FOTO/VIDEO 15 stabala za 15 godina rada JU Zeleni prsten Zagrebačke županije
Javna ustanova Zeleni prsten upravlja sa 24 zaštićena područja i 24 Natura područja koja se prostiru na 38 tisuća hektara, te čine ukupno 12 posto površine Zagrebačke županije.
Središnja proslava 15. obljetnice Javne ustanove Zeleni prsten održana je u dvorcu Lužnica u Zaprešiću, gdje je u suradnji s Hrvatskim šumama, Upravom šuma podružnicom Zagreb održana akcija ’15 stabala za naših 15 godina’, kojom se želi pridonijeti početku obnove spomenika parkovne arhitekture Parka oko dvorca Lužnica, stradalog u olujnom nevremenu ovoga ljeta. Posađene su one vrste koje su na tom mjestu bile prije nevremena, a to su hrast lužnjak, divlji i pitomi kesten te tulipanovac. Uz svakog stablo postavljena je pločica s QR oznakom koja vodi na mrežne stranice Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije, gdje se može saznati više informacija o pojedinoj vrsti.
Tatjana Masten Milek, ravnateljica Javne ustanove, govoreći o prvih 15 godina posebni je naglasak stavila na projekte financirane sredstvima EU i ciljana istraživanja vrsta i staništa važnih za zaštitu prirode čime su dobiveni vrijedni podaci koji su polazna točka za prijavu i dobivanje budućih projekata financiranih iz EU fondova.
– Pojačana unutar sektorska i međusektorska suradnja, kako domaća, tako i međunarodna, te intenzivna promocija zaštićenih područja kroz brojne aktivnosti, omogućili su nam da se nametnemo kao jedna od boljih ustanova u Hrvatskoj po brizi za zaštitu i promociju zaštićenih područja. Brojnim aktivnostima i projektima postali smo poželjan partner za suradnju kolegama i ustanovama iz sektora zaštite prirode, osobito u području prijave zajedničkih projekata, ali i mnogo šire. Mogu reći da smo time počašćeni i smatram da je to jedan od naših najvećih uspjeha uz naravno projekte koje trenutno provodimo i one koji su iza nas i po kojima smo prepoznatljivi – rekla je ravnateljica.
Foto: Akcija sadnje 15 stabala za 15 godina JU Zeleni prsten Zg.županije/JUZP
Ravnatelj Uprave za zaštitu prirode, u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, Igor Kreitmeyer, osvrnuo se na period prije 15 godina kad je većina županijskih ustanova započela s radom naglasivši kako je nekadašnji romantičarski posao bavljenja zaštitom prirode prerastao u zahtjevan i predan rad u očuvanju prirodnih resursa. Naglasio je kako Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja prati rad svih ustanova pa tako i Zelenog prsten te im je uputio pohvale u želji da tako nastave i ubuduće. Posebno je izrazio zadovoljstvo činjenicom da je ova Javna ustanova sa samo šest djelatnika izradila najviše planova upravljanja od svih ustanova u RH.
Ervin Kolarec, zamjenik župana Zagrebačke županije, je naglasio da Zagrebačka županija prati i cijeni rad Javne ustanove, jer sve što se ulaže u Zeleni prsten se deseterostruko vraća.
– Brojna zaštićena područja kojima upravlja Javna ustanova Zeleni prsten, 24 zaštićena područja i 24 Natura područja koja se prostiru na 38 tisuća hektara, koji čine ukupno 12 posto površine Zagrebačke županije su ponos Zagrebačke županije – istaknuo je Kolarec i pozvao sve na zajednički rad na očuvanju prirode za buduće generacije.
Foto: Akcija sadnje 15 stabala za 15 godina JU Zeleni prsten Zg.županije/JUZP
Zoran Mrdak, predsjednik Parkova Dinarida, mreže zaštićenih područja koja okuplja preko 100 zaštićenih područja iz osam zemalja, istaknuo je kako je od svih javnih ustanova u Hrvatskoj, ona Zagrebačke županije najaktivnija.
– Upravljaju s različitim kategorija zaštite i puno zaštićenih područja što je izazovnije nego kad upravljate s jednim područjem. Zeleni prsten ima najveću energiju u suradnji s Dinaridima i sve nove ustanove koje se osnivaju upućujem na Zeleni prsten kako bi im prenijeli svoja znanja i iskustva koja su uz dobro rukovođenje ustanovom preduvjet kvalitetne zaštite prirode – rekao je.
Foto: Ravnateljica Tatjana Masten Milek i Ervin Kolarec, zamj.župana Zg.županije
U sklopu središnje proslave predstavljen je prvi promotivni video o Zaštićenim područjima Zagrebačke županije, te su podijeljene zahvalnice Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, Zagrebačkoj županiji, Hrvatskim šumama d.o.o., Ivanu Prepolcu, Turističkoj zajednici Općine Pisarovina, Općini Dubravica, Parkovima Dinarida, Zoološkom vrtu grada Zagreba i tvrtki Camp Zagreb.
Obilježavanje 15 godina Zelenog prstena nastavlja se brojnim događanjima. Tako je danas na rasporedu međunarodni okrugli stol na temu ’14 000 razloga za uzbunu’, koji9 se održava u Samoboru, a u 19 sati u zagrebačkom ZOO vrtu otvara se izložba fotografije leptira ‘Najljepši stanovnici planeta’. Do 4.prosinca u područnoj školi Strmec kraj Svete Nedelje možete razgledati edukativnu multimedijalnu izložbu ‘Divertera’, a idućeg tjedna, u srijedu, 6.prosinca ispred osnovne škole Božjakovina bit će postavljen hotel za kukce.
Foto: Djelatnivi JU Zeleni prstne s ravnateljicom Masten Milek i zamj.župana Zg.županije Ervinom Kolarcem
Foto: Dobitnici zahvalnica JU Zeleni prsten Zagrebačke županije
Sredstva za energetsku obnovu zgrade ispostave Doma zdravlja Zagrebačke županije u Samoboru u iznosu od 3,7 milijuna eura osigurala je Zagrebačka županija, dok se preostalih 1,7 milijuna eura financira iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Radovi ukupne vrijednosti 5,4 milijuna eura, bit će završeni u listopadu – najavio je prilikom obilaska radova župan Stjepan Kožić.
– Obnova će donijeti bolje uvjete za pacijente i osoblje te uštedu energije za 60 posto. Kvalitetna zdravstvena zaštita počinje upravo ovdje – u prostorima koji su ugodni, sigurni i energetski učinkoviti. Također, troškovi održavanja će biti smanjeni te će se ušteda moći reinvestirati u još bolju zdravstvenu skrb, a u konačnici energetska učinkovitost smanjuje štetne emisije i štiti okoliš – rekao je župan te podsjetio na 21,5 milijuna eura vrijedan novi ciklus energetskih obnova koji je u tijeku na području Zagrebačke županije.
Foto: Zagrebačka županija
Podsjetimo, u tijeku su ili pred samim početkom obnove 8 objekata javne namjene – 4 škole (OŠ Dragutina Domjanića s dvoranom i SŠ Dragutina Stražimira u Svetom Ivanu Zelini, OŠ Đure Deželića u Ivanić-Gradu i OŠ Jakovlje), 3 ispostave Doma zdravlja (u Samoboru, Ivanić-Gradu i Velikoj Gorici) i 1 upravna zgrada Zagrebačke županije u Ivanić-Gradu. Za ovaj ciklus energetske obnove, vrijedan 21,5 milijuna eura, osigurano je 10,6 milijuna eura iz NPOO-a, dok je preostalih 10,7 milijuna eura pokriveno iz županijskog proračuna.
Foto: Zagrebačka županija
Župan Kožić istaknuo je kako Zagrebačka županija znatna sredstva ulaže u obnovu i opremanje zdravstvenih ustanova, gradnju novih ambulanti, modernizaciju voznog parka te digitalizaciju zdravstvenih usluga.
– Osim u infrastrukturu, najviše od svih županija ulažemo u zdravstveni kadar. Trenutačno imamo više od 100 liječnika na specijalizaciji u ključnim područjima poput obiteljske medicine, pedijatrije, ginekologije i interne medicine – podsjetio je ravnatelj Doma zdravlja Zagrebačke županije Većeslav Bergman.
Foto: Zagrebačka županija
– Liječnik nije „roba“ koja se može kupiti već da specijalizacija traje minimalno 6 godina. Kada svi ti mladi liječnici završe specijalizaciju stanovnici Zagrebačke županije imat će jednu od najkvalitetnijih zdravstvenih zaštita u Hrvatskoj. Isto tako, slijede nam i nova ulaganja u ispostavu Doma zdravlja u Samoboru kao i nove energetske obnove ispostava u Velikoj Gorici i Ivanić-Gradu.
Foto: Zagrebačka županija
– Kako bismo privukli liječnike deficitarnih specijalizacija i medicinsko osoblje, još 2020. godine osigurali smo paket od četiri mjere za kojeg je do sada izdvojeno 1,5 milijuna eura. Te mjere uključuju subvencioniranje kamata za stambene kredite i stručnog usavršavanja, financiranje specijalizacija te dodatne potpore za specijaliste, kao što je službeni automobil i plaćanje boravka za njihovu djecu u vrtićima – objasnila je pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Ksenija Čuljak, te najavila nove mjere za sljedeće petogodišnje razdoblje koje su u pripremi.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Zajednička kandidatkinja za županicu Zagrebačke županije koalicije stranaka Hrvatski suverenisti, MOST, DOMiNO, HSP, HSS SR i Projekt Domovina, Barbara Knežević, danas se družila s građanima Velike Gorice, u kojoj je prikupljala i potpise za svoju kandidaturu.
Na njezinom štandu predstavljen je izborni program koji Knežević zastupa, temeljen na promjenama i želji za snažnijim razvojem Zagrebačke županije, kroz transparentno i odgovorno upravljanje.
Knežević je podržala i Nada Finderle, kandidatkinja za gradonačelnicu Velike Gorice, pokazavši zajedničko djelovanje i suradnju na razini grada i županije.
– Snaga ove kampanje leži upravo u ljudima – u svakom razgovoru, u svakom stisku ruke i svakom potpisu vidim želju za boljom i pravednijom županijom. Ovakvi susreti s građanima, u neposrednom kontaktu, važan su segment razmjene informacija i na tome ćemo temeljiti daljnju kampanju. Poznavanje ove sredine i predanost zajednici mojih kandidata za zamjenike, dodatna su snaga ovog tima – poručila je Knežević.
Podsjećamo, kandidati za njezine zamjenike su Antonio Kuliš, predsjednik Hrvatskih suverenista iz Velike Gorice, te MOST-ov Zlatko Rovišan, također iz Velike Gorice.
Predstavnici gradova i općina danas su u prostorijama Zagrebačke županije preuzeli ugovore ukupne vrijednosti 3,8 milijuna eura, čime će biti omogućena realizacija čak 108 projekata na području županije.
Na taj način Županija potvrđuje svoju dugogodišnju viziju ravnomjernog razvoja svih svojih dijelova – istaknuo je prilikom uručivanja ugovora župan Stjepan Kožić.
Foto: Zagrebačka županija
– Riječ je o projektima iz domene prometa i komunalne infrastrukture, opremanja poduzetničkih zona, financiranja EU projekata te razvoja infrastrukture u našim ruralnim područjima. Time nastavljamo kvalitetnu suradnju općina, gradova i Županije na kojoj leži realizacija čak 462 projekta u protekle četiri godine, a za koje je Županija dodijelila 12,7 milijuna eura. Uz pomoć ovogodišnjih 3,8 milijuna eura ostvarit ćemo zajednički cilj – povećanje kvalitete života svih stanovnika na području županije – rekao je Kožić.
Foto: Zagrebačka županija
Bespovratne potpore osiguravaju snažan gospodarski zamah na području cijele županije.
– Kontinuitet ulaganja u poduzetničke zone, stvorili smo poželjna mjesta za investiranje u kojima posluju brojne strane i domaće tvrtke, a čiji uspješni rezultati poslovanja doprinose činjenici da je Zagrebačka županija danas najrazvijenija županija u Hrvatskoj – dodao je župan.
Foto: Zagrebačka županija
Dodajmo kako je najviše sredstava, odnosno 1,5 milijuna eura, dodijeljeno kroz Upravni odjel za promet i komunalnu infrastrukturu, a radi se o 29 projekata kojima se sufinancira izgradnja i održavanje objekata i uređaja komunalne infrastrukture.
Nadalje, za 36 projekta u gospodarstvu dodijeljeno je 1,2 milijuna eura, od čega je 510 tisuća eura za opremanje poduzetničkih zona te nešto više od 715 tisuća eura za izradu projektne dokumentacije i sufinanciranje EU projekata. Za 43 projekta gradnje i uređenja infrastrukture na ruralnom području izdvojeno je nešto više od milijun eura.
Foto: Zagrebačka županija
U ime svih općina i gradova riječima hvale obratio se načelnik Općine Pisarovina Tomo Kovačić. Podsjetio je na važnost postizanja jednake kvalitete života na ruralnom području, u odnosu na urbani dio županije.
Foto: Zagrebačka županija
–Sa svojim dugogodišnjim načelničkim stažem od 30 godina mogu svjedočiti velikim ulaganjima Zagrebačke županije na svim poljima, a posebno ističem na financijsku podršku u opremanju naših poduzetničkih zona koje privlače investitore i time osiguravaju prosperitet. Apostrofiram ravnomjeran razvoj naše županije upravo zbog sredstava koje se usmjeravaju u pravom smjeru, jer na taj način je općinama puno lakše ostvariti ciljeve i projekte na ruralnom području – naglasio je Kovačić.
Foto: Zagrebačka županija
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Županu Stjepanu Kožiću danas su u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu predsjednik Vlade Republike Andrej Plenković i ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs dodijelili ugovore za izgradnju, rekonstrukciju i opremanje pet školskih objekata ukupne vrijednosti 55 milijuna eura za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole.
Ugovori o bespovratnim sredstvima iznose gotovo 47 milijuna eura, dok će razliku sredstava Županija osigurati u vlastitom proračunu.
Sredstva su odobrena za izgradnju novih osnovnih škola u Dugom Selu i Kominu, dogradnju OŠ Rugvica, izgradnju nove sportske dvorane i dogradnju PŠ Strmec te dogradnju SŠ Ivan Švear u Ivanić-Gradu, o čemu smo pisali ovdje.
Foto: Zagrebačka županija
–Od svih županija u Hrvatskoj najveći iznos za gradnju i dogradnju osnovnih škola do sada iz NPOO-a odobren je upravo Zagrebačkoj županiji. Kroz mjesec dana prijavljujemo još četiri škole procijenjene vrijednosti oko 25 milijuna eura, dok se za 9 škola rade glavni projekti s troškovnicima s namjerom da ih prijavimo na NPOO do kraja rujna – rekao je župan Stjepan Kožić.
Po pitanju srednjih škola na NPOO bilo je moguće kandidirati samo škole s gimnazijskim programom.
– Na Nacionalni plan oporavka i otpornosti mogli su se prijaviti samo oni projekti koji se odnose na proširenje gimnazijskog programa, a tu je Zagrebačka županija uspješno aplicirala projekt dogradnje Srednje škole Ivan Švear u Ivanić-Gradu za što odobreno bespovratnih 1,8 milijuna eura zahvaljujući kojima će se škola dograditi sa četiri nove učionice – dodao je župan.
Dodajmo kako je Vlada ovom prilikom dodijelila 19 ugovora za izgradnju i opremanje osnovnih škola i sportskih dvorana ukupne vrijednosti 150 milijuna eura s ciljem uvođenja jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole do 2027.
Poduzetnici su pokretači gospodarskog razvoja, a njihova uspješnost uvelike ima utjecaj na proračunska sredstva.
Zagrebačka županija od svojih početaka vrednuje njihov poslovni put i iz godine u godinu osigurava sve veće iznose bespovratnih potpora u nekoliko kategorija.
Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Gledajući kompletnu sliku izdvajanja, Županija poduzetnike prati od samog početka poslovanja. Tako je zamjenik župana Damir Tomljenović danas dodijelio 390 tisuća eura vrijedne ugovore o bespovratnim potporama poduzetnicima početnicima. Temeljem javnog natječaja sredstva u iznosu do 2.000 eura ostvarilo je 206 poduzetnika početnika, odnosno svi koji su ispunjavali uvjete natječaja.
–Prvo bih pohvalio poduzetnike Zagrebačke županije koji su po svim relevantnim podacima u samom vrhu Republike Hrvatske, a njihov kvalitetan i dobar rad važan je za Županiju jer oni pune županijski Proračun, kako bi se dalje iz njega izdvajala sredstva za potrebne namjene. Riječ je o važnim projektima poput izgradnje škola i prometne infrastrukture, i stoga je naša obveza i zadatak osigurati poduzetnicima bespovratna sredstva kojim će unaprijediti svoje poslovanje – istaknuo je Tomljenović.
Foto: Zagrebačka županija
Podsjetimo kako je samo u ovoj godini Županija za svoje poduzetnike osigurala ukupno 3 milijuna eura bespovratnih potpora.
–Od toga je 2,1 milijun namijenjen poduzetnicima s ciljem povećanja konkurentnosti, zatim novost od ove godine, bespovratna sredstva u visini pola milijuna eura poduzetnicima za ugradnju fotonaponskih ćelija, te za početak poslovanja 390 tisuća eura – naveo je zamjenik župana.
Foto: Zagrebačka županija
Jedan od ovogodišnjih dobitnika potpore je Vedran Damjanović, vlasnik obrta za usluge, trgovinu i proizvodnju TerraSens.
–Bavim se preciznom poljoprivredom, odnosno razvojem senzora za preciznu poljoprivredu, kao što je senzor vlage tla i primjenom dronova u poljoprivredi, poput snimanja ili prskanja usjeva dronovima. Potporu Zagrebačke županije dobio sam za nabavu CNC stroja kojim ću sam moći izrađivati prototipove elektroničkih pločica potrebnih za izradu senzora, što će mi smanjiti troškove budući da ih moram uvesti iz inozemstva što je jako skupo i iziskuje puno vremena za dostavu – objasnio je Damjanović.
Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal
Preostali dio bespovratnog novca i dalje čeka poduzetnike!
2,1 milijun eura vrijedan natječaj za dodjelu bespovratnih potpora subjektima malog gospodarstva koji se bave proizvodnim i neproizvodnim djelatnostima s ciljem povećanja konkurentnosti, i dalje je otvoren, i to do 15. svibnja.
Za proizvodne djelatnosti moguće je ostvariti bespovratnih sredstva u maksimalnom iznosu do 10 tisuća eura, a za neproizvodne djelatnosti maksimalni iznos potpore je 4 tisuće eura.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom