Povežite se s nama

Kultura

Galerija Galženica objavila je svoj prvi strip fanzin koji na 108 stranca donosi radove 19 strip umjetnika i umjetnica

Stripovi objavljeni u ovoj publikaciji (re)interpretiraju grafički ciklus Gastarbeiter Dragutina Trumbetaša na suvremen način…

Objavljeno

na

Strip fanzin Galerije Galženica, objavljen u obliku online publikacije, nastao je u sklopu strip-radionice „Migracije – hommage Dragutinu Trumbetašu“, realizirane kao popratni program izložbe „Dragutin Trumbetaš: kroničar marginaliziranih glasova“. Urednice fanzina su povjesničarka umjetnosti, kustosica i voditeljica Galerije Galženica Antonia Vodanović i Irena Jukić Pranjić, višestruko nagrađivana strip umjetnica, ilustratorica, animatorica i profesorica izbornog predmeta Strip na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, ujedno i voditeljica radionice u sklopu koje su stripovi producirani.

– Sve ove odlike Trumbetaševa djela navele su nas da smislimo što bolju strategiju – odlučile smo se na radionicu namijenjenu miješanoj grupi – uz javni poziv zainteresiranim građanima uputili smo poziv i profesionalnim crtačima koji već od ranije dobro poznaju proces nastajanja stripa i bivšim studentima Stripa Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu koji su ranije prošli edukaciju na kolegiju Stripa. Na promatranje i čitanje ponudili smo grafike i poeziju Dragutina Trumbetaša. Njegovo djelo mogli su interpretirati na razne načine – kolažirati njegove crteže ili reinterpretirati neki od njegovih likova i smjestiti ga u vlastitu priču. Mogli su ispričati gastarbajtersku priču iz svoje obitelji, priču o izbjeglištvu tijekom Domovinskog rata ili priču o suvremenim migracijama – iseljavanju mladih u Irsku i Njemačku, o vlastitim iskustvima, a mogli su govoriti i o suvremenim migracijama s Bliskog istoka i iz Afrike. Bilo nam je bitno da je tema postavljena široko kako bi dozvolila puno kreativne slobode, a s tim u skladu ostavili smo slobodan izbor likovnih tehnika, broja stranica te odabir žanrova i stilova – istaknula je Jukić Pranjić te dodala kako su u konačnici stvorene 83 stranice stripa što je impresivan rezultat.

– Stripovi objavljeni u ovoj publikaciji (re)interpretiraju grafički ciklus Gastarbeiter Dragutina Trumbetaša na suvremen način. Migracije su aktualna društvena tema koja uvelike prožima našu stvarnost, s jedne strane odlaskom brojnih mladih iz ekonomskih razloga u Irsku, Njemačku, Švedsku, Norvešku itd., a s druge strane aktualnom migrantsko-izbjegličkom krizom i migrantskim rutama prema zapadnoj Europi u potrazi za sigurnošću, mirom i boljim prilikama. Pozvani strip-autori na koncu su isporučili radove koji su i kvalitetom i kvantitetom, premašili naša očekivanja te pružili jedan sasvim novi pogled na transeuropske i intraeuropske migracije, koje imaju svoje referentne točke u prošlosti i sadašnjosti. – Antonia Vodanović

Zastupljeni su strip autori/ce: Matija Pisačić, Zdenko Mikša, Mihael Bađun, Filip Kelava, Anamarija Kvas, Korina Hunjak, Ivana Geček, Lea Krmpotić, Maja Perak, Jan Škrinjar, Ivana Šoljić, Nikša Janković, Luna Strmotić, Ivana Krnjak, Noemi Ribić, Lucia Borjas, Bruna Ercegovac, Irena Jukić Pranjić i Domagoj Rapčak čiji strip jedini nije nastao na radionici, ali se sjajno uklopio u koncept.

A online publikaciju koja na 108 stranica donosi radove 19 strip umjetnika i umjetnica možete vidjeti ovdje. 

Kultura

Kada ste zadnji puta pročitali strip? U goričku knjižnicu stiže strip autorica i ilustratorica Irena Jukić Pranjić

Dođite na tribinu ‘Knjiga u stripu i strip na filmu’, a pokazat će vam i neke naslove koje možete posuditi u knjižnici.

Objavljeno

na

Središnji odjel za odrasle Gradske knjižnice idući utorak, 19. studenog ugostit će strip autoricu i ilustratoricu Irenu Jukić Pranjić.

Mnogi su stripovi nastali prema poznatim književnom predlošcima, a mnogi su poslužili i kao polazište za filmove. Stoga će se na tribini ‘Knjiga u stripu i strip na filmu’ razgovarati o tome kako se priče iz knjiga prenose u strip, postoje li priče koje nisu stripovske, što je odlika dobre strip-adaptacije, te gubi li se ili dobiva na tom putu iz jednog medija u drugi.

Moderatorica, Romana Perečinec, inače književna promotorica kroz razgovor će spomenuti i pokazati desetak naslova, od kojih se većina može posuditi u velikogoričkoj knjižnici, te tako vas pokušati nagovoriti da ih posudite i pročitate.

Druženje je u 18 sati.

Foto: Ilustracija/Pexels/Mikhail Nilov

Nastavite čitati

Kultura

Sparkovci ponovno razveselili štićenike doma za starije, ovoga puta u Markuševcu

Pripremili su im poetsko-glazbenu večer.

Objavljeno

na

Od početka djelovanja, članovi Udruge umjetnika „Spark“ pokazivali su simpatije i pristupali s puno empatije djeci i starijim osobama. Još davnih godina, pripremali su poetsko-glazbene večeri za štićenike u Domovima za starije osobe. Nakon jednog takvog uspješnog gostovanja u Kući Svetog Franje u Odri, uslijedili su i drugi pozivi. Tako su u utorak, 12. studenoga, na poziv socijalne djelatnice zagrebačkog Doma za starije u Markuševcu Snježane Filipović, za štićenike Doma pripremili poetsko-glazbenu večer.

Foto: Spark

– Pečat ovoj večeri dala je velikogorička glazbenica Snježana Špehar i zahvalni smo što nam se pridružila. Razgalila je i razveselila štićenike, koji su zajedno s njom pjevali dobro nam poznate melodije. U stvari, svi smo pjevali – rekla nam je članica Sparka Nevenka Lang te je podsjetila i da energetski pozitivne riječi imaju moć i snagu oblikovanja naše stvarnosti (Malik Arshad), kao i da potreba pisanja i bavljenje bilo kojom vrstom umjetnosti olakšava postojanje i liječi mnoge bolesti.

Članice “Sparka”, Zdenka Mlinar, Nadica Kološa i Nevenka Lang, odabrale su poeziju s pozitivnim predznakom i time štićenicima Doma oplemenile ovaj lijepi događaj.

Foto: Spark

Predsjednica Udruge Gordana Gerhardinger Šipek je, osim recitacije, pročitala i svoj igrokaz koji govori da je u našoj zemlji, pogotovo u Zagrebu, još uvijek u uporabi 2000-3000 tisuće njemačkih riječi.

– Bez obzira na uloženi napor zbog relativne daljine do Markuševca i pripreme recitala, gošće Doma osjećale su se sretno i ushićeno. Dale su i pokazale dio sebe onima koji to trebaju i uvijek će tako činiti; usrećiti nekoga u potrebi, razgaliti mu dušu, razveseliti ga ili poučiti…Iako se to možda čini malo, dijele ga rado, sa srcem i s ljubavlju – poručuju iz Sparka.

Foto: Spark

Foto: Spark

Foto: Spark

Foto: Spark

 

 

Nastavite čitati

Kultura

Manifestacija u čast najznamenitijem Turopoljcu! Stižu Lučićevi dani

Program će trajati tri dana, a na rasporedu je predavanje o životu Franje pl. Lučića, glazbeno-poetski recital i koncert učenika goričke umjetničke škole koja nosi njegovo ime.

Objavljeno

na

U spomen na turopoljskog skladatelja, orguljaša, glazbenog pedagoga i župana Plemenite opčine turopoljske Franju pl. Lučića i ove godine Pučko otvoreno učilište organizira manifestaciju Lučićevi dani od 19. do 21. studenoga.

Lučić je u hrvatskoj kulturi i Turopolju ostavio neizbrisiv trag, stoga se ovom manifestacijom želi prisjetiti njegova lika i djela kako bi njegovo glazbeno stvaralaštvo i dalje živjelo.

– „Čovjek vrijedi onoliko koliko vrijedi ono što je učinio za svoj narod!“ poznata je uzrečica Franje pl. Lučića. Ako njega i njegov rad za Turopolje vrednujemo po toj uzrečici, možemo zaključiti da je Franjo pl. Lučić jedan od najznamenitijih Turopoljaca – ističu iz Pučkog učilišta.

Manifestaciju ove godine otvaramo predavanjem o “Životu i djelu Franje Lučića” koje će 19. studenog biti održano u Gradskoj vijećnici od 19 sati.

Drugi dan, 20. studenog u Muzeju Turopolja, također od 19 sati, mezzosopranistica Dina Jularić Ivančić uz klavirsku pratnju Krešimira Starčevića i naratoricu Katju Matković Mikulčić izvest će glazbeno – poetski recital.

Lučićevi dani završit će koncertom “Lučić 15” koji će u Dvorani Galženica izvesti nastavnici i učenici Umjetničke škole Franje Lučića osmišljen u sklopu proslave pedesete obljetnice osnutka škole. Početak je u 19:30 sati.

Nastavite čitati

Kultura

Gorička ‘Noć kazališta’ uz priču o poznatom turopoljskom paru Šenoi i Slavi

Predstava će biti u Dvorani Galženica od 20 sati.

Objavljeno

na

Noć kazališta, ovoga puta 16. po redu održat će se 16. studenog u brojnim hrvatskim gradovima pa tako i u našoj Velikoj Gorici.

Manifestacija je to koja slavi snagu izvedbene umjetnosti i bogatstvo scene, a do danas je izrasla u višednevni kulturni događaj diljem zemlje stvarajući jedinstvenu priliku za kazališne užitke. Ona naglašava važnost kazališta, kako profesionalnog tako i amaterskog, te okuplja raznolike izvedbene forme. Kazališta postaju mjesta susreta, otvorena za sve i pružaju priliku za neponovljivo iskustvo koje obogaćuje svakog sudionika.

Gorička Noć kazališta bit će u znaku predstave ‘Šenoa i Slava’. Gledatelji će se moći podsjetiti ili možda upoznati s ljubavnom životnom pričom jednog od poznatijeg turopoljskog para. To je edukativna, socijalna i politički angažirana predstava Scene Gorica u kojoj glume Amar Bukvić i Mia Krajcar.

Predstavu možete pogledati u subotu 16. studenog u Dvorani Galženica od 20 sati. Ulaznicu nabavite po promotivnoj cijeni od 6 eura online ili na blagajni Učilišta.

 

Nastavite čitati

Kultura

Markuševečki glumci stižu u Mraclin s predstavom ‘Topla voda Mrzljak’

Predstava je u subotu 16. studenoga u 18 sati.

Objavljeno

na

Nakon premijernog nastupa u Mraclinu za ovogodišnje Dane svetog Vida, kad su izveli svoju predstavu „Hudi beteg“, članovi Markuševečkog amaterskog kazališta MAK ponovno nastupaju u Mraclinu.

U subotu 16. studenog u 18 sati na pozornici mraclinskog Društvenog doma, izvesti će svoju predstavu „Topla voda Mrzljak“ prema tekstu Štefice Fanjek i režiji Miroslava Hadžića.

Radnja ove predstava odvija se u seoskoj birtiji kad mještani otkrivaju izvor tople vode i pokušavaju je prodati. Predstava je na kajkavskom jeziku, a puna je smiješnih seoskih situacija.

Ulaz je dobrovoljni prilog Markuševečkom amaterskom kazalištu.

Foto: FB MAK – Markuševečko amatersko kazalište

Nastavite čitati

Reporter 442 - 24.10.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.