Povežite se s nama

Obrazovanje

Go, Karlo, Go! Klinac iz Gorice pobjeđuje Kineze u “njihovoj” igri

Karlo Vlahović (11) prije nešto više od dvije godine počeo se baviti misaonom igrom GO, a danas u njoj već uredno pobjeđuje i Kineze, iz čije je zemlje ova igra i došla. Literatura je uglavnom na kineskom, ali Karlu to ne smeta da je proučava, da napreduje…

Objavljeno

na

Misaona igra go za mnoge je nepoznanica i možda čitajući ovaj tekst mnogi prvi put doznaju nešto o ovoj igri, nastaloj u Kini prije pet tisuća godina godina, iako se povjesničari još nisu dogovorili oko točnog datuma.

Naš 11-godišnji sugrađanin Karlo Vlahović jedan je od onih koji GO ima, rekli bismo, u malom prstu. U dvije godine, otkad ga je tadašnja učiteljica u Osnovnoj školi Eugena Kumičića, Vlatka Topolnjak, uputila da počne otkrivati čari ove igre, postao je pravi majstor. I već je Kineze, koji se smatraju najboljim igračima na svijetu, ostavio iza sebe i suvereno ide prema vrhu.

Iskoristili smo jedan predivan jesenski dan kako bismo malo porazgovarali s Karlom. Prvo što jednostavno zadivljuje je lakoća kojom ovaj dječak odgovara na pitanja. Ne zapinje, odgovara punim rečenicama, totalno barata materijom.

I da, ide tek u peti razred.

– Prije dvije godine počeo sam igrati GO, ali tada su svi bili ispred mene jer sam tek počeo učiti.

No, dok nekome ne smrkne, drugome ne svane… Vrijedi to i u Karlovu slučaju. Kako ističe, došao je period kad je najbolja igračica u školi izgubila samopouzdanje nakon natjecanja s Kinezima, koje za nju nije završilo najbolje.

– Ja sam u tom trenutku počeo brzo igrati, išao na turnire svaki tjedan, što je rezultiralo time da budem bolji od nje. Moj rezultat je jedan od najboljih u Hrvatskoj. Nitko u godinu dana nije tako napredovao, skočio sam 12 kyueva, sad sam osmi kyue trenutno – govori Karlo o svojim počecima.

Pojasnio nam je Karlo i kako ploča za GO izgleda, te neka osnovna pravila, no teško je to tek tako pojasniti i dočarati. Međutim, da treba puno, puno mozgati, jasno je na prvu.

GO je misaona igra na ploči za dva igrača. Od prvog dana igra se po nepromijenjenim pravilima. Prije 1500 godina igra je došla i u Japan, gdje dobiva status uzvišene dvorske vještine. Pravila igre vrlo su jednostavna, a mogućnosti neograničene. U zemljama Dalekog Istoka GO je sastavni dio kulture i obrazovnog procesa, a sve je popularniji i u europskim zemljama. U Hrvatsku su igru donijeli časnici austrougarske mornarice početkom 20. stoljeća. Strateške igre na ploči potiču logičko razmišljanje i samostalno donošenje odluka kod djece i mladih. Istodobno bavljenje ovom vještinom potiče i sportski duh te fair play, jer lijepo ponašanje prema protivniku sastavni je dio kulture igranja GO-a.

Misaona igra GO i Karlo, bila je to ljubav na prvu. Ali puno je tu rada, vježbe, discipline. No ovaj dječak sve to ima u sebi.

– Trebalo mi je par mjeseci da se uhodam i počnem bolje igrati. Doma imam ploču, zbog škole ovih dana nisam stigao gledati partije od Kineza i Japanaca, ali preko ljeta sam gledao dvaput dnevno, te slagao svoju ploču kako bih razumio poteze i sve što je bitno – kazao nam je Karlo, pa ispričao i da su Kinezi prvi napravili igru, ali su je Japanci bolje razvili, no ni jedni ni drugi nisu najbolji na svijetu, nego su to Korejanci. Kako god bilo, Azijci su u ovoj igri glavni.

Na dogovoren intervju Karlo je došao potpuno spreman, ponio je literaturu iz koje uči, svoje diplome, medalju, no pehar se čuva u školi. Kaže, trenutno ih 19 igra GO, barem u Osnovnoj školi Eugena Kumičića, a zasad u ovoj školi postoji samo jedan prvak u GO-u. Pogađate, Karlo. U svibnju ove godine pobijedio je sve protivnike te je zahvaljujući tome u povijesti škole upisan kao prvi koji je osvojio turnir u igri GO i njegovo ime prvo je u nizu na peharu koji ostaje generacijama koje tek dolaze.

Pitamo ga ima li netko tko ga u školi može pobijediti. Kroz smijeh odgovara da ima. Učitelj Mladen Smud. Veliki entuzijast što se ove igre tiče. Sa 72 godine i dalje podučava sve one koji su za GO zainteresirani. Kaže Karlo da je i učitelja uspio pobijediti na treningu, ali na turniru mu to još nije pošlo za rukom i jednog dana želi biti njegov nasljednik. Već sad ide kao njegova potpora po školama, bili su i u udruzi Suncokret, u Centru za odgoj i obrazovanje…

A Karlo je već dio reprezentacije U-16 jer u savezu smatraju da može parirati starijim protivnicima. Kako i ne bi kad trenira triput tjedno i još vježba kod kuće. Kako sam kaže, sva natjecanja ni ne pamti, ali neka nam je ipak izdvojio.

– Prvo natjecanje, u međuškolskoj GO ligi… Bio sam treći, a to mi je bio prvi turnir, s još 40 druge djece. I ove godine smo imali taj turnir, a ove godine sam bio nespreman i sedmi ukupno na cijelom turniru, ali ipak treći u GO početnicima – ističe Karlo.

Pitamo ga što znači “nespreman”, kaže podcijenio je protivnika, a iz toga je izvukao pouku da to ne smije činiti. Još jedan dokaz da od Karla možemo učiti.

Od ostalih natjecanja istaknuo je Otvoreno prvenstvo Hrvatske, na kojem je među 40-ak djece svoje dobi bio treći. Ono što se posebno pamti je Beč, kolovoz ove godine. Tamo je, naime, ukupno bio peti, a u dobi do 12 godina prvi. Sve to ovako na prvu ništa ne znači, no kad dodamo činjenicu da je Karlo dobio četvoricu Kineza na putu prema vrhu, onda to itekako ima težinu. Sjećate se možda iz uvodnog dijela ove priče, Kinezi su izmislili GO…

Prijateljima u razredu nije se previše hvalio svojim uspjesima, pa dobar dio njih ni ne zna koliko je zapravo uspješan.

Doznajemo da ga sljedeće godine čeka Europsko prvenstvo koje će se održati u Hrvatskoj, u Stubičkim toplicama, dok se s reprezantacijom natječe putem interneta.  Što se nagrada po turnirima tiče, one znaju biti novčane koje dobiju, novčane kojima se plaća sljedeće natjecanje, ali i knjige koje dobro dođu u usavršavanju. Uz sve to, tu su i diplome, medalje…

U Japanu postoji turnir na svjetskoj razini, a tamo je nagrada milijun dolara. Jedini Hrvat koji je došao do tamo je Karlov učitelj, ali ne kao profesionalni igrač. Ono što je malo znano je to da su najbolji igrači GO-a iz Velike Gorice, a Smud im je također bio trener.

Spomenuli smo već literaturu iz koje Karlo uči. Ono što prvo upada u oči je da su knjige na kineskom jeziku, i ostavlja nas bez daha. Ima i svega jedan priručnik na hrvatskom. Dvije knjige poklonila mu je prijateljica Marta Mikša, koja studira u Kini.

Ako niste znali, u našem gradu postoji i klub onih koji igraju ovu misaonu igru. Go klub Velika Gorica. Troškovi su minimalni, godišnja članarina je 60 kuna, tko želi može doći u OŠ Eugena Kumičića četvrtkom u 16:30, u Gorički klub mladih petkom u 17 sati, kao i u dobro znano sklonište u Cvjetnom naselju subotom u 15:30

Na stranici blog.dnevnik.hr/gogame možete pronaći sve informacije o turnirima, najave, pratiti napredak igrača…Tu možete vidjeti i kako naš Karlo trenutno stoji, njegove bodove i rang gdje se nalazi.

Svojim vršnjacima Karlo poručuje:

– Počnite igrati GO, u Kumičiću imate radionice u 16:30 sati četvrtkom. GO pomaže u matematičkom razmišljanju i puno tog je lakše shvatiti. Kroz igru se uči. Trebaš izračunati točno kako treba, samo jedan potez, krivi kamenčić, gubiš igru.

Teško je to možda ovako predočiti, zato probudite znatiželju u sebi i otiđite na jednu od lokacija koju je Karlo naveo u našem razgovoru. I tko zna, možda i vi postanete uspješni kao i on.

GO nije jedino čime je Karlo Vlahović zaokupljen. Od svoje šeste godine bavi se hrvanjem, te je član Hrvačkog kluba Velika Gorica 1991. U ovome trenu mu je draži GO, a hrvanje je postalo malo teže, protivnici su ozbiljniji. I tu je jako uspješan, osvojio je do sada tri zlata, tri srebra i četiri bronce.

Prvo natjecanje u hrvanju bilo je međunarodno, imao je svega šest godina, tamo je bio najmlađi i odmah je osvojio treće mjesto. Kada govori o tom prvom natjecanju u hrvanju, kroz smijeh ističe kako je bio mali, ali nije ga bilo strah.

– Ja sam njih dobivao na masu, ali slobodnim stilom bih gubio. Specijalka mi je bio zahvat glave – govori nam Karlo.

Rado ide na treninge, a sretan je jer su se i prijatelji iz njegova razreda počeli baviti hrvanjem, a on je taj koji ih je potaknuo. Trenirao je i nogomet u Kurilovcu, za vrijeme dok hrvački klub nije djelovao, a bio je na poziciji golmana. I tu je obećavao, ali nije se tu dugo zadržao… Kada gledamo taj poprilično popunjen raspored ovog 11-godišnjaka, pitamo se kako to sve stigne.

– Sve stignem jer se dobro organiziram. Roditelji paze na braću, a ja sam se dosta i osamostalio zbog svega toga – kaže Karlo.

Možda se doista čini da ima malo vremena, ali čini se da tu samo mi odrasli dramimo i uvijek smo u nekoj utrci s vremenom, jer Karlo ima i svoj YouTube kanal, montira filmiće, pokazao nam je i kako je bilo u Zaostrogu na natjecanju iz njegove perspektive, a uz sve druži se s prijateljima, vani su, igraju nogomet, a kao i svako dijete današnjice, voli igrati igrice na mobitelu.

Svestran je Karlo i nimalo ne sumnjamo da je pred njim blistava budućnost, a svojim vršnjacima svakako može biti primjer i uzor. Jer sve se može kad se hoće.

Obrazovanje

Europa radi na borbi protiv požara, pogledajte kako VVG doprinosi ovoj inicijativi

Ukupna vrijednost projekta, koji se sufinancira iz programa Obzor2020, iznosi preko 24 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Predstavnici Veleučilišta Velika Gorica sudjelovali su na završnoj konferenciji i promotivnoj radionici u sklopu europskog projekta SILVANUS – Integrated Technological and Information Platform for Wildfire Management. Ovaj međunarodni projekt usmjeren je na inovativna rješenja za upravljanje šumskim požarima i povećanje otpornosti na klimatske promjene.

Na konferenciji su predstavljeni glavni rezultati projekta, uključujući razvoj integrirane platforme za upravljanje šumskim požarima (IWFM), preporuke za smanjenje rizika od požara, alate za angažman građana poput aplikacija i edukativnih tečajeva te napredne programe obuke za stručnjake i hitne službe. Sudionici su razmijenili iskustva i znanja o tehnološkim inovacijama i znanstvenim poboljšanjima u prevenciji i kontroli šumskih požara, kao i o načinima integracije politika s ciljem povećanja otpornosti na klimatske promjene. Također su održane demonstracije razvijenih alata, uključujući IWFM platformu i aplikacije za građane.

Uz konferenciju, predstavnici Veleučilišta sudjelovali su i na radionici „CERIS workshop on solutions for first responders“, organiziranoj od strane Europske komisije. Na radionici su predstavljena inovativna rješenja za operativne sposobnosti timova koji prvi odgovaraju u kriznim situacijama, s naglaskom na daljnje potrebe razvoja tehnologija i strategija u operacijama spašavanja.

Projekt SILVANUS koordinira Università Telematica Pegaso iz Italije, a Veleučilište Velika Gorica uz još 48 partnera čini snažan međunarodni konzorcij u kojem je zastupljeno 15 država članica EU te Indonezija, Australija i Brazil. Ukupna vrijednost projekta, koji se sufinancira iz programa Obzor2020, iznosi preko 24 milijuna eura. Projekt je započeo 1. listopada 2021. godine i traje 42 mjeseca, zaključno s travnjem 2025., nakon čega slijedi priprema završnog izvješća.

Projekt SILVANUS predstavlja važan iskorak u europskim nastojanjima za poboljšanje sustava upravljanja šumskim požarima te integraciji znanstvenih i tehnoloških rješenja u borbi protiv sve izraženijih klimatskih izazova.

Nastavite čitati

Obrazovanje

FOTO Održan Sajam Vježbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica

Objavljeno

na

Objavio/la

Sajam Vježbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica održan je danas (petak, 28. ožujka 2025.) u holu Srednjoškolskog centra. Sudjelovale su vježbeničke tvrtke 3. i 4. razreda. Sajam je pozdravnim govorom otvorila ravnateljica Ekonomske škole Vesna Brkljačić.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Učenici iz Ekonomske škole dobro znaju da poduzetnički pothvat počinje s idejom, zamisli, predodžbom. Za sve što se započne potrebni su poduzetnici i investitori, a za poslovni uspjeh potrebni su kreativni i inovativni ljudi.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vježbeničke tvrtke iskoristile su ovaj nastup za uspješno predstavljanje svojih ideja i znanja, kao krunu rada tijekom školske godine, ali i suradnje s partnerskim tvrtkama. Sajam Vježbeničkih tvrtki ima promotivnu ulogu s ciljem razmjene iskustva i predstavljanja svojih fiktivnih proizvoda i usluga, ali i stjecanje novih kupaca. Vježbeničke tvrtke uspješno su ostvarile svoj cilj koristeći svoje komunikacijske vještine, umijeće pregovaranja, kreativnost, ali i osobni šarm i snalažljivost.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vježbeničke tvrtke ocjenjivalo je nekoliko povjerenstava – povjerenstvo za prezentacije tvrtki, povjerenstvo za prodajni razgovor, povjerenstvo za prodajnu dokumentaciju te povjerenstvo za vizualni dojam. Tri prvoplasirane vježbeničke tvrtke nagrađene su prigodnim darovima.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

SKUPNA TABLICA: 1. Bucket list 67.34 (prodajna komunikacija – 14, vizualni dojam – 16.67, prezentacije – 19.67, poslovna dokumentacija – 17) – 4.A, mentor prof. Marin Čuljak;  2. Adalia 67.01 (14.67, 13.67, 1967, 19) – 3.A, mentorica prof. Vesna Radočaj;  3. Soushop 66.34 (13.67, 18.67, 17, 17) – 3.D, mentor prof. Željko Svekrić; 4. Eventopia 65.00 (11, 17:67, 17.33, 19), 5. Fit Zona 64.67 (15.67, 15, 17, 17), 6. Hightstart 64.43 (13.33, 18.3, 16, 17), 7. Poklončić 62.07 (10.33, 14.67, 19.67, 18), 8. Luogo d’oro 62.00 (10.67, 13, 19.33, 19), 9. El Printach 59.67 (10, 12.67, 18,19), 10. SOCX 55.63 (9.67, 12.3, 17.66, 16), 11. Incognito 54.67 (8.67, 11.67, 18.33, 16), 12. Imgao 53.99 (10.33, 17, 18.66, 8), 13. Eventx 51.67 (11.67, 11.67, 16.33, 12), 14. Glamour 51.67 (12, 11.67, 17, 11), 15. BREAKfast 47.33 (8.33, 6.67, 17.33, 15), 16. Cafinity 45.66 (11.33, 13, 17.33, 4).  Članovi povjerenstva: Jelica Kelava, Ana Likević, Ivan Mohar, Igor Skupnjak.

Nakon Sajma organiziran je ručak za članove povjerenstava, nastavnike i djelatnike škole u Hotelu Garden Hill.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Obrazovanje

Školarci iz Kvaternika ugostili vršnjake iz Njemačke

U sklopu Erasmusa + projekta jačaju međunarodnu suradnju za održivu budućnost.

Objavljeno

na

Objavio/la

Iz škole Mittelschule Lindau am Bodensee u naš grad doputovali su učenici Erasmus+ projekta “Od EGOcentrizma do EKOcentrizma – put koji mijenja budućnost”. Projekt obuhvaća 20-tak učenika u dobi od 12 do 15 godina, a domaćini iz Osnovne škole Eugena Kvaternika upoznali su ih s našim gradom.

Posjetili su i Centar za posjetitelje gdje su ih predstavnici Turističke zajednice Grada Velike Gorice proveli bogatom poviješću našeg grada i crticama što on predstavlja danas.

Među ostalim, učenici dviju škola sudjelovali su na zajedničkim radionicama o održivim materijalima i zajednički stjecali iskustva iz domene ekologije i načinima očuvanja prirode.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Osvrt na Dane karijera na Veleučilištu – hrvatski model policijskog pregovaranja stao uz bok onom koji koristi FBI

Vrsni stručnjaci prezentirali su načela policijskog pregovaranja jedinstvenog u svijetu.

Objavljeno

na

Dani karijera na Veleučilištu Velika Gorica kroz prošli su tjedan ponudili brojna predavanja, panele, radionice, izlaganja kroz koja se studentima predstavilo 30-ak tvrtki i ustanova.  

Studenti su svojim odazivom stvorili pozitivnu gužvu jer nisu htjeli propustiti iznimnu priliku za slušanje predavanja na temu „Krizne situacije i policijsko pregovaranje: Specifičnosti u postupanju“, a koja su održali Franjo Filipović, voditelj za policijsko pregovaranje u Zapovjedništvu za intervencije, doc.dr.sc. Ivana Glavina Jelaš, policijska psihologinja s Veleučilišta kriminalistike i javne sigurnosti i policijski pregovarači Jedinice specijalne i interventne policije Zagreb. 

Ovi vrsni stručnjaci prezentirali su načela policijskog pregovaranja jedinstvenog u svijetu. Naime, radi se o znanstveno potvrđenom programu pregovaračke obuke kreiranom prema principima hrvatskog modela policijskog pregovaranja – SPECTRA, dokazanom na međunarodnoj razini, a koji se pokazao kao iznimno uspješan u policijskom pregovaranju prilikom kriznih situacija.

U svijetu je do sada znanstveno potvrđen samo jedan pregovarački program obuke, onaj koji koristi FBI uz nekoliko potvrđenih modela pregovaranja, a s ovim rezultatima naša zemlja ušla je u mali krug zemalja koje kreiraju standarde u području policijskog pregovaranja. Osim toga, prezentirana je tehnička oprema koja se koristi prilikom pregovaranja uz demonstraciju primjera iz prakse. 

 

Održana je i panel rasprava pod nazivom AeroMoto Navigator – karijere u održavanju zrakoplova i motornih vozila u kojoj su sudjelovali bivši studenti održavanja zrakoplova i motornih vozila -Tomislav Žordić – GEOS Group/Thales, terenski predstavnik za logistiku i predavač na VVG-u, Vedran Zekan – poručnik, zapovjednik voda 93. Krila, 855. protupožarne eskadrile (MORH), Emanuel Pakšec – voditelj voznog parka KBC-a Zagreb, Robert Brebrić – voditelj u Centru za vozila Hrvatske, Dino Pečenjev – inženjer tehničke podrške za CAD i CAM sustave u tvrtki Strojotehnika svojim su pričama o poslovnom uspjehu, iskustvima i velikim znanjem snažno zainteresirali studente Veleučilišta.  

Za studente studija Održavanje računalnih sustava i informacijski sustava organizirano je gostovanje još jednog bivšeg studenta Filipa Zolote.

–U punoj predavaonici Zolota je ispričao je svoju zanimljivu poduzetničku priču i predstavio tvrtku MAOIO digital agency. Ovo je još jedna potvrda dobre suradnje s mladim ljudima koji su, nakon završetka nekog od studija na VVG-u, uspješni na različitim poslovima, od privatnih tvrtki do državnih ustanova – poručuju iz Veleučilišta. 

Nastavite čitati

Obrazovanje

Ponos Kravarskog – Borna Krulc ide na državno natjecanje iz informatike

Izvanredan je to uspjeh obzirom na konkurenciju velikih škola.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon osvojenog 1. mjesta na županijskoj razini natjecanja iz programiranja u Logu, Borna Krulc, učenik 5. razreda OŠ Slavka Kolara Kravarsko zasluženo odlazi na državno informatičko natjecanje. 

– Njegova predanost i trud u učenju prepoznati su na najvišoj razini, što je velika čast za našu školu. Državno natjecanje okuplja najbolje učenike iz cijele Hrvatske, a Borna je svojim radom i zalaganjem zaslužio mjesto među njima. Njegov put do ovog uspjeha bio je ispunjen marljivim radom, brojnim pripremama i zato čestitam Borni na ovom izvanrednom postignuću – poručila je njegova mentorica Vesna Cundeković, profesorica matematike i informatike. 

Državna razina natjecanja održat će se u Vodicama od 8. do 11. travnja. 

Dodajmo kako će tamo Borni društvo praviti i učenici iz Velike Gorice, i to njih troje iz OŠ Nikole Hribara pod mentorstvom profesora Milana Omrčena: Lara Dugonjić, učenica 5. razreda te Andro Dorotić i Veronika Lovrić učenici 6. razreda, kao i Luka Smrzlić, učenik 7. razreda OŠ Eugena Kumičića pod mentorstvom profesorice Katarine Grgić Noršić. 

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.