu kaznenog prostora gdje Žutić lijevom nogom precizno pogađa dalji kut za 3:0.
Gorica je nakon odmora nastavila u istom ritmu, a u 52. minuti Maslowski prekrasnim udarcem iz slobodnog udarca povećava na 4:0, da bi u 56. minuti Šipoš postigao svoj drugi pogodak za visokih 5:0. Gorica je spustila ritam do kraja utakmice što su kaznili gosti u 64. i prvoj minuti sudačke nadoknade te preko Belakovića i Cenaja smanjili konačan rezultat i ublažili poraz.
Gorica je u ovoj utakmici pokazala vrlo visok ritam, a sve konce igre držali su Mario Marina koji ove jeseni igra možda i svoju ponajbolju sezonu, te Michal Maslowski. Ova dvojica su se tek za nijanse istaknula iznad cijele ekipe Gorice koja je u svim linijama u prvih sat vremena do vodstva 5:0 funkcionirala gotovo savršeno. Ne smijemo zaboraviti da je Novigrad u utorak odigrao napornih 120 minuta u kupu sa Dinamom i da je to sigurno ostavilo traga nad igračima koje vodi Nino Bule te da će ova momčad sigurno rasti kroz prvenstvo. Gorici pak ostaje nekoliko dana rekuperacije pa onda u petak vrlo zahtjevna utakmica protiv Hrvatskog Dragovoljca u Sigetu, kao uvertira za poslasticu sezone – osminu finala HR kupa kada će u utorak 14.11. na velikogorički travnjak istrčati prošlogodišnji prvak Rijeka. Utakmica se igra u 13:00 sati.
Na području grada Velike Gorice upisi djece u dječje vrtiće i program predškole, odnosno “male škole” službeno kreću 9. svibnja, i to isključivo putem aplikacije „e-Upisi“ na poveznici https://e-upisi.hr/
Upis u vrtić samo online
Roditelji djece za elektroničku predaju zahtjeva moraju imati važeću vjerodajnicu u sustavu e-Građani sigurnosne razine 2. No, u iznimnim okolnostima, ukoliko roditelji ne raspolažu računalnom opremom potrebnom za upis, mogu se obratiti administratoru vrtića u kojem žele ostvariti upis, uz unaprijed telefonski dogovoreni termin do 11. svibnja.
Dodajmo kako zahtjev za upis djeteta može biti predan samo u jedan dječji vrtić, a upisi traju do 16. svibnja do 12 sati.
“Mala škola” obvezna za djecu koja ne polaze vrtić
Program predškole organiziran je u dječjim vrtićima Ciciban, Lojtrica, Velika Gorica i Žirek i obvezan je za djecu koja ne polaze dječji vrtić. Provodi se od listopada 2025. do svibnja 2026. godine, u godini pred polazak u školu.
Dokumentaciju za upis u program predškole roditelj/skrbnik šalje u odabrani dječji vrtić putem elektroničke pošte na adresu vrtića, a razgovori za upis u program predškole održavat će se tijekom rujna.
Rezultati upisa objavit će se na mrežnim stranicama dječjih vrtića 6. lipnja 2025. godine, a plan upisa dostupan je ovdje.
Kao što smo i najavili, Grad Velika Gorica i ove godine organizira Zrakoplovni dan i aeromiting AIRVG2025, događaj koji će se održati u subotu 10. svibnja 2025. godine na prostoru tzv. starog terminala Zračne luke Franjo Tuđman.
AIRVG2025 se odvija u operativnom prostoru aktivne zračne luke, što znači da su sigurnosni standardi na visokoj razini. Digitalne ulaznice bit će dostupne danas od 9 sati putem platforme CoreEvent i na njezinim prodajnim mjestima. Cijena ulaznice iznosi simboličnih 5 eura. Organizatori napominju kako je broj ulaznica strogo ograničen.
Tiskane pozivnice/ karte uručene su partnerima projekta, a pozivnice za građane glavnog organizatora Grada Velike Gorice dostupne su besplatno u Turističkoj zajednici Grada Velike Gorice, Pučkom otvorenom učilištu Velika Gorica, na porti gradske uprave Grada Velike Gorice te u sjedištu komunalnih tvrtki zgradi VG Goričanke. Prilikom preuzimanja karte nije potrebno predočiti osobnu iskaznicu
Za sve zaljubljenike u zrakoplovnu fotografiju, organizatori su otvorili prijave za spotterske akreditacije. Prijava se vrši putem obrasca dostupan putem poveznice. Spotterima će biti omogućen raniji ulazak i zasebne pozicije izdvojene od publike.
Ulazak na prostor platforme moguć je isključivo s važećom ulaznicom ili pozivnicom te uz obavezan sigurnosni pregled. Na lokaciji nije dozvoljeno unositi hranu i piće, pušiti, niti dolaziti s kućnim ljubimcima. Organizatori također upozoravaju na pojačanu buku koja može biti neprimjerena za malu djecu, bebe i osobe osjetljive na buku.
Za posjetitelje će ispred terminala biti organizirana ugostiteljska ponuda, a sve dodatne informacije, od javnog prijevoza do parkiranja i privremene regulacije prometa, dostupne su na službenoj stranici.
Službenim okupljanjem koalicije šest stranaka i nezavisnih kandidata, danas je u Gradskoj upravi gradonačelnik Krešimir Ačkar (HDZ) predao konačne potpise podrške za novi gradonačelnički mandat Gradskom izbornom povjerenstvu, a riječ je o 4.031 potpisu.
-Svatko od nas Velikogoričana voli ovaj grad na svoj način. Svatko od nas svojim djelima čini ga boljim i ljepšim mjestom za život. Zahvalan sam na podršci koju su mi pružili sugrađani i idemo snažno naprijed za još bolju i ljepšu Veliku Goricu – rekao je Krešimir Ačkar.
Gradonačelnik je u sljedećem mandatu najavio realizaciju niza projekata koji će Veliku Goricu učiniti još poželjnijim gradom za život.
-Za ostvarenje tih ciljeva trebat će nam zajedništvo svih Velikogoričanki i Velikogoričana. Zajedno sa svojim zamjenikom Nevenom Karasom i sa svima vama – nastavljamo dalje za našu Goricu, jer – Volim ovaj Grad! – poručio je Ačkar.
Danas je u Dugom Selu župan Zagrebačke županije i kandidat za župana na lokalnim izborima, Stjepan Kožić održao konferenciju za medije na kojoj su predstavljeni rezultati ulaganja Zagrebačke županije u školstvo i obrazovanje. Na konferenciji je župan govorio uz podršku koalicije Stjepan Kožić – nezavisna lista (SKNL), Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) i Domovinskog pokreta (DP).
–Brojke pokazuju ono što je najvažnije, a to je da je Zagrebačka županija predvodnik u Hrvatskoj kada je riječ o ulaganju u školstvo i stvaranju boljih uvjeta za obrazovanje djece i mladih. Među svim hrvatskim županijama, upravo smo mi osigurali najviše sredstava za izgradnju škola i prelazak na jednosmjensku nastavu, što je cilj koje odgovorno i sustavno težimo – istaknuo je župan Kožić.
Dogradnjom škola do jednosmjenske nastave
Zagrebačka županija danas provodi najveći investicijski ciklus u školstvu u svojoj povijesti. Poseban naglasak stavljen je na sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO). Za pet školskih objekata ukupne vrijednosti 55 milijuna eura odobrena su bespovratna sredstva u iznosu od gotovo 47 milijuna eura. Najveći pojedinačni projekt među dosad odobrenim je izgradnja nove osnovne škole u Dugom Selu, za 24 razredna odjela, s dvodijelnom i malom sportskom dvoranom, ukupne vrijednosti 19,3 milijuna eura. Realizacijom tog projekta, Osnovna škola Josipa Zorića u Dugom Selu i Osnovna škola Stjepana Radića u Božjakovini prijeći će na rad u jednoj smjeni.
Uz već osigurana sredstva, Zagrebačka županija priprema nove projekte za prijavu na NPOO – tijekom svibnja bit će prijavljena još četiri školska objekta, ukupne procijenjene vrijednosti oko 25 milijuna eura. Također, u tijeku je izrada projektne dokumentacije za još devet škola, s ciljem prijave na iduće pozive do kraja rujna 2025. godine.
–Naša odgovornost bila je prepoznati priliku i iskoristiti sve izvore financiranja kako bismo unaprijedili školsku infrastrukturu i omogućili što većem broju učenika kvalitetnu jednosmjensku nastavu. Uz izgradnju i dogradnju novih škola, jednako nam je važno modernizirati postojeće objekte kako bismo učenicima osigurali bolje uvjete, a školama veću energetsku učinkovitost i niže troškove. Trenutno se provodi energetska obnova škola kroz projekt ukupne vrijednosti 21,5 milijuna eura – dodao je župan.
Ravnomjeran razvoj – dugogodišnja vizija Zagrebačke županije
Kako bi dodatno ojačala školsku infrastrukturu, Zagrebačka županija je kroz mandatno razdoblje provela mjere ravnomjernog ulaganja u školsku infrastrukturu, dodjeljujući potpore gradovima i općinama, pri čemu je uloženo više od 8 milijuna eura za izgradnju i opremanje 18 dječjih igrališta, pet vrtića i pet područnih škola. Posebna pažnja posvećena je i jačanju strukovnog obrazovanja kroz tri regionalna centra kompetentnosti u Velikoj Gorici, Dugom Selu i Samoboru. U tim centrima učenici stječu znanja iz robotike, 3D modeliranja i rada na CNC strojevima, pripremajući se za tržište rada budućnosti.
– Obrazovanje je ono što me najviše motivira u ovom poslu. Brojke, projekti i osigurana sredstva jasno pokazuju da znamo što radimo i da ulaganja planiramo odgovorno i strateški. Iskustvo koje sam stekao i ostvareni rezultati obvezuju me da nastavim raditi predano, s jasnim ciljem da svako dijete u Zagrebačkoj županiji ima priliku učiti u jednoj smjeni, u modernoj i kvalitetnoj školi – zaključio je župan Stjepan Kožić.
Uz infrastrukturna ulaganja, Zagrebačka županija sustavno ulaže i u podršku mladima. Tako su od 1. siječnja 2025. godine stipendije za učenike i studente povećane za 50 posto, kao dodatna potpora obrazovanju i mladima na području županije.
Dodajmo kako su na konferenciji nazočili i zamjenik župana Ervin Kolarec, načelnik Općine Rugvica Mato Čičak te kandidat za gradonačelnika Dugog Sela Stipo Velić.
FOTO: Muzej Turopolja uz pomoć Županije ide u cjelovitu obnovu
Kolarec: Velika Gorica je primjer kako uspješno prijaviti projekte na javne pozive. Za javne zgrade oštećene tijekom potresa odobreno 6,5 milijuna eura
Najznačajnija povijesna građevina Velike Gorice na jesen kreće u cjelovitu obnovu. Naime, nakon prijave obnove na javni poziv zgrada javne namjene oštećenih u potresu, Zagrebačka županija donijela je odluku da će za radove na obnovi Muzeja Turopolja u Velikoj Gorici isplatiti 1,5 milijuna eura.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
– Ovu zgradu izgradila je Plemenita opčina turopoljska koja je ispisala povijest velikogoričkog kraja, stoga smo s veseljem dočekali pozitivno rješenje Zagrebačke županije uz čiju ćemo pomoć kompletno urediti naš muzej. To znači da će se zidovi ogoliti do cigle, učvrstiti statika zgrade i postaviti nove instalacije, a za vrijeme radova muzej će biti zatvoren za javnost. Imamo tu sreću da u blizini muzeja stoji naš novi Interpretacijski centar gdje smo već preselili urede, a moći ćemo skloniti i zbirke iz stalnog postava budući da muzej djeluje na pet lokacija. Period do početka radova u rujnu, ispunit će se procesom okupljanja Povjerenstva Grada Velike Gorice koji će voditi obnovu te raspisivanje javne nabave, nakon čega u devetom mjesecu očekujemo prvi udarac čekićem – najavila je ravnateljica muzeja, Margareta Biškupić Čurla.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Od kada je Zagrebačka županija raspisala Javni poziv da dodjelu sredstava za obnovu javnih zgrada oštećenih potresom, potpisano je 126 ugovora ukupne vrijednosti 51,5 milija eura.
–Među ostalim, izgradili smo potpuno novu crkvu u Kravarskom, Pučko otvoreno učilište i zgradu suda u Zaprešiću te muzej u Jastrebarskom. Kada govorimo o gradu Velikoj Gorici, kao zamjenik župana a ujedno i Velikogoričanin, zaista me veseli što je Grad velika Gorica na naš natječaj kandidirao 31 projekt za što je odobreno ukupno 6,5 milijuna eura. Riječ je o značajnim građevinama poput građevine Starog grada Lukavca za čiju je obnovu osigurano 400 tisuća eura, izgradnji nove škole u Dubrancu za koju je isplaćeno 3 milijuna eura, za našu „velikogoričku katedralu“, odnosno Crkvu Navještenja Blažene Djevice Marije 642 tisuće eura, kao i obnovu Muzeja Turopolja za što je odobreno milijun i 532 tisuće eura. To je značajan novac, za čije su dobivanje, djelatnici i gradonačelnik Krešimir Ačkar dobro pripremili projekte – istaknuo je zamjenik župana Ervin Kolarec.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Zagrebačka županija i Grad Velika Gorica zajednički su se „bacili“ u izvršenje ovog projekta koji je izuzetno značajan za našu povijest, kulturu i društvenu zajednicu. Nakon obnove, Grad Velika Gorica će i modernizirati samu postavu muzeja kako bi ona bila atraktivnija i u skladu s modernim dobom u kojem živimo. Tako da je za očekivati da će naš muzej doživjeti transformaciju u najboljem smislu –naglasila je Lana Krunić Lukinić, pročelnica za predškolski odjel, školstvo i društvene djelatnosti Grada Velike Gorice.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom