Povežite se s nama

Obrazovanje

Go, Karlo, Go! Klinac iz Gorice pobjeđuje Kineze u “njihovoj” igri

Karlo Vlahović (11) prije nešto više od dvije godine počeo se baviti misaonom igrom GO, a danas u njoj već uredno pobjeđuje i Kineze, iz čije je zemlje ova igra i došla. Literatura je uglavnom na kineskom, ali Karlu to ne smeta da je proučava, da napreduje…

Objavljeno

na

Misaona igra go za mnoge je nepoznanica i možda čitajući ovaj tekst mnogi prvi put doznaju nešto o ovoj igri, nastaloj u Kini prije pet tisuća godina godina, iako se povjesničari još nisu dogovorili oko točnog datuma.

Naš 11-godišnji sugrađanin Karlo Vlahović jedan je od onih koji GO ima, rekli bismo, u malom prstu. U dvije godine, otkad ga je tadašnja učiteljica u Osnovnoj školi Eugena Kumičića, Vlatka Topolnjak, uputila da počne otkrivati čari ove igre, postao je pravi majstor. I već je Kineze, koji se smatraju najboljim igračima na svijetu, ostavio iza sebe i suvereno ide prema vrhu.

Iskoristili smo jedan predivan jesenski dan kako bismo malo porazgovarali s Karlom. Prvo što jednostavno zadivljuje je lakoća kojom ovaj dječak odgovara na pitanja. Ne zapinje, odgovara punim rečenicama, totalno barata materijom.

I da, ide tek u peti razred.

– Prije dvije godine počeo sam igrati GO, ali tada su svi bili ispred mene jer sam tek počeo učiti.

No, dok nekome ne smrkne, drugome ne svane… Vrijedi to i u Karlovu slučaju. Kako ističe, došao je period kad je najbolja igračica u školi izgubila samopouzdanje nakon natjecanja s Kinezima, koje za nju nije završilo najbolje.

– Ja sam u tom trenutku počeo brzo igrati, išao na turnire svaki tjedan, što je rezultiralo time da budem bolji od nje. Moj rezultat je jedan od najboljih u Hrvatskoj. Nitko u godinu dana nije tako napredovao, skočio sam 12 kyueva, sad sam osmi kyue trenutno – govori Karlo o svojim počecima.

Pojasnio nam je Karlo i kako ploča za GO izgleda, te neka osnovna pravila, no teško je to tek tako pojasniti i dočarati. Međutim, da treba puno, puno mozgati, jasno je na prvu.

GO je misaona igra na ploči za dva igrača. Od prvog dana igra se po nepromijenjenim pravilima. Prije 1500 godina igra je došla i u Japan, gdje dobiva status uzvišene dvorske vještine. Pravila igre vrlo su jednostavna, a mogućnosti neograničene. U zemljama Dalekog Istoka GO je sastavni dio kulture i obrazovnog procesa, a sve je popularniji i u europskim zemljama. U Hrvatsku su igru donijeli časnici austrougarske mornarice početkom 20. stoljeća. Strateške igre na ploči potiču logičko razmišljanje i samostalno donošenje odluka kod djece i mladih. Istodobno bavljenje ovom vještinom potiče i sportski duh te fair play, jer lijepo ponašanje prema protivniku sastavni je dio kulture igranja GO-a.

Misaona igra GO i Karlo, bila je to ljubav na prvu. Ali puno je tu rada, vježbe, discipline. No ovaj dječak sve to ima u sebi.

– Trebalo mi je par mjeseci da se uhodam i počnem bolje igrati. Doma imam ploču, zbog škole ovih dana nisam stigao gledati partije od Kineza i Japanaca, ali preko ljeta sam gledao dvaput dnevno, te slagao svoju ploču kako bih razumio poteze i sve što je bitno – kazao nam je Karlo, pa ispričao i da su Kinezi prvi napravili igru, ali su je Japanci bolje razvili, no ni jedni ni drugi nisu najbolji na svijetu, nego su to Korejanci. Kako god bilo, Azijci su u ovoj igri glavni.

Na dogovoren intervju Karlo je došao potpuno spreman, ponio je literaturu iz koje uči, svoje diplome, medalju, no pehar se čuva u školi. Kaže, trenutno ih 19 igra GO, barem u Osnovnoj školi Eugena Kumičića, a zasad u ovoj školi postoji samo jedan prvak u GO-u. Pogađate, Karlo. U svibnju ove godine pobijedio je sve protivnike te je zahvaljujući tome u povijesti škole upisan kao prvi koji je osvojio turnir u igri GO i njegovo ime prvo je u nizu na peharu koji ostaje generacijama koje tek dolaze.

Pitamo ga ima li netko tko ga u školi može pobijediti. Kroz smijeh odgovara da ima. Učitelj Mladen Smud. Veliki entuzijast što se ove igre tiče. Sa 72 godine i dalje podučava sve one koji su za GO zainteresirani. Kaže Karlo da je i učitelja uspio pobijediti na treningu, ali na turniru mu to još nije pošlo za rukom i jednog dana želi biti njegov nasljednik. Već sad ide kao njegova potpora po školama, bili su i u udruzi Suncokret, u Centru za odgoj i obrazovanje…

A Karlo je već dio reprezentacije U-16 jer u savezu smatraju da može parirati starijim protivnicima. Kako i ne bi kad trenira triput tjedno i još vježba kod kuće. Kako sam kaže, sva natjecanja ni ne pamti, ali neka nam je ipak izdvojio.

– Prvo natjecanje, u međuškolskoj GO ligi… Bio sam treći, a to mi je bio prvi turnir, s još 40 druge djece. I ove godine smo imali taj turnir, a ove godine sam bio nespreman i sedmi ukupno na cijelom turniru, ali ipak treći u GO početnicima – ističe Karlo.

Pitamo ga što znači “nespreman”, kaže podcijenio je protivnika, a iz toga je izvukao pouku da to ne smije činiti. Još jedan dokaz da od Karla možemo učiti.

Od ostalih natjecanja istaknuo je Otvoreno prvenstvo Hrvatske, na kojem je među 40-ak djece svoje dobi bio treći. Ono što se posebno pamti je Beč, kolovoz ove godine. Tamo je, naime, ukupno bio peti, a u dobi do 12 godina prvi. Sve to ovako na prvu ništa ne znači, no kad dodamo činjenicu da je Karlo dobio četvoricu Kineza na putu prema vrhu, onda to itekako ima težinu. Sjećate se možda iz uvodnog dijela ove priče, Kinezi su izmislili GO…

Prijateljima u razredu nije se previše hvalio svojim uspjesima, pa dobar dio njih ni ne zna koliko je zapravo uspješan.

Doznajemo da ga sljedeće godine čeka Europsko prvenstvo koje će se održati u Hrvatskoj, u Stubičkim toplicama, dok se s reprezantacijom natječe putem interneta.  Što se nagrada po turnirima tiče, one znaju biti novčane koje dobiju, novčane kojima se plaća sljedeće natjecanje, ali i knjige koje dobro dođu u usavršavanju. Uz sve to, tu su i diplome, medalje…

U Japanu postoji turnir na svjetskoj razini, a tamo je nagrada milijun dolara. Jedini Hrvat koji je došao do tamo je Karlov učitelj, ali ne kao profesionalni igrač. Ono što je malo znano je to da su najbolji igrači GO-a iz Velike Gorice, a Smud im je također bio trener.

Spomenuli smo već literaturu iz koje Karlo uči. Ono što prvo upada u oči je da su knjige na kineskom jeziku, i ostavlja nas bez daha. Ima i svega jedan priručnik na hrvatskom. Dvije knjige poklonila mu je prijateljica Marta Mikša, koja studira u Kini.

Ako niste znali, u našem gradu postoji i klub onih koji igraju ovu misaonu igru. Go klub Velika Gorica. Troškovi su minimalni, godišnja članarina je 60 kuna, tko želi može doći u OŠ Eugena Kumičića četvrtkom u 16:30, u Gorički klub mladih petkom u 17 sati, kao i u dobro znano sklonište u Cvjetnom naselju subotom u 15:30

Na stranici blog.dnevnik.hr/gogame možete pronaći sve informacije o turnirima, najave, pratiti napredak igrača…Tu možete vidjeti i kako naš Karlo trenutno stoji, njegove bodove i rang gdje se nalazi.

Svojim vršnjacima Karlo poručuje:

– Počnite igrati GO, u Kumičiću imate radionice u 16:30 sati četvrtkom. GO pomaže u matematičkom razmišljanju i puno tog je lakše shvatiti. Kroz igru se uči. Trebaš izračunati točno kako treba, samo jedan potez, krivi kamenčić, gubiš igru.

Teško je to možda ovako predočiti, zato probudite znatiželju u sebi i otiđite na jednu od lokacija koju je Karlo naveo u našem razgovoru. I tko zna, možda i vi postanete uspješni kao i on.

GO nije jedino čime je Karlo Vlahović zaokupljen. Od svoje šeste godine bavi se hrvanjem, te je član Hrvačkog kluba Velika Gorica 1991. U ovome trenu mu je draži GO, a hrvanje je postalo malo teže, protivnici su ozbiljniji. I tu je jako uspješan, osvojio je do sada tri zlata, tri srebra i četiri bronce.

Prvo natjecanje u hrvanju bilo je međunarodno, imao je svega šest godina, tamo je bio najmlađi i odmah je osvojio treće mjesto. Kada govori o tom prvom natjecanju u hrvanju, kroz smijeh ističe kako je bio mali, ali nije ga bilo strah.

– Ja sam njih dobivao na masu, ali slobodnim stilom bih gubio. Specijalka mi je bio zahvat glave – govori nam Karlo.

Rado ide na treninge, a sretan je jer su se i prijatelji iz njegova razreda počeli baviti hrvanjem, a on je taj koji ih je potaknuo. Trenirao je i nogomet u Kurilovcu, za vrijeme dok hrvački klub nije djelovao, a bio je na poziciji golmana. I tu je obećavao, ali nije se tu dugo zadržao… Kada gledamo taj poprilično popunjen raspored ovog 11-godišnjaka, pitamo se kako to sve stigne.

– Sve stignem jer se dobro organiziram. Roditelji paze na braću, a ja sam se dosta i osamostalio zbog svega toga – kaže Karlo.

Možda se doista čini da ima malo vremena, ali čini se da tu samo mi odrasli dramimo i uvijek smo u nekoj utrci s vremenom, jer Karlo ima i svoj YouTube kanal, montira filmiće, pokazao nam je i kako je bilo u Zaostrogu na natjecanju iz njegove perspektive, a uz sve druži se s prijateljima, vani su, igraju nogomet, a kao i svako dijete današnjice, voli igrati igrice na mobitelu.

Svestran je Karlo i nimalo ne sumnjamo da je pred njim blistava budućnost, a svojim vršnjacima svakako može biti primjer i uzor. Jer sve se može kad se hoće.

Obrazovanje

Učenici Ekonomske škole na stručnom obrazovanju u Slovačkoj

Objavljeno

na

Objavio/la

Krajem prošlog tjedna 16 učenika Ekonomske škole Velika Gorica u pratnji ravnateljice Vesne Brkljačić i nastavnica Gordane Svekrić i Anite Bilić Brdar otputovali su u Slovačku na stručnu izobrazbu u okviru programa Europske unije Erasmus+.

Slovačka, studeni 2024. Ekonomska škola – Erasmus+ projekt. Foto: EŠVG

Ekonomskoj školi odobren je ove godine Erasmus plus projekt u području strukovnog obrazovanja pod nazivom Društveno poduzetništvo u turizmu: Inovativni pristupi za društveno odgovorno ponašanje. Učenici trećih i četvrtih razreda stručnu praksu će obavljati radnim danima kod partnera Keto s.r.o., u mjestu Tatranska Lomnica.

Slovačka, studeni 2024. Ekonomska škola – Erasmus+ projekt. Foto: EŠVG

Vikendom su predviđeni kulturno-povijesni obilasci. Učenici su najprije posjetili glavni grad Slovačke, Bratislavu, a zadnji vikend, prije dolaska u Veliku Goricu, posjetit će i Budimpeštu. Ukupna mobilnost traje 16 dana. Učenike prate i pomažu im nastavnici iz Ekonomske škole Velika Gorica.

Slovačka, studeni 2024. Ekonomska škola – Erasmus+ projekt. Foto: EŠVG

Cijeli projekt sufinancira Europska komisija, a odobrila ga je Agencija za mobilnost i programe EU iz čega su pokriveni troškovi: pripreme, prijevoza, smještaja, prehrane, organizacije praktične nastave, osiguranja i kulturoloških aktivnosti. (text i foto: Anita Bilić Brdar)

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Obrazovanje

FOTO ‘Dragi učitelji, vi ste arhitekti budućnosti za mnoge generacije’

Gradonačelnik Krešimir Ačkar na svečanom prijemu ugostio je velikogoričke učiteljice i učitelje koji su ove godine otišli u zasluženu mirovinu

Objavljeno

na

Jedanaest velikogoričkih prosvjetnih radnika ove je godine otišlo u zasluženu mirovinu. Kako bi im zahvalio za dugogodišnji predani rad u odgoju i obrazovanju novih generacija, gradonačelnik Krešimir Ačkar u četvrtak je održao svečani prijem za učitelje i učiteljice.

– Ono što sve vi prošli u jednom radnom vijeku veliko je bogatstvo i iskustvo, ali tu je posebno važno biti svjestan koliko ste vi generacija odgojili, koliko ljudi oblikovali. Vi ste arhitekti budućnosti jedne generacije koju ste dobili u ruke. Možda se neće svi od njih sjećati vaših riječi, onoga što ste im poručivali, što ste ih naučili, ali svakako će kod vaših učenika ostati onaj pozitivan osjećaj koji su imali nakon što ste ih vi učili i usmjeravali – rekao je gradonačelnik Ačkar, čestitajući svojim gošćama i gostima.

To su Vildana Vogrinc, Marica Kupina, Jasminka Tihi Stepanić, Darija Kotrman, Petar Zadro, Nevenka Bartulović, Nedica Fiolić, Slavica Dujmović, Gordana Filipović Čamak, Goga Gerhandinger Šipek i Dubravka Cundeković.

– Nema se što puno govoriti o životu prosvjetara, gradonačelnik je sve rekao! Potpisujem sve što je izgovorio, a ja bih o tome mogao pričati mjesec dana. To je težak, borben posao, ne može se baš raditi na “ho-ruk” – rekao je učitelj Petar Zadro.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Festival kulturne baštine i tradicije. Memorijalni centar Nikola Tesla – Smiljan

Objavljeno

na

Objavio/la

Festival kulturne baštine i tradicije u Ličko- senjskoj županiji održan je 12.10.2024. godine u organizaciji tvrtke Shapeit iz Zagreba (vlasnica Jadranka Šepek), a sudionici popularne manifestacije iz Zagrebačke županije (Velika Gorica, Samobor, Zaprešić, Dugo Selo, Sesvete, Vrbovec) i Grada Zagreba posjetili su i Memorijalni centar Nikola Tesla Smiljan.

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović.

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Nakon dolaska u Grad Gospić prvo su razgledali spomenik Nikoli Tesli, koji je podignut ispred Kulturno informativnog centra Gospić. Zatim su se prema programu  uputili u Smiljan, rodno mjesto Nikole Tesle, jednog od najutjecajnijih znanstvenika u povijesti (Tesla je rođen 10. srpnja 1856. godine).

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

U rodnoj kući Nikole Tesle smješten je centar koji se sastoji od muzeja, knjižnice, dvorane i istraživačkog centra. U muzeju se čuvaju različiti artefakti vezani uz Teslin život i rad uključujući njegovu originalnu laboratorijsku opremu, osobne predmete, fotografije i dokumente.

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

”Memorijalni centar „Nikola Tesla“ je multidisciplinarna institucija koja objedinjuje znanost, umjetnost i turizam. Nalazi se u Smiljanu, a pod upravom je Muzeja Like Gospić. Otvoren je 10. srpnja 2006. godine povodom obilježavanja 150 godina rođenja Nikole Tesle. Memorijalni centar je zamišljen kao okupljalište za razne korisnike: djecu predškolskog uzrasta, školsku djecu, studente, umirovljenike, turiste, mjesno stanovništvo, Tesline obožavatelje, umjetnike itd.” (Wikipedija)

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Spomen područje Nikole Tesle je 2005. registrirano kao kulturno dobro i upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Predsjedništvo Hrvatskog sabora, na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, proglasilo je 2006. Teslinom godinom. Obnovljena rodna kuća, novi muzejski postav u njoj, okruženje i prateći eksterijerni spomenici te novoizgrađeni objekti čine sadašnji Memorijalni centar „Nikola Tesla” Smiljan.

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Nakon skoro dva sata razgledavanja Memorijalnog centra, puni dojmova sudionici festivala uputili su se u restoran Prašina vlasnika Jure Mataija u Gospiću. Dočekala ih je zamjenica župana Ličko-senjske županije Jasna Orešković Brkljačić. Pozdravila je sve ispred županije te upoznala sudionike festivala sa vrlo bogatom kulturnom baštinom Ličko-senjske županije.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Obrazovanje

FOTO Gimnazijalci i gimnazijalke pobjednici gradskog natjecanja srednjih škola u šahu

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradsko natjecanje u šahu za mladiće i djevojke srednjih škola Grada Velike Gorice u organizaciji Srednje strukovne škole održano je danas (srijeda, 16. listopada 2024.). U muškoj konkurenciji sudjelovale su sve četiri velikogoričke škole: Gimnazija, Ekonomska škola, Srednja strukovna škola i Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina, a u konkurenciji djevojaka natjecale su se  Gimnazija, Ekonomska i Strukovna.

Velika Gorica, 16.10.2024. Natjecanje srednjih škola u šahu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 16.10.2024. Natjecanje srednjih škola u šahu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ekipno natjecanje igrano je na 4 ploče, trajanje mečeva bilo je 15 minuta po igraču. Za korektnost natjecanja skrbilo se natjecateljsko povjerenstvo: Siniša Rajšić – predsjednik i organizator natjecanja, Bruno Kos – glavni sudac, Gordan Polan, Kristijan Ban, Nenad Mudrinić i Tomislav Škrinjarić (članovi).

Velika Gorica, 16.10.2024. Natjecanje srednjih škola u šahu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 16.10.2024. Natjecanje srednjih škola u šahu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 16.10.2024. Natjecanje srednjih škola u šahu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 16.10.2024. Natjecanje srednjih škola u šahu. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Pobjedničke ekipe Gimnazije plasirale su se na Županijsko natjecanje srednjih škola u šahu. Tri prvoplasirane ekipe nagrađene su prigodnim medaljama.

Galerija fotografija

Gradsko natjecanje srednjih škola u šahu 2024./2025.

REZULTATI  Mladići – redoslijed: 1. Gimnazija Velika Gorica, 2. Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina, 3. Srednja strukovna škola Velika Gorica, 4. Ekonomska škola Velika Gorica.

Gimnazija (pobjednički sastav): Nikola Kos, Emanuel Hlap, Šimun Lučić, Jan Kajganić i Andrija Eterović. Voditelj: Gordan Polan, prof. savjetnik.

Djevojke – redoslijed: 1. Gimnazija Velika Gorica, 2. Ekonomska škola Velika Gorica, 3. Srednja strukovna škola Velika Gorica.

Gimnazija (pobjednička ekipa): Hana Biloglav, Ema Saletović, Pia Teskera, Buga Berger i Gabriela Kokorović. Voditelj: Gordan Polan, prof. savjetnik.

Nastavite čitati

Obrazovanje

U čast učiteljicama: ‘Vi ste ponos grada, vi gradite budućnost Velike Gorice!’

Gradonačelnik Krešimir Ačkar primio je u Gradskoj upravi osam nagrađenih velikogoričkih učiteljica i profesorica, koje su svoje nagrade primile iz ruku akademika Željka Reinera, potpredsjednika Hrvatskog sabora

Objavljeno

na

U konkurenciji je bilo čak 513 odgojno-obrazovnih djelatnica iz cijele Hrvatske, a najboljima je proglašeno čak osam učiteljica s našeg područja: Karmela Boc i Tihana Strmo iz ZTŠ Rudolfa Perešina, Valentina Japec i Vesna Stipić iz OŠ Nikole Hribara, Dalia Kager iz OŠ Eugena Kvaternika, Kristina Lučić iz Gimnazije Velika Gorica, Renata Kolarec i Anastazija Komljenović iz OŠ Slavka Kolara iz Kravarskog. Bio je to, naravno, dovoljno dobar razlog da gradonačelnik Krešimir Ačkar sve njih okupi na prijemu u gradskoj upravi.

– U ovom vremenu velikih izazova za obrazovanje podrška lokalne zajednice i državnog vrha od ključne je važnosti za nas učitelje. Mi ne pišemo samo prošlost i sadašnjost, mi stvaramo budućnost ovoga grada i ove zemlje. U tom kontekstu, želim vam od srca zahvaliti što ste nas pozvali na ovaj prijem. To daje snage da nastavimo dalje, da bude što bolji, jači i kvalitetniji ljudi, i da stvaramo istu takvu budućnost – u ime nagrađenih istaknula je Anastazija Komljenović.

Na prijem ih je pozvao njihov nekadašnji kolega, jer i gradonačelnik je svojevremeno bio učitelj.

– Nama u Velikoj Gorici obrazovanje je jako bitno, to je resor u koji odlazi trećina gradskog proračuna, ali uzalud bi bila sva ulaganja da nema ljudi poput ovih osam učiteljica. One su najbolje u konkurenciji 513 učitelja s područja cijele Hrvatske i zato se uvijek odlično osjećam među vama. Vrati me to u vremena kad sam i sam bio profesor, odnosno učitelj, prvo u osnovnoj, a zatim i srednjoj školi. To su prekrasna vremena, ali znam i cijeniti koliko je to zahtjevan i izazovan posao, pogotovo s novim vremenima i generacijama. Samo vi i vaše obitelji znate koliko ulažete u taj posao u svakom smislu, koliko on zna biti i emocionalno iscrpljujući. Oni koji to nisu prošli teško mogu to razumjeti – rekao je gradonačelnik i dodao:

– Vi ste ponos Velike Gorice. Vi ne odgajate samo um, nego i srce. I veliki Aristotel rekao je da odgoj samoga uma, bez odgoja srca, ni nije odgoj. Vi odrađujete predivan životni poziv, za dobrobit svih naših sljedećih generacija, ali i budućnosti našega grada. Ostanite kakve jeste, ponosni smo što imamo ljude poput vas u našoj sredini!

Nagrade u učiteljice primile iz ruku visokoga gosta.

– Pripremili smo malo iznenađenje ove godine, pa će vam nagrade uručiti potpredsjednik Sabora, akademik Željko Reiner, kojem zahvaljujem što je izdvojio vrijeme i pridružio nam se – najavio je akademika Reinera gradonačelnik.

– Velika mi je čast i zadovoljstvo biti ovdje s vama, sudjelovati pri dodjeli ovih skromnih priznanja za vaš veliki trud i veliki uspjeh. U takvoj konkurenciji nije lako biti najbolji, a vi ste najbolji zbog toga što ste požrtvovni, zbog toga što ste posvetili život, pa čak i privatni, onome što radite. Vi zapravo formirate našu budućnost. Ta djeca, ti mladi ljudi, bit će onakvi kako budu odgojeni, što će se očitovati u tome kakav će imati odnos prema životu, prema drugima. Kakvi budu oni, takav će biti i ovaj grad, ali i cijela država – rekao je Reiner i nastavio:

– Uvijek sam se divio učiteljima, jer taj posao je nevjerojatno važan. Opterećeni brigama i svakodnevnim životom, ni sami učitelji vjerojatno nisu svjesni koliko je važno sve što radite za našu zajednicu. Nekoliko godina i sam sam radio u školi, uz svoj liječnički posao uspio sam dobiti uvid u težinu i ozbiljnost onoga što učitelji rade.

Nastavite čitati

Reporter 442 - 24.10.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.