17.01.2023. Velika Gorica. Putujuća grupna izložba ”Neustrašive žene”. Sonja Švec Španjol. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Putujuća grupna izložba ”Neustrašive žene” otvorena je sinoć (utorak, 17.01.2023.) u Galeriji Galženica. Izložba se temelji na knjigama ”Priče o neustrašivim ženama” (2019.) autorice Tatjane Barat i ”Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku” (2020.) autorice Rosie Kugli, u izdanju Naklade Iris Illirica urednice Ivane Glavaš Bakija.
17.01.2023. Velika Gorica. Putujuća grupna izložba ”Neustrašive žene”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Izložba objedinjuje ukupno 100 ilustracija značajnih žena iz hrvatske povijesti i sadašnjosti koje su ilustrirale 23 hrvatske ilustratorice. Riječ je o istovremeno likovnoj i književnoj priči s naglaskom na edukativni karakter cjelokupnog projekta.
17.01.2023. Velika Gorica. Putujuća grupna izložba ”Neustrašive žene”. Rosie Kugli, Ivana Glavaš Bakija, Sonja Švec Španjol i Tea Gudek Šnajdar. Foto: David Jolić/cityportal.hr
17.01.2023. Velika Gorica. Putujuća grupna izložba ”Neustrašive žene”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
U prvoj knjizi zastupljene su žene iz hrvatske povijesti koje su se izborile za svoja prava i postavile temelje za bolju budućnost naše zemlje. Od prvih kraljica, diplomatkinja, liječnica, izumiteljica, političarki botaničarki, zoologinja, novinarki, dirigentica, pilotkinja i vozačica automobila te žena koje su se još u X. stoljeću brinule za svoj narod i zalagale za zaštitu djece i udovica (Jelena Slavna) te u XVII. stoljeću borile ne samo za obitelj nego i opstanak svog naroda te ostvarile pravo da samostalno upravljaju vlastitom imovinom (Jelena Zrinski).
17.01.2023. Velika Gorica. Putujuća grupna izložba ”Neustrašive žene”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
U drugoj knjizi predstavljene su žene od kojih su mnoge još uvijek među nama i koje oblikuju našu sadašnjost te svojim djelovanjem predstavljaju svijetli primjer budućim naraštajima. To su neumorne sutkinje, humanitarke, novinarke i borkinje za pravdu, ali i slabe i nemoćne, marginalizirane i diskriminirane, značajne političarke, sportašice kao odličan primjer discipline, fokusa i predanosti, talentirane likovne, glazbene i dramske umjetnice te mnoge druge značajne žene iz različitih struka i područja djelovanja.
17.01.2023. Velika Gorica. Putujuća grupna izložba ”Neustrašive žene”. Rosie Kugli, Sonja Švec Španjol i Ivana Glavaš Bakija. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Uvodno je govorila Tea Gudek Šnajdar, voditeljica galerije, a zatim su o odlično organiziranoj i posjećenoj izložbi govorile: Ivana Glavaš Bakija, glavna urednica nakladne kuće Iris Illirica, Rosie Kugli, autorica knjige ”Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku” te na kraju Sonja Švec Španjol, kustosica izložbe.
17.01.2023. Velika Gorica. Putujuća grupna izložba ”Neustrašive žene”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
17.01.2023. Velika Gorica. Putujuća grupna izložba ”Neustrašive žene”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Izložba je u Velikoj Gorici otvorena do 23. siječnja 2023. godine. Putujuća grupna izložba ”Neustrašive žene” će u ovoj godini gostovati u još devet hrvatskih gradova: Požegi, Đakovu, Osijeku, Ogulinu, Otočcu, Crikvenici, na Korčuli, Vrbovcu i Ludbregu.
Skupna izložba ”Novi motivi” članova Udruge ULIKUMVG-a otvorena je jučer (petak, 15.05.2026., 18 sati) u Galeriji Trumbetaš Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.
Velika Gorica, 15.05.2026. Skupna izložba članova Udruge ULIKUMVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 15.05.2026. Skupna izložba članova Udruge ULIKUMVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Likovni umjetnici ovom izložbom prezentiraju svoja najnovija umjetnička djela, po slobodnom izboru različitih tehnika, poetika, a opet povezanih u jednu cjelinu postava.
Velika Gorica, 15.05.2026. Skupna izložba članova Udruge ULIKUMVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 15.05.2026. Skupna izložba članova Udruge ULIKUMVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Umjetnici izlaze iz vlastite zone komfora koristeći se novim tehnikama, alatima, ali i motivima na kojima koristeći svoje likovno znanje i vještine otvaraju nove svjetove, a s njima i nova stvaranja dovodeći umjetnost na neku novu plohu kreacije.
Velika Gorica, 15.05.2026. Skupna izložba članova Udruge ULIKUMVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 15.05.2026. Skupna izložba članova Udruge ULIKUMVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 15.05.2026. Skupna izložba članova Udruge ULIKUMVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Prikazana je različitost od klasičnog realizma, impresionizma, figurativnog ekspresionizma do apstrakcije. Svaki umjetnik je svojim radom oplemenio i doprinio bogatstvu kulturnog života našeg grada. Prezentirana djela stvorena su koristeći raznolike tehnike, od ulja, akrila, kombinirane tehnike mozaika u pijesku sve do fuzije u staklu, što također ukazuje na raznolikost i bogatstvo umjetničkih osobnosti.
Velika Gorica, 15.05.2026. Skupna izložba članova Udruge ULIKUMVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 15.05.2026. Skupna izložba članova Udruge ULIKUMVG-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Autori likovnih djela: Stjepan Rožić, Ružica Stipić, Melita Zajec, Katica Trumbetaš, Ante Živković Fošar, Dubravka Kuzmič, Zvonimir Noth, Ivo Vlašić, Želimir Šajh i Jelena Pavković. (Tekst: Popratni letak izložbe)
Novo Čiče ugostilo studente iz Amerike – pokazali im kako izgleda prava turopoljska svadba
Studenti s University of Georgia posjetili su Etno-naselje Novo Čiče, gdje su ih članovi KUD-a „Čiče” proveli kroz narodne nošnje, običaje i motive Turopolja i Zagrebačke županije.
U Etno-naselje „Novo Čiče” u srijedu, 14. svibnja 2026. godine, stigla je skupina studenata arheologije, arhitekture i krajobraza s američkog University of Georgia. Posjet je organiziran u suradnji KUD-a „Čiče” Novo Čiče i agencije Petar &Julia’s Travel Agency, a cilj je bio upoznavanje studenata s lokalnom tradicijom i kulturnom baštinom turopoljskog kraja.
Foto: KUD „Čiče” Novo Čiče
Članovi KUD-a „Čiče” predstavili su studentima rad društva te ih upoznali s tradicijskim običajima i narodnim nošnjama, ne samo iz Turopolja, nego i šireg područja Zagrebačke županije.
Foto: KUD „Čiče” Novo Čiče
Posebnu pažnju gostiju privukao je prikaz običaja tradicionalne turopoljske svadbe, koji je bio jedan od središnjih dijelova programa.
Foto: KUD „Čiče” Novo Čiče
Tijekom posjeta, Turistička zajednica Zagrebačke županije osigurala je za svakog studenta prigodne poklone, uključujući majice i platnene torbe s motivima narodne nošnje ovog kraja.
U Dvorani Gorica u ponedjeljak navečer održana je promocija knjige „Ožiljci bez rana“ autorice Ljiljane Haidar Diab, novog izdanja u okviru goričke Biblioteke Albatros. Predstavljanje je okupilo više sudionika iz kulturnog i javnog života, a program je otvorio ansambl Jane.
Riječ je o djelu koje kroz osobnu ispovijest autorice, čije je profesionalno i životno iskustvo vezano uz brojna svjetska ratišta, fokus prebacuje s vanjskih na unutarnje posljedice ratnih iskustava. Knjiga se bavi emocionalnim i psihološkim tragovima, šutnjom nakon sukoba te procesom suočavanja koji započinje tek kada izravna opasnost prestane. U takvom narativnom okviru autorica gradi priču koja ima obilježja intimnog dnevnika i refleksije, prateći postupno ponovno uspostavljanje osobnog identiteta i pokušaj izgradnje stabilnosti nakon traumatskih iskustava.
Tijekom promocije ulomke iz knjige čitala je glumica Ana Marija Bokor Vrdoljak, čime su dodatno naglašeni emotivni slojevi teksta i atmosfera same knjige.
Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar u svom se obraćanju osvrnuo na jedan od citata iz knjige koji ga je posebno dojmio: „Postoje gradovi u kojima boraviš i postoje gradovi koji te čuvaju, čak i kada nisi u njima. Velika Gorica nije bila sljedeća stanica na karti, bila je mjesto koje sam prizivala kada sam mislila da je kraj.“ Nadovezujući se na tu misao, istaknuo je i širi značaj povezanosti autora i grada: „Tako govoriti o svome gradu iz jednog bogatog iskustva i znati gdje je tvoj dom, znati da ćeš uvijek pronaći onu dimenziju obiteljskog života, onu sigurnost i ono što može ponuditi naša Velika Gorica i Turopolje . Iz toga razloga stojimo uvijek na raspolaganju svima onima koji će pomicati granice, svima onima koji će kulturom i umjetnošću prenositi sve divne doživljaje u naš grad i iz našega grada prema njemu.“
O samom izdavačkom kontekstu govorio je i urednik knjige Stipo Bilić, naglasivši važnost projekta unutar Biblioteke Albatros: „Ova knjiga je prvi roman objavljen izvan književne nagrade Albatrosa. A biblioteka Albatros je prošle godine proslavila svojih 45 godina postojanja. Mislim da i to nešto govori.“
Promocija je time zaokružila predstavljanje knjige koja se, kroz osobno iskustvo autorice, bavi univerzalnim temama traume, sjećanja i oporavka, ali i odnosom pojedinca prema prostoru koji doživljava kao svoj dom.
Ljubitelje kazališta i komedije u Kravarskom očekuje nova kazališna večer uz gostovanje AKUD-a „Žensko kazalište“ iz Gornjeg Jesenja, koje će izvesti humorističnu predstavu „Bež’te dečki ideju puce“.
Predstava će biti održana u Domu kulture Kravarsko u nedjelju, 17. svibnja s početkom u 18 sati, u organizaciji Amaterskog kazališta Kravarsko. Organizatori pozivaju mještane Općine Kravarsko, ali i sve posjetitelje, da svojim dolaskom podrže rad domaćeg kazališta te uživaju u izvedbi gostujuće kazališne skupine iz Gornjeg Jesenja.
Kazališna predstava donosi večer ispunjenu humorom i zabavom, a ujedno je prilika za druženje i podršku amaterskoj kulturnoj sceni.
Kulturno-umjetničko društvo Mičevec, u nedjelju, 24. svibnja, organizira koncert pod nazivom „Turopoljska glazbena šetnica“, koji počinje u 17 sati u Hrvatskom domu Mičevec na adresi Trg kardinala Alojzija Stepinca 7.
Na koncertu će, uz domaćine, nastupiti i Folklorni ansambl Matija Gubec iz Karlovca te Pjevački zbor Lavanda iz Novigrada.
Događaj se održava u sklopu manifestacije Štrudlijada, koju organizira Udruga žena Mičevec, pa će posjetitelji uz glazbeni program imati priliku osjetiti i dio lokalne tradicije koja se u ovom kraju njeguje godinama.