Povežite se s nama

Kultura

FOTO Zadnji čin KUŠ-BUŠa uz ukusne pizze, vrhunsko pivo i jedan ‘Reqiem’…

Završena je i treća večer BUŠ-KUŠ-a u Buševcu, uz “Pizza&Craft pivo party” i kazalište na otvorenom “Mesnica teatra” s predstavom “Reqiem za Martina”

Objavljeno

na

U petak se etno zadrugom Buševec širio opojan miris pizze iz krušne peći, a svi ljubitelji piva mogli su uživati u crnom pivu Russian Imperial Stout, domaćem Posavskom pivu te Češkom Glider-u. Dvorište je bilo puno nasmijanih lica, a posjetitelji nisu krili svoje zadovoljstvo i riječi hvale za organizaciju te nam time dodatno dali vjetar u leđa, da nastavimo dalje istim smjerom i da budemo još bolji u onome što radimo, objavili su iz Ogranka seljačke sloge Buševec nakon što je njihov ovogodišnji projekt došao do kraja.

Tri ljetna petka zaredom, uz tri različite teme i uvijek kreativan program, okupljali su mještane i njihove goste, barem one koji nisu pobjegli na more.

“Želja nam je bila da napravimo nešto za one koji su ostali doma, nisu na moru, da ih animiramo da se maknu od televizora, malo podruže jedni s drugima, pogledaju dobar film ili predstavu, probaju nešto novo i sretno započnu vikend. Sudeći prema broju posjetitelja, koji je bio veći nego što smo očekivali, te zadovoljstvu i pohvalama, možemo samo zaključiti da smo uspjeli probuditi Buševec”, ističu iz OSS-a.

Nedjelja je opet bila rezervirana za najmlađe, koji su ovoga puta imali priliku pogledati igrano-crtani filma “Škola čarobnih životinja”.

“Želimo se zahvaliti svim volonterima koji su pomogli da realiziramo BUŠ-KUŠ, jer posla je bilo jako puno međutim zajedničkim snagama smo u tome i uspjeli, a sve uz financijsku potporu Ministarstva kulture i Zagrebačke županije u sklopu programa ‘Kultura za velike i male'”. Vidimo se na slijedećem BUŠ-KUŠ-u!”

Foto: OSS Buševec

Kultura

“Lučićevi dani” u Velikoj Gorici – Predavanje i koncert u čast velikom goričkom skladatelju

Program je podijeljen na dva dana.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica krajem listopada ponovno slavi glazbeno nasljeđe Franje pl. Lučića. U organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica održat će se manifestacija “Lučićevi dani”.

Prvi dio programa zakazan je za utorak, 28. listopada u 19 sati u Gradskoj vijećnici. Tada će akademik Ratko Cvetnić održati predavanje pod nazivom “Javni akordi Franje pl. Lučića”.

Drugi dio manifestacije održat će se u petak, 31. listopada u 19:15 sati u Crkvi Navještenja Blažene Djevice Marije. Posjetitelji će moći uživati u koncertu duhovne glazbe Franje pl. Lučića, na kojem nastupaju Gradski zbor “Franjo pl. Lučić”, Župni zbor Navještenja Blažene Djevice Marije i Župni zbor bl. Alojzija Stepinca. Koncert će voditi i dirigirati Irena Markulin i Dražen Kurilovčan, dok će kao gost na orguljama nastupiti mag. mus. Božidar Ljubenko.

 

Nastavite čitati

Kultura

“Dobar Štoos te zove u šetnju” – Upoznajte Galženicu kroz objektiv arhitekture i umjetnosti

Šetnju će voditi Kristina Vujica i Tin Marušić.

Objavljeno

na

Objavio/la

U sklopu programa “Dobar Štoos te zove u šetnju”, Štoos teatar i Galerija Galženica organiziraju arhitektonsku šetnju kvartom Galženica, posvećenu povijesti naselja, njegovoj arhitekturi i umjetnosti u javnom prostoru. Šetnja kreće u nedjelju, 26. listopada u 10:30 sati kod spomenika “Bombaš” Emila Bohutinskog u Parku Franje Tuđmana.

Kroz arhitektonske detalje i razvoj naselja sudionike će voditi arhitektica Kristina Vujica, dugogodišnja stanovnica Velike Gorice, iza sebe ima niz projekata javnih zgrada te istraživački rad o arhitektonskoj baštini grada. Koautorica je knjige “Arhitektura Velike Gorice” i izložbe “Kultura stanovanja u Velikoj Gorici (1945.-1990.)”

Nadalje, o javnim spomenicima, instalacijama i umjetničkim intervencijama govoriti student povijesti umjetnosti Tin Marušić, student Filozofskog fakulteta u Zagrebu, djeluje u Zbirci Richter (MSU) i suosnivač je studentskog kolektiva KVADAR, koji organizira izložbe u zagrebačkim kvartovima. Cilj je sagledati kako se kroz urbanistički razvoj i umjetnost oblikovao život stanovnika jednog od najpoznatijih velikogoričkih kvartova.

Događaj organiziraju Štoos teatar i Galerija Galženica, uz podršku Grada Velike Gorice, Zagrebačke županije i Zaklade Kultura Nova. Ulaz i sudjelovanje su besplatni.

Nastavite čitati

Kultura

320. Matičin četvrtak – Ana Katulić otkriva kako se mijenjala izvedbena umjetnost

Velikogorička umjetnica i producentica na Matičinom četvrtku govori o razvoju izvedbenih praksi i mjestu suvremene umjetnosti u javnom prostoru.

Objavljeno

na

Objavio/la

Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici organizira 320. izdanje Matičinog četvrtka koje će se održati u četvrtak, 23. listopada u 18:30 sati, u Područnoj knjižnici Galženica. Tema susreta bit će “Kratka povijest izvedbenih praksi – Od pisoara do TikToka”, a predavanje će održati producentica i autorica mag. art. Ana Katulić.

Ana Katulić djeluje na području izvedbenih umjetnosti i kazališta te se istaknula kroz radove koji istražuju društvene i kulturne obrasce suvremenog doba. Diplomirala je novinarstvo na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu, a magistrirala izvedbene umjetnosti neverbalnog teatra na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Publika ju pamti po autorskoj predstavi “Roža (Cura s greškom)”, inspiriranoj pripovijetkom Slavka Kolara, u kojoj propituje društvene norme i položaj žene u današnjem društvu. U svom radu nastoji približiti suvremenu umjetnost široj publici i potaknuti dijalog između umjetnika, gledatelja i zajednice.

Kroz predavanje “Od pisoara do TikToka” osvrnut će se na razvoj izvedbenih praksi kroz povijest, od avangardnih početaka do današnjih digitalnih platformi.

Ulaz je besplatan, a organizatori pozivjau sve ljubitelje umjetnosti, učenike, studente i građane koji žele bolje razumjeti suvremeni način “izvođenja” umjetnosti. Također, sve se može pratiti i putem web stranice Matice hrvatske.

Nastavite čitati

Kultura

Vojkovi dani ponovno okupljaju folkloraše u Donjoj Lomnici

Objavljeno

na

Objavio/la

Donja Lomnica će i ove godine biti domaćin tradicionalnih Vojkovih dana, kulturne manifestacije posvećene očuvanju folklorne baštine i sjećanju na Vojka Miklaušića. Program započinje u petak, 24. listopada, polaganjem vijenaca na Miklaušićev grob u Velikoj Gorici u 17 sati, dok će se u 18:30 sati održati sveta misa u župnoj crkvi Sv. Tri kralja u Donjoj Lomnici.

Središnji dio manifestacije održat će se u subotu, 25. listopada, kada će u 19 sati početi kulturno-umjetnički program u kojem sudjeluju KUD “Kraluš” Stupnik, KUD “Gradići”, KUD “Velika Mlaka” te domaćin, KUD “Nova zora” Donja Lomnica, sa svim svojim sekcijama. Nakon nastupa, sudionici i posjetitelji moći će se družiti na zajedničkom domjenku.

Manifestacija se održava uz pokroviteljstvo Grada Velike Gorice, Zagrebačke županije, te turističkih zajednica Zagrebačke županije i Grada Velike Gorice, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Tamburaši iz Buševca najbolji na županijskoj smotri – Slijedi državno natjecanje!

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Ogranak Seljačke Sloge Buševec/FB

Tamburaši Ogranka Seljačke Sloge Buševec osvojili su prvo mjesto u kategoriji folklornih sastava na Županijskoj smotri tamburaških sastava održanoj u Dugom Selu.

Time su se plasirali na Državnu smotru, gdje će predstavljati Zagrebačku županiju.

“Ovo je samo pokazatelj da se kvalitetnim radom, vježbom i vrhunskim vodstvom može doći i do vrhunskih rezultata”, poručili su iz Ogranka Seljačke Sloge.

Nastavite čitati

Reporter 454 - 23.10.2025.

Facebook

Izdvojeno