Povežite se s nama

HOTNEWS

FOTO Najbolji hrvatski orači danas su u Velikoj Gorici pokušali izboriti plasman na Svjetsko natjecanje

Manifestacija je okupila najbolje orače iz 13 županija. Njih 13 u kategoriji premetnjaka i 12 u kategoriji ravnjaka.

Objavljeno

na

Na parceli u Kurilovcu, unatoč kiši i lošim vremenskim uvjetima, sastali su se hrvatski orači na jubilarnom 20. Držanom natjecanju u oranju. Manifestacija je okupila najbolje orače iz 13 županija. Njih 13 u kategoriji premetnjaka i 12 u kategoriji ravnjaka.

Izaslanik predsjednika Vlade RH i državni tajnik pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i šumarstva Tugomir Majdak zahvalio je svim organizatorima, suorganizatorima i sponzorima, a posebno Agronomskom fakultetu koji je prihvatio izazovnu organizaciju državnog natjecanja u godini obilježavanja njihove 105. godine rada i postojanja.

– Zadovoljstvo mi je vidjeti kako oranje sve više interesira mlade generacije i kako se s njima mijenja i naša poljoprivreda. Vlada će uvijek davati podršku i sredstva kroz programe za poljoprivredu. Unatoč klimatskim nepogodama, nastojimo nadoknaditi poljoprivrednicima gubitke i podupirati njihov daljnji rad. Nastavi ćemo tako i u budućnosti, a podržavat ćemo i ovakva natjecanja koja promiču poljoprivredu i ruralni razvoj – naglasio je Majdak.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Da smo jednu ovakvu kišu imali u srpnju na Svetoga Iliju pa onda još jednu za Veliku Gospu u kolovozu, mi bi ove godine govorili o 23 tone kukuruza, oko 8 tona soje, govorili bi o vrhunskim prinosima repe. Na žalost, godina je takva kakva je i to je poljoprivreda. No, idemo dalje, gledajmo u budućnost. Ravna brazda i uspjeh. Svi ste pobjednici – istaknuo je dekan zagrebačkog Agronomskog fakulteta Ivica Kisić.

Iako je kišno vrijeme značajno utjecalo na samu organizaciju, sve je proteklo u natjecateljskom duhu uz podršku navijača. Manifestaciju su posjetili i iz slovenske udruge orača predvođeni njihovim predsjednikom Udruge Marjanom Kardinarom.

– Ovo natjecanje ne simbolizira samo našu dugu tradiciju, već i našu ljubav i poštovanje prema zemlji koja nas sve hrani i spaja. Svaki od vas svojim trudom i vještinom pokazuje kako je rad na zemlji zahtjeva srce, predanost i znanje. Vi ste čuvari ove plemenite vještine i našeg poljoprivrednog nasljeđa. Zajedno svojim primjerom promičemo važnost poljoprivrede i njezin ključni utjecaj na naše gospodarstvo i zajednicu. Neka ovo bude prilika za nova prijateljstva, učenje i ponosno predstavljanje onoga što znamo i volimo – Morana Tomičić, predsjednica HUONO-a.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

U ime gradonačelnika Krešimira Ačkara prisutne je pozdravio Marko Kos te poželio svima sreću i ravne brazde.

Nedeljko Krajnović iz Vrbovca prošle je godine na Županijskom natjecanju u Općini Dubrava izborio plasman na ovogodišnje državno natjecanje gdje je ujedno jedan od predstavnika Zagrebačke županije.

– Natječem se kategoriji plugova ravnjaka. Vrijeme nam ne otežava jer strojevi su dobri i jaki, trudimo se što boljem uspjehu. Iza mene je nekoliko županijskih natjecanja, a ovo mi je prvo državno. Najbitnija je dobra volja i trening. Pripremao sam se na svojim parcelama strnokosa i kukuruzišta – kazao nam je mladi poljoprivrednik Krajnović.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Prvo natjecanje u oranju održano je 1995. godine prisjeća se Dario Pardo iz Ministarstva poljoprivrede, ali inače predsjednik Udruge orača Zagrebačke županije.

– U ovim natjecanjima sam od samih početaka te sada s toliko godina odmaka mogu reći da smo postigli one zacrtane ciljeve. Jedan od je bio da se ujednačimo s tehnologijom koja se koristila u drugim zemljama, sada smo došli do toga da imamo natjecatelje u kategorijama plugova ravnjaka i premetnjaka na razini cijele države. Oni su uspjeli nabaviti malo bolje plugove na kojima se to može podešavat. Najvažnija stvar je da su se svi ti orači iz naših krajeva počeli međusobno družiti i razmjenjivat informacije o samom oranju. To je ono što smo mi htjeli postići. Natjecanja imaju edukacijski karakter. Da bi opremu koju imamo dobro iskoristili moramo znati kako ju podeseiti i s njome raditi – ističe Padro te dodaje kako će već idući vikend u Farkaševcu biti održano 22. Županijsko natjecanje orača.

Natjecanje se provodi pod 16 kriterija ocjenjivanja koji su zadani od Svjetske oračke organizacije. No, on je prilagođen hrvatskim oračima te postoji 12 ocjena, ali se ocjenjuje 16 kriterija. Suci su prošli obuku i certificirani su da bi mogli ocjenjivati od ulaza, izlaza, pravca, naoranosti…što su i neki od kriterija natjecanja.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Inače, ove godine Zagrebačka županija izdvojila je 2,7 milijuna eura za razvoj poljoprivrede i ruralnog prostora.

– Javni pozivi su pri kraju i sve će biti utrošeno. Bit će dovoljno za ovu godinu, a nastavit ćemo s potporama pa naši poljoprivrednici mogu i iduće godine očekivati iste ili slične mjere. Što se tiče biljnih proizvodnja, suša je sve pogodila i svi trpe štetu smanjenih prihoda i više troškova. Tako da je prinos manji u prosjeku za 20 posto na ratarskim kulturama, a kod voćarskih do 30, a nekim nasadima i 50 posto niži prinos. U velikogoričkom kraju tu je prinos čak i do 50 posto niži – istaknuo je Josip Kraljičković, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvitak.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Inače, pobjednici ovogodišnjeg 20. Državnog natjecanja će predstavljati Republiku Hrvatsku na Svjetskom natjecanju u oranju koje će se sljedeće godine održati u Češkoj.

– Ovim putem najavljujem kako će Republika Hrvatska po drugi puta biti domaćin Svjetskog natjecanja. U rujnu 2026. godine u Osijeku će se okupiti najbolji svjetski orači, a mi ćemo ponovo pokazati kakvi smo dobri domaćini – najavio je Majdak.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Gospodarstvo

Obrtnici u šoku – kurikularna reforma ukida tražena zanimanja

Obrtnička komora Zagreb upozorava: Interes učenika za pojedina strukovna zanimanja nikad nije bio veći, a kurikulum ih ukida.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kurikularna reforma strukovnog obrazovanja izazvala je nezadovoljstvo kod hrvatskih obrtnika.
Pred otvaranjem 10. Zagrebačkog obrtničkog sajma, krajem siječnja, strahovito je odjeknula informacija kako od sljedeće školske godine više neće biti upisa za pojedina zanimanja.

Dio tih zanimanja je deficitaran na tržištu rada i vlada veliki interes među mladima za upis tih programa.

Nismo li naučili da su deficitarna zanimanja okosnica funkciranja svakodnevice?

Uzmimo na primjer zanimanje bravar ili tokar. Riječ je o industrijskim i proizvodnim zanimanjima. Prošle godine popunjena su sva upisna mjesta za bravara, a to zanimanje se nalazi i u preporuci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za upis i stipendiranje u školskoj godini 2025./2026. na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Od iduće godine neće se upisivati niti fotografi, iako su prošle školske godine popunjena sva upisna mjesta. Za jedno mjesto natjecalo se čak pet učenika.

Foto: Cityportal

– To je paradoks. Izgleda da državne institucije nisu koordinirane po ovom pitanju. Preporuke HZZ-a za područje Grada Zagreba i Zagrebačke županije jasno kažu za koje obrazovne programe treba povećati broj mjesta za upis, kao i broj stipendiranih učenika. S druge strane Ministarstvo obrazovanja donosi odluku da ta ista zanimanja ukidaju. Zanimljivo je za istaknuti kako zanimanja autoelektričar, pediker i plinoinstalater prošle godine nisu bila na popisu deficitarnih zanimanja. Ove godine su se našla, a mi ih ukidamo – upozorila je Antonija Tretinjak, potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: HOK Zagreb/Antonija Tretinjak

Oprezno sa praćenjem zahtjeva tržišta

Do ukidanja pojedinih programa obrazovanja došlo je i spajanjem srodnih zanimanja. Tako su automehaničari i autoelektričari spojeni u jedinstveno zanimanje automehatroničar ili autolakireri i autolimari u zanimanje serviser karoserije motornih vozila.

– Mi se slažemo ta treba pratiti zahtjeve tržišta i napredak tehnologije koji nose potrebu za novim zanimanjima, kao i spajanjem postojećih, ali tu treba biti oprezan. Uzmimo na primjer zanimanje plinoinstalater. Zagrebačka i Krapinsko-zagorska županija upisale su prošle godine više od planiranog broja učenika, zbog velikog interesa. Svi znamo koliko je to odgovoran posao i nepojmljivo je tu struku pripajati monterima strojarskih instalacija. Bojimo se da u određenim zanimanjima djeca neće dobiti potrebno specifično znanje i specijalizaciju – istaknula je Tretinjak.

Foto: Cityportal

Naukovanje isključivo u licenciranim radionicama

Još jedan problem vezan uz obrazovanje za strukovna zanimanja, upozoravaju iz Obrtničke komore Zagreb, jest odnedavna dozvola da se naukovanje učenika obavlja i u nelicenciranim radionicama. Tu dolazimo do drugog problema, da se kvaliteta tog dijela obrazovanja stavlja pod veliki upitnik.

– Hrvatska obrtnička komora inzistira na tome da naukovanje u programima u kojima se djeca školuju po jedinstvenom modelu obrazovanja moraju provoditi licencirani majstori. Kao prvo poslodavac mora imati majstorsku diplomu iz dotičnog zanimanja, što jamči kvalitetu i prijenos znanja. Osim toga, tu je niz drugih stvari koje licencirani obrtnik mora zadovoljiti da bi mogao provoditi naukovanje. Po novom modelu roditelji neće imati nikakav sustav na koji se mogu osloniti, a kao roditelju sigurno vam nije svejedno da li vam dijete provodi vrijeme kod nekoga tko je provjeren ili ga šaljete negdje gdje nema nadzora – upozorila je potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: Cityportal

Obrtnike se nije pitalo?

Doznajemo i kako kroz e-Savjetovanja predstavnici Hrvatske obrtničke komore nisu bili involvirani u proces kurikularne reforme strukovnog obrazovanja, a ono što je i predloženo od HOK-a, nije u potpunosti usvojeno.

Možda ovih problema ne bi bilo da su u kreiranju nacrta sudjelovali sami obrtnici i da su se u toj fazi poslušali njihovi prijedlozi – zaključuju u Hrvaskoj obrtničkoj komori Zagreb.

Ostaje nam nadati se da će obrazovanje za zanimanja koja su nam prijeko potrebna u svakodnevnom životu, ipak dobiti svoje mjesto u kurikulumu, jer ćemo u suprotnom jedino moći zapjevati stihove poznate pjesme: …gdje je nestao čovjek?

Nastavite čitati

HOTNEWS

S gotovo 290 tisuća eura Županija sufinancira boravak djece u vrtićima

Maksimalan iznos potpore po djetetu je do 1.000 eura.

Objavljeno

na

Kako bi omogućila bolju kvalitetu predškolskog odgoja i obrazovanja na ruralnom području Zagrebačka županija iz godine u godinu pomaže svojim općinama u financiranju boravka djece u predškolskim ustanovama.

Za tu je namjenu ove godine osigurala iznos od 283.800 eura.

Pravo prijave na županijski natječaj imaju jedinice lokalne samouprave s područja Zagrebačke županije svrstane od I. do IV. skupine razvijenosti.

  • Intenzitet potpore:

– do 100% po polazniku programa predškolskog odgoja i  obrazovanja jedinici lokalne samouprave I. i II. skupine razvijenosti

– do 80% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave III. skupine razvijenosti

– do 60% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave IV. skupine razvijenosti

Javni natječaj za dodjelu sredstava otvoren je do 13. ožujka.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Općina Orle: Imamo zeleno svjetlo za prijavu na stambeno zbrinjavanje

Broj zainteresiranih je zaista zadovoljavajući, kreće priprema za prijavu

Objavljeno

na

Objavio/la

Završila je anketa Općine Orle o interesu za stambeno zbrinjavanje mladih osoba i obitelji. Kako doznajemo u Općini, broj zainteresiranih zaista veseli, budući da je interes u anketi izrazilo 58 mladih, odnosno obitelji.

Inače, anketa je odredila količinu potrebe za stanovima i omogućila Općini Orle da pristupi programu Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, koje pomaže u izgradnji i obnovi stambenih jedinica u državnom vlasništvu na potpomognutim područjima Republike Hrvatske.

– Riječ je o programu namijenjenom našim mladim zaposlenim stanovnicima do 45 godina, kao i mladim obiteljima koje će dobiti i posebne uvjete, poput povoljne cijene najma stana. Namjera nam je da zadržimo mlade ljude, omogućimo im razlog za ostanak ali i da potaknemo doseljavanje na područje općine – istaknuo je načelnik Ervin Vujica.

Foto: Igor Đuran

Nastavite čitati

HOTNEWS

Skije i čašu pod ruku i – na Sljeme

Na ispijanje vrhunske kapljice na 1000 metara nadmorske visine zove TZ Zagrebačke županije

Objavljeno

na

Opet nešto novo i inovativno iz Turističke zajednice Zagrebačke županije! Osmislila je zanimljiv vikend program na Vidikovcu, koji očarava panoramskim pogledom sa Sljemena.

Foto: Cityportal

Dakle, u subotu 23. veljače od 13 sati počinje Ski & Wine fest, a skijate li ili ne, možete uživati u dobrom društvu uz ispijanje vrhunskih vina poznath vinara poput obitelji Tomac,Šember, Dobra Berba, Philipecz, Jagunić i Kos, i to u ambijentu koji nije uobičajen za eno događanja.

Zato će uživanje u vinu dobiti sasvim novu dimenziju, ne samo zbog snježne destinacije nego i činjenice da  činite dobro djelo.

Foto: Bolnica Bistra

Naime ovaj event Zajednica organizira u suradnji s Hrvatskom udrugom ljubitelja skijanja i snowboardanja a posvećen je podršci Specijalnoj bolnici Bistra, koja brine o djeci s najtežim zdravstvenim stanjima iz cijele Hrvatske, a kojoj će prikupljena sredstva u humanitarnoj tomboli omogućiti bolju kvalitetu njege i skrbi.

Zbog specifičnosti lokacije, brojnih sadržaja od 13 do 16 sati, broj sudionika je ograničen, pa je dolazak potrebno unaprijed potvrditi putem [email protected]ili +385 (1) 4873 665.

Nastavite čitati

HOTNEWS

U pripremi mjera za pedijatre od 1200 eura mjesečno

Novi Program mjera naći će se pred Gradskim vijećem na sjednici idući tjedan.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nedostatak liječnika specijalista dugogodišnji je problem u Hrvatskoj kojem ustanove u zdravstvu pokušavaju doskočiti na razne načine. Primjerice, na razini naše županije godinama postoje subvencije kamate na stambene kredite, zatim subvencije troškova stručnog usavršavanja i doškolovanja, pa čak i financiranje specijalizacija liječnicima od strane Zagrebačke županije.

No, proces je dug, a građani i dalje žele imati dostupnu zdravstvenu uslugu, posebice kada je riječ o specijalistima pedijatrije, čije su čekaonice i u Domu zdravlja u Velikoj Gorici prepune. Inače, velikogorička Ispostava doma zdravlja sada ima četiri preopterećene pedijatrijske ordinacije, a u njima tri doktorice rade kao umirovljenici od kojih jedna na pola radnog vremena.

Kako u travnju dolazi tek jedna nova pedijatrica sa specijalizacije, za očekivati je da sustav neće održati potrebnu zdravstvenu skrb najmlađih Velikogoričana, stoga je Grad preuzeo odgovornost i pripremio novi Program mjera osiguravanja specijalističke zdravstvene zaštite na području grada, a koji će se naći pred Gradskim vijećem na sjednici idući tjedan.

Gradske subvencije rada pedijatara iznosit će 1.200 eura neto mjesečno za puno radno vrijeme, a za nepuno radno vrijeme pedijatra subvencija će iznositi 600 eura. Ovo pravo moći će ostvariti postojeći i novi doktori medicine specijalisti pedijatrije koji rade u specijalističkim ordinacijama u sklopu Doma zdravlja u Velikoj Gorici te liječnici koji obavljanju privatnu praksu u pedijatrijskim ordinacijama u zakupu Doma zdravlja Velika Gorica.

– Ovo je iskorak kojim želimo osigurati kvalitetniju zdravstvenu skrb za naše najmlađe, a realnost je danas da bez ovakve potpore to u mnogim gradovima neće moći biti moguće. Vjerujemo da je potpora dovoljno poticajna da privučemo nove pedijatre, naročito iz Zagreba koji nam je toliko blizu, i da tako osiguramo kontinuitet dovoljnog broja – istaknuo je gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar.

Prihvati li Gradsko vijeće ovaj prijedlog programa mjera, dat će priliku da naša djeca imaju adekvatnu zdravstvenu skrb i da se rasterete čekaonice postojećih pedijatara.

Dodajmo kako će pravo biti ostvarivo prijavom na Javni poziv, dok je optimalan broj za osiguravanje adekvatne zdravstvene zaštite u velikogoričkom Domu zdravlja – šest pedijatara.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.