Godišnje turističke nagrade ‘Čovjek ključ uspjeha’ stigle i u Zagrebačku županiju
Riječ je o tri nagrade koju su osvojili Bernard Korak, chef plešivičkoga restorana i Milica Birk, pomoćnica ravnateljice Specijalne bolnice Naftalan za zdravstveni turizam. Nagradu je dobila i SB Naftalan.
Svečanom dodjelom godišnjih nagrada najboljima u turizmu završena je u Opatiji dvodnevna manifestacija Dani hrvatskog turizma. Prvakom hrvatskog turizma za 2024. godinu proglašen je grad Poreč, čijem je gradonačelniku Lorisu Peršuriću nagradu uručio predsjednik Vlade Andrej Plenković. Premijer je čestitao svima nagrađenima i cijelom sektoru turizma, kao i Opatiji na 180. obljetnici turizma, dok se na sjednici Vijeća za upravljanje razvojem turizma iskazano zadovoljstvo rezultatima ostvarenima u ovoj godini.
Foto. Ministarstvo turizma i sporta
Među brojnim hrvatski laureatima, godišnju nagradu dobili su i dionici iz Zagrebačke županije. Bernard Korak, chef plešivičkoga Restorana Korak, i Milica Birk, pomoćnica ravnateljice Specijalne bolnice Naftalan za zdravstveni turizam, dobitnici su godišnje hrvatske turističke nagrade “Čovjek ključ uspjeha”. Cilj ove nagrade je podizanje kvalitete usluga i gostoljubivosti djelatnika u turizmu i djelatnostima povezanim s turizmom, što izravno utječe na podizanje stupnja zadovoljstva gostiju, širenje pozitivnog imidža hrvatskog turizma te ukupnog doživljaja Hrvatske kao poželjne turističke destinacije.
Osim njih, u finalnom izboru, u kategoriji za najbolji zdravstveni turizam, nagradu osvojila i SB Naftalan iz Ivanić Grada koja je jedinstvena i svjetski poznata zdravstvena ustanova s kontinuiranim rastom posjetitelja iz stranih zemalja. Dodajmo kako će Zagrebačka županija s gotovo 525 tisuća eura sufinancirati projekt unaprjeđenja smještajnih kapaciteta i infrastrukture Specijalne bolnice Naftalan u funkciji razvoja zdravstvenog turizma – Welltur Naftalan. Riječ je o projektu ukupne vrijednosti 2,1 milijuna eura za koji je Naftalanu dodijeljeno bespovratnih 1,6 milijuna eura iz Mehanizma za oporavak i otpornost. Projektom se predviđa gradnja deset hotelskih smještajnih jedinica s 20 turističkih postelja, modernizacija i opremanje wellness sadržaja kao i postavljane fotonaponske elektrane na krovu zgrade, čime će ova bolnica dobiti novi standard smještajne kvalitete.
Foto: SB Naftalan
Milica Birk zdravstvenim turizmom bavi se već tridesetak godina i na svečanosti je preuzela priznanje za djelatnicu godine u kategoriji “zdravstveni turizam”..
-Bez svojeg tima, kolega, dosadašnjih ravnatelja i radnog okruženja, ne bih mogla polučiti ovakav uspjeh – rekla je Birk dodavši da su izgradnjom novog kompleksa bazena, teretane i kongresnog centra osigurani preduvjeti za daljnji rast i razvoj Naftalana.
Korak je proglašen djelatnikom godine u kategoriji “kuhar/kuharica”. Ovo obiteljsko imanje zaista se ima čime pohvaliti. Naime, na temeljima stare seoske kuće iz 1900. godine, preuredili su restoran a imanjem upravlja četvrta i peta generacija vinara.
Foto: Korak Vinery
-Ova nagrada nije samo odraz mog osobnog truda, već i predanosti moje obitelji i tima Restorana Korak. Zajedno smo nastojali stvoriti jedinstveno gastronomsko iskustvo koje odražava bogatstvo i tradiciju Plešivice – izjavio je Bernard Korak, chef restoran s Michelinovom zvjezdicom i zelenom Michelinovom zvjezdicom za izvrsnost u održivosti.
– Odrastajući u obitelji koja njeguje vinarsku i kulinarsku tradiciju, imao sam priliku učiti od najboljih i razvijati strast prema kulinarstvu. Posebno bih želio istaknuti doprinos svojih roditelja, Mirjane i Velimira, te brata i sestre koji su me podržavali na svakom koraku mojega putovanja. Ova nagrada motivira nas da nastavimo s inovacijama i unapređenjem naše ponude, uvijek s ciljem pružanja vrhunskog doživljaja našim gostima – rekao je Korak, naglašavajući da posebnu zahvalnost duguje supruzi i sinu, koji su mu najveća podrška i inspiracija. Njihova ljubav, razumijevanje i motivacija ključni su za svaki moj uspjeh i potiču me da svaki dan budem bolji, ne samo u kuhinji već i u životu! – zaključio je Korak.
Foto: Zagrebačka županija
-Ovo je veliko priznanje za našu destinaciju, veliki korak naprijed prema našoj viziji najbolje kontinentalne ‘butik destinacije’ u turizmu, s nagrade su još jedan dokaz da imamo sjajne djelatnike u turizmu koji svojim znanjem, voljom i vjerom u uspjeh doprinose prepoznatljivosti Zagrebačke županije – rekla je direktorica TZ-a Zagrebačke županije Ivana Alilović.
Tijekom Dana hrvatskog turizma održana je i sjednica Vijeća za upravljanje razvojem turizma na kojoj se raspravljalo o aktualnim temama turističkog sektora te je iskazano zadovoljstvo rezultatima ostvarenima u ovoj godini.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Zajednička kandidatkinja za županicu Zagrebačke županije koalicije stranaka Hrvatski suverenisti, MOST, DOMiNO, HSP, HSS SR i Projekt Domovina, Barbara Knežević, danas se družila s građanima Velike Gorice, u kojoj je prikupljala i potpise za svoju kandidaturu.
Na njezinom štandu predstavljen je izborni program koji Knežević zastupa, temeljen na promjenama i želji za snažnijim razvojem Zagrebačke županije, kroz transparentno i odgovorno upravljanje.
Knežević je podržala i Nada Finderle, kandidatkinja za gradonačelnicu Velike Gorice, pokazavši zajedničko djelovanje i suradnju na razini grada i županije.
– Snaga ove kampanje leži upravo u ljudima – u svakom razgovoru, u svakom stisku ruke i svakom potpisu vidim želju za boljom i pravednijom županijom. Ovakvi susreti s građanima, u neposrednom kontaktu, važan su segment razmjene informacija i na tome ćemo temeljiti daljnju kampanju. Poznavanje ove sredine i predanost zajednici mojih kandidata za zamjenike, dodatna su snaga ovog tima – poručila je Knežević.
Podsjećamo, kandidati za njezine zamjenike su Antonio Kuliš, predsjednik Hrvatskih suverenista iz Velike Gorice, te MOST-ov Zlatko Rovišan, također iz Velike Gorice.
Predstavnici gradova i općina danas su u prostorijama Zagrebačke županije preuzeli ugovore ukupne vrijednosti 3,8 milijuna eura, čime će biti omogućena realizacija čak 108 projekata na području županije.
Na taj način Županija potvrđuje svoju dugogodišnju viziju ravnomjernog razvoja svih svojih dijelova – istaknuo je prilikom uručivanja ugovora župan Stjepan Kožić.
Foto: Zagrebačka županija
– Riječ je o projektima iz domene prometa i komunalne infrastrukture, opremanja poduzetničkih zona, financiranja EU projekata te razvoja infrastrukture u našim ruralnim područjima. Time nastavljamo kvalitetnu suradnju općina, gradova i Županije na kojoj leži realizacija čak 462 projekta u protekle četiri godine, a za koje je Županija dodijelila 12,7 milijuna eura. Uz pomoć ovogodišnjih 3,8 milijuna eura ostvarit ćemo zajednički cilj – povećanje kvalitete života svih stanovnika na području županije – rekao je Kožić.
Foto: Zagrebačka županija
Bespovratne potpore osiguravaju snažan gospodarski zamah na području cijele županije.
– Kontinuitet ulaganja u poduzetničke zone, stvorili smo poželjna mjesta za investiranje u kojima posluju brojne strane i domaće tvrtke, a čiji uspješni rezultati poslovanja doprinose činjenici da je Zagrebačka županija danas najrazvijenija županija u Hrvatskoj – dodao je župan.
Foto: Zagrebačka županija
Dodajmo kako je najviše sredstava, odnosno 1,5 milijuna eura, dodijeljeno kroz Upravni odjel za promet i komunalnu infrastrukturu, a radi se o 29 projekata kojima se sufinancira izgradnja i održavanje objekata i uređaja komunalne infrastrukture.
Nadalje, za 36 projekta u gospodarstvu dodijeljeno je 1,2 milijuna eura, od čega je 510 tisuća eura za opremanje poduzetničkih zona te nešto više od 715 tisuća eura za izradu projektne dokumentacije i sufinanciranje EU projekata. Za 43 projekta gradnje i uređenja infrastrukture na ruralnom području izdvojeno je nešto više od milijun eura.
Foto: Zagrebačka županija
U ime svih općina i gradova riječima hvale obratio se načelnik Općine Pisarovina Tomo Kovačić. Podsjetio je na važnost postizanja jednake kvalitete života na ruralnom području, u odnosu na urbani dio županije.
Foto: Zagrebačka županija
–Sa svojim dugogodišnjim načelničkim stažem od 30 godina mogu svjedočiti velikim ulaganjima Zagrebačke županije na svim poljima, a posebno ističem na financijsku podršku u opremanju naših poduzetničkih zona koje privlače investitore i time osiguravaju prosperitet. Apostrofiram ravnomjeran razvoj naše županije upravo zbog sredstava koje se usmjeravaju u pravom smjeru, jer na taj način je općinama puno lakše ostvariti ciljeve i projekte na ruralnom području – naglasio je Kovačić.
Foto: Zagrebačka županija
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Županu Stjepanu Kožiću danas su u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu predsjednik Vlade Republike Andrej Plenković i ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs dodijelili ugovore za izgradnju, rekonstrukciju i opremanje pet školskih objekata ukupne vrijednosti 55 milijuna eura za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole.
Ugovori o bespovratnim sredstvima iznose gotovo 47 milijuna eura, dok će razliku sredstava Županija osigurati u vlastitom proračunu.
Sredstva su odobrena za izgradnju novih osnovnih škola u Dugom Selu i Kominu, dogradnju OŠ Rugvica, izgradnju nove sportske dvorane i dogradnju PŠ Strmec te dogradnju SŠ Ivan Švear u Ivanić-Gradu, o čemu smo pisali ovdje.
Foto: Zagrebačka županija
–Od svih županija u Hrvatskoj najveći iznos za gradnju i dogradnju osnovnih škola do sada iz NPOO-a odobren je upravo Zagrebačkoj županiji. Kroz mjesec dana prijavljujemo još četiri škole procijenjene vrijednosti oko 25 milijuna eura, dok se za 9 škola rade glavni projekti s troškovnicima s namjerom da ih prijavimo na NPOO do kraja rujna – rekao je župan Stjepan Kožić.
Po pitanju srednjih škola na NPOO bilo je moguće kandidirati samo škole s gimnazijskim programom.
– Na Nacionalni plan oporavka i otpornosti mogli su se prijaviti samo oni projekti koji se odnose na proširenje gimnazijskog programa, a tu je Zagrebačka županija uspješno aplicirala projekt dogradnje Srednje škole Ivan Švear u Ivanić-Gradu za što odobreno bespovratnih 1,8 milijuna eura zahvaljujući kojima će se škola dograditi sa četiri nove učionice – dodao je župan.
Dodajmo kako je Vlada ovom prilikom dodijelila 19 ugovora za izgradnju i opremanje osnovnih škola i sportskih dvorana ukupne vrijednosti 150 milijuna eura s ciljem uvođenja jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole do 2027.
Poduzetnici su pokretači gospodarskog razvoja, a njihova uspješnost uvelike ima utjecaj na proračunska sredstva.
Zagrebačka županija od svojih početaka vrednuje njihov poslovni put i iz godine u godinu osigurava sve veće iznose bespovratnih potpora u nekoliko kategorija.
Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Gledajući kompletnu sliku izdvajanja, Županija poduzetnike prati od samog početka poslovanja. Tako je zamjenik župana Damir Tomljenović danas dodijelio 390 tisuća eura vrijedne ugovore o bespovratnim potporama poduzetnicima početnicima. Temeljem javnog natječaja sredstva u iznosu do 2.000 eura ostvarilo je 206 poduzetnika početnika, odnosno svi koji su ispunjavali uvjete natječaja.
–Prvo bih pohvalio poduzetnike Zagrebačke županije koji su po svim relevantnim podacima u samom vrhu Republike Hrvatske, a njihov kvalitetan i dobar rad važan je za Županiju jer oni pune županijski Proračun, kako bi se dalje iz njega izdvajala sredstva za potrebne namjene. Riječ je o važnim projektima poput izgradnje škola i prometne infrastrukture, i stoga je naša obveza i zadatak osigurati poduzetnicima bespovratna sredstva kojim će unaprijediti svoje poslovanje – istaknuo je Tomljenović.
Foto: Zagrebačka županija
Podsjetimo kako je samo u ovoj godini Županija za svoje poduzetnike osigurala ukupno 3 milijuna eura bespovratnih potpora.
–Od toga je 2,1 milijun namijenjen poduzetnicima s ciljem povećanja konkurentnosti, zatim novost od ove godine, bespovratna sredstva u visini pola milijuna eura poduzetnicima za ugradnju fotonaponskih ćelija, te za početak poslovanja 390 tisuća eura – naveo je zamjenik župana.
Foto: Zagrebačka županija
Jedan od ovogodišnjih dobitnika potpore je Vedran Damjanović, vlasnik obrta za usluge, trgovinu i proizvodnju TerraSens.
–Bavim se preciznom poljoprivredom, odnosno razvojem senzora za preciznu poljoprivredu, kao što je senzor vlage tla i primjenom dronova u poljoprivredi, poput snimanja ili prskanja usjeva dronovima. Potporu Zagrebačke županije dobio sam za nabavu CNC stroja kojim ću sam moći izrađivati prototipove elektroničkih pločica potrebnih za izradu senzora, što će mi smanjiti troškove budući da ih moram uvesti iz inozemstva što je jako skupo i iziskuje puno vremena za dostavu – objasnio je Damjanović.
Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal
Preostali dio bespovratnog novca i dalje čeka poduzetnike!
2,1 milijun eura vrijedan natječaj za dodjelu bespovratnih potpora subjektima malog gospodarstva koji se bave proizvodnim i neproizvodnim djelatnostima s ciljem povećanja konkurentnosti, i dalje je otvoren, i to do 15. svibnja.
Za proizvodne djelatnosti moguće je ostvariti bespovratnih sredstva u maksimalnom iznosu do 10 tisuća eura, a za neproizvodne djelatnosti maksimalni iznos potpore je 4 tisuće eura.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Ervin Kolarec: ‘Sport u županiji nam raste, a mi to sve snažnije pratimo’
Oko 680 sportskih udruga iz cijele zagrebačke županije okuplja otprilike 20.000 sportaša svih uzrasta, oko 1600 trenera i sudaca, kaže Ervin Kolarec, zamjenik župana zadužen za sport
Bio sam vratar, stipendist Dinama, odnosno tadašnje Croatije, igrao sam u Karlovcu, sisačkoj Segesti, kratko i sisačkom Metalcu, nakon čega sam se vratio u Radnik. Branio sam i za Dinamo Hidrel iz Novog Čiča i Turopoljac iz Kuča, a zadnja igračka postaja bio mi je Mraclin. Doživio sam i najveću čast igranja za svoju domovinu, kroz nastupe za hrvatsku juniorsku reprezentaciju, godinama sam igrao nogomet i uvijek se rado sjetim igračkih dana, kaže Ervin Kolarec na uvodu u svoje gostovanje u serijalu “Sport Zagrebačke županije”.
Nakon što je završio s nogometom, otišao je u politiku. U dva mandata Kolarec je bio zamjenik gradonačelnika Velike Gorice, a posljednje četiri godine obnašao je ulogu zamjenika župana Zagrebačke županije. Na isteku prvog mandata u toj ulozi idealan je trenutak za rekapitulaciju razdoblja iza nas.
– Uvijek rado govorim o temama kojima se propagira sport – rekao je i nastavio:
– Moja generalna ocjena trenutačnog stanja u županijskom sportu vrlo je visoka. Napomenut ću samo da u županiji imamo oko 680 udruga u svim granama sporta, koje su pod ingerencijom Zajednice sportskih udruga i saveza Zagrebačke županije. Mislim da postižemo sjajne rezultate, da se oni događaju u svim sportovima, i to sve više iz godine u godine, a sve to Županija prati. Tu je posebno važno reći da se sve više mladih ljudi uključuje u te udruge, što je jedan veliki plus – vjeruje Kolarec.
Ogromna je ta županijska sportska obitelj, velike su to brojke.
– Kad govorimo o brojkama, pričamo o otprilike 20.000 aktivnih sportašica i sportaša u županiji, o oko 1600 trenera, sudaca i delegata, a možemo dodati i da po gradovima i općinama imamo nešto više od 200 sportskih objekata – zadovoljan je zamjenik župana.
Kad dođemo do teme što prije birati, rekreativni ili natjecateljski sport, odgovor je najčešće točno na sredini.
– Natjecateljski dio je jako važan, jer kroz njega dolaze i svi ti sjajni rezultati, koji su i najbolja promocija naše županije, ali i cijele Hrvatske. Međutim, važno nam je i da se što više naših stanovnika, bez obzira na dob, bavi sportom. Rekreacija je itekako bitna, znam da brojni gradovi i općine ulažu i u rekreacijske programe, baš zato da bi se omogućilo ljudima da je bave sportom kojim žele, i to je pravi put – vjeruje Kolarec.
U skladu sa svojim ingerencijama, ali i mogućnostima, Županija sve više odvaja za sport, kojem nikad nije dovoljno…
– Naš županijski sportski savez u stalnoj je koordinaciji s općinama i gradovima, odnosno njihovim savezima, a mi im dajemo financijsku podršku. Svake godine Županija izdvaja sve veća i veća sredstva, pa smo ove godine došli do 1,66 milijuna eura za sport. Najveći dio ide za sportsku Zajednicu, dio ide i za školski sportski savez, koji također sjajno radi, jednako kao i naš parasavez, u kojem je desetak klubova.
Pogled unatrag, tvrdi, nudi jako cijeli niz razloga za zadovoljstvo.
– Zadovoljan sam što pojačavamo infrastrukturu u općinama i gradovima. Moram pohvaliti gradonačelnike i načelnike, kao i sve odgovorne ljude, koji svake godine poboljšavaju uvjete za sport. Važno je i što svake godine možemo povećavati sredstva za sport, a naš fokus je već 20-ak godina i na gradnji škola. Uz te škole izgrađene su i školske sportske dvorane, koje nakon nastavnog procesa mogu koristiti sve te brojne udruge. To nam je cilj raditi i u godinama koje su pred nama – ističe Kolarec.
Dotaknuli smo se i nogometa, odnosno činjenice da imamo tek dva županijska predstavnika u prva tri ranga: Goricu u prvom i Dugo Selo u trećem.
– Moramo težiti da se u godinama koje su pred nama sredinama kao što su Dugo Selo, Samobor ili Vrbovec, zašto ne i Kurilovec, odu u rang ili dva više. Strategija našeg nogometnog saveza je da se ide u tom smjeru.
Posebna priča je Inker iz Zaprešića.
– Vidim da se polako vraćaju na pravi put, prva momčad bori se za viši rang i siguran sam da će i dalje ići prema naprijed, jer grad poput Zaprešića zaslužuje više od ovoga u nogometnom smislu. Baš kao i Samobor, nakon Velike Gorice drugi grad u županiji, sa 40.000 stanovnika, koji po svemu zaslužuju klub u rangu ili dva više.
U tom smislu, zamjenika Kolarca rukomet u županiji veseli nešto više od košarke, koju pokušavaju “spasiti” u Samoboru, isprati i odbojku…
Već godinama Kolarec je u organizaciji Noći borilačkog sporta u Velikoj Gorici, a bio je i predsjednik NK Jelačića.
– Uz sve to ostane vremena za posvetiti se djeci, malo s njima odigrati nogomet. Kad uspijem, volim otići na utakmice HNK Gorice, ali i na sav drugi sport.