Povežite se s nama

Moja županija

FOTO U Hagnju podignut posljednji vodotoranj u sklopu županijskog vodoopskrbnog sustava

Težak je 50 tona, visok 29 metara i kapaciteta 200 kubičnih metara.

Objavljeno

na

Podignut je posljednji, peti vodotoranj u sklopu projekta „Regionalnog vodoopskrbnog sustava Zagrebačke županije – Zagreb istok“. Vodotoranj Haganj teži 50 tona, visok je 29 metara i kapaciteta 200 kubičnih metara. Vodotoranj će se puniti iz precrpne stanice Cugovec čija je gradnja u završnoj fazi. Toranj će služiti za osiguravanje tlaka u cjevovodima i omogućiti daljnje širenje vodoopskrbne mreže.

– Bez ovakvih objekata ne bismo mogli izgraditi vodoopskrbnu mrežu jer ne bismo imali potrebni tlak. Ovaj vodotoranj ga omogućuje, te kako bi se u budućnosti mogla širiti mreža za udaljenija naselja. Ovo je peti po redu vodotoranj koji dižemo u sklopu projekta RVS-a, a svi se nalaze na području Vrbovca – rekao je direktor Vodoopskrbe i odvodnje Zagrebačke županije Tomislav Masten.

U Općini Gradec izgrađeno je novih 40 kilometara mreže te nekoliko stotina priključaka, uz već napravljenih 5 tisuća priključaka na području grada Vrbovca. Kraj radova očekuje se krajem ove ili početkom iduće godine kada će se sve pustiti u pogon.

– Zadnji vodotoranj podignut je upravo u našoj općini na području vodoopskrbnog područja Vrbovec. Samo tri naselja, od njih ukupno 20 u općini, pokriveno je vodovodom. Svi koristimo bunare, koji imaju sve manje dotoka vode. Ova prva faza pokrit će 60% mrežne pokrivenosti i već će donijeti veliku promjenu. Zahvaljujem svima koji su pridonijeli ovom projektu, te se nadamo da će se uskoro realizirati i ostatak kako bi imali zaokružili cjelokupni sustav – naglasila je načelnica općine Ljubica Ambrušec.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković naglasio je kako će ovim projektom 30 tisuća novih stanovnika dobiti mogućnost priključenja na sustav javne vodoopskrbe, a dodatnih 70 tisuća stanovnika imat će poboljšane uvjete vodoopskrbe.

– Izgrađeno je i rekonstruirano 425 kilometara sustava te tako nadmašuje brojne druge projekte u Hrvatskoj. Više nije upitna sigurnost vodoopskrbe i ispravnost vode za potrošnju. Na ovom je području mogućnost priključenja bila na 63%, a sada će se ista dići na više od 91%. Gubici će se u mreži smanjiti sa 30 na 20-tak posto što će omogućiti racionalniju vodoopskrbu i trajnu sigurnost na području, te priključenje novih korisnika – dodao je Đuroković.

Trenutno se u Zagrebačkoj županiji vode projekti vrijedni više od 250 milijuna eura od čega je 135 milijuna iz sredstava Europske unije.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Moja županija

Za brigu o prirodi i okolišu županija dodjeljuje 80 tisuća eura

Podupiru projekte udruga i drugih neprofitnih organizacija.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija u ovoj će godini s 80 tisuća eura poduprijeti rad udruga i drugih neprofitnih organizacija koje se bave zaštitom okoliša i prirode.

Najmanji iznos financijske potpore koji se može odobriti po pojedinom projektu je 700 eura, a najveći iznos 5.300 eura, a u okviru ovog natječaja prijavitelj može prijaviti i ugovoriti jedan projekt.

Prioritet kod dobivanja sredstava imat će projekti koji promoviraju načelo održivog razvoja, projekti usmjereni na zaštitu zraka, tla i vode. Prednost će imati projekti usmjereni na očuvanje zaštićenih područja, čišćenja divljih odlagališta otpada kao i projekti iz područja razvoja obnovljivih izvora energije.

Natječaj za prijavu programa i projekata otvoren je do 23. rujna, a više informacija dostupno je na web-stranici Zagrebačke županije.

Nastavite čitati

Moja županija

Župni ljetni kamp u Kravarskom! Djeca se družila uz molitvu, radionice i logorsku vatru

Specifičnost kampa bila je uključenost cijele župne zajednice. 

Objavljeno

na

U okruženju prirodnih ljepota, u župi Uzvišenja Svetog Križa u Kravarskom od 20. do 24. kolovoza održao se župni ljetni kamp za djecu i mlade. Kamp je održan pod vodstvom 12 animatora zajednice mladih župe Kravarsko, na čelu s rektoricom kampa Emom Kolarec, a sudjelovalo je 45 djece koja su pet dana proveli na području župe spavajući u šatorima. Tema ovogodišnjeg kampa bio je blaženi, a uskoro i sveti Karlo Acutis.

– Djeca su dan započinjala molitvom i zajedničkim doručkom nakon čega su slijedile kateheze, radionice, rad u skupinama te u poslijepodnevnim satima igre na kojima su mogućnost sudjelovanja imala i djeca mlađa od 10 godina. Poslijepodnevni dio programa zaključen je svakoga dana misom u župnoj crkvi. Večernji sati provođeni su uz logorsku vatru i zaključeni župnikovom pričom za laku noć – ističu iz Sisačke biskupije te dodaju kako je specifičnost kampa bila uključenost cijele župne zajednice.

– Očevi su pripremali kamp. Kosili su travu, izgradili različite konstrukcije i vanjske tuševe tepripremali kamp kako bi bio primjeren i ugodan za djecu. Majke su, s druge strane, svakoga dana pripremale ručak i večeru za 60 djece, dok je ostatak župljana bio raspoložen za svakodnevno donošenje poslastica – dodali su iz biskupije.

Sudionici kampa jedno poslijepodne proveli su i na kupanju u Pokupskom u zajedništvu s animatorima i roditeljima, a kamp je završio hodočašćem u Karlovac u Nacionalno svetište svetog Josipa.

Izvor/foto: Sisačka biskupija

 

Nastavite čitati

Moja županija

Dan je bijele rode, identiteta hrvatskog sela, a u županiji su savile 268 gnijezda

Rode su i pokazatelj da živimo u zdravom okolišu.

Objavljeno

na

Dok bijele rode putuju prema jugu danas obilježavamo njihov dan s ciljem jačanja svijesti o važnosti zaštite bijele rode te upozoravanja na opadanje njihovog broja zbog nestanka prirodnih staništa. Bijela roda je dio identiteta hrvatskog sela i pokazatelj da živimo u zdravom okolišu.

Prema podacima monitoringa gnijezda bijele rode kojeg provodi Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije ovogodišnji podaci pokazuju nastavak trenda opadanja broja gnijezda na krovovima kuća i gospodarskih objekata, a povećanje broja gnijezda na rasvjetnim stupovima.

U 2024. godini na području Zagrebačke županije zabilježeno je 268 gnijezda. Na obiteljskim kućama i gospodarskim objektima nalaze se 22 gnijezda, a na stupovima se smjestilo 246 gnijezda. Najviše gnijezda na području Zagrebačke županije nalazi se u gradovima Vrbovec (58) i Ivanić-Grad (32), općinama Dubrava (31) i Klinča Sela (30) te u selima Donja Kupčina (22) i Donja Zdenčina (21).

Foto: Rim, Tim i Tagi/JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

I ove će godine Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sklopu projekta „Zaštita i očuvanje bijele rode” vlasnicima objekata na kojima se nalaze gnijezda bijelih roda isplatiti naknadu u iznosu od 92 eura po gnijezdu. Do sada je isplaćeno preko sto tisuća eura za popravak krovišta zbog šteta koju gnijezda čine svojom težinom i rode gniježđenjem. Rode svake godine nadograđuju svoja gnijezda, a isto gnijezdo može se koristiti desetljećima pa čak i više od 100 godina. Najveća gnijezda mogu biti visoka i široka preko 2 metra te doseći masu od čak 1000 kg zbog čega dolazi do oštećenja krovišta.

Bijela roda je simbol očuvanih prirodnih staništa i tradicionalnih krajolika, zdravog života, tla, vode i čistog okoliša, stoga je briga i očuvanje ove vrste od izuzetno velikog značaja. U Hrvatsku dolaze tijekom proljeća i ostaju do kraja ljeta kada počinje selidba prema Africi, a put koji prijeđu duži je od 10 000 km u jednom smjeru.

Inače, roda je ugrožena vrsta, a njen opstanak uvelike ovisi i o načinu života na selu. Preferira vlažne livade i poljoprivredna zemljišta koja se koriste na tradicionalan način jer upravo na njima nalazi najviše svoje hrane. Hrani se vodozemcima, gmazovima, ribama, glodavcima, velikim kukcima, onime što može uloviti. U Hrvatskoj su najviše ugrožene promjenama staništa do kojih dolazi zbog modernizacije poljoprivrede, isušivanja vlažnih područja, prenamjene pašnjaka ili njihovog napuštanja te prekomjerne upotrebe pesticida.

 

Nastavite čitati

Moja županija

Vrbovec centar tradicionalnih gastro delicija, a nastupit će i Grše, Petar Grašo, Željko Bebek

Ovaj jedinstveni festival već desetljećima okuplja ljubitelje tradicionalne kuhinje i očuvanja bogatstva hrvatske kulinarske baštine.

Objavljeno

na

Grad Vrbovec priprema se za još jedno iznimno izdanje Festivala tradicionalne hrane “Kaj su jeli naši stari”, koji će se održati od 23. do 25. kolovoza, a vrhunski provod i zabavu obećava sami glazbeni program festivala. Glavne zvijezde ovogodišnjeg festivala su špek, kobase i, naravno, vrbovečka pera – kraljica Festivala.

U srcu Vrbovca, grada Zrinskih i rodnom mjestu Marije Jurić Zagorke, ponovno ćemo oživjeti okuse prošlih vremena. Ove godine, festival se otvara svečanom ceremonijom u petak, 23. kolovoza u 19 sati na Ljetnoj pozornici.  Čast i odgovornost očuvanja tradicije leži na vrijednim rukama žena iz vrbovečkih udruga, koje će i ove godine pripremati jela po receptima svojih baka, a najbolja među njima bit će nagrađena.

Više od 20 punktova s tradicionalnim delicijama, kulinarske radionice i bogat kulturni te zabavno-glazbeni program očekuju posjetitelje na čak pet gradskih pozornica. Od predstava i izložbi do koncerata, Vrbovec će ovaj vikend živjeti u ritmu prošlih vremena, ali s modernim dodirom.

Na kraju svakog dana ispunjenog zanimljivim programom, posjetitelje očekuju spektakularni koncerti: u petak, 23. kolovoza, Vojko V i Grše zagrijat će publiku svojim hitovima; u subotu, 24. kolovoza, Petar Grašo priredit će nezaboravan glazbeni doživljaj; dok će u nedjelju, 25. kolovoza, Željko Bebek zatvoriti festival u velikom stilu.

Ovaj jedinstveni festival, koji ponosno obilježava svoju 43. godinu postojanja, već desetljećima okuplja ljubitelje tradicionalne kuhinje i očuvanja bogatstva hrvatske kulinarske baštine. Priča ovog festivala nije samo priča o hrani, već o zajedništvu, ljubavi prema tradiciji i bogatoj povijesti koju ovaj kraj baštini. Kroz okuse i mirise i zvukove Vrbovca, festival će sve prisutne vratiti u prošlost i još jednu godinu za redom otkriti što su jeli naši stari. Turistička zajednica Zagrebačke županije poziva sve ljubitelje dobre hrane, glazbe i tradicije da se pridruže manifestaciji u Vrbovcu.

Cjelovit program trodnevne manifestacije dostupan je ovdje.  

Nastavite čitati

Moja županija

Počinje Zelinska šatorijada: Ponesite šator i provedite vikend u prirodi

Kako bi osigurali svoje mjesto za ‘privremeni’ dom prijaviti se možete do 22. kolovoza.

Objavljeno

na

Ako volite druženje uz logorsku vatru i kampiranje u šatoru za vikend pravac u Sveti Ivan Zelinu gdje se u parku ŠRC-a sprema 7. Zelinska šatorijada. Cilj manifestacije je opuštanje i zabava u pozitivnoj atmosferi, a održat će se od 23. do 25. kolovoza. U tijeku su prijave kako bi osigurali svoje mjesto za šator čije podizanje kreće u petak 23. kolovoza u 16 sati.

Svima koji će sudjelovati, organizatori savjetuju da za svoju obitelj ponesu hranu prilagođenu za boravak u prirodi, a za ručak i večeru bit će i vatre za roštilj.

Ono što je najvažnije od opreme je da ponesete vlastiti šator i opremu za kampiranje, također uzmite i pribor za higijenu, baterijsku svjetiljku, vodu, čekić za zabijanje klinova, fotoaparat za bilježenje lijepih trenutaka, društvene igre, karte, rezervnu odjeću…

– Podijelimo zajednički doživljaje i družimo se pred sam početak novog radnog ciklusa za odrasle i povratka u školske klupe za djecu i mlade. U sklopu manifestacije organizirat ćemo odbojku na pijesku, igru graničara i druge zabavne igre. Za sve sudionike osiguran je i zajednički ručak u subotu. Zabave nam neće nedostajati – ističu organizatori te dodaju kako su osigurani sanitarni čvorovi kao i licencirani redar za miran i siguran san.

U slučaju lošeg vremena, organizator ima pravo otkazati događaj

 

Nastavite čitati

Reporter 440 - 29.08.2024.

Facebook

Izdvojeno