FOTO U Zborniku ‘Održivost kulturne baštine’ nalaze se radovi osam goričkih autora
U njemu se nalaze radovi o revitalizaciji kurije Modić-Bedeković, čardaka u Mraclinu, budućeg Interpretacijskog centra u Ščitarjevu, graditeljske baštine u Turopolju…
U Muzeju Turopolja danas je predstavljen Zbornika znanstveno-stručnih radova „Održivost kulturne baštine“ koji je nastao na temelju prošlogodišnjeg znanstvenog skupa održanog u listopadu u Velikoj Gorici, povodom Dana europske baštine.
– Na skupu je bilo prezentirano više od 40 radova sa 71 sudionikom koji su osvijetlili različite segmente kulturne baštine. Tu se nametnula potreba da neka izlaganja budu trajno zabilježena kao kulturno dobro u vidu jednog zbornika. Odmah smo po završetku tog skupa počeli njegovu pripremu koji je nedavno ugledao svijetlo dana. Veliki je to projekt koji nije bio nimalo jednostavan. – ispričala nam je Katja Matković Mikulčić upraviteljica Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Velikoj Gorici.
27.10.2023. – Velika Gorica – Predstavljanje Zbornika ‘Održivost kulturne baštine’ – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Zbornik sadrži oko 20 radova koje je recenziralo 27 stručnih recenzenata, a među njima su i radovi u kojima se razmatra koncept održivosti na primjerima velikogoričke kulturne baštine.
– To su revitalizacija kurije Modić-Bedeković, čardaka u Mraclinu, budućeg Interpretacijskog centra u Ščitarjevu, graditeljske baštine u Turopolju. Možemo biti ponosni da je zastupljeno osam autora s našeg područja. Kulturna baština je naš identitet i identitet lokalne zajednice koju treba prezentirati, čuvati i revitalizirati, a ti primjeri mogu biti putokaz i drugima kako postupati sa svojom lokalnom baštinom. Potvrda je to i jedne stručnosti naših ljudi koji rade u baštinskim ustanovama – dodala je Matković Mikulčić.
27.10.2023. – Velika Gorica – Predstavljanje Zbornika ‘Održivost kulturne baštine’ – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Grad Velika Gorica suizdavač je ovog kapitalnog djela koji broji gotovo 400 stranica, a teži 1,40 kilograma. Početka obilježavanja Dana europske baštine u Velikoj Gorici prije 11 godina prisjetila se Vesna Župetić, gradska savjetnica za kulturu.
– Krenuli smo u to kako bi naša kulturna dobra postanu vidljivija te da ih promoviramo u širem okruženju. Stručni skup koji smo organizirali prošle godine, a koji je na kraju urodio ovim jednim zbornikom, bilo je to povodom jubilarnog 10. izdanja ove manifestacije u Velikoj Gorici. Na skupu su se razmijenila znanja, teorije i iskustvo pojedinih stručnjaka u obnovi, valorizaciji i zaštiti baštine – rekla je Župetić.
27.10.2023. – Velika Gorica – Predstavljanje Zbornika ‘Održivost kulturne baštine’ – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
S promocijom Zbornika znanstveno-stručnih radova „Održivost kulturne baštine“ završeni su ujedno i Dani europske baštine u Velikoj Gorici.
27.10.2023. – Velika Gorica – Predstavljanje Zbornika ‘Održivost kulturne baštine’ – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
27.10.2023. – Velika Gorica – Predstavljanje Zbornika ‘Održivost kulturne baštine’ – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
27.10.2023. – Velika Gorica – Predstavljanje Zbornika ‘Održivost kulturne baštine’ – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
27.10.2023. – Velika Gorica – Predstavljanje Zbornika ‘Održivost kulturne baštine’ – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
27.10.2023. – Velika Gorica – Predstavljanje Zbornika ‘Održivost kulturne baštine’ – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Tradicionalno, posljednje subote u siječnju, Dobrovoljno vatrogasno društvo Mraclin održalo je svoju godišnju Skupštinu. Ovogodišnja, 138. po redu, bila je zatvorenog tipa i ujedno izborna.
Nakon isteka petogodišnjeg mandata dosadašnjeg vodstva te usvajanja Izvješća o radu za proteklu godinu, koje je jednoglasno prihvaćeno, pristupilo se izboru novog vodstva Društva. Za predsjednika DVD-a Mraclin izabran je Zlatko Matanović (bivši zapovjednik), dok je za potpredsjednika imenovan Mirko Vincek. Dužnost tajnika obnašat će Josip Vukašinec, a za novog zapovjednika je izabran Otto Babić, uz zamjenika Filipa Križanića.
Upravni odbor, uz novo vodstvo, čine i Slaven Galeković, Božidar Galeković, Željko Babić, Nikola Cvetnić, Zvonimir Šafar, Lucija Kos, Ana Posavec i Josip Kasunić. Slavenu Galekoviću obnovljen je mandat blagajnika Društva. U Nadzorni odbor izabrani su Antun Kos kao predsjednik te Davor Galeković i Darko Cvetnić kao članovi, dok Sud časti čine Marijo Cvetnić, Vladimir Vinetić, Jurica Kodrnja, Otto Babić i Zlatko Matanović.
Skupštini su nazočili zamjenik gradonačelnika Velike Gorice Neven Karas, Čedomir Krizmanić u ime Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice te predstavnici mraclinskih udruga i političkih stranaka. Po završetku službenog dijela sjednice, članovi Društva i gosti nastavili su druženje na prigodnom domjenku.
U Noći muzeja, u Spomen parku 153. brigade Hrvatske vojske, zidovi su odisali pričama i uspomenama koje podsjećaju na hrabrost i zajedništvo.
Izložba „Sjećanja koja nas obvezuju“ Udruga pripadnika 153. brigade HV-a Velika Gorica pripremila je s ciljem da povijest oživi pred očima posjetitelja. Unutarnji prostor muzeja upotpunio je kratki film o ratnom putu brigade, a posebnu priču donijela je Ankica Paljević, dugogodišnja članica udruge i braniteljica Domovinskog rata.
Foto: Vanesa Miković
Ankica je u udruzi od 1991. godine. Nakon službe u 153. brigadi, nastavila je u 202. topničko-raketnoj brigadi, a potom i u ratnom zrakoplovstvu, gdje je završila vojnu karijeru.
– Moja želja je, kroz djelovanje u Udruzi, upoznati i informirati djecu i mlade o stvaranju naše domovine. U suradnji s osnovnim školama, nastojimo učenicima približiti Domovinski rat kroz iskustva i činjenice – tematiku koja danas „visi u zraku“ i nedovoljno se obrađuje u školama.
Ističe naša Ankica Paljević te govori kako je ovaj Spomen park, osim mjesta sjećanja, upravo škola zajedništva i upornosti.
– Domovina se ne gradi samo u ratu, dapače više se stvara u miru, u svakodnevnom životu i našim međusobnim odnosima – u obitelji, školi, na poslu.
Posebno naglašava važnost naših korijena i pripadnosti:
– Naravno da ćeš putovati, možda ostvariti karijeru u inozemstvu, ali moraš znati odakle dolaziš i tko si. Gdje god dođeš bit ćeš stranac, a domovina je uvijek tvoja.
Udruga želi uključiti mlade u svoje djelovanje. Pozivaju učenike i mlade s idejama i informatičkim znanjem da sudjeluju u kreiranju sadržaja, od filmova i prezentacija do multimedijalnih projekata. Ističu da na taj način, osim što doprinose programu, stječu nova poznanstva i iskustva te bolje razumijevanje povijest i vrijednosti koje udruga čuva.
Uključivanje Spomen parka u Noć muzeja pokazalo se kao pun pogodak. Posjetitelji su rado došli, upoznavali se i susretali stare prijatelje te razgledavali sve objekte koji obilježavaju čitavu povijest Udruge.
– Ja sam danas u knjizi dojmova napisala jednu uvodnu rečenicu: ako ne znaš šta je bilo nek’ ti kaže slika – mi ovdje imamo slike, eksponate koji su sada već doista povijesni.
Istaknula je te rekla da se divi mladima danas, jer nije lako živjeti u ovim vremenima. Posebno je raduje vidjeti kako posjetitelji dolaze na Noć muzeja s malom djecom – ne da bi gledali nešto što je bilo strašno ili zlo, nego da bi upoznali i cijenili ono lijepo i inspirativno iz naše povijesti.
Žamor posjetitelja, sjaj kroma i priče koje su preživjele desetljeća – Oldtimer klub Turopolje sinoć je obilježio Noć muzeja svojom izložbom, vraćajući nas u vremena kada su automobili imali dušu, a svaka vožnja svoju priču.
Koliko sjećanja stane u 1000 kilometara? Odgovor su ponudili članovi kluba i sjajni restauratori koji su bili glavne zvijezde večeri. Ispričali su nam svoje priče o bogatoj automobilskoj prošlosti i emocijama vezanim uz svako vozilo.
– Ljubav prema oldtimerima i tehničkoj kulturnoj baštini dio je nas, a ona se često prenosi s generacije na generaciju. Zato ovdje danas i svaki put kad nešto organiziramo vlada pozitivna i vesela atmosfera – ističe predsjednik kluba Vladimir Štarkelj, dodajući kako poseban značaj za njega imaju vozila iz vremena Drugog svjetskog rata.
– Kada sam kupio prvi automobil iz tog razdoblja, dva dana nisam izlazio iz njega – voziti automobil star 80 godina za mene je bilo posebno iskustvo.
Foto: Vanesa Miković
Predsjednik kluba najavio je da će oldtimeri uskoro ponovo izaći na ulice Velike Gorice i to u posebnom fašničkom izdanju.
– Naše djevojke iz KUD-a Mičevec kostimirane u krasne američke ministrice provozat ćemo u oldtimerima kao američki vojnici te time cijeloj priči dati filmski štih. Više možete ćuti i vidjeti 7. veljače na goričkom Fašniku.
Tajnik kluba Vladimir Gašparec istaknuo je kako je izložba rezultat višemjesečnih priprema, s ciljem da se posjetiteljima predstavi bogata i raznolika kolekcija. Iz vlastitog fundusa izložio je dvadesetak vozila, među kojima su i rijetki motocikli te bicikli, dok je pritom podsjetio kako restauracija oldtimera često traje godinama, osobito kada je riječ o rijetkim i vrijednim primjercima. Kao svoje favorite izdvaja legendarne marke BMW, Moto Guzzi i Jawu.
Među restauratorima našli su se Dalibor Matija Sabo i njegov dugogodišnji kolega iz školskih klupa, Tomislav Radoš, koji već godinama zajedno obilaze ovakve susrete i predstavljaju svoje pažljivo restaurirane projekte. Za Dalibora, jedan od izloženih traktora ima posebnu, emotivnu vrijednost.
– Obnovio sam ga iz čiste sentimentalnosti i gušta – traktor je od moga dede. Otkad sam s dvije godine prvi put primio njegov volan u ruke, više ga nisam ispuštao.
Tomislav dodaje kako iza njih stoji čitav niz projekata te da je restauracija za njih puno više od hobija – riječ je o strasti koja uvijek traži novi izazov i stalni rad.
Uz bogatu izložbu i priče s kotača prošlih vremena, večer je protekla u ugodnoj i razigranoj atmosferi. Posjetitelje su pjesmom i plesom zabavile članice KUD-a Mičevec, dok su vani svi uživali u slasnim zalogajima i osvježavajućim napicima, upotpunivši tako spoj tehničke baštine, tradicije i zajedništva koji je Noć muzeja učinio posebno toplom i živahnom.
Današnjim preuzimanjem ključeva grada od predsjednika Gradskog vijeća Darka Bekića, Princ Fašnik i fašnička Princeza proglasili su Fašničku republiku s kojom Gorica ulazi u zemlju čudesa – temu koja će obilježiti ovogodišnja fašnička događanja u gradu.
-Kako bi u Zemlju čudesa svi stali, u čudesnoj Gorici od sada vrijedi samo jedan zakon – osmijeh, ples i maska, kao pravi fašnički znak!
Rekao je Princ i time simbolično započeo svoje razdoblje vladavine.
FOTO galerija:
Foto: Vanesa Miković
117. Turopoljski fašnik u petak, 6. veljače u 16:30 sati okupit će mališane na Malom fašniku u dvorani srednjih škola, dok je vrhunac 7. veljače, kada u 13 sati kreće Velika fašnička povorka iz Školske ulice do Pučkog otvorenog učilišta, gdje će se birati najbolje maske.
– Nema rada, samo parada jer mi ćemo se krafnoledom sladiti!
Poručila je Princeza, jasno dajući do znanja da u Fašničkoj republici svakodnevne brige padaju u drugi plan, a veselje, pjesma i šarenilo preuzimaju glavnu riječ.
Nakon svečane predaje vlasti, mali fašnici zasladili su se svježim krafnama, koje su nestajale brže nego što su se dijelile, a osmijesi na dječjim licima najbolje su potvrdili da je Fašnička republika i službeno započela.
Gradsko natjecanje školskih sportskih društava (ŠSD) srednjih škola u rukometu za djevojke održano je jučer (utorak, 27.01.2026.) u dvorani Srednje strukovne škole, a domaćin natjecanja bila je Ekonomska škola Velika Gorica.
Velika Gorica, 27.01.2026. Djevojke Ekonomske kole pobjednice gradskog natjecanja srednjih kola u rukometu. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 27.01.2026. Djevojke Ekonomske kole pobjednice gradskog natjecanja srednjih kola u rukometu. ŠSD GVG. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 27.01.2026. Djevojke Ekonomske kole pobjednice gradskog natjecanja srednjih kola u rukometu. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Natjecale su se samo dvije ekipe, ŠSD Gorek (Ekonomska škola) i ŠSD GVG (Gimnazija Velika Gorica). Odigrale su utakmicu u trajanju 2×15 minuta, a susret je vodila sutkinja Antonija Konjar.
Velika Gorica, 27.01.2026. Djevojke Ekonomske kole pobjednice gradskog natjecanja srednjih kola u rukometu. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 27.01.2026. Djevojke Ekonomske kole pobjednice gradskog natjecanja srednjih kola u rukometu. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 27.01.2026. Djevojke Ekonomske kole pobjednice gradskog natjecanja srednjih kola u rukometu. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Pobijedila je ekipa Ekonomske škole i tako opravdala ulogu laganog favorita, jer je u svom sastavu imala veći broj aktivnih rukometašica. Ipak, susret je bio zanimljiv, djevojke iz Gimnazije trudile su se da pariraju bržim i agresivnijim suparnicama i to im je donekle uspijevalo u prvom poluvremenu. Ekonomistice su u drugom poluvremenu povećale razliku i susret mirno privele pobjedničkom završetku.
Velika Gorica, 27.01.2026. Djevojke Ekonomske kole pobjednice gradskog natjecanja srednjih kola u rukometu. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 27.01.2026. Djevojke Ekonomske kole pobjednice gradskog natjecanja srednjih kola u rukometu. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 27.01.2026. Djevojke Ekonomske kole pobjednice gradskog natjecanja srednjih kola u rukometu. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 27.01.2026. Djevojke Ekonomske kole pobjednice gradskog natjecanja srednjih kola u rukometu. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Obje ekipe nagrađene su medaljama, a pobjednice su se plasirale na Županijsko natjecanje srednjih škola u rukometu.
Galerija fotografija
Gradsko natjecanje srednjih škola u rukometu za djevojke 2025./2026.
ŠŠD Gorek: Petra Sečenj, Ema Vučenović, Magdalena Čurić, Tena Harkov, Lana Konjar, Ivona Petravić, Maja Hruškar, Paula Bilić Prcić, Lorena Rukavina, Sara Milanović, Antonija Jozepović, Mirta Ciprić, Lana Jurilj. Voditelj: Marko Novaković, prof.
ŠSD GVG: Luna Gojak, Jana Gojak, Lana Buhin, Jana Turković, Jana Jurkić, Ema Rogić, Ema Markov, Ema Saletović, Lana Derbuc, Leona Stijaković, Petra Barbarić i Anja Ravnjak. Voditelj: Gordan Polan, prof. savjetnik.