Kultura
Glumica bez televizije: ‘Skupljam nagrade i čekam šansu u filmovima i serijama’
Dobila sam već drugu Nagradu hrvatskoga glumišta, ali tek čekam pravu šansu u filmovima i serijama. Iako, doduše, doma ni nemam televizor…, kaže Marija Kolb, nagrađivana velikogorička glumica. Priča o svojim snovima, strahovima, ambicijama…
Objavljeno
prije 4 godinena
Objavio/la
Marko Vidalina
Samo su odabrani u ovih 27 godina uspjeli ugurati se među dobitnike Nagrada hrvatskoga glumišta, koje se dodjeljuju od 1992. Samo su se posebni na toj listi našli više od jedanput. Među takvima, dvostruko priznatima, od kraja studenog je i Marija Kolb. Glumica koja se školovala na osječkoj Akademiji, ali i djevojčica koja je odrastala ovdje, kod nas, u Velikoj Gorici, uspješna mlada žena koja se nakon studija vratila ondje gdje je dom.
– Da, ovdje sam odrasla, u Velikoj Gorici, išla sam u OŠ Eugena Kumičića, Umjetničku školu Franje Lučića, baletnu školu… Tu sam upisala i srednju školu, prva dva razreda išla sam u Opću gimnaziju, a onda smo se preselili u Utrine. Tamo sam završila treći i četvrti razred, u jezičnoj gimnaziji, a nakon toga sam otišla na studij u Osijek. Kad sam i to završila, vratila sam se ovdje, u Veliku Goricu. Odrasla sam na Galženici, a sad živim u ‘osmom martu’ – uvodi nas u svoju priču Marija.
Sjedimo i razgovaramo, prigodno, u kafiću par stotina metara od njezina stana. Stigla je s predavanja na fakultetu, na kojem je već godinama u ulozi umjetničke suradnice, a mjesto susreta odabrala je metodom koju će mnogi nazvati stereotipno ženskom.
– Ajmo tamo, tu mi se najlakše parkirati…
A opet, teško je reći da je Marija tipična djevojka, uobičajena mlada žena. Jer i ovoga je puta, kao i uvijek, bila naoružana neobičnom energijom, govorila je vrlo ekspresivno i malkice teatralno, kako valjda i mora biti kod glumica koje žive svoj poziv, a za početak je sama objasnila razlog jedne kasnoposlijepodnevne kave s novinarom.
– Dobila sam Nagradu hrvatskoga glumišta za glumačko ostvarenje u radio drami. To je moja druga Nagrada hrvatskoga glumišta, prvu sam dobila 2009. za najbolju ulogu u predstavama za djecu i mlade, za predstavu ‘Pipi Duga Čarapa’, a radio drama za koju sam sad nagrađena zove se ‘Tuga’. Redateljica je Stephanie Jamnicky, a tema je obiteljska, u smislu gubitka voljene osobe. Brat nazove sestru kako bi joj priopćio da im je umro otac, što ona nikako ne može prihvatiti. Ostaje u tom svom balonu misli i emocija, bježi od istine i zatvara se u sebe, izgovara razne nebuloze, prestaje se javljati na telefon… – opisuje Marija.
I odmah će odbaciti priču koju često “prodaju” kolegice i kolege, onu kako nagrade nisu važne, kako je to samo još jedan predmet s kojeg treba brisati prašinu…
– Ma ne, puno mi znači ova nagrada. Pokazuje mi da sam na pravom putu, da je struka primjetila moj rad, da me se cijeni… Nije lako samostalnim umjetnicima, kad nisi dio ansambla teško se i rijetko dobivaju uloge, pogotovo glavne, vrijedne uloge. Glumice koje su dio nekog sustava imaju puno veće šanse za takve uloge, za velike komade s poznatim redateljima. Kao samostalni umjetnik sam si tražiš posao, a na nezavisnoj sceni dosta je teško izboriti se za prostor, kamoli za projekte i prilike koji nude šansu da budeš dio velikog ansambla. Naravno da mislim da je ona rezultat timskog rada, bez svih tih sjajnih kolega ovo ne bi bilo moguće.
Ova nagrada stigla je u kategoriji radio drame, umjetničke forme za koju je teško reći da je u svom najboljem trenutku. Još se teže, naime, mnogima od nas sjetiti kad smo posljednji put poslušali radio dramu…
– Jako volim tu formu, baš uživam u tome. Strašno mi je zanimljiva mogućnost da samo glasom pokažem cijeli spektar nečijih misli i osjećaja. To je i dosta zahtjevno, jer nemaš tijelo kao alat za izražavanje. Sve se radi uz pomoć mikrofona, što ima i svoja pravila, zadane okvire koje moraš jako dobro poznavati kako bi njima znao, možda je to ružno reći, ali manipulirati – objašnjava Marija, svjesna da se publika koja voli radio drame baš i ne broji u milijunima.
– Je, činjenica je da je to forma u izumiranju, ali s druge strane se javljaju naznake da se sprema veliki povratak audio knjiga. U inozemstvu se tržište totalno pomamilo za tim, ljudi žele slušati knjige, a sve to otvara i prostor za revitalizaciju radio drame. Ukratko, ima to svoju publiku, ali svjesna sam da ona nije velika.
Priča nam Marija dalje kako radio drame nastaju u specifičnim uvjetima, kako postoje prostorije koje simuliraju interijere i eksterijere, kako je mikrofon “partner” u igri i kako treba znati proizvoditi razne zvukove i pritom koristiti rekvizitu… Na prvu možda ne djeluje pretjerano zahtjevano, ali i ovoga puta prvi dojam vara.
– Događalo mi se da unutar jedne radio drame moram glumiti po četiri životinje i troje ljudi. E, to je urnebes! Jednom sam igrala Malu princezu, Gospođicu Neću, umišljenu Patku, Zmaja kričavca, Mamu koja se boji miševa, malo zaostalog Mirka i Kockicu šećera u jednoj priči… Sve to zahtjeva karakterističan glas i zvuk, a takve transformacije izazov su za glumca.
Iza nje je cijeli niz različitih uloga, no kad bi trebalo izdvojiti omiljenu, najdražu…
– Jako volim uloge heroina, junaka, u kojima se može prikazati cijeli spektar emocija. Često me takve uloge i zapadaju, poput Grete Meier u Unterstadtu, pa onda Pipi Duge Čarape… E, to je bila fizički i emotivno izuzetno zahtjevna uloga, ali mogu reći da sam puno naučila od te djevojčice, od najjače djevojčice na svijetu. Učim kroz sve uloge, tako se gradi i karakter – vjeruje Marija, pa već koju sekundu potom vraća priču na svoje same početke.
– Moram zahvaliti svojoj učiteljici Pavici Veselić iz OŠ Eugena Kumičića. Učitelji imaju važnu ulogu u prepoznavanju afiniteta i talenta kod djece, a ona je mene obilježila za cijeli život. To što me uzela u školsku predstavu, jednu, drugu pa treću, odredilo je moju karijeru. Za prvu predstavu odabrala me zato što sam već išla u glazbenu školu, prednost je bila što imam sluha, a jesam li joj s neke druge strane bila interesantna, scenična… Nemam pojma, bila sam premalena da bi to kužila. Išla sam u četvrti razred kad sam bila u prvoj predstavi, ‘Maloj princezi’. Bilo je tu i treme, a moram reći i da je učiteljica Pavica bila prilično stroga. Nismo to tek tako odrađivale, inzistirala je da sve to bude kako treba, od početka me ‘šarafila’ i ja sam joj na tome zahvalna. Zavoljela sam glumu već tad i ostala u tome do danas – prisjeća se Marija, dodajući kako se treme nije u potpunosti riješila sve do danas.
– Ma joj, svaki put imam tremu na sceni. To je više neki pozitivni adrenalin, ali moram priznati da na dan premijere uopće nisam svoja. Taj dan ne mogu jesti, ne javljam se nikome… Spavam do 15 sati, pa meditiram dva sata, jer sve to mi je jako veliki stres i moram se nekako smiriti. Nakon toga pojedem nešto, tek toliko da ne umrem, pa idu zadnje pripreme… Poslije predstave dugo ne mogu zaspati, iscrpi to, izmoriš se, a zapravo si i dalje jako budan. Po mojoj teoriji, to je i jedan od razloga zašto glumci vole popiti…
Ona, kaže, s tim nema problema, piće ili dva nakon stresne premijere ne spadaju u tu kategoriju, no postoje stvari koje su joj ipak problematične u svemu ovome. Kao, recimo, moguća golotinja na sceni…
– Ma joj, najrađe ne bih, ha, ha… – nasmijala se Marija pa pomalo sramežljivo nastavila:
– Bio bi mi to izazov, iako bih voljela da imam neku ‘escape’ tipku, da mogu prekinuti kad želim, ha, ha. Nisam baš toliko slobodna, koliko god sam svjesna da je to djelomično hendikep za glumicu. Ali sigurna sam da bih, da dođe do toga, hrabro pregrmila i takav izazov. Dosta je to zahtjevno, no moje tijelo i glas su moji alati, pa gledam na to kao na barikade u glavi koje se ruše tako da se s njima suočiš.
Igrala je u gotovo 30 predstava, radila predstave za djecu, briljira na radiju, sinkronizirala je i crtić… Jedino što joj zasad nedostaje su filmske i televizijske uloge.
– Iskreno, htjela bih se malo više okušati u filmu i na televiziji, jer dosad nisam imala puno prilika. Osječka akademija nema smjer režije i produkcije, zbog čega se nismo imali priliku upoznati s mladim ljudima koji kasnije postanu tvoji kolege, koji te zovu… Snimila sam jedan kratki film, glumila sam epizodnu ulogu u seriji ‘Luda kuća’ i to je to. A to me zanima, mislim da bih tu mogla puno dati. Sapunice? I one imaju svoje zakonitosti koje treba razumijeti i njima ovladati, mogla bih i to probati, zašto ne – kaže Marija.
Krenula je tu priča i na kvalitetu hrvatskih serija, filmova, ali tu je stiglo iznenađenje… Ona, naime, malo toga gleda.
– Ne, ne gledam baš… Iskreno, doma uopće nemam televizor – otkrila je Marija pa opisala kako je to živjeti bez TV-a…
– Odlično! Zadnji televizor mi je bila ona ‘kanta’, a kad je trebalo prijeći na tanke varijante, nikad ga nisam kupila. Ima već desetak godina, tu negdje, da sam bez TV-a. Skinem seriju na laptop, odem u kino, ali pažljivo selektiram sadržaj koji gledam.
Osim toga, nema Marija ni idole, uzore… Spomenut će Anthonyja Hopkinsa, Meryl Streep, a onda će i tu zastati. Omiljenoga glumca ili film ona nema.
– Ne, puno kolega cijenim i poštujem, ali teško mi je reći tko je najbolji. Nikad nisam ni lijepila postere po zidovima, nisam taj tip – kaže Marija, koja uživa živjeti u svome gradu.
– Volim Goricu zato što ima kilometre staza za rolanje, što ima bazen, na kojem sam triput tjedno… Grad je ugodan za život, miran, idealan za obitelj – misli Marija, koja je jedva dočekala pitanje je li i koliko glumila na goričkim daskama.
– Jesam, radila sam nešto, ali nadam se da ću u budućnosti raditi i više, i predstave za odrasle. Dosad sam radila dvije predstave za djecu, za šest uloga u predstavi ‘Dječak koji je tražio zmaja’ sam i nagrađena, a igrala sam i u ‘Uličnim skitačima’. Iako, šteta je da me nema u predstavama za odrasle, kad sam već tu, na dispoziciji, nema putnih troškova, ha, ha.
‘Joj, samo da se ne moram ljubiti…’
Ne mislim da sam manekenski tip ili seks bomba, ali smatram se ljepuškastom osobom, a nikad mi nisu dali da igram zavodnice! I hvala Bogu na tome, barem se nisam morala ljubiti na sceni, kroz smijeh kaže Marija, koja je svih ovih godina tek jednom bila blizu…
– Jednom sam se morala samo cmoknuti s Robertom Ugrinom na kraju predstave ‘Kroćenje goropadnice’, gdje sam igrala Katarinu, a on Petruccia, i to je to. Drago mi je što me to svo ovo vrijeme mimoilazi, ne znam kako bih to preživjela. Lijepo je na sceni vidjeti dvoje kako se vole, no ljubav i strast se mogu vidjeti i u pogledu, u oku – iskreno kaže Marija.
Pipi Duga Čarapa dubi na glavi i hoda na rukama…
Glumci moraju biti u jako dobroj fizičkoj kondiciji, jer to je jedini način kako se tijelo može odazvati na impulse koji mozak zamisli. Kad sam igrala Pipi Dugu Čarapu, morala sam tijekom predstave dubiti na glavi, hodati na rukama, napraviti špagu i premet, popeti se na kućicu visoku četiri metra u nekoliko sekundi… Ja se održavam kroz plivanje i rolanje, zasad mi je to dovoljno, priča nam Marija i dodaje:
– Općenito glumci moraju puno raditi na sebi, prije svega na glasu! Nije lako dobaciti do zadnjeg reda kazališta, to iziskuje posebnu razinu govora, nimalo sličnu običnom razgovoru kakav, recimo, mi sad vodimo. Za to te Akademija priprema, ali treba stalno raditi vježbe za glas, disanje i artikulaciju… I glas je mehanizam koji se bilda, koji mora biti u formi.
Možda vam se sviđa
Gospodarstvo
FOTO VG Foto – svečano obilježena 40. obljetnica
Objavljeno
prije 2 danana
28. rujna 2023.Objavio/la
David Jolić

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Fešta povodom 40.obljetnice foto obrta VG Foto, vlasnik Vlado Kolarec, održana je sinoć na Trgu Stjepana Radića na prostoru ispred studija. Obilježavanju obljetnice odazvali su se mnoge osobe iz foto branše iz Zagreba, Vrbovca i Velike Gorice. Svečanost je otvorio Igor Kolarec, koji je u ležernom tonu prvo kazao nešto o povijesti fotografije te o počecima VG Foto.

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Spomenut je podatak da je u Obrtu kroz stručnu praksu prošlo 60 učenika, a neki od njih su svoje prvo zaposlenje dobili u VG Foto. Profesionalni fotograf Vlado Kolarec je paralelno izgrađivao svoj obrt i stručno se usavršavao. Osim organiziranja više samostalnih izložbi odlazio je i na europske izložbe najsuvremenije foto tehnike u Njemačkoj (Köln). Imao je deset godina ugovor s Europskim uredom prije ulaska Hrvatske u Europsku Uniju. Bio im je na dispoziciji 24 sata. Fotomaterijale i videozapise slao je u Bruxelles.

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr
VG Foto surađivao je s crkvama u tri dekanata (krstitke, vjenčanja, krizme). Vladina djeca, sin i kćer, stekli su visoku naobrazbu vezanu za fotografsku odnosno video djelatnost. Kćer je dio školovanja završila u Italiji (Padova). Igor ima vlastiti foto studio.

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr

27.09.2023. Velika Gorica. VG Foto – 40. obljetnica foto obrta. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Ako se na ovih 40 godina VG Foto obrta doda i 13 godina koje je odradio prije nego li je utemeljio vlastiti obrt, znači, Vlado Kolarec je profesionalni fotograf 53 godine! Iako je svoj dječački san i hobi pretvorio u životno zanimanje, kaže da mu je fotografija još uvijek i hobi i posao!
Galerija fotografija
Kultura
Dani europske baštine u Novom Čiču: Razgledavanje, edukacija i radionica veza i tkanja
Mladi će imati priliku naučiti i pripremati turopoljsku kotlovinu, domaću gibanicu, štrukle, zamijesiti i ispeći kruh u krušnoj peći.
Objavljeno
prije 2 danana
28. rujna 2023.Objavio/la
Petra Škrinjarić
Brojnim kulturnim događanjima u našem gradu obilježit će se Dan europske baštine. Po prvi puta, manifestaciji su se priključili i u Novom Čiču, a u subotu 30. rujna od 9 sati u Turističko-edukativnom centru i Etno-naselju svi zainteresirani moći će saznati nešto više o vještini veza i tkanja.
– Kako bi smo bismo podržali manifestaciju i sačuvali živu baštinu koju čuvamo u Novom Čiču pripremljen je program koji uključuje razgledavanje, edukaciju i radionicu na temu tradicije i vještine veza i tkanja. Paralelno će se održati i edukacija mladih u svrhu razvoja poduzetničkih vještina prilikom koje će mladi naučiti pripremati turopoljsku kotlovinu, domaću gibanicu, štrukle, zamijesiti i ispeći kruh u krušnoj peći te naučiti ponešto o gradnji krušne peći – rekao nam je Stipo Duvnjak, predsjednik KUD-a ‘Čiče’ Novo Čiče.
U listopadu u Novom Čiču bit će još i zanimljiva radionica ‘Slamarska umjetnost bačkih Hrvatica u turopoljskom kraju’.
Na poziv predsjednice Društva žena Velika Mlaka Ivane Andrić Penave, koja je podrijetlom iz Vojvodine, vrijedne slamarke iz Tavankuta dolaze u Turopolje gdje će prezentirati ovu zahtjevnu, ali nesvakidašnju lijepu tehniku izrade narodnih rukotvorina temeljenih na tradicionalnom načinu pletenja slame, a koja je stoljećima važan dio baštine bunjevačkih Hrvata.
Inače, ove je godine u fokusu manifestacije ‘Živa baština’ koja podrazumijeva razne forme nematerijalne kulturne baštine poput običaja, rukotvorina, znanja i vještina koji čine važan dio identiteta zajednice. Njezini je nositelji, članovi lokalne zajednice, s posebnom ljubavlju i predanošću čuvaju od zaborava i prenose s generacije na generaciju.
Kultura
Upoznajte slavensku mitologiju i božanstva kroz objektiv Dinka Neskusila i izložbu ‘Priče, pjesme, tajne’
Izložba ostaje otvorena do 6. listopada.
Objavljeno
prije 2 danana
28. rujna 2023.Objavio/la
Redakcija Cityportala
U Galeriji Trumbetaš sutra se otvara nova izložba. Riječ je o izložbi ‘The Mith – Priče, pjesme, tajne’, a u kojoj izlažu Dinko Neskusil i Danijela Jurac, koja će ujedno i otvoriti samu izložbu.
Dinko Neskusil ovim fotografskim ciklusom dočarava promjene u prirodi prema priči profesra Vitomira Belaja, u koju su vjerovali stari Slaveni, dok poznata glazbenica Danijela Jurac – Tica, članica vokalnog ansambla Singrlice, kroz Neskusilov objektiv postaje protagonistica priče o razvoju i mijenama žene kroz život, priče omeđene životnim događanjima dvaju staroslavenskih božanstava – Mare i Juraja / Ivana.
Budući da je mitologija Slavena nepravedno zapostavljena i nedovoljno poznata, želja je izložbom približiti lik Mare i njene emocionalne promjene uvjetovane događajima i izborima u suodnosu sa svojim suprugom Jurajem.
Izložba ostaje otvorena do 6. listopada.
Naslovna fotografija: FB Dinko Kafotka Neskusil
Kultura
Zvuci tradicijske glazbe i ove godine u Buševcu
Glazbenici iz Švicarske, Kostarike, Sjeverne Makedonije, Senegala, ali iz Hrvatske stižu na 21. Međunarodni festival tradicijskih glazbala.
Objavljeno
prije 3 danana
27. rujna 2023.Objavio/la
Petra Škrinjarić
Glazbenici iz Švicarske, Kostarike, Sjeverne Makedonije, Senegala, ali iz Hrvatske stižu na 21. Međunarodni festival tradicijskih glazbala u Buševcu.
Iako sam festival traje četiri dana, svečani koncert je u subotu u Domu kulture od 19 sati.
– I ove godine smo pripremili niz iznenađenja, a ljubitelji tradicijske glazbe moći će čuti i upoznati instrumente popu marimbe, alpohorna, švicarske harmonike, okarina, gajdi, rababa, tara, tarabuka i mnoge druge. Moći će uživo čuti i dva načina švicarskog jodlanja i vjerujem da će svima cijeli program biti vrlo interesantan – govori Nenad Rožić, predsjednik Ogranka Seljačke sloge Buševec organizator ove već tradicionalne manifestacije.
Za početak festivala, glazbenici iz Švicarske i Kostarike sutra će od 20 sati održati prezentaciju glazbala u Područnoj školi Buševec. U petak, će uz svirače iz Sjeverne Makedonije zasvirati Velikogoričanima kod Tržnog centra u 11 sati. Bit će to svojevrsna najava velikog subotnjeg koncerta.
– Prije samog svečanog koncerta od 16 sati u šatoru iz Doma kulture pripremat će se tradicionalna internacionalna jela. Jela koja ćete moći degustirati skuhat će predstavnici Kostarike, Švicarske, Afrike, bit će tu i albanskih specijaliteta – ističe predsjednik Rožić.
Oni koji neće stići do Buševca, grupe iz Kostarike i Švicarske nastupit će u nedjelju u Dugom Selu na županijskoj smotri tamburaških sastava i orkestara. Koncert je u 17 sati u dvorani KUD-a Preporod.
Kultura
Što je zajedničko književnosti i farmaciji, ispričat će Nada Mihoković-Kumrić na Matičinom četvrtku
U četvrtak u Područnoj knjižnici Galženica od 19:30 sati.
Objavljeno
prije 4 danana
26. rujna 2023.Objavio/la
Redakcija Cityportala
Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici nastavlja obogaćivati gradska događanja s kulturno-edukativnim programom Matičin četvrtak.
Na 289. izdanju ovog događanja gostovat će poznata književnica i magistra farmacije Nada Mihoković-Kumrić, a koja će vam između ostalog reči što je zajedničko farmaciji i književnosti. O njenom radu govoriti će, poznati književnik, Božidar Prosenjak.
Inače, ova književnica piše od rane mladosti, a objavljuje od 1984. god. Uslijedile su nagrade za priče i igrokaze. Njena prva knjiga „Lastin rep“ je najbolji dječji roman u 1995. god., nagrađen nagradom „Mato Lovrak“. Napisala je 19 knjiga, romana, zbirki priča za djecu i odrasle, osvrta i zapisa.
Ovo kulturno događanje je u četvrtak u prostoru velikogoričke Područne knjižnice Galženica u 19,30.
Izdvojeno
-
Vijestiprije 3 dana
FOTO Velika Gorica dobila prvi solarni cvijet u Hrvatskoj
-
HOTNEWSprije 4 dana
Na Aktualnom satu o novoj sportskoj dvorani, pješačkim stazama, Kurilovečkoj šetnici, aglomeraciji…
-
Crna kronikaprije 4 dana
FOTO Zbog teške prometne nesreće prekinut promet na državnoj cesti Zagreb-Petrinja kod Male Gorice
-
Vijestiprije 2 dana
Hrvatske ceste pozivaju vlasnike parcela u Cvetnić Brdu da se jave zbog otkupa, evo što nude!