15.10.2020. Velika Gorica. Prvi sastanak Projektnog tima Srednje strukovne škole partnera u projektu Erasmus+ Učenje kroz igru. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Srednja strukovna škola Velika Gorica (učenici 14 do 18 godina) je partner u projektu ‘Erasmus+ KA229 Razmjena dobre prakse’ odnosno ‘Education accessed with games Učenje kroz igru’. Nositelj projekta je Italija – Instituto Compresivo San Giovanni Bosco, Catania (učenici 3 do 14 godina). Ostali partneri su: 2 škole iz Turske (učenici 14 do 18 godina, djeca u vrtiću do 5 godina), Portugala (učenici 12 do 18 godina) i Velike Britanije (učenici 7 do 11 godina).
15.10.2020. Velika Gorica. Prvi sastanak Projektnog tima Srednje strukovne škole partnera u projektu Erasmus+ Učenje kroz igru. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Cijela vertikala obrazovanja, od vrtića do srednje škole i fakulteta, uključena je u spomenuti projekt. Talijanska nacionalna agencija ocijenila je projekt sa 98 od mogućih 100 bodova. Predviđeno trajanje projekta je dvije godine, od 01.09.2020. do 31.08.2022. godine. Radni jezik je engleski. Vrijednost projekta iznosi ukupno 136.920,00 eura, dio za Hrvatsku iznosi 21.510 eura.
15.10.2020. Velika Gorica. Prvi sastanak Projektnog tima Srednje strukovne škole partnera u projektu Erasmus+ Učenje kroz igru. Foto: David Jolić/cityportal.hr
”Ciljevi projekta: 1. razmjena dobre prakse uključivanjem učenja kroz igru u školske kurikule, 2. motivirati i poboljšati kvalitetu obrazovanja svih učenika, a posebno učenike s različitim poteškoćama (poremećajem pažnje, s intelektualnim problemima, fizičkim nedostacima, s lošim socijalno-ekonomskim standardom, …), 3. integracija poučavanja kroz igru u nastavu, 4. razvijanje i produbljivanje kompetencija nastavnika u planiranju igara, metoda implementiranja, mjerenja i evaluacija, učenje bazirano na digitalnim alatima, izrada različitih nastavnih materijala / igara pomoću web 2.0 alata, 5. inovativni pristup poučavanju, 6. učenici će razvijati vještine rješavanja problema, razvijati strategije, kritičko i kreativno mišljenje, digitalne i socijalne vještine, suradnju, rad u timu, grupi, razvijati će pamćenje i jezik, maternji i strani jezik, ponašanje (naučiti ”igrati” po pravilima), naučiti nositi se s pobjedom , ali i s porazom, …”
15.10.2020. Velika Gorica. Prvi sastanak Projektnog tima Srednje strukovne škole partnera u projektu Erasmus+ Učenje kroz igru. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Prvi sastanak Projektnog tima Srednje strukovne škole održan je danas (četvrtak, 15. listopada 2020.) u prostoru škole, a sastanak je vodila koordinatorica tima Ljiljana Vidaković, prof. njemačkog jezika. S njom uži tim čine Marija Huzjak-Šaban, prof. engleskog jezika i Jasminka Jurčić, politolog. Ostali članovi tima su: Miroslav Antolčić (ravnatelj), Ljerka Cvetnić (računovođa), Jasmina Tešija (nastavnica strojarske grupe predmeta), Mirna Trumbetaš (nutricionist – nastavnica ugostiteljske grupe predmeta), Sanja Šipušić Komar (psiholog), Marijana Šapina (socijalni pedagog), Jasna Piškorić (prof. engleskog jezika) i Nataša Sirković (nastavnica elektro grupe predmeta).
Velika digitalna promjena u školama! U e-Dnevnik stiže Informativka koja mijenja način komunikacije
Riječ je o alatu koji omogućuje sigurnu i kontroliranu razmjenu poruka, bez potrebe za korištenjem privatnih brojeva ili vanjskih aplikacija poput WhatsAppa i Vibera.
Velika digitalna promjena u hrvatskom školstvu kreće početkom školske godine 2025./2026., kada će sve osnovne i srednje škole u zemlji dobiti pristup Informativki – novoj digitalnoj komunikacijskoj platformi, piše Srednja.hr.
Platformu je razvio CARNET s ciljem unaprjeđenja komunikacije među nastavnicima, roditeljima i učenicima, a integrirana je unutar postojećeg sustava e-Dnevnik.
Riječ je o alatu koji omogućuje sigurnu i kontroliranu razmjenu poruka, bez potrebe za korištenjem privatnih brojeva ili vanjskih aplikacija poput WhatsAppa i Vibera. Informativka će biti dostupna putem poveznice informativka.carnet.hr, korištenjem elektroničkog identiteta AAI@EduHr, sustava e-Građani te izravno kroz e-Dnevnik.
Informativka je već uspješno testirana u 33 škole u sklopu pilot faze, a CARNET je u međuvremenu proveo niz nadogradnji. Među novim funkcionalnostima izdvajaju se mogućnost praćenja statusa poruka – korisnici mogu vidjeti tko je pročitao poslanu poruku, kao i dodavanje privitaka, izrada anketa te notifikacije unutar e-Dnevnika.
„Naš cilj je stvoriti jedinstveno komunikacijsko mjesto koje će objediniti sve važne informacije nadohvat ruke učenicima, roditeljima i nastavnicima. Informativka omogućava upravo to – jasnu, brzu i pouzdanu razmjenu informacija, uz potpunu kontrolu nad privatnošću korisnika”, izjavio je ravnatelj CARNET-a Hrvoje Puljiz.
Platforma je dio projekta BrAin i predstavlja nadogradnju sustava CARNET privatnost, koji je već omogućavao školskim djelatnicima kreiranje komunikacijskih grupa te upravljanje GDPR privolama. Upravo će upravljanje privolama biti jedna od tema nadolazećeg webinara koji se održava sredinom svibnja, a bit će otvoren za sve škole.
Dodatnu podršku školama činit će i niz radionica, koje su planirane od jeseni, kako u online, tako i u fizičkom obliku.
„Smatram da ću uskoro moći prebaciti sve svoje komunikacijske grupe na Informativku, čime ću ukinuti dijeljenje privatnih brojeva”, istaknula je Vesna Samardžić, nastavnica iz Osnovne škole Ivana Lovrića u Sinju, naglašavajući jednostavnost korištenja sustava.
Uvođenje Informativke donosi sveobuhvatnu digitalnu transformaciju u načinu kako škole u Hrvatskoj komuniciraju s roditeljima i učenicima. Ovaj potez ne samo da podiže razinu sigurnosti i privatnosti, nego i olakšava svakodnevno funkcioniranje nastavnog procesa. S obzirom na to da je komunikacija ključna, Informativka dolazi kao odgovor na potrebe modernog obrazovanja.
Izvrsnost u umjetničkom stvaralaštvu glazbe i plesa, nešto je čime se velikogorička Umjetnička škola Franje Lučića itekako može ponositi.
Talentirani mladi glazbenici i plesači ostavljaju trajan pečat i primjer su generacijama čije vrijeme tek dolazi, a to prepoznaje i Grad Velika Gorica. Gradonačelnik Krešimir Ačkar danas je u Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta okupio talente ove škole, kao i njihove mentore, kako bi ih prigodno nagradio za sve njihove dosadašnje uspjehe.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
–Ne znam jeste li svjesni činjenice koliki ste ponos našega grada i jeste li svjesni da ovim postignućima postajete uzor mlađim generacijama. Dajete im primjer da se uistinu isplati odricati, voljeti nešto i živjeti svim srcem nešto što će vam kasnije donijeti ovakav prekrasan osjećaj zbog kojeg smo danas ovdje, na čemu vam, u ime Grada Velike Gorice, od sveg srca čestitam – poručio je učenicima gradonačelnik Ačkar, čestitavši ujedno i njihovim mentorima koji su također zaslužni da nikada do sada grad nije iznjedrio ovoliko mladih talentiranih umjetnika.
Pohvalnice je dobilo 8 učenica i 1 učenik, te njihove mentorice i mentori, a prigodni poklon uručen i ravnatelju škole Borutu Vidoševiću, koji je u svojoj zahvali Gradu na podršci, istaknuo predani rad svih učenika i učenica kao i djelatnika škole, ali i sjajnu podršku roditelja koji ustrajno prate ove mlade talente u njihovom svakodnevnom napretku.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
–To je ono na čemu počiva uspjeh naše škole ali i budućnost ovih mladih ljudi. Podrška našega Grada je nešto bez čega škola ne bi mogla postojati i stoga se zahvaljujem i gradonačelniku i Gradskoj upravi, uz nadu da će nam daljnja suradnja donijeti djelovanje u dovoljno velikom prostoru, jer se trenutačno nalazimo u dosta skučenim okvirima. No, unatoč tome rezultati ne izostaju, stoga se veselim daljnjem razvoju naših talenata, posebice ako se prostorno i proširimo – rekao je ravnatelj.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
U ime svih nagrađenih, obratio se Niko Stepanić, državni prvak u pjevanju.
–Zahvaljujem se u ime svih učenika naše škole na podršci Grada Velike Gorice koja prepoznaje naš trud, rad i upornost, i što s nama gradite budućnost u kojoj mladi umjetnici imaju priliku za razvoj. Neka nam nastavak suradnje bude izvor inspiracije, zajedništva i novih uspjeha. Hvala vam od srca – rekao je Niko.
Centar za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica pokreće novi ciklus programa „Kockići“, edukativni program osmišljen za poticanje predmatematičkih vještina kod djece školske obveznike. Prijave za sudjelovanje traju do 22. travnja, a broj mjesta je ograničen.
Program vodi Vanja Uzelac, mag. logoped. i stručna suradnica Centra, a namijenjen je djeci koja na jesen kreću u školu. Cilj programa je pomoći djeci da kroz igru i svakodnevne aktivnosti razviju osnovne vještine koje su temelj za uspješno savladavanje matematike u školskom okruženju.
Predmatematičke vještine ne podrazumijevaju učenje matematike u klasičnom smislu, već uključuju niz znanja, činjenica i postupaka koji pomažu djetetu da razumije matematičke koncepte. Rana izloženost matematičkom jeziku, brojevima i logičkom razmišljanju potiče pozitivan odnos prema matematici i priprema dijete za izazove u školskim klupama.
Roditelji koji žele uključiti svoje dijete u program mogu se prijaviti putem e-mail adrese: [email protected], najkasnije do 22. travnja 2025.
Veleučilište Velika Gorica (VVG) organiziralo je jučer (srijeda, 09. travnja 2025., od 13 do 17 sati) Dan otvorenih vrata. Gostima odnosno posjetiteljima, učenicima velikogoričkih srednjih škola (Gimnazija, Ekonomska škola, Srednja strukovna škola i Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina; ukupno 160 učenika) predstavljeni su studijski programi.
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Prezentirani su i ostali programi cijeloživotnog obrazovanja uz popratne sadržaje (obilazak knjižnice i čitaonice za studente, laboratorija očne optike uz mjerenje oštrine vida, kao i prezentacija novih tehnologija putem 3D printera. Organizirano je još nekoliko popratnih sadržaja koji bi mogli biti zanimljivi potencijalnim studentima VVG-a.
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Veleučilištu su se na Danu otvorenih vrata pridružili njegovi partneri kao i ustanove s kojima surađuju: Javna vatrogasna postrojba Grada Velike Gorice (JVPGVG), Ravnateljstvo civilne zaštite i Auto Gašparić.
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Hrvatsko društvo za kronične bolesti zajedno s velikogoričkom udrugom VG Dijabetičar mjerilo je zainteresiranim posjetiteljima tlak, razinu šećera u krvi, index tjelesne mase, a dijeljeni su i nutricionistički savjeti.
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Vatrogasci JVPGVG-a pripremili su posebnu atrakciju za posjetitelje: ‘penjanje’ dugim vatrogasnim ljestvama u visinu od nekoliko desetaka metara i promatranje Grada iz ptičije perspektive. Hvala vatrogascima na ideji i spremnosti da sve zainteresirane podignu u ‘nedostižne’ visine. Organizirana je i tombola, s dva izvlačenja (prvo u 14, a drugo u 15 sati).
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilita Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Dekanica Veleučilišta Velika Gorica dr.sc. Tamara Čendo Metzinger, profesori i djelatnici VVG-a odlično su pripremili Dan otvorenih vrata i učinili su sve da manifestacija protekne u najboljem redu.
U povodu nacionalnog Tjedna medijske pismenosti u organizaciji Saveza društava “Naša djeca” Hrvatske i u suradnji s Društvima “Naša djeca” Crikvenica i Ivanić-Grad te Gradom Velika Gorica, u velikogoričkom Pučkom otvorenom učilištu održana je interaktivna panel rasprava s temom “Medijska pismenost za najmlađe”.
Tim stručnjaka iz područja novinarstva, odgoja i obrazovanja za medijsku pismenost, djece i roditelja, razgovarao je o izazovima medijskog odgoja a svoj doprinos dale su predavačice Višnja Biti, novinarka i autorica, te Gorana Dojčinović i Alma Čakmazović iz agencije Re:public.
Foto: SanjinVrbanus/Cityportal
Kako potaknuti roditelje i obrazovne djelatnike u podučavanju djece medijskoj pismenosti, objasnila je glavna tajnica Saveza društava Naša djeca, Snježana Krpes.
– Današnji predškolci, i to njih čak 97 posto u svakodnevnom je kontaktu s različitim tehnologijama, od mobitela, laptopa ili video igrica, a podaci govore da djeca konzumiraju medijski sadržaj u prosjeku 3 sata tijekom vikenda. No, mediji prvenstveno služe informiranju, edukaciji i zabavi, a na odraslima je da zajedno s djetetom stvore ravnotežu – rekla jeKrpes, dodavši kako projekt “Medijska pismenost za najmlađe” upozorava kako medijsku pismenost treba podučavati od najranije dobi.
Tako je uoči panela na istu temu u Dječjem vrtiću “Lojtrica” u Velikoj Mlaki održana radionica.
Foto: SanjinVrbanus/Cityportal
– Zaista je čast što se ovakav događaj odvija u našem gradu, a posebice je pozitivno što su uključena djeca različitih dobnih skupina. Time dajemo na značaju mladima kao ravnopravnim članovima društva jer je i njihov glas važan. Također, digitalna i medijska pismenost dio su nacionalnog kurikuluma, koji nalaže da od najranije dobi uključimo medijsku pismenost. Razlog je što je tehnologija, internet, mediji dostupni sve mlađoj djeci koja su digitalni urođenici, te jevažno osvijesti ih koliki je utjecaj na njihov razvoj – istaknula je Petra Gotal, savjetnica za predškolski odgoj, djecu i mlade Grada Velike Gorice, koji je bio partner u organizaciji panela.
Foto: SanjinVrbanus/Cityportal
Zaključak panel rasprave je potreba provođenja zajedničkog vremena roditelja i djece u praćenju medijskih sadržaja, praćenje dobne oznake u medijskim sadržajima, provjera sadržaja prije nego li ga pogledaju djeca i uputiti ih na primjerenost, a svoja iskustva podijelili su i učenici 7. i 8. razreda velikogoričkih osnovnih škola.
Također, zaključeno je, da je roditeljima i odgajateljima potrebna kontinuirana podrška u jačanu digitalnih vještina, jer je to jedini način prepoznavanja rizika i upotrebe pozitivnih strana tehnologije.