U sklopu Erasmus+ projekta Growing young ECOlogists with STEM učenici OŠ Nikole Hribara su u pratnji učiteljica Valentine Japec i Erike Likan Kelentrić i učitelja Milana Omrčena otputovali u Portugal, gdje su od 27. do 31. ožujka boravili u Melgacu, šarmantnom i slikovitom gradiću s prekrasnim krajolikom uz rijeku Minho. Tamo su sudjelovali u brojnim radionicama i aktivnostima usmjerenim ka zaštiti okoliša i razvijanju ekološke svijesti mladih, a domaćini su se potrudili za niz dodatnih aktivnosti kroz koje su upoznali portugalsku kulturu i običaje.
Velikogorički učenici su u suradnji s partnerima iz Grčke i Portugala tako, koristeći mrežni alat Thinkercad 3D, kreirali rotirajuće postolje za solarni panel. Njime upravlja računalna mikroplatforma Arduino, koja uz pomoć fotosenzora usmjerava solarni panel prema suncu. Učenici su kreirali i 3D model loga projekta te ga isprintali koristeći 3D pisač. Također su provedene radionice o inteligentnim sustavima navodnjavanja, aplikacijama za recikliranje i korištenju obnovljivih izvora energije.
– Tijekom boravka u Melgacu naši su se domaćini potrudili da nam ništa ne nedostaje. Bili smo na primanju u Gradskoj vijećnici, obišli povijesnu jezgru grada, razgledali muzej Jean Loup Passek Cinema Museum i muzej Castro Laboreiro, sportski centar i Superior School of Sports and Leisure. Otputovali smo u Viana do Castelo, jedan od najljepših gradova na sjeveru Portugala i tamo posjetili baziliku Santa Luzia i crkvu Sao Domingues te prošetali uz Atlantski ocean. Nakon izleta i šetnje, posadili smo stablo prijateljstva u školskom dvorištu i oslikali mural našeg Erasmus+ projekta – ispričala nam je učiteljica Erike Likan Kelentrić.
Običaje i kulturu ovog dijela Portugala učenici su upoznavali i tijekom boravka u obiteljima. Igrali su tradicionalne igre, upoznali tradicionalni ples, kušali tradicionalna jela i međusobno se družili u slobodno vrijeme. Organizirana je zajednička večera u školskoj kantini na kojoj su bili predstavnici grada Melgaca, obitelji koje su ugostile djecu, učitelji i učenici.
– Rastanak je bio težak i pun emocija. Stvorena su nova prijateljstva i učvršćena ona stara. Upravo je to jedna od najvažnijih stavki koje Erasmus projekti nude, jedinstveno iskustvo razmjene dobre prakse, učenja, stvaranja novih prijateljstava i međunarodne povezanosti škola. Veselimo se novom susretu u našoj školi iduće školske godine – poručuje učiteljica Likan Kelentrić iz OŠ Nikole Hribara.
Naslovna i fotografije u članku: Erasmus+ projekt Growing young ECOlogists with STEM odveo učenike OŠ Nikole Hribara sve do Portugala/OŠ N.Hribara