ktc
Povežite se s nama

Vijesti

FOTO/VIDEO Oni su Hrvatska budućnost: Pogledajte trkaće bolide mladih inovatora iz Zagreba, Rijeke i Splita uoči spektakla na Mičevcu

Student Formula Alpe Adria, najprestižnije je svjetsko studentsko natjecanje, na kojemu će od 21. do 26. kolovoza sudjelovati više od 1500 mladih iz cijelog svijeta. Ulaznice se kreću od 5 do 15 eura po danu, za cijeli događaj je cijena 25 eura, a djeca do 12 godina imaju besplatan ulaz.

Objavljeno

na

Više od samo utrka, Formula Student Alpe Adria je prava poslastica za sve zaljubljenike u inovacije, tehnologiju i brzinu. Zabilježite datum, pripremite se za avanturu i budite svjedoci izvrsnosti mladih inovatora koji će promijeniti svijet. Za točno tjedan dana počinje svjetski događaj Formula Student Alpe Adria (FSAA) na poligonu Mičevec, nadomak Velike Gorice. Od 21. do 26. kolovoza na njemu će više od 1500 mladih inovatora iz čak 25 zemalja diljem svijeta predstaviti svoje formule i inovacije. Svoju kreativnost i strast za automobilima demonstrirati će kroz fascinantne bolide jednosjede, slične onima koje viđamo na stazama Formule 1.  Čak tri hrvatska sveučilišta imaju timove koji su razvili vlastite bolide, a stižu iz Zagreba, Rijeke i Splita.  FSB Racing Team broji sedamdesetak studenata s različitih sastavnica Sveučilišta u Zagrebu i najveći je studentski projekt u Hrvatskoj, osnovan ove godine. Tim je do sada izradio sedam bolida s motorom s unutarnjim izgaranjem, te tri s električnim pogonom. Ovogodišnji bolid, FSB-RT07, zvan Taurus, najnovija je verzija noviteta na električnom bolidu tima. Obećavajući koncepti trebali bi tim smjestiti među najbolje u regiji.

Foto: FSB Racing Team broji sedamdesetak studenata s različitih sastavnica Sveučilišta u Zagrebu/FSAA

U našoj garaži je uvijek radno, a Sveučilište i njegove sastavnice uvijek rado podržava naše ambicije. Sudjelovanjem u ovakvom interdisciplinarnom projektu stječemo velika znanja i sposobnosti koja će nam, vjerujemo, itekako značiti kasnije u životu te ćemo hrvatskoj poslovnoj sceni ponuditi kvalitetniju i konkurentniju radnu snagu. Osim toga, dolaskom na tržište rada iza sebe već imamo realizirane projekte koji se uvelike cijene na domaćem i stranom tržištu, a stečena znanja predstavljaju veliki potencijal za deficitarna zanimanja budućnosti! – ističu iz FSB Racing Teama.

Foto: FESB Racing, studentska udruga iz Splita/FSAA

Uz zagrebačke studente, Formule u Hrvatskoj razvijaju i FESB Racing, studentska udruga iz Splita koja razvija, projektira, izrađuje i natječe se trkaćim vozilima od 2010. godine. Osnovani su na inicijativu entuzijastičnih studenata i profesora FESB-a u Splitu. Njeni su članovi s različitih fakulteta i sveučilišta koji kroz rad u udruzi povezuju teoriju i praksu te stječu iskustvo u izradi proizvoda, od njegove ideje do implementacije, kao i vještine poslovnog upravljanja, marketinga, digitalnog dizajna i mnoge druge koje će im pomoći u budućoj profesionalnoj karijeri. Tim je do sada dovršio tri formule, a kao jedini u Hrvatskoj koji se natječu i motociklima, četiri motocikla. Idući veliki projekt im je formula na električni pogon, koja sa sobom nosi potpuno nove izazove i nepoznanice, a čiji rollout se očekuje 2024. godine.

FOTO: Riteh Racing Team djeluje u sklopu Tehničkog fakulteta u Rijeci/FSAA

Tu je i Riteh Racing Team koji djeluje u sklopu Tehničkog fakulteta u Rijeci od 2007. godine. Do danas je izradio sedam bolida s kojima su se natjecali na međunarodnim Formula Student natjecanjima. Riječki je tim  ovog ljeta sudjelovao na natjecanjima u Nizozemskoj, Austriji i Češkoj, gdje su ostvarili solidne rezultate. Najveće postignuće je pouzdanost posljednjeg bolida koji je u dvije natjecateljske sezone odvezao svaki Endurance do kraja. Ciljevi Riteh Racing Teama su ponuditi multidisciplinarno iskustvo, usaditi dobre inženjerske principe i zdrave radne navike te omogućiti studentima priliku za demonstraciju i poboljšanje vlastitih mogućnosti izradom kompleksnog i integriranog proizvoda u zahtjevnoj okolini automoto natjecanja. Tim trenutno broji četrdesetak članova, većinom studenata Tehničkog i Ekonomskog fakulteta u Rijeci.

Formule studenata iz cijelog svijeta ocjenjivat će stručnjaci iz samog vrha autoindustrije kao što su Formula 1, Aston Martin, Porsche Engineering, Rimac Technology, Bugatti Rimac, Mercedes AMG Formula E, AVL, McLaren Racing i Ferrari. Organizatori pozivaju sve ljubitelje Formule, ali i autoindustrije da svakako posjete šestodnevni spektakl. Projekt se održava uz podršku Grada Velike Gorice i Turističke zajednice Grada Velike Gorice.

Ulaznice se kreću od 5 do 15 eura po danu, za cijeli događaj je cijena 25 eura, a djeca do 12 godina imaju besplatan ulaz. Detalje provjerite OVDJE.

Vijesti

Doniraj za prvih 24 sata slobode: pokrenut Fond ‘Budi i ti Plava vila’

Organizatori kampanje pozivaju građane da se uključe i podrže ovu inicijativu, ističući kako i najmanji doprinos može imati ključnu ulogu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Centar za žene ADELA

Svaka žena koja odluči otići od nasilnika suočava se s jednom od najtežih odluka u životu, a upravo prvi sati nakon odlaska često su presudni za njezinu sigurnost i budućnost.

U skloništa nerijetko dolaze usred noći, bez osobnih stvari, novca ili osnovnih potrepština, često s djecom koja su, kako navode organizatori kampanje, stigla “u pidžami”. U takvim okolnostima, ako im u prvih 24 sata nije osigurana nužna podrška, mnoge se vraćaju nasilniku – ne zato što to žele, nego zato što nemaju drugog izbora.

Kako bi se taj začarani krug prekinuo, pokrenut je Fond Plave vile, inicijativa usmjerena na pružanje konkretne pomoći ženama odmah po dolasku u sklonište.

Donacijama se financiraju takozvani paketi prve noći, koji uključuju osnovne stvari potrebne za početak novog života – čisto donje rublje, pidžamu, papuče, higijenske potrepštine, bon za mobitel, punjač, organizirani prijevoz te liječnički pregled.

Organizatori kampanje pozivaju građane da se uključe i podrže ovu inicijativu, ističući kako i najmanji doprinos može imati ključnu ulogu.

Ovdje možete donirati.

Nastavite čitati

Sport

Kiša nije spriječila sedamdeset trkača – održano drugo kolo Turopoljske lige cestovnog trčanja

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: AK Turopolje/FB

Unatoč laganoj kiši, na jučerašnjem drugom kolu Turopoljske lige cestovnog trčanja u organizaciji AK Turopolje startalo je više od sedamdeset natjecatelja.

Na kratkoj dionici od četiri kilometra najbrži muškarac bio je Slavko Parlov s vremenom 14:31, ispred Sanela Fazlića (16:03) i Zvonimira Brkića (16:21). Kod žena na istoj stazi slavila je Pia Teskera s vremenom 16:18, a pratile su je Kristina Terzić i Željka Kaurić, obje s vremenom 20:00 odnosno 20:29.

Na zahtjevnijoj, osmokliometarskoj dionici, pobjedu kod muškaraca odnio je Martin Marčec s odličnih 29:37, dok je kod žena najbrža bila Jasna Mikulić s 39:34.

U hodanju na četiri kilometra prva je stigla Antonija Marton s 41:43, ispred Martine Marton Fazlić (59:59). Najmlađi sudionici istrčali su 500 metara, a među njima najbrža je bila Roza Biškup s 2:15, ispred Marisa Štrige (2:16) i Eve Biškup (2:19).

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Dani osmijeha i otvorenih vrata stomatologije u Velikoj Gorici

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da iskoriste priliku, posjete novu ordinaciju i informiraju se o mogućnostima brige za vlastito oralno zdravlje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Depositphotos

Građani Velike Gorice ovog će četvrtka i petka imati priliku besplatno provjeriti zdravlje svojih zubi i upoznati novu stomatološku uslugu u sklopu Medicinskog centra Gorica.

U prostorima nove ordinacije dentalne medicine, smještene na adresi Zagrebačka 95 (nekadašnja Poliklinika Runje), održat će se „Dani osmijeha i otvorenih vrata stomatologije“. Program traje oba dana od 8 do 20 sati, a namijenjen je svim zainteresiranim građanima.

Tijekom dvodnevnog događanja posjetiteljima će biti omogućeni besplatni preventivni pregledi, kao i individualni razgovori sa stomatologom. Uz to, organizirane su demonstracije pravilne oralne higijene, a građani će moći preuzeti i stomatološke uzorke.

Poseban naglasak stavljen je na najmlađe, za koje su pripremljene edukacije i radionice o važnosti očuvanja oralnog zdravlja.

Iz Medicinskog centra Gorica naglašavaju i kako nova ordinacija prima pacijente u sustavu HZZO-a, čime se dodatno širi dostupnost dentalnih usluga na području grada.

„Cilj nam je građanima Velike Gorice i okolice osigurati kvalitetnu, dostupnu i profesionalnu stomatološku uslugu, uz individualan pristup svakom pacijentu“, poručila je Petra Dijanić, dr. med. dent.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da iskoriste priliku, posjete novu ordinaciju i informiraju se o mogućnostima brige za vlastito oralno zdravlje.

Više informacija pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

Najave

Proljetna radionica u Ribnici – vatrogasci pripremaju escape room i igre za djecu

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: DVD Ribnica/FB

DVD Ribnica organizira proljetnu radionicu za djecu i sve koji se tako osjećaju, koja će se održati u Vatrogasnom domu DVD-a Ribnica u subotu, 19. travnja 2026. godine, s početkom u 17 sati.

Radionica je zamišljena kao kombinacija igre i kreativnog rada, a program uključuje tri glavne aktivnosti, memory igru na temu proljeća, escape room pod nazivom „Posadi biljku“ te kreativnu radionicu „Moj cvijet“.

Iz DVD-a šalju poziv svima koji su zainteresirani, da se odazovu i okušaju u navedenim aktivnostima.

Nastavite čitati

Moja županija

Još stignete: Prijavite se za Ružu Zagrebačke županije do 24. travnja

Ovogodišnje izdanje obuhvaća osam različitih kategorija koje pokrivaju širok spektar turističke ponude – od održivih projekata i eno-gastro sadržaja do digitalnih rješenja i organizacije manifestacija.

Objavljeno

na

Objavio/la

Natječaj za četvrto izdanje nagrade „Ruža Zagrebačke županije” ulazi u završnu fazu, a svi zainteresirani imaju vremena za prijavu još do 24. travnja.

Turistička zajednica Zagrebačke županije uputila je poziv svima koji još nisu predali svoje kandidature da to učine prije zatvaranja prijava. Riječ je o priznanju koje se u relativno kratkom razdoblju profiliralo među najvažnije nagrade za kvalitetu i inovativnost u turizmu na području županije.

Osam kategorija i ukupno 16 nagrada

Ovogodišnje izdanje obuhvaća osam različitih kategorija koje pokrivaju širok spektar turističke ponude – od održivih projekata i eno-gastro sadržaja do digitalnih rješenja i organizacije manifestacija. U svakoj kategoriji dodjeljuju se po dvije nagrade, što ukupno čini 16 priznanja.

Direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović istaknula je važnost samih prijava i ljudi koji stoje iza njih:
„Svake godine me iznova iznenadi širina i kvaliteta prijava koje pristižu. Iza svake kandidature stoji priča o ljudima koji ulažu energiju, znanje i strast u ono što rade. Pozivam sve koji još razmišljaju o prijavi da ne čekaju zadnji dan jer upravo su ti projekti, ti ljudi i te ideje ono što našu županiju čini destinacijom na koju možemo biti ponosni.”

Prijave se podnose putem online obrasca, a svi detalji o projektu dostupni su ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno