Povežite se s nama

Sport

Gorica osvojila Turopolje! Juniori sredili Maribor i obranili lanjsku titulu

Pobjedom 2-0 u finalu protiv slovenskog Maribora, juniori Gorice osvojili su 23. izdanje “Trofeja Turopolja”. U dan i pol odigrali su po tri utakmice i na kraju ponovili lanjski uspjeh svojih prethodnika

Objavljeno

na

Prvi sučev zvižduk začuo se u petak u 9.30, a u subotu nešto poslije 13 sati pala je i posljednja klapa na 23. izdanje “Trofeja Turopolja”, međunarodnog turnira za juniore. HNK Gorica je organizator, preuzela je u naslijeđe turnir s tradicijom dugom dva i pol desetljeća, a HNK Gorica je i – pobjednik! Ponovno, jer generacija igrača rođenih 2005. i kasnije učinila je ono što je lani uspjelo godinu starijoj momčadi…

Treći put ukupno Gorica je pobjednik turnira koji već dva i pol desetljeća okuplja ozbiljno i respektabilno nogometno društvo, koje su ove godine činila četiri hrvatska i dva slovenska prvoligaša. Iz susjedstva su stigli juniori Maribora i Krke iz Novog Mesta, a iz domaćeg okruženja još i Varaždin, Lokomotiva i Slaven Belupo. U petak ujutro program je krenuo s dvije usporedne utakmice, a sljedeća dva termina bila su 14, odnosno 18 sati. Svatko je, dakle, tog prvog dana odigrao po dvije utakmice, dva puta po 35 minuta…

Mjesto u finalu izborili su pobjednici skupina, a to su bili Maribor i Gorica. Domaćin turnir s 2-0 je svladao i Varaždin i Krku, a bez primljenoga gola u finale su otišli i Mariborčani, koji su pobijedili Slaven Belupo 3-0, a Lokomotivu 2-0. U subotnjoj uvertiri za finale, u utakmici za treće mjesto, Varaždin je bio bolji od Slaven Belupa, a nešto prije 11.30 sati glavni akteri su se preselili na glavni teren Gradskog stadiona.

Gorica i Maribor ušli su, dakle, u finale bez primljenoga gola, s po dvije pobjede, a tako je u svom najvećem dijelu izgledao i njihov sudar u finalu. Čvrsto, natjecateljski, uz puno borbe, sve do same završnice na semaforu je stajala obostrana nula. A onda je motore upalio Senegalac Arona Fall. Projurio je po lijevoj strani, nanizao nekoliko protivničkih igrača i efektno pogodio za vodstvo koje se pokazalo nedostižnim. Maribor je pokušao napasti, ali to je Gorica iskoristila da u posljednjim sekundama zabije još jednom. Fall je ovoga puta bio i više od asistenta, sve je pripremio za Frana Krilića i za konačnih 2-0.

Na ceremoniji zatvaranja koja je slijedila proglašeni su i najbolji pojedinci turnira. Nagrada za najboljeg strijelca, uz poklon tvrtke Alpas Hrvatska, pripala je igraču Gorice Aroni Fallu, koji je postigao četiri od šest goričkih golova. Najbolji vratar je također iz Gorice, Martin Šalković zaslužio je to za turnir bez primljenoga gola, a da baš sve ne bi otišlo domaćinima, za najboljeg igrača turnira proglašen je Tine Čuk iz Maribora.

Nagrade najboljima, uključujući i prijelazni pehar “Trofeja Turopolja”, dodijeljivali su savjetnik predsjednika HNS-a Zorislav Srebrić, zamjenik gradonačelnika Neven Karas, predsjednik gradske sportske Zajednice Goran Kovačić i predsjednik velikogoričkog nogometnog saveza Željko Mihalj, kao i tehnički direktor Darko Blažinčić i direktor Škole nogometa Slavko Perković ispred domaćina.

Umorni, iscrpljeni od tri utakmice u samo dan i pol, mladi nogometaši krenuli su na put kućama, a društvo iz organizacije polako se okreće novom izazovu. Trofeju Turopolja u svom sljedećem, 24. izdanju.

Sport

FOTO Velika Mlaka s jednim golom do 13. pobjede

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Mlaka je u odgođenoj utakmici 28. kola pobijedila Kupu minimalnim rezultatom 1:0, pogodak je postigao Ivan Čolić u 88. minuti.

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Visoka temperatura zraka ”usporila” je ritam utakmice u prvom poluvremenu u kojem su domaći očekivano imali nešto veću prevlast na terenu. Gosti su pokušavali protunapadima doći do povoljne šanse i završnog udarca, ali obrana domaćih je to pravovremeno zaustavljala.

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Susret je u drugom poluvremenu bio nešto dinamičniji, jer je kiša uvjete na terenu učinila povoljnijih za brže akcije. Ipak, u završnici su i jedni i drugi bili neprecizni, odnosno vratari su pravovremeno reagirali i sačuvali svoju mrežu.

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Završnica je za goste iz Pokupskog bila kritična zbog pojačanog pritiska domaćih, koji su zasluženo stigli do vodstva. Ivan Čolić je u 88. minuti iskosa s desne strane visokom parabolom pogodio suprotne rašlje za – 1:0! Super pogodak!

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka (28 13 3 12 56:54 42) je s 42 boda na 6. mjestu prvenstvene ljestvice, a Kupa (28 10 5 13 38:56 35) je s 35 bodova na 11. mjestu.

Galerija fotografija

Jedinstvena 1.ŽNL NSZŽ, 28. kolo

NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa (Pokupsko) 1:0 (0:0)

Velika Mlaka. Stadion: ŠRC Jure Mihalj – Đuro. Gledatelja: 60. Srijeda, 27.05.2026., 19 sati. Sudac: David Vrljić (Velika Gorica). Pomoćni suci: Marko Kovač (Velika Gorica) i Ema Kozarić (Gradići). Delegat: Ante Šapina (Zagreb). Strijelac: 1:0 – Čolić (88).

VELIKA MLAKA: Senica, Đenđinović (od 57, Cundeković), Plepelić (od 46. Mujkić), Zagorac (od 71. Lončarević), Božić (od 82. Jakovljević), Rendulić (od 71. Vlašić), Milanović (cap.), Vidović (od 46. Maloku), Čolić, Merlić, Marđetko (od 71. Radoš). Trener: Stjepan Đuračić.

KUPA: Tomislav Sečenj, M.Petković, Jankeš, Vranešić, I.Petković, Cavrić, Dojkovski, Rovišan, Tihomir Sečenj (cap.), Ilijević (od 85. L.Bašić), Pirša (od 64. R.Bašić). Trener: Josip Kraljević.

Nastavite čitati

Moja županija

Mraclin preko Poleta do novog finala s Kurilovcem

Objavljeno

na

Objavio/la

Mraclin je sigurnom predstavom izborio finale Kupa NSVG-e svladavši susjedni Polet iz Buševca rezultatom 3:1 na Novoj Grabi. Nekada veliki turopoljski derbi, koji je znao okupiti i nekoliko stotina gledatelja, ovoga je puta pratilo tek sedamdesetak ljubitelja nogometa. Domaćin je pitanje pobjednika praktički riješio već u uvodnim minutama susreta. Mraclin je poveo u 5. minuti kada je nakon asistencije Frana Krilića i pogreške Nike Šestaka, siguran realizator bio Igor Hajduk.

Samo dvije minute kasnije nova pogreška gostujuće obrane skupo je stajala Polet. Vratar Matija Halilić loše je reagirao prilikom istrčavanja i loptu praktički predao Kriliću, koji je s dvadesetak metara precizno pogodio za 2:0. Domaćini su nastavili kontrolirati utakmicu, a potvrda pobjede stigla je u 60. minuti. Toni Borovac ubacio je pred vrata gostiju, a Ivan Kos atraktivno petom pogodio za visokih 3:0 i izmamio pljesak okupljenih gledatelja. Polet je do kraja uspio tek ublažiti poraz. U 86. minuti počasni pogodak za goste postigao je Pavao Galović.

Finale velikogoričkog Kupa tako će, kao i prošle godine, igrati Mraclin i Kurilovec. Susret će se najvjerojatnije igrati u srijedu, 3. lipnja, na mraclinskoj Grabi, no konačnu potvrdu još treba dati vodstvo velikogoričkog Nogometnog saveza.

KUP NSVG – POLUFINALE

MRACLIN – POLET (B) 3:1

Stadion Nova graba. Gledatelja 70.
Sudac: Ivan Mirenić. Pomoćnici: Marko Matić i Danijel Zgurić.

STRIJELCI: 1:0 – Hajduk (5), 2:0 – Krilić (7), 3:0 – I. Kos (60), 3:1 – Galović (86).

MRACLIN: Zagorac (od 84. Matejčić), Marjanović (od 79. Hodalin), Smolković (od 46. Đurašić), J. Domitrović, Rajić, Brdek, Matić, Borovac (od 68. Tokić), I. Kos, Krilić, Hajduk (od 89. Kaurin). Trener: Marko Pancirov.

POLET (B): Halilić, Matković, Karaula (od 56. Dolački), B. Šestak (od 50. Dejanović), Kaurin, Jušić, N. Šestak, Raković (od 46. Galović), Stuparić (od 46. Debijađi, od 62. Kirin), Golubić, Ivkić (od 62. Roginić). Trener: Josip Rožić.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

Sport

Ivan Grahovac – priča o talentu, radu i naslovu prvaka Hrvatske

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad se iz Kozjače, iz naših Vukomeričkih gorica, krene prema velikim sportskim snovima, put nikada nije lagan. No, za Ivana Grahovca nogomet je ljubav i način života.

Rođen 24. lipnja 2009. godine, Ivan će za mjesec dana proslaviti svoj 17. rođendan, a iza njega su već godine rada, odricanja i uspjeha kakve mnogi sportaši sanjaju cijelu karijeru. Njegova priča počinje na terenima NK Kurilovec, gdje je kao devetogodišnji dječak prvi put stao među vratnice. Već tada bilo je jasno da posjeduje nešto posebno što označava prave golmane.

Talent nije dugo ostao skriven. Godine 2022. stiže poziv iz HNK Gorice, jednog od najorganiziranijih hrvatskih prvoligaških klubova kada je riječ o radu s mladim igračima. Ivan tamo nastavlja svoj razvoj i vrlo brzo postaje jedan od ključnih igrača generacije 2009. Iste godine dolazi i prvi veliki trenutak. Na kultnom malonogometnom turniru tkz. „Mala Kutija šibica”, pioniri HNK Gorice osvajaju naslov pobjednika, a Ivan Grahovac proglašen je najboljim vratarom turnira. Bio je to trenutak kada je šira sportska javnost prvi put ozbiljno čula za tihog i skromnog dečka iz Vukomeričkih gorica. Pod vodstvom trenera Borisa Trivunova uslijedio je novi iskorak. Generacija HNK Gorice osvaja Prvenstvo Hrvatske u kategoriji starijih pionira, a Ivan svojim obranama potvrđuje status jednog od najperspektivnijih mladih golmana.


No, pravi sportaši ne boje se izazova. Upravo zato Ivan prihvaća poziv trenera Dine Kovača i odlučuje otvoriti novo poglavlje svoje karijere prelaskom u MNK Uspinjača Gimka. Odluka da veliki nogomet zamijeni futsalom pokazala se kao pun pogodak. Brži ritam igre i manji prostor  samo su dodatno naglasili njegove kvalitete. Ivan je iz utakmice u utakmicu rastao, a 2026. godina donijela je krunu svega uloženog truda — naslov prvaka Hrvatske u futsalu u kadetskoj konkurenciji.

Državna završnica u Gradskoj sportskoj dvorani Velika Gorica ostat će zauvijek upisana u povijest kluba. Uspinjača Gimka je osvojila naslove državnih prvaka u kadetskoj (U-17) i juniorskoj (U-19) konkurenciji, u obje finalne utakmice svladali su gradskog rivala Futsal Dinamo.

U spektakularnom finalu kadeta protiv MNK Futsal Dinamo, momčad Uspinjača Gimko slavila je rezultatom 3:2, a Ivan Grahovac još jednom bio je jedan od junaka susreta.

Dok je sigurnim obranama zaključavao svoja vrata, publika je posebno ostala bez daha u trenutku kada je „Grah”, kako ga suigrači od milja zovu, postigao nevjerojatan pogodak s gotovo 30 metara udaljenosti. Bio je to trenutak koji se ne zaboravlja — gol koji je podigao dvoranu na noge i simbolično pokazao koliko daleko može dosegnuti dječak iz Kozjače kada vjeruje u sebe.


Na kraju prvenstva stiglo je i novo veliko priznanje — nagrada za najboljeg vratara Hrvatske u svojoj igračkoj kategoriji. No, ono što Ivana razlikuje od mnogih nije samo talent, nego i skromnost. Dok je ponosno držao trofej u rukama, njegove riječi pokazale su koliko čvrsto stoji na zemlji:

“Prije svega želim zahvaliti svojoj obitelji, suigračima i trenerima koji su mi bili najveća podrška i velika pomoć u mom napretku. Ova nagrada mi iznimno puno znači jer osjećam da je odraz mog truda, rada i odricanja tijekom cijele sezone. Ali ovo ne doživljavam samo kao individualan uspjeh, nego kao uspjeh cijelog kluba Uspinjača Gimka. Ponosan sam što predstavljam ovaj klub i što sam dio ove ekipe. Vjerujem da je ovo tek početak još većih uspjeha i dodatna motivacija da nastavim još jače raditi i napredovati”.

Dok gradi ozbiljnu sportsku karijeru i polako ulazi u svijet ozbiljnijeg sporta, Ivan nikada nije zaboravio svoj kraj i svoje ljude. Proteklih godina branio je i za svoju Kozjaču na kultnoj Breškoj ligi. Ipak, kako obveze i profesionalni zahtjevi postaju sve veći, ove godine Ivan neće stati među vratnice svoje momčadi. U Kozjači nitko ne sumnja da će njihov „Grah” uvijek ostati jedan od njih, bez obzira na to kamo ga nogometni put odvede.

Na njegovu sportskom putu posebno mjesto pripada i osobnom treneru Tihomiru Perekoviću, koji je uz Ivana od njegovih prvih igračkih dana. Kroz godine rada, treninga i odricanja bio mu je velika podrška u razvoju, a upravo su predanost, disciplina i kontinuiran rad dodatno oblikovali Ivana u jednog od najperspektivnijih mladih vratara svoje generacije.

Fotografije: obiteljska arhiva

Nastavite čitati

Sport

Novo zlato stiže u Veliku Goricu – sjajan nastup paraboćara na prvenstvu Hrvatske

Boćari BK „Marijan Dobrinčić“ iz Velike Gorice vratili su se s trećeg prvenstvenog turnira Hrvatske u bocci

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Parasportski savez grada Velike Gorice/FB

Na trećem prvenstvenom turniru Hrvatske u bocci, održanom proteklog vikenda u Splitu, boćari Paraboćarskog kluba “Marijan Dobrinčić” iz Velike Gorice, ostvarili su niz zapaženih rezultata, a najviše se istaknuo Marko Turković osvajanjem zlata u BC2 kategoriji.

U konkurenciji u kojoj je tijekom dva dana odigrano 96 utakmica, Veliku Goricu su predstavljali Josipa Strgar, Leonardo Jurić, Mateo Celčić, Marko Turković i Pavao Čančer.

Marko Turković turnir je zaključio bez poraza i osvojio prvo mjesto u svojoj kategoriji, potvrdivši odličnu formu. Leonardo Jurić stigao je do polufinala, dok je Mateo Celčić upisao pobjedu protiv aktualnog državnog prvaka, što se izdvaja kao jedan od značajnijih trenutaka turnira za velikogorički klub.

“Ovakvi rezultati još su jedan dokaz koliko rada, odricanja i zajedništva stoji iza naših sportaša i klubova. Ponosni smo na svaki njihov nastup, trud i borbu kojom predstavljaju svoj grad i Savez”, poručili su iz Parasportskog saveza grada Velike Gorice.

Nastavite čitati

Sport

ACES Europe u Velikoj Gorici – evo što je grad pokazao u utrci za županijsku sportsku titulu

Članovi ACES Europe obišli su sportske objekte i treninge u Velikoj Gorici u sklopu procjene Zagrebačke županije za kandidaturu Europske regije sporta 2027.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica bila je jedna od postaja trodnevnog posjeta evaluacijske komisije ACES Europe, koja obilazi Zagrebačku županiju u sklopu procjene kandidature za titulu Europske regije sporta 2027. Komisija je u našem gradu, koji već nosi titulu Europskog grada sporta 2023., razgledala sportske objekte, pratila treninge i upoznala se s planovima razvoja sportske infrastrukture.

Tijekom posjeta Gradskoj sportskoj dvorani članovi komisije vidjeli su kako izgleda svakodnevni rad u lokalnim sportskim programima. Istovremeno su se odvijali treninzi djece u različitim disciplinama, od break dancea za dječake do ritmičke gimnastike za djevojčice, kao i drugi organizirani sportski sadržaji za mlade.

U sklopu posjeta predstavljen je i jedan od većih sportskih projekata u Hrvatskoj, budući nogometni kamp Hrvatskog nogometnog saveza u Velikoj Gorici. Članovi komisije upoznati su s tijekom radova i planiranom ulogom tog projekta u daljnjem razvoju sporta u gradu i županiji.

Program posjeta uključivao je i obilazak balon dvorane, gdje su trenirale mlade rukometašice, čime je dodatno naglašena važnost sustavnog rada s mladima i razvoja ženskog sporta u gradu.

Posebna pažnja posvećena je i parasportskim programima, gdje su sportaši demonstrirali treninge, a komisiji je predstavljen pristup koji, kako je istaknuto tijekom obilaska, naglasak stavlja na dostupnost sporta svima.

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno