Povežite se s nama

Obrazovanje

Go, Karlo, Go! Klinac iz Gorice pobjeđuje Kineze u “njihovoj” igri

Karlo Vlahović (11) prije nešto više od dvije godine počeo se baviti misaonom igrom GO, a danas u njoj već uredno pobjeđuje i Kineze, iz čije je zemlje ova igra i došla. Literatura je uglavnom na kineskom, ali Karlu to ne smeta da je proučava, da napreduje…

Objavljeno

na

Misaona igra go za mnoge je nepoznanica i možda čitajući ovaj tekst mnogi prvi put doznaju nešto o ovoj igri, nastaloj u Kini prije pet tisuća godina godina, iako se povjesničari još nisu dogovorili oko točnog datuma.

Naš 11-godišnji sugrađanin Karlo Vlahović jedan je od onih koji GO ima, rekli bismo, u malom prstu. U dvije godine, otkad ga je tadašnja učiteljica u Osnovnoj školi Eugena Kumičića, Vlatka Topolnjak, uputila da počne otkrivati čari ove igre, postao je pravi majstor. I već je Kineze, koji se smatraju najboljim igračima na svijetu, ostavio iza sebe i suvereno ide prema vrhu.

Iskoristili smo jedan predivan jesenski dan kako bismo malo porazgovarali s Karlom. Prvo što jednostavno zadivljuje je lakoća kojom ovaj dječak odgovara na pitanja. Ne zapinje, odgovara punim rečenicama, totalno barata materijom.

I da, ide tek u peti razred.

– Prije dvije godine počeo sam igrati GO, ali tada su svi bili ispred mene jer sam tek počeo učiti.

No, dok nekome ne smrkne, drugome ne svane… Vrijedi to i u Karlovu slučaju. Kako ističe, došao je period kad je najbolja igračica u školi izgubila samopouzdanje nakon natjecanja s Kinezima, koje za nju nije završilo najbolje.

– Ja sam u tom trenutku počeo brzo igrati, išao na turnire svaki tjedan, što je rezultiralo time da budem bolji od nje. Moj rezultat je jedan od najboljih u Hrvatskoj. Nitko u godinu dana nije tako napredovao, skočio sam 12 kyueva, sad sam osmi kyue trenutno – govori Karlo o svojim počecima.

Pojasnio nam je Karlo i kako ploča za GO izgleda, te neka osnovna pravila, no teško je to tek tako pojasniti i dočarati. Međutim, da treba puno, puno mozgati, jasno je na prvu.

GO je misaona igra na ploči za dva igrača. Od prvog dana igra se po nepromijenjenim pravilima. Prije 1500 godina igra je došla i u Japan, gdje dobiva status uzvišene dvorske vještine. Pravila igre vrlo su jednostavna, a mogućnosti neograničene. U zemljama Dalekog Istoka GO je sastavni dio kulture i obrazovnog procesa, a sve je popularniji i u europskim zemljama. U Hrvatsku su igru donijeli časnici austrougarske mornarice početkom 20. stoljeća. Strateške igre na ploči potiču logičko razmišljanje i samostalno donošenje odluka kod djece i mladih. Istodobno bavljenje ovom vještinom potiče i sportski duh te fair play, jer lijepo ponašanje prema protivniku sastavni je dio kulture igranja GO-a.

Misaona igra GO i Karlo, bila je to ljubav na prvu. Ali puno je tu rada, vježbe, discipline. No ovaj dječak sve to ima u sebi.

– Trebalo mi je par mjeseci da se uhodam i počnem bolje igrati. Doma imam ploču, zbog škole ovih dana nisam stigao gledati partije od Kineza i Japanaca, ali preko ljeta sam gledao dvaput dnevno, te slagao svoju ploču kako bih razumio poteze i sve što je bitno – kazao nam je Karlo, pa ispričao i da su Kinezi prvi napravili igru, ali su je Japanci bolje razvili, no ni jedni ni drugi nisu najbolji na svijetu, nego su to Korejanci. Kako god bilo, Azijci su u ovoj igri glavni.

Na dogovoren intervju Karlo je došao potpuno spreman, ponio je literaturu iz koje uči, svoje diplome, medalju, no pehar se čuva u školi. Kaže, trenutno ih 19 igra GO, barem u Osnovnoj školi Eugena Kumičića, a zasad u ovoj školi postoji samo jedan prvak u GO-u. Pogađate, Karlo. U svibnju ove godine pobijedio je sve protivnike te je zahvaljujući tome u povijesti škole upisan kao prvi koji je osvojio turnir u igri GO i njegovo ime prvo je u nizu na peharu koji ostaje generacijama koje tek dolaze.

Pitamo ga ima li netko tko ga u školi može pobijediti. Kroz smijeh odgovara da ima. Učitelj Mladen Smud. Veliki entuzijast što se ove igre tiče. Sa 72 godine i dalje podučava sve one koji su za GO zainteresirani. Kaže Karlo da je i učitelja uspio pobijediti na treningu, ali na turniru mu to još nije pošlo za rukom i jednog dana želi biti njegov nasljednik. Već sad ide kao njegova potpora po školama, bili su i u udruzi Suncokret, u Centru za odgoj i obrazovanje…

A Karlo je već dio reprezentacije U-16 jer u savezu smatraju da može parirati starijim protivnicima. Kako i ne bi kad trenira triput tjedno i još vježba kod kuće. Kako sam kaže, sva natjecanja ni ne pamti, ali neka nam je ipak izdvojio.

– Prvo natjecanje, u međuškolskoj GO ligi… Bio sam treći, a to mi je bio prvi turnir, s još 40 druge djece. I ove godine smo imali taj turnir, a ove godine sam bio nespreman i sedmi ukupno na cijelom turniru, ali ipak treći u GO početnicima – ističe Karlo.

Pitamo ga što znači “nespreman”, kaže podcijenio je protivnika, a iz toga je izvukao pouku da to ne smije činiti. Još jedan dokaz da od Karla možemo učiti.

Od ostalih natjecanja istaknuo je Otvoreno prvenstvo Hrvatske, na kojem je među 40-ak djece svoje dobi bio treći. Ono što se posebno pamti je Beč, kolovoz ove godine. Tamo je, naime, ukupno bio peti, a u dobi do 12 godina prvi. Sve to ovako na prvu ništa ne znači, no kad dodamo činjenicu da je Karlo dobio četvoricu Kineza na putu prema vrhu, onda to itekako ima težinu. Sjećate se možda iz uvodnog dijela ove priče, Kinezi su izmislili GO…

Prijateljima u razredu nije se previše hvalio svojim uspjesima, pa dobar dio njih ni ne zna koliko je zapravo uspješan.

Doznajemo da ga sljedeće godine čeka Europsko prvenstvo koje će se održati u Hrvatskoj, u Stubičkim toplicama, dok se s reprezantacijom natječe putem interneta.  Što se nagrada po turnirima tiče, one znaju biti novčane koje dobiju, novčane kojima se plaća sljedeće natjecanje, ali i knjige koje dobro dođu u usavršavanju. Uz sve to, tu su i diplome, medalje…

U Japanu postoji turnir na svjetskoj razini, a tamo je nagrada milijun dolara. Jedini Hrvat koji je došao do tamo je Karlov učitelj, ali ne kao profesionalni igrač. Ono što je malo znano je to da su najbolji igrači GO-a iz Velike Gorice, a Smud im je također bio trener.

Spomenuli smo već literaturu iz koje Karlo uči. Ono što prvo upada u oči je da su knjige na kineskom jeziku, i ostavlja nas bez daha. Ima i svega jedan priručnik na hrvatskom. Dvije knjige poklonila mu je prijateljica Marta Mikša, koja studira u Kini.

Ako niste znali, u našem gradu postoji i klub onih koji igraju ovu misaonu igru. Go klub Velika Gorica. Troškovi su minimalni, godišnja članarina je 60 kuna, tko želi može doći u OŠ Eugena Kumičića četvrtkom u 16:30, u Gorički klub mladih petkom u 17 sati, kao i u dobro znano sklonište u Cvjetnom naselju subotom u 15:30

Na stranici blog.dnevnik.hr/gogame možete pronaći sve informacije o turnirima, najave, pratiti napredak igrača…Tu možete vidjeti i kako naš Karlo trenutno stoji, njegove bodove i rang gdje se nalazi.

Svojim vršnjacima Karlo poručuje:

– Počnite igrati GO, u Kumičiću imate radionice u 16:30 sati četvrtkom. GO pomaže u matematičkom razmišljanju i puno tog je lakše shvatiti. Kroz igru se uči. Trebaš izračunati točno kako treba, samo jedan potez, krivi kamenčić, gubiš igru.

Teško je to možda ovako predočiti, zato probudite znatiželju u sebi i otiđite na jednu od lokacija koju je Karlo naveo u našem razgovoru. I tko zna, možda i vi postanete uspješni kao i on.

GO nije jedino čime je Karlo Vlahović zaokupljen. Od svoje šeste godine bavi se hrvanjem, te je član Hrvačkog kluba Velika Gorica 1991. U ovome trenu mu je draži GO, a hrvanje je postalo malo teže, protivnici su ozbiljniji. I tu je jako uspješan, osvojio je do sada tri zlata, tri srebra i četiri bronce.

Prvo natjecanje u hrvanju bilo je međunarodno, imao je svega šest godina, tamo je bio najmlađi i odmah je osvojio treće mjesto. Kada govori o tom prvom natjecanju u hrvanju, kroz smijeh ističe kako je bio mali, ali nije ga bilo strah.

– Ja sam njih dobivao na masu, ali slobodnim stilom bih gubio. Specijalka mi je bio zahvat glave – govori nam Karlo.

Rado ide na treninge, a sretan je jer su se i prijatelji iz njegova razreda počeli baviti hrvanjem, a on je taj koji ih je potaknuo. Trenirao je i nogomet u Kurilovcu, za vrijeme dok hrvački klub nije djelovao, a bio je na poziciji golmana. I tu je obećavao, ali nije se tu dugo zadržao… Kada gledamo taj poprilično popunjen raspored ovog 11-godišnjaka, pitamo se kako to sve stigne.

– Sve stignem jer se dobro organiziram. Roditelji paze na braću, a ja sam se dosta i osamostalio zbog svega toga – kaže Karlo.

Možda se doista čini da ima malo vremena, ali čini se da tu samo mi odrasli dramimo i uvijek smo u nekoj utrci s vremenom, jer Karlo ima i svoj YouTube kanal, montira filmiće, pokazao nam je i kako je bilo u Zaostrogu na natjecanju iz njegove perspektive, a uz sve druži se s prijateljima, vani su, igraju nogomet, a kao i svako dijete današnjice, voli igrati igrice na mobitelu.

Svestran je Karlo i nimalo ne sumnjamo da je pred njim blistava budućnost, a svojim vršnjacima svakako može biti primjer i uzor. Jer sve se može kad se hoće.

Obrazovanje

Velika digitalna promjena u školama! U e-Dnevnik stiže Informativka koja mijenja način komunikacije

Riječ je o alatu koji omogućuje sigurnu i kontroliranu razmjenu poruka, bez potrebe za korištenjem privatnih brojeva ili vanjskih aplikacija poput WhatsAppa i Vibera.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pixabay/pexels.com

Velika digitalna promjena u hrvatskom školstvu kreće početkom školske godine 2025./2026., kada će sve osnovne i srednje škole u zemlji dobiti pristup Informativki – novoj digitalnoj komunikacijskoj platformi, piše Srednja.hr.

Platformu je razvio CARNET s ciljem unaprjeđenja komunikacije među nastavnicima, roditeljima i učenicima, a integrirana je unutar postojećeg sustava e-Dnevnik.

Riječ je o alatu koji omogućuje sigurnu i kontroliranu razmjenu poruka, bez potrebe za korištenjem privatnih brojeva ili vanjskih aplikacija poput WhatsAppa i Vibera. Informativka će biti dostupna putem poveznice informativka.carnet.hr, korištenjem elektroničkog identiteta AAI@EduHr, sustava e-Građani te izravno kroz e-Dnevnik.

Informativka je već uspješno testirana u 33 škole u sklopu pilot faze, a CARNET je u međuvremenu proveo niz nadogradnji. Među novim funkcionalnostima izdvajaju se mogućnost praćenja statusa poruka – korisnici mogu vidjeti tko je pročitao poslanu poruku, kao i dodavanje privitaka, izrada anketa te notifikacije unutar e-Dnevnika.

„Naš cilj je stvoriti jedinstveno komunikacijsko mjesto koje će objediniti sve važne informacije nadohvat ruke učenicima, roditeljima i nastavnicima. Informativka omogućava upravo to – jasnu, brzu i pouzdanu razmjenu informacija, uz potpunu kontrolu nad privatnošću korisnika”, izjavio je ravnatelj CARNET-a Hrvoje Puljiz.

Platforma je dio projekta BrAin i predstavlja nadogradnju sustava CARNET privatnost, koji je već omogućavao školskim djelatnicima kreiranje komunikacijskih grupa te upravljanje GDPR privolama. Upravo će upravljanje privolama biti jedna od tema nadolazećeg webinara koji se održava sredinom svibnja, a bit će otvoren za sve škole.

Dodatnu podršku školama činit će i niz radionica, koje su planirane od jeseni, kako u online, tako i u fizičkom obliku.

„Smatram da ću uskoro moći prebaciti sve svoje komunikacijske grupe na Informativku, čime ću ukinuti dijeljenje privatnih brojeva”, istaknula je Vesna Samardžić, nastavnica iz Osnovne škole Ivana Lovrića u Sinju, naglašavajući jednostavnost korištenja sustava.

Uvođenje Informativke donosi sveobuhvatnu digitalnu transformaciju u načinu kako škole u Hrvatskoj komuniciraju s roditeljima i učenicima. Ovaj potez ne samo da podiže razinu sigurnosti i privatnosti, nego i olakšava svakodnevno funkcioniranje nastavnog procesa. S obzirom na to da je komunikacija ključna, Informativka dolazi kao odgovor na potrebe modernog obrazovanja.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Gradonačelnik nagradio izvrsne učenike Umjetničke škole Franje Lučića

Pohvalnice dobilo 8 učenica i 1 učenik, te njihove mentorice i mentori, a prigodni poklon uručen je i ravnatelju škole Borutu Vidoševiću.

Objavljeno

na

Objavio/la

Izvrsnost u umjetničkom stvaralaštvu glazbe i plesa, nešto je čime se velikogorička Umjetnička škola Franje Lučića itekako može ponositi.

Talentirani mladi glazbenici i plesači ostavljaju trajan pečat i primjer su generacijama čije vrijeme tek dolazi, a to prepoznaje i Grad Velika Gorica. Gradonačelnik Krešimir Ačkar danas je u Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta okupio talente ove škole, kao i njihove mentore, kako bi ih prigodno nagradio za sve njihove dosadašnje uspjehe. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Ne znam jeste li svjesni činjenice koliki ste ponos našega grada i jeste li svjesni da ovim postignućima postajete uzor mlađim generacijama. Dajete im primjer da se uistinu isplati odricati, voljeti nešto i živjeti svim srcem nešto što će vam kasnije donijeti ovakav prekrasan osjećaj zbog kojeg smo danas ovdje, na čemu vam, u ime Grada Velike Gorice, od sveg srca čestitam – poručio je učenicima gradonačelnik Ačkar, čestitavši ujedno i njihovim mentorima koji su također zaslužni da nikada do sada grad nije iznjedrio ovoliko mladih talentiranih umjetnika. 

Pohvalnice je dobilo 8 učenica i 1 učenik, te njihove mentorice i mentori, a prigodni poklon uručen i ravnatelju škole Borutu Vidoševiću, koji je u svojoj zahvali Gradu na podršci, istaknuo predani rad svih učenika i učenica kao i djelatnika škole, ali i sjajnu podršku roditelja koji ustrajno prate ove mlade talente u njihovom svakodnevnom napretku. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–To je ono na čemu počiva uspjeh naše škole ali i budućnost ovih mladih ljudi. Podrška našega Grada je nešto bez čega škola ne bi mogla postojati i stoga se zahvaljujem i gradonačelniku i Gradskoj upravi, uz nadu da će nam daljnja suradnja donijeti djelovanje u dovoljno velikom prostoru, jer se trenutačno nalazimo u dosta skučenim okvirima. No, unatoč tome rezultati ne izostaju, stoga se veselim daljnjem razvoju naših talenata, posebice ako se prostorno i proširimo – rekao je ravnatelj. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

U ime svih nagrađenih, obratio se Niko Stepanić, državni prvak u pjevanju. 

–Zahvaljujem se u ime svih učenika naše škole na podršci Grada Velike Gorice koja prepoznaje naš trud, rad i upornost, i što s nama gradite budućnost u kojoj mladi umjetnici imaju priliku za razvoj. Neka nam nastavak suradnje bude izvor inspiracije, zajedništva i novih uspjeha. Hvala vam od srca – rekao je Niko. 

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

Obrazovanje

Mala škola matematike, „Kockići“ pripremaju predškolce za prve školske izazove

Program vodi Vanja Uzelac, magistra logopedije i stručna suradnica Centra, a namijenjen je djeci koja na jesen kreću u školu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Centar za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica pokreće novi ciklus programa „Kockići“, edukativni program osmišljen za poticanje predmatematičkih vještina kod djece školske obveznike. Prijave za sudjelovanje traju do 22. travnja, a broj mjesta je ograničen.

Program vodi Vanja Uzelac, mag. logoped. i stručna suradnica Centra, a namijenjen je djeci koja na jesen kreću u školu. Cilj programa je pomoći djeci da kroz igru i svakodnevne aktivnosti razviju osnovne vještine koje su temelj za uspješno savladavanje matematike u školskom okruženju.

Predmatematičke vještine ne podrazumijevaju učenje matematike u klasičnom smislu, već uključuju niz znanja, činjenica i postupaka koji pomažu djetetu da razumije matematičke koncepte. Rana izloženost matematičkom jeziku, brojevima i logičkom razmišljanju potiče pozitivan odnos prema matematici i priprema dijete za izazove u školskim klupama.

Roditelji koji žele uključiti svoje dijete u program mogu se prijaviti putem e-mail adrese: [email protected], najkasnije do 22. travnja 2025.

Nastavite čitati

Obrazovanje

FOTO Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica

Objavljeno

na

Objavio/la

Veleučilište Velika Gorica (VVG) organiziralo je jučer (srijeda, 09. travnja 2025., od 13 do 17 sati) Dan otvorenih vrata. Gostima odnosno posjetiteljima, učenicima velikogoričkih srednjih škola (Gimnazija, Ekonomska škola, Srednja strukovna škola i Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina; ukupno 160 učenika) predstavljeni su studijski programi.

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prezentirani su i ostali programi cijeloživotnog obrazovanja uz popratne sadržaje (obilazak knjižnice i čitaonice za studente, laboratorija očne optike uz mjerenje oštrine vida, kao i prezentacija novih tehnologija putem 3D printera. Organizirano je još nekoliko popratnih sadržaja koji bi mogli biti zanimljivi potencijalnim studentima VVG-a.

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Veleučilištu su se na Danu otvorenih vrata pridružili njegovi partneri kao i ustanove s kojima surađuju: Javna vatrogasna postrojba Grada Velike Gorice (JVPGVG), Ravnateljstvo civilne zaštite i Auto Gašparić.

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Hrvatsko društvo za kronične bolesti zajedno s velikogoričkom udrugom VG Dijabetičar mjerilo je zainteresiranim posjetiteljima tlak, razinu šećera u krvi, index tjelesne mase, a dijeljeni su i nutricionistički savjeti.

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vatrogasci JVPGVG-a pripremili su posebnu atrakciju za posjetitelje: ‘penjanje’ dugim vatrogasnim ljestvama u visinu od nekoliko desetaka metara i promatranje Grada iz ptičije perspektive. Hvala vatrogascima na ideji i spremnosti da sve zainteresirane podignu u ‘nedostižne’ visine. Organizirana je i tombola, s dva izvlačenja (prvo u 14, a drugo u 15 sati).

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Dekanica Veleučilišta Velika Gorica dr.sc. Tamara Čendo Metzinger, profesori i djelatnici VVG-a odlično su pripremili Dan otvorenih vrata i učinili su sve da manifestacija protekne u najboljem redu.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

HOTNEWS

Tjedan medijske pismenosti u Velikoj Gorici: Naša djeca su digitalni urođenici

97 % predškolaca je u svakodnevnom kontaktu s različitim tehnologijama.

Objavljeno

na

U povodu nacionalnog Tjedna medijske pismenosti u organizaciji Saveza društava “Naša djeca” Hrvatske i u suradnji s Društvima “Naša djeca” Crikvenica i Ivanić-Grad te Gradom Velika Gorica, u velikogoričkom Pučkom otvorenom učilištu održana je interaktivna panel rasprava s temom “Medijska pismenost za najmlađe”.  

Tim stručnjaka iz područja novinarstva, odgoja i obrazovanja za medijsku pismenost, djece i roditelja, razgovarao je o izazovima medijskog odgoja a svoj doprinos dale su predavačice Višnja Biti, novinarka i autorica, te Gorana Dojčinović i Alma Čakmazović iz agencije Re:public. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Kako potaknuti roditelje i obrazovne djelatnike u podučavanju djece medijskoj pismenosti, objasnila je glavna tajnica Saveza društava Naša djeca, Snježana Krpes.  

– Današnji predškolci, i to njih čak 97 posto u svakodnevnom je kontaktu s različitim tehnologijama, od mobitela, laptopa ili video igrica, a podaci govore da djeca konzumiraju medijski sadržaj u prosjeku 3 sata tijekom vikenda. No, mediji prvenstveno služe informiranju, edukaciji i zabavi, a na odraslima je da zajedno s djetetom stvore ravnotežu – rekla je Krpes, dodavši kako projekt “Medijska pismenost za najmlađe” upozorava kako medijsku pismenost treba podučavati od najranije dobi. 

Tako je uoči panela na istu temu u Dječjem vrtiću “Lojtrica” u Velikoj Mlaki održana radionica. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Zaista je čast što se ovakav događaj odvija u našem gradu, a posebice je pozitivno što su uključena djeca različitih dobnih skupina. Time dajemo na značaju mladima kao ravnopravnim članovima društva jer je i njihov glas važan. Također, digitalna i medijska pismenost dio su nacionalnog kurikuluma, koji nalaže da od najranije dobi uključimo medijsku pismenost. Razlog je što je tehnologija, internet, mediji dostupni sve mlađoj djeci koja su digitalni urođenici, te je važno  osvijesti ih koliki je utjecaj na njihov razvoj – istaknula je Petra Gotal, savjetnica za predškolski odgoj, djecu i mlade Grada Velike Gorice, koji je bio partner u organizaciji panela. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Zaključak panel rasprave je potreba provođenja zajedničkog vremena roditelja i djece u praćenju medijskih sadržaja, praćenje dobne oznake u medijskim sadržajima, provjera sadržaja prije nego li ga pogledaju djeca i uputiti ih na primjerenost, a svoja iskustva podijelili su i učenici 7. i 8. razreda velikogoričkih osnovnih škola. 

Također, zaključeno je, da je roditeljima i odgajateljima potrebna kontinuirana podrška u jačanu digitalnih vještina, jer je to jedini način prepoznavanja rizika i upotrebe pozitivnih strana tehnologije. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno