Povežite se s nama

Vijesti

FOTO/VIDEO Apel jednog oca zbog opasnog raskrižja: ‘Lako ćemo za limariju, a što kad dijete nastrada?’

‘Apeliram na sve ljude koji će ovo pročitati, na sve roditelje čija djeca idu ovdje u školu, nek’ se potrude, neka napišu pismo školi, gradu. Ponavljam, ne krivim gradsku vlast za ovu situaciju gdje se tu događaju nesreće, ali ću ih definitivno okrivljavati ako strada neko dijete. Ovdje su apsolutno nezaštićena’, kaže naš sugrađanin Tomislav Novosel, otac troje školske djece.

Objavljeno

na

Raskrižje Kurilovečke i Ulice Matice hrvatske jedno je od tzv. crnih točaka u našem gradu, na kojima se češće nego drugdje događaju prometne nesreće. No, ovo konkretno raskrižje je jedino kojim svakodnevno na putu do svojih škola prolazi stotine djece, jer do Kvaternika se smjestila i OŠ Jurja Habdelića. Upravo zbog učestalih prometnih nesreća, prilikom kojih bar jedno od vozila koje u istima sudjeluju završi na nogostupu, jedan je otac odlučio javno reagirati. Velikogoričanin, Tomislav Novosel, otac troje školske djece, koja pohađaju upravo OŠ Eugena Kvaternika, ispričao nam je što ga najviše brine. S njim smo se našli na spornoj lokaciji u vrijeme kad djeca idu u školu.

– Upravo na ovom čuvenom raskrižju kod škole se u zadnje tri godine dogodilo 19 prometnih nesreća kako kaže policija, a vjerojatno je 90 posto tih vozila završilo u zoni školske ograde i na nogostupu, upravo tamo gdje prolaze djeca. Tu često stoje i u grupicama, njih i deset, puno njih ide pješice u školu i trebamo nešto napraviti, ne danas nego još jučer da se ne bi dogodilo ono najgore. Ljudi se žure, prate navigaciju, ne gledaju uopće cestu, ima ih i dosta koji su se nedavno doselili u naš grad i još se ne snalaze, a nesreća se dogodi u stotinki sekunde. Sigurno da je najveći uzrok nesreća zbog nesavjesnih vozača koji krše pravila, prolaze kroz crveno, voze prebrzo, ali ne možemo očekivati da se preko noći promijeni ponašanje vozača, pa i uz sve te pojačane akcije nadzora vozača koje policija provodi. Siguran sam da i Grad i policija mogu nešto poduzeti, jer i dalje će se tu događati nesreće, pa idemo spriječiti da se ne dogodit nešto veće od štete na limariji. Auto se popravi, ali život djeteta nitko ne može vratiti – ispričao nam je ovaj zabrinuti otac.

Foto: Tomislav Novosel, otac troje školske djece na spornom raskrižju/G.Kiš, Cityportal.hr

No, prije nego li se obratio medijima naš je sugrađanin kontaktirao i gradske čelnike. Nakon zadnje prometne na ovoj lokaciji, 31. listopada, kontaktirao i prvog čovjeka Velike Gorice, nakon čega je pričao i s nadležnim pročelnikom, te predložio i neka rješenja.

– Dosta sam direktan tip, pa sam preko društvenih mreža nakon te prometne poslao fotografiju i gradonačelniku Ačkaru uz poruku kako mislim da je vrijeme da se nešto poduzme, jer previše je ovdje nesreća, a ništa se ne poduzima, s čime se on odmah složio. Želim mu se od srca zahvaliti jer me pozvao u gradsku upravo odmah u ponedjeljak, dočekao me pročelnik za promet Katulić koji je rekao da najviše treba reagirati policija, jer vozači su neodgovorni, s čime se slažem, ali kad se dogodi nesreća to neće nikome biti bitno. Predložio sam stavljanje ‘ležećih policajaca’ i na Matice hrvatske i u Kurilovečkoj prije semafora, kako bi vozači morali usporiti na minimalnu brzinu. Kolika je korist imamo konkretan primjer malo niže u Kurilovečkoj kod Crnog grozda gdje su isto stalno bile nesreće prije uspornika, a sad ih više nema. A na ovoj lokaciji su životi djece u pitanju! Pročelnik je najavio kako se ide u rekonstrukciju Ulice Matice hrvatske i kako će se u sklopu toga napraviti i zaštitne mjere. No, to meni nije dovoljno, jer radovi će možda ići za pola godine ili više, a nama sada treba neka zaštita. Predložio sam da se odmah mogu staviti veće betonske barijere koje se stavljaju na autocestama, pa možemo bar po dvije-tri barijere staviti na ovu lokaciju, čini mi se da je to nekako najbrže i najjeftinije rješenje. Ako i bude nesreće, bar nek’ se auti odbiju od te barijere, a ne da završe opet u školskom dvorištu. Ili betonski stupići koji su se stavili na raskrižju niže kod McDonaldsa i pečenjare kako se auti ne bi parkirali na nogostup, pa ako njima možemo izlaziti u susret, ajmo izaći i roditeljima i djeci – poručuje.

Foto: Semafor za pješake na raskrižju Kurilovečke i Ul.Matice hrvatske/G.Kiš, Cityportal.hr

Ističe i kako se, po njegovom mišljenju, prilično brzo može riješiti i problem semafora za pješake, koji ne traje dovoljno dugo, u što smo se i sami uvjerili.

– Problem je u trajanju zelenog svjetla na semaforu za pješake, traje jako kratko. Djeca krenu na zeleno i dok ne prođu na drugu stranu već je crveno, to se valjda može brzo riješiti. Djeca moraju trčati preko semafora, pa tako mogu i pasti. Na dnevnoj bazi ovdje prolazi jako puno djece, stotine njih, ne samo zbog škole, idu na treninge, dolaze se igrati na školsko igralište, pa nedjeljom idu ovuda do crkve. Od svih koji su nadležni zato tražim – postavite barijere, poštimajte semafore na tom raskrižju, postavite stupiće i uspornike, ali za početak se u jednom danu mogu postaviti te betonske barijere, nije to valjda tako teško – kaže Tomislav Novosel.

Foto: Većina vozila nakon sudara završava na nogostupu i u školskom dvorištu/raskrižje Kurilovečke i Matice hrvatske/G.Kiš, Cityportal.hr

Iz goričke policije potvrđuju riječi našeg sugovornika, jer statistika kaže kako su glavni uzroci prometnih nesreća na ovoj lokaciji upravo nepropisno skretanje i prestrojavanje, te nepoštivanje prednosti prolaza, prolazak kroz crveno i prevelika brzina. Kako bi čim prije poboljšali situaciju iz goričke su policije uputili dopis Gradu u kojem traže da se organizira očevid na terenu s projektantom, da se napravi prometni elaborat i nađe najbolje rješenje za navedeno raskrižje kako bi se smanjio broj prometnih nesreća. Ujedno predlažu i postavljanje umjetnih barijera na Ul. Matice hrvatske.

– U suradnji s Gradskim uredom za komunalne djelatnosti i promet grada Velike Gorice ćemo obaviti očevid na terenu u cilju postavljanja umjetnih barijera, kojom bi se prilikom onemogućilo nepropisno skretanje i prestrojavanje koje je jedan od najvećih uzročnika nastanka prometnih nesreća. Tim rješenjem bi se drastično smanjio broj prometnih nesreća po našem mišljenju. Inicirali smo postavljanje kamera s mogućnošću video zapisa kako bi sankcionirali najteže prekršaje koje dovode do nastanka prometnih nesreća – ističu iz goričke policije.

Naš sugovornik za kraj poručuje.

Apeliram na sve ljude koji će ovo pročitati, na sve roditelje čija djeca idu ovdje u školu, nek’ se potrude, neka napišu pismo školi, gradu. Ponavljam, ne krivim gradsku vlast za ovu situaciju gdje se tu događaju nesreće, ali ću ih definitivno okrivljavati ako strada neko dijete. Ovdje su apsolutno nezaštićena – kaže naš sugrađanin Tomislav Novosel.

Moja županija

Otvoreni Dani hrane Zagrebačke županije i Grada Zagreba – mjesto gdje lokalno postaje posebno!

Manifestacija ima niz novosti, među njima i zanimljive radionice u kojima svi sudionici dobivaju nagrade.

Objavljeno

na

Pučko otvoreno učilište Zagreb 13. i 14. prosinca centar je ponude i prezentacije lokalno uzgojenih namirnica, tradicijskih proizvoda i naših OPG-ova s područja Zagrebačke županije i hrvatske metropole. 

Na jednome mjestu ponovno su se, i to već kontinuirano više od dva desetljeća, našli proizvođači domaće hrane, koje je u ime Zagrebačke županije došao podržati zamjenik župana Damir Tomljenović. 

– Ovo je jedan u nizu koraka koje Zagrebačka županija poduzima s ciljem promocije svojih poljoprivrednika, pomoći poljoprivrednicima da plasiraju svoje proizvode. U suradnji s Gradom Zagrebom ovu manifestaciju održavamo više od 20 godina, a sada smo ju malo i izmijenili. Nova je lokacija, dodali smo brojne popratne sadržaje za sve generacije, otvorili službenu web stranicu manifestacije za upoznavanje izlagača…Zagreb je veliko tržište i vjerujem da će izlagači naći prostora za prodaju svega što proizvode, i to lokalno uzgojeno na svojim OPG-ovima – istaknuo je Tomljenović. 

Na manifestaciji potražite proizvođače iz Velike Gorice i okolice: Eko Ranch Frangen (ekološki poljoprivredni proizvodi-pčelarstvo, voćarstvo, mediteranske kulture), Pčelarstvo Šanović koji izlažu svoj med te OPG Krznar iz Orla koji prodaje lješnjak, te ulje i pastu od lješnjaka. 

 Županija snažno podupire poljoprivrednu proizvodnju, primjerice dodjeljuje do 15 tisuća eura godišnje po poljoprivredniku, a posebice je u fokusu ekološka proizvodnja. 

-Zato smo i povećali izdvajanja za poljoprivrednike koji uzgajaju hranu po ekološkim standardima. Svaki takav poljoprivrednik godišnje može ostvariti do 20 tisuća eura bespovratnih županijskih potpora. Potičemo ih jer su takvi proizvodi više vrijedni budući da poljoprivrednik mora uložiti puno više truda i resursa u ekološki uzgoj, a tu je i aspekt zdravlja kada konzumiramo ekološki uzgojenu hranu – objasnio je zamjenik župana. 

Od dodatnih sadržaja manifestacije izdvojit ćemo zanimljive radionice poput oslikavanja licitarskih srca, kićenje božićnog drvca, radionica izrade svijeće od voska, eko radionica za djecu, ili radionica o Rudarskoj greblici, a svi sudionici radionica dobivaju prigodne nagrade.  

Osim toga, posjetitelji mogu sudjelovati i u fokus grupi na temu: „Pravim informacijama do manje otpada od hrane“ i dobiti vrijedan poklon paket domaćih proizvoda. 

Ulaz na manifestaciju je besplatan!

 *Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Betlehemsko svjetlo izviđači donijeli u “Goričku katedralu”

Objavljeno

na

Objavio/la

Članovi Turopoljske udruge skauta „Tur” donijeli su Betlehemsko svjetlo mira  u Veliku Goricu.

Nakon što su ga donijeli na Lucijsko izborno spravišće Plemenite opčine turopoljske, uz svečanu povorku od Muzeja Turopolja zajedno s brojnim građanima i Svetom Lucijom – zaštitnicom Grada Velike Gorice, donijeli su ga i u Crkvu Navještenja Blažene Djevice Marije. 

 

Tradicionalno, Turovci su prenijeli svjetlost okupljenim vjernicima kako bi ga u lampionima ponijeli svojim kućama. 

Betlehemsko svjetlo mira simbol je nade, zajedništva i dobrote, u Hrvatsku stiže već više od tri desetljeća zahvaljujući Savezu izviđača Hrvatske, a evo i rasporeda gdje će biti nadalje doneseno:

U nedjelju, 14. prosinca: 

– u župnu crkvu Svetog Petra i Pavla u Velikoj Gorici na sv. misu u 9:00 sati; 

– u župnu crkvu Svetog Martina biskupa u Ščitarjevu na sv. misu u 10:30 sati; 

– u župnu crkvu Blaženog Alojzija Stepinca u Velikoj Gorici na sv. misu u 18:30 sati; 

U nedjelju, 21. prosinca: 

– u župnu crkvu Svetog Ivana Krstitelja u Novom Čiču na jutarnju sv. misu u 8:00 sati; 

– u kapelu sv. Mihaela u Petrovini Turopoljskoj na jutarnju sv. misu u 8:00 sati; 

– u crkvu Sv. Antuna Padovanskog u Gradičima na jutarnju misu u 9:30 sati; 

– u župnu crkvu Sveta Tri Kralja, Donja Lomnica, na sv. misu u 11:00 sati; 

U utorak, 23.prosinca: 

– u župnu crkvu Presvetog Srca Isusova u Velikoj Mlaki na zornicu u 6:30 sati. 

Također, Betlehemsko svjetlo će biti doneseno u zgradu gradske uprave, a prema dogovoru sa župnikom i u Pokupsko, kao i prethodnih godina.

Nastavite čitati

Priroda

FOTO Riba crnka dobila edukativnu ploču

Ako koji ribolovac i ulovi crnku na ovom području, znat će ju prepoznati i neozlijeđenu vratiti nazad u njezino prirodno stanište. 

Objavljeno

na

Objavio/la

Jučer je u sklopu projekta „Očuvanje ugrožene i strogo zaštićene vrste ribe crnke na području Jagodnog“, postavljena edukativna ploča na izvorišnom području rijeke Odre kod Donjeg Podotočja.  

Cilj projekta, koji smo predstavili ranije u posebnom članku, kao i postavljene edukativne ploče, jest educirati javnost o važnosti ove malo poznate i ugrožene ribe, koju možemo nazvati i reliktom prošlosti, ali i o važnosti očuvanja rijeke Odre. 

-Naime, kako su već neki čuli, a neki će i pročitati kada posjete izvorište rijeke Odre, crnka je mala ribica crne boje koja obitava u relativno plitkim i malim vodenim površinama, prekrivenima gustom vodenom vegetacijom. Takvo stanište možemo naći na širem području Donjeg Podotočja i Jagodnog, koje je zbog ove vrste i specifičnog staništa uvršteno u ekološku mrežu Europske unije. Zbog karakteristika takvih staništa, poput sporog toka, mulja i visoke vlažnosti, ovakva su područja u prošlosti bila isušivana i uređivana, zbog čega se i brojnost ribe crnke smanjila, te je ona danas ugrožena vrsta – objašnjava Ivan Beno, sveučilišni magistar eksperimentalne biologije s PMF-a, a koji je uključen u projektno istraživanje. 

Inače, ovo područje rijeke Odre pruža stanište i životni prostor mnogim vrstama biljaka i životinja, no također koegzistira s ljudima, stoga je važno obratiti pažnju na neke malo manje poznate, ali jednako važne vrste.  

Postavljanje ove edukativne ploče pokazuje važnosti crnke, ali i njezinog staništa, čime se javnost educira o načinima zaštite, te ako koji ribolovac i ulovi crnku na ovom području, da će ju znati prepoznati i neozlijeđenu vratiti nazad u njezino prirodno stanište. 

Projekt je financiran od strane Grada Velike Gorice, a konstrukciju za edukativnu ploču izradio je Stjepan Đurić. 

Nastavite čitati

Sport

FOTO Mali rukometaši prvi isprobali novu balon dvoranu

Iznad politike – ideju za dvoranu dali Karas i Slojšek. Gradonačelnik najavio još moderniju sportsku dvoranu uz osnovnu školu Kurilovec.

Objavljeno

na

Blagdan svete Lucije i Dan grada obilježen je i svečanim otvaranjem nove sportske ‘balon’ dvorane u Rakarskoj ulici uz rukometni turnir za mlađe dobne kategorije, u organizaciji ŽRK Udarnik i HRK Gorica. 

Mislim da ljepši poklon za sportašice i sportaše ne može biti od predaje vama na upravljanje i na korištenje ovakav jedan prekrasni sportski kompleks, ove balon dvorane. Ali tu nećemo stati, već je projektna dokumentacija gotova i ide se na ishođenje građevinske dozvole za novu, još veću, još moderniju, polivalentnu sportsku dvoranu uz osnovnu školu Kurilovec. Kao Grad, svjesni smo vaših potreba, zato što su ulaganja u sport, ulaganja u obrazovanje, ulaganja u mlade, nešto najljepše i najbitnije za budućnost jednoga grada, a grad Velika Gorica s vama ima zasigurno blistavu budućnost – poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar i zajedno sa sportašima otvorio novi sportski objekt. 

Foto: Sanjin Vrbanus

Ovo je prijeko potrebni trenažni objekt, u kojem će svoje mjesto za rad s mladima naći naši gorički klubovi. 

-Prije svega, hvala Gradskoj upravi na čelu sa našim gradonačelnikom, zamjenikom Karasom, pročelnicom i svima onima koji su pridonijeli tome da imamo ovakav prekrasan objekt. Nadam se da će vrlo skoro vrijeme pokazati da ovakva dvorana donosi zamah velikogoričkog sporta i da će iznjedriti nove rukometaše, košarkaše, odbojkaše i sve ostale sportaše koji će s ponosom nositi grb našeg grada, a u budućnosti biti i reprezentativci Hrvatske – poručio je Goran Kovačić, predsjednik Zajednice sportskih udruga grada Velike Gorice. 

Foto: Sanjin Vrbanus

A evo kako je krenula inicijativa i ideja o novoj trenažnoj dvorani… 

– Samo ove godine smo u Velikoj Gorici otvorili nekoliko objekata, ali mi ni jednom prilikom nije srce bilo puno kao danas. Danas sam najsretniji zbog ove dvorane i ovom prilikom htio bih spomenuti i zahvaliti kolegi Damiru Slojšeku jer je to bila naša zajednička inicijativa. Prije četiri godine na početku prvog mandata našli smo se ne kao političari, nego kao sportaši. On ispred Ženskog rukometnog kluba Udarnik, a ja ispred hrvatskog rukometnog kluba Gorica i pokrenuli ovu inicijativu. Krenuli smo prvo da natkrijemo samo jedno igralište u Kurilovcu ili negdje u Gorici, a došli smo do ove dvorane gdje imamo tri igrališta. Gradonačelnik je objeručke prihvatio našu ideju i pokazao da nije bitno tko je na vlasti ili u oporbi, nego da se sve prave ideje podržavaju – ispričao je zamjenik gradonačelnika Neven Karas. 

Foto: Sanjin Vrbanus

Ovo je značajan sportski i rekreacijski napredak, s tri igrališta i prostorom za mlade sportaše, što je vrijedan iskorak za lokalni sport.   

Dodajmo kako ŽRK Udarnik ujedno obilježava 25 godina djelovanja i uspješno se natječe u drugom rangu hrvatskog ženskog seniorskog rukometa. 

FOTO galerija:

FOTO: Sanjin Vrbanus

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Večeras svi na Magazin na Radićev trg!

Početak koncerta je u 20 sati.

Objavljeno

na

Grad Velika Gorica ove godine slavi svoju veliku obljetnicu 30 godina od osnutka Grada, a vrhunac proslave je večerašnji veliki koncertom na otvorenom, na Trgu Stjepana Radića. 

Jedna od najdugovječnijih i najpopularnijih pop-grupa – Magazin, čiji je nastup najavljen od 20 sati, imala je više pjevačica kroz svoju povijest, a neke od najpoznatijih su Majda Šoletić, Lidija Horvat-Dunjko, Ljiljana Nikolovska, Danijela Martinović, Maja Blagdan, Jelena Rozga i Andrea Šušnjara, a najnoviji glavni vokal grupe je 23-godišnja Splićanka Lorena Bućan. 

Od bezvremenskih hitova poput “Put Putujem,” “Kokolo,” i “Piši mi”, Magazin će sve okupljene podsjetiti i na novija izdanja kao i novi singl Kao žena ženi koji su izbacili u studenom. 

Koncert je poklon Grada Velikogoričankama i Velikogoričanima te njihovim gostima, u povodu Dana Grada. 

Nastavite čitati

Reporter 455 - 17.11.2025.

Facebook

Izdvojeno