Povežite se s nama

Vijesti

FOTO Novih 6.3 kilometra asfalta za mjesta ‘na bregima’

Asfaltirane su prometnice u Peršinovcu, Dubrancu, Prvonožini i Gustelnici

Objavljeno

na

Na širem velikogoričkom području uređuju se prometnice, a radove je u utorak obišao i gradonačelnik Krešimir Ačkar sa suradnicima. Tom je prilikom predstavio što se sve radilo na dionicama cesta u Dubrancu, Peršinovcu, Gustelnici te Prvonožini. Ukupno je u prometnu infrastrukturu na ovim mjestima uloženo 627.478 eura.

U Peršinovcu je VG Komunalac sanirao Peršinovečku ulicu u dužini 800 metara, a radovi su koštali 100.135,54 eura.

– Već smo početkom godine asfaltirali Ulicu Vjekoslava Pučka, a do kraja godine ćemo planirati Peršinovečku ulicu završiti i spojiti ju dole s kafićem te moramo obratiti pozornost na sigurnost mještana Peršinovca jer je tu ludnica, jako je prometna ulica i moramo to nekako riješiti – objasnio je Tomislav Brebrić, predsjednik Mjesnog odbora Markuševec i najavio kako će u narednoj godini nastojati da kroz cijeli Markuševec prođe nogostup.

6.6.2023. Peršinovec – Obilazak radova na asfaltiranju cesta. Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Novi izgled su u svibnju dobile i ceste u Gustelnici, a ukupni radovi na 2.5 kilometara cesta vrijedni su 225.723,37 eura. Asfaltirano je i 1.600 metara ceste u Prvonožini, a radovi su koštali 147.516,41 euro.

Gustelnica iz zraka. Foto: Mario Žilec

Novi asfalt odnedavno ima i dio Dubranca, a tamo su radnici VG Komunalca postavili 1.400 metara novog asfalta, za što je utrošeno 154.103,43 eura.

– Ukupno ćemo do kraja mjeseca asfaltirati 61 dionicu iz europskog Fonda solidarnosti iz kojeg smo povukli nešto više od 8 milijuna eura. Danas smo obišli radove u dužini 6.3 kilometra. Znamo da je pred nama još nekoliko ulica koje moramo asfaltirati. Konkretno, preko 4.5 kilometara na Cerovskom vrhu. Ni nakon svega toga nećemo stati s radovima na našim bregima. Sugrađane koji žive ovdje pozivam na strpljenje, ali ne mogu u dvije godine riješiti sve probleme koji su se gomilali ovdje preko 30 godina – rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

6.6.2023. Prvonožina – Obilazak radova na asfaltiranju cesta. Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Galerija fotografija

Najave

Šest večeri filma pod vedrim nebom – besplatne projekcije vraćaju se na Tuđmanac

Pučko otvoreno učilište Velika Gorica nastavlja s projekcijama na otvorenom.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POUVG

Građani će i u drugoj polovici lipnja moći uživati u besplatnim filmskim projekcijama na otvorenom. Pučko otvoreno učilište Velika Gorica organizira kino na otvorenom u Parku dr. Franje Tuđmana, gdje će tijekom šest termina biti prikazivani animirani sinkronizirani filmovi i strane komedije.

Projekcije su najavljene za 15., 17., 19., 22., 24. i 26. lipnja. Filmovi će se prikazivati od 18 sati, dok su projekcije petkom predviđene za 20 sati.

Ulaz na sve projekcije je besplatan, a u slučaju nepovoljnih vremenskih prilika, projekcije će se umjesto u parku održati u Kinu Gorica.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Pokrenuta Mala škola turopoljskog dijalekta – velikogorički učenici uče govor svojih djedova i baka

Projekt Ogranka Matice hrvatske, uz potporu Ministarstva kulture i medija, tijekom 2026. godine približit će turopoljski dijalekt osnovnoškolcima kroz interaktivne radionice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Ogranak Matice hrvatske Velika Gorica

Učenici velikogoričkih osnovnih škola od ove godine imaju priliku učiti turopoljski dijalekt kroz novi edukativni projekt Ogranka Matice hrvatske Velika Gorica. Riječ je o Maloj školi turopoljskog dijalekta, programu koji se tijekom 2026. godine provodi uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH te u suradnji s udrugama i ustanovama koje sudjeluju u očuvanju lokalne jezične baštine.

Prva radionica održana je 28. svibnja u Osnovnoj školi Jurja Habdelića, gdje su učenici 2.B razreda kroz igru i praktične zadatke upoznavali riječi karakteristične za tradicijski govor Turopolja.

Program je osmislila učiteljica razredne nastave Josipa Brigljević, a sastoji se od radionica posvećenih dijelovima tradicijske kuće i odjeće. Kroz sadržaj prilagođen osnovnoškolskom uzrastu učenici na jednostavan način usvajaju riječi koje su nekada bile dio svakodnevnog govora stanovnika Turopolja.

Pokretanje Male škole turopoljskog dijalekta nastavak je dugogodišnjih aktivnosti Ogranka Matice hrvatske Velika Gorica na zaštiti i očuvanju lokalnog govora. Turopoljski dijalekt od 2017. godine ima status zaštićenog nematerijalnog kulturnog dobra, a posljednjih godina objavljeni su i brojni priručnici, rječnici te godišnjak “Škrijna turopolska”, posvećeni očuvanju jezične baštine ovog kraja.

Uz Maticu hrvatsku, u provedbi projekta sudjeluju Plemenita općina turopoljska, Ogranak Seljačke sloge Buševec, KUD Nova zora iz Donje Lomnice, KUD Mičevec, KUD Velika Mlaka, Etno udruga Kurilovec te Grad Velika Gorica.

Nastavite čitati

Sport

Hrvatska u Velikoj Gorici! ‘Sve super izgleda, bit će ovdje jako lijepo trenirati’

Hrvatska nogometna reprezentacija predvođena izbornikom Dalićem i kapetanom Modrićem obišla je radove na kampu HNS-a u Velikoj Gorici, pri čemu su igrači izrazili iznenađenje i zadovoljstvo tempom radova

Objavljeno

na

Objavio/la

Na putu od Rijeke, gdje su se pripremali za sve što ih čeka na Svjetskom prvenstvu, prema Zagrebu, odnosno Varaždinu, u kojem će u nedjelju odraditi posljednju provjeru uoči Mundijala, hrvatski reprezentativci zastali su u Velikoj Gorici. I red je da se navikavaju na to, jer hrvatska reprezentacija sljedećih će godina često biti u našem gradu, budući da bi u ovo vrijeme sljedeće godine kamp HNS-a na Aveniji Pape Ivana Pavla II. trebao biti gotov…

Ovoga puta najbolji hrvatski nogometaši došli su provjeriti kako teku radovi, a na mjestu na kojem kamp raste iz dana u dan dočekali su ih predsjednik HNS-a Marijan Kustić i vodeći ljudi projekta koji će ozbiljno obogatiti sportski sadržaj u našem gradu. Dečki su razgledali gradilište, pri čemu im je osnovne informacije dala Andrea Dokuš iz HNS-ova odjela za infrastrukturu.

– Radovi teku po planu. Evo, iza nas je upravna zgrada, kroz koju ćemo prošetati, a lijepo se vidi i kako će izgledati buduća tribina glavnog igrališta u kampu – rekla je uvodno Dokuš, prije nego je cijelo društvo krenulo u đir po kampu.

Koliko su radovi napredovali jasno je vidljivo i sa ceste, a šetnja ovakve vrste dala je dobar uvid i kako će sve skupa izgledati. Prošli su tako igrači s izbornikom kroz garažu, koja će biti poluotvorenog tipa, stepenicama se popeli na prvi kat upravne zgrade, gdje će biti smještena recepcija, ali i brojni sadržaji vezani za trenersku akademiju i sudačku organizaciju, dok će na drugome katu biti raspoređeni uredi HNS-ovih zaposlenika.

Prostor je prostran, može se zaključiti i da će biti vrlo funkcionalan, a kroz staklene stijene na sjevernoj strani lijepo se vidi i prostor na kojem će biti tereni. U prvoj fazi rade se tri terena, u onoj drugoj doći će i četvrti, a u toj drugoj dobit ćemo i dvoranu sa medicinskim centrom, koja će se smjestiti između glavne tribine i skladišta, koje je također već dobilo svoju konstrukciju.

– Stvarno je lijepo, iznenađen sam kako sve brzo napreduje. Mislim da ovo hrvatski nogomet zaslužuje i veseli me što ćemo dobiti mjesto gdje će moći stasavati neki novi veliki hrvatski nogometaši. Zadovoljan sam jako, svi jedva čekamo da radovi završe i da što što prije možemo početi dolaziti ovdje – rekao je Duje Ćaleta Car kao predstavnik svlačionice, a nadovezao se i Petar Sučić:

– Iznenađeni smo kako brzo idu radovi, kako sve lijepo izgleda. Po onome što su nam predstavili, jedva čekamo dolaziti ovdje. Sve što okružuje kamp djeluje jako mirno, uz puno zelenila, i bit će jako lijepo trenirati ovdje.

Vrlo brzo nakon obilaska igrači su se smjestili u autobus i krenuli dalje, prema svom zagrebačkom hotelu, iz kojega će se u nedjelju zaputiti prema Varaždinu, gdje će od 20.45 sati igrati protiv Slovenije.

– Rezultat možda tu i nije najvažniji, ali naravno da želimo pobijediti i u dobrom ozračju krenuti prema Americi – složili su se Sučić i Ćaleta Car.

Radovi na kampu već od ponedjeljka će ići dalje, svojim ritmom, a nadamo se da će i reprezentacija uoči odlaska “preko bare” uloviti svoj ritam. Kojeg će, eto, vrlo brzo loviti baš u Velikoj Gorici…

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Ačkar poželio sreću Vatrenima na Svjetskom prvenstvu

Hrvatska repka okupila se u budućem domu hrvatskog nogometa u Velikoj Gorici

Objavljeno

na

Kao domaćin posjeta hrvatske nogometne reprezentacije gradilištu Nacionalnog nogometnog kampa u Velikoj Gorici, gradonačelnik Krešimir Ačkar poželio je Vatrenima uspješan nastup na Svjetskom prvenstvu!

Iznimna je čast u našem gradu imati velikane sportskih rezultata koji ujedinjuju cijelu Hrvatsku, a dobrodošlicu je poželio i predsjedniku Hrvatskog nogometnog saveza Marijanu Kustiću.

FOTO galerija:

Nastavite čitati

CityLIGHTS

TOP 5! Izabrali smo najbolje snimke s koncerta Hanke Paldum

Prvim nastupom pred velikogoričkom publikom Hanka Paldum još je jednom potvrdila status jedne od najcjenjenijih regionalnih glazbenih umjetnica, pretvorivši kišnu večer u događaj ispunjen emocijama i dobrom energijom.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorička publika sinoć je prvi put imala priliku uživo poslušati Hanku Paldum, jednu od najprepoznatljivijih izvođačica sevdaha i umjetnicu koja je svojim pjesmama obilježila brojne generacije.

Iako su koncert pratili kišni oblaci, to nije spriječilo okupljene da uživaju u glazbenoj večeri. Posjetitelji su pod kišobranima pjevali zajedno s glazbenom legendom, a njezini bezvremenski hitovi stvorili su atmosferu koja je nadjačala nepovoljne vremenske prilike.

Prvim nastupom pred velikogoričkom publikom Hanka Paldum još je jednom potvrdila status jedne od najcjenjenijih regionalnih glazbenih umjetnica, pretvorivši kišnu večer u događaj ispunjen emocijama i dobrom energijom.

 

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno