Zakoračite li u dvorište obiteljske kuće u Čretu Posavskom pomislit ćete da ste ušli u svijet neke basne. Naime, neke od životinja koje ovdje žive zaista mogu govoriti. Naravno, radi se o papigama. Njih je na na ovom imanju više od 200, a već ćete s ulice čuti da se radi i o različitim vrstama jer zvukova koje puštaju nevjerojatno je puno. No, one tu nisu same. Društvo im prave i psi, konj arapskog tipa, ribe, japanske prepelice i kokoši. Pomalo ‘pomaknuto’ činit će vam se što je pas koji ovdje živi veći od konja. Radi se pasmini Cane Corso koji može narasti i do 70 centimetara u grebenu. A kada shvatite da je konj zapravo poni, i to dvomjesečno ždrijebe, stvari će postati malo jasnije. Osim tri psa i šest ponija, ovim će dvorištem uskoro trčati i patuljaste koze i patuljaste ovce te, pazite sad, skakutati patuljasti klokan!
Već iz uvoda jasno je da na ovom imanju živi netko očaran životinjama. On je Zvjezdan Kovač, a svoju je ljubav prema životinjama pretvorio u posao. Vlasnik je OPG-a, a još kao dijete zavolio je ptice, pa se sada bavi njihovim uzgojem i prodajom. Uglavnom uzgaja papige, ali odavno je proširio djelatnost i na potpuno druge vrste životinja.
– Imao sam sove, golubove i jastrebove. Bila mi je u to vrijeme velika želja nabaviti japanske prepelice jer su imale šarena jaja, ali roditelji nisu dali. Ipak sam ih nabavio kad sam otišao na fakultet. Od malih nogu volim ptice, a i odrastao sam među životinjama. Nekako mi je to u korijenima. Kažeš si još ću jedno, pa onda još jedno i kad se okreneš, više nema povratka – kaže ovaj rođeni Slavonac, koji se uzgojem papagaja bavi već 25 godina, a čak mu je i zvono na mobitelu – pjev ptica.
Prvi kućni ljubimac bila mu je papigica tigrica, a od tada se želja za novim vrstama samo povećavala. U jednom trenutku u kući je držao i sovu koja je ispala iz gnijezda. Othranio ju je i pustio. Danas ima oko 200 ptica. Dio je matično jato, odnosno služi za rasplod, dio su kućni ljubimci, a dio je uzgojen za prodaju i tek će postati nečiji kućni ljubimci. Godišnje proda oko 150 ptica, a u posljednjih nekoliko godina iznimno je popularna Žako papiga.
– Radi se o ptici srednje veličine. Živi više od 50 godina i ako se s njom radi može naučiti razgovarati. Može naučiti oponašati ton i boju glasa različitih osoba, a ono što govore uvijek ima smila. Žako, koji je bio kod mojih roditelja u Slavoniji, nije nikad rekao dobro jutro navečer ili laku noć ujutro, sve je povezao i znao je što to znači – objašnjava Kovač i dodaje kako ovaj posao uz Žakoa, koji se još od jutra počne pričati i zafrkavati ukućane i psa, dobije potpuno novu čar.
Papige Žako su na listi ugroženih životinja, a Zvjezdan Kovač ima i neke još rjeđe. Među njima su papige Oratrix Amazona i vojničke Are. Cijena nekih od tih ptica doseže cijenu i 12 tisuća kuna.
– Želja nam je nabaviti još rijetkih ptica i probati ih uzgojiti. Svaka nova ptica i novi par je novi izazov za uzgajivača. Kada dobiješ potomstvo, onda je to potvrda da ideš u dobrom smjeru. Volio bih nabaviti i neke skuplje ptice, ako financije budu dopuštale. Ima ptica koje koštaju i 100 tisuća eura jer su rijetke i u svijetu, ne samo u Hrvatskoj. Hijacintna ara me jako privlači, ugrožena je i prekrasna. Cijena joj je oko 20 tisuća eura. Ali nekada nisu presudni ni novci, već možeš li ju dobiti. Moraš biti sretan da dobiješ mogućnost da ju uopće kupiš. U Europi ih se godišnje izleže maksimalno 50 – objasnio je.
Ljubav prema pticama Zvjezdan je prenio i na svog sina, koji je također počeo uzgajati ptice.
– Prošle godine je uspio uzgojiti mlade i prodati pticu za 1.000 kuna. Kad to uspiješ, a tek si u srednjoj školi, onda je to novac do krova. Sin je poželio ići dalje s tim i kupovati nove primjerke – kaže Kovač i objašnjava kako svi u obitelji vole životinje.
Pri tome, ne misli samo na ptice. Naime, prije oko šest godina u Čret Posavski došao je živjeti i prvi poni.
– Često smo sretali čovjeka koji je radio s ponijima, mi smo prodavali ptice, a oni jahanje. Svaki put su klinci morali jahati, pomaziti konje i jednom su djeca sve s njim dogovorila. Trebali smo samo otići po ponija i dovesti ga kući. I tako smo nabavili prvog. Nakon 10 dana je pobjegao i cijeli dan ga nismo mogli naći, a čovjeku ga nismo ni platili – prisjeća se Kovač.
Nakon toga nabavili su dva nova ponija. Posebna atrakcija je Vili, ‘točkasti’ poni kojeg požele kupiti gdje god se pojavi.
– Vili i Lana su poznati od Šibenika do Istre gdje su ih djeca na feštama jahala. Djeci je to atrakcija. Neke ne možeš skinuti s konja, druge roditelji jedva nagovore na konja, ali onda više neće sići. To su lijepi trenuci ovog posla. Svake godine dolaziš na ista mjesta i pratiš kako djeca rastu – objašnjava Zvjezdan Kovač kojemu je u radu sa životinjama najdragocjenija pomoć obitelji.
Teško bi se jedna osoba i uspjela brinuti za sve te životinje i imanje. Zato svatko ima svoje zaduženje, ali si i pomažu kad treba. A na imanju je puno posla. Izgradnja novih nastambi za životinje, uređivanje okolišta, briga za životinje… Trenutno je u izgradnji velika nastamba za ptice. Osim unutarnjeg, dobit će i veliki vanjski prostor. Jezero s ribama već su napravili, ali ono će uskoro imati i vodopad.
– Trebat će mi još dvije ili tri godine da sve uredim kako želim, ali onda će to stvarno biti raj za moje životinje – kaže Zvjezdan Kovač i objašnjava kako je izazovno imati toliko različitih životinja, ali one ipak uspiju pronaći svoju ravnotežu.
– Imali smo jedno vrijeme i magarca, ali magarac je htio skakati na ženke ponija pa smo ga dali kolegi na Krk. Na dvorištu je glavni veliki konj, ali i Cane Corso je dominantan, pa njihova igra završi kako se oni dogovore – priča ovaj ljubitelj životinja koji se niti ne sjeća koliko godina već nije bio na godišnjem odmoru, a brojati je stao tamo negdje oko 10.
– Teško je ljudima predočiti taj odnos sa životinjama ako nisi od malih nogu u tome. Svi žive stresno i ubrzano, ali jako malo ljudi se može vratiti na selo. Ne dižem se rano, na dvorištu konji imaju i vode i hrane, pa ih je dovoljno samo pustiti. Najviše posla je s malim pticama, posebno ako su inkubatoru jer se hrane svakih 2 sata i po noći i po danu, ali uvijek ima vremena i za odmor. Ljepše mi se družiti sa životinjama, nego s ljudima. Najbolje u ovom poslu je sloboda, a ljubav prema životinjama je razlog što sam se uopće počeo time baviti. Imam slobodu organizirati si radno vrijeme kako ja želim, ne moram se dizati rano ujutro i biti negdje osam sati. Istina je da nema godišnjeg odmora i takvih privilegija, ali ovo moraš voljeti jer bez toga nema ništa – zaključuje Kovač.
Izbor najboljih u sportu Grada Velike Gorice za 2024. godinu održan je jučer (petak, 24.01.2025., početak u 18 sati) pred ispunjenom Dvoranom Gorica Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici. Bila je to istinska sportska manifestacija Grada koji se može pohvaliti sa 54 sportske udruge i preko 7.000 sportaša i sportašica, a više od polovice su mlađi od 18 godina.
Sportašice i sportaše pozdravili su predsjednik Zajednice sportskih udruga Grada Velike Gorice Goran Kovačić, izaslanik i posebni savjetnik ministra turizma i sporta Tomislav Družak i gradonačelnik Grada Velike Gorice Krešimir Ačkar. Nazočni su bili, između ostalih, zamjenik župana Ervin Kolarec, dopredsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Nenad Črnko, proslavljeni veslač, dvostruki svjetski i europski prvak te osvajač dvije olimpijske medalje Damir Martin.
Voditeljice su bile: Marija Vrbanus i Petra Škrinjarić.
LISTA NAJBOLJIH u 2024.
Sportaš godine: Hrvoje Ceković (Hrvatski rukometni klub Gorica).
Sportašica godine: Jelena Buchberger (Badminton klub Velika Gorica).
Momčad godine: Streljačko društvo Gord.
Ekipa godine: Ženski nogometni klub Gorica.
Najbolja parasportašica: Mirjana Lučić (Parastolnoteniski klub Uspon.
Najbolji parasportaš: Velimir Šandor (Paraatletski klub Uspon).
Najbolji treneri: Igor Matić (predsjednik i trener Taekwondo kluba Velika Gorica i izbornik ženske juniorske reprezentacije Hrvatske) i Boris Trivunov (HNK Gorica – pioniri, prvaci Hrvatske).
Posebna dostignuća: Hrvatski nogometni klub Gorica – pioniri, Blago Šimić (Hrvački klub Velika Gorica 1991), Filip Fabijanković (Plesni klub Megablast), Lorena Rukavina (Ženski rukometni klub Gorica).
Promidžba velikogoričkog sporta: Ženski rukometni klub Udarnik, Plesni klub Megablast, Akrobatski rock’n’roll klub Gorica, Marko Brdek – član HAK Croatien Drift Challenge, prvak Hrvatske 2024. i jedan od najtrofejnijih hrvatskih vozača, David Čonkaš – jedan od najboljih mladih kartingaša u Hrvatskoj.
Sportski djelatnik godine: Ivan Kelava (GK VG limači), Hrvoje Komadina (Nogometni klub Vatrogasac Kobilić), Vinko Ivelj (Odbojkaški klub Velika Gorica), Vitomir Štuban (Nogometni klub Mraclin), Andrej Cvitaš (Hrvatski rukometni klub Gorica), Dario Rukavina (Odbojkaški klub Gorica), Miroslav Svekrić (Nogometni klub Buna).
Nada godine: Gregor Janković (Judo klub Kockica), Matej Turković (Taekwondo klub Velika Gorica), Davor Blekić (Hrvatski rukometni klub Gorica), Lovro Lojen (Hrvatski nogometni klub Gorica), Adrijan Hren (Judo Klub Pinky), Alexandar Hrženjak (Hrvački klub Velika Gorca 1991); Lea Kajfeš (Taekwondo klubVelika Gorica), Ana Trčak (Maraton klub Velika Gorica), Jana Valpotić (Ženski rukometni klub Gorica), Lara Dugonjić (Karate klub Centar), Lucija Cindrić (Odbojkaški klub Velika Gorica), Lucija Drezga (Hrvatski odbojkaški klub Gorica), Mia Čunčić (Karate klub Velika Gorica), Nika Martić (Cheerleading klub Vegasice), Zara Hrvojić (Judo klub Kokica), Maja Kos (Šahovski klub Polet), Lucija Šipušić (Plesni klub Megablast), Sara Čavar (Plesni klub Megablast), Luna Gojak (Ženski rukometni klub Udarnik).
Kraj siječnja je vrijeme kada obično počinje nastavak dvoranskih natjecanja u odbojci, tako da je po rasporedu 11.kolo ‘Druge lige Regija Sjever Skupina Istok 2024./2025.’ ovog vikenda (25./26.012025.).
Velika Gorica, 24.01.2025. HOK Gorica – 2. liga Regija Sjever skupina Istok, 11.kolo. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Vodeća ekipa u skupini HOK Gorica uvjerljivo je okončala jesensku polusezonu 2024. s 10 pobjeda (samo jedan izgubljeni set) u isto toliko utakmica te ima 4 boda više od OK Medveščak II odnosno OK Daruvar.
Velika Gorica, 24.01.2025. HOK Gorica – 2. liga Regija Sjever skupina Istok, 11.kolo. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Od kraja siječnja (25./26.01.2025.) do polovice veljače (14./15.02.2025.) na rasporedu su još 4 kola za odigrati, a onda slijede kvalifikacije za ulazak u 1. B ligu. Suparnici HOK Gorica do kraja natjecanja u skupini su: OK Sunja, OK Velika Gorica II, OK Medveščak II i OK Pakrac.
Velika Gorica, 24.01.2025. HOK Gorica – 2. liga Regija Sjever skupina Istok, 11.kolo. Foto: David Jolić/cityportal.hr
GORICA: Lucija Drezga, Lena Hudan, Nikolina Golubović, Tea Mirenić, Lea Kordić, Dora Ivanković (cap.)(L), Vita Đurković, Katja Cvitanović, Lea Ribić, Ana Mirenić, Nika Baričić, Tia Ribić, Ida Tibor, Dora Radman (L). Trener: Luka Bišćan.
Galerija fotografija
Druga liga-Regija Sjever-seniorke-Skupina Istok 2024./2025.
Redoslijed – jesen 2024.: 1. HOK Gorica 20 (10 10 0 30:1), 2. OK Medveščak II 16 (10 8 2 26:7), 3. OK Daruvar 16 (10 8 2 25:8), 4. ŽOK Bjelovar 10 (10 5 5 17:18), 5. OK Sunja 6 (10 3 7 11:23), 6. OK Pakrac 6 (10 3 7 10:22), 7. OK Velika Gorica II 4 (10 2 8 10:25), 8. OK Sisak 2 (10 1 9 3:28).
Čini se kako podrška današnjem bojkotu ipak nije bila virtualna. Situacija u pojedinim trgovačkim lancima pokazuje kako su zaista građani odlučili podržati bojkot i ne ići u kupovinu. Trgovine su zaista prazne…tu i tamo koji zalutali kupac. Prodavačice kažu kako se osjeti razlika u odnosu na jučer i da je daleko manje kupaca nego inače. Neki lanci su baš danas ponudili popuste, no ni to nije pokolebalo ljude u njihovoj odluci.
Ispitali smo prolaznike na cesti i svi kažu jedno – Podržavam bojkot. Neki su izjavili da ne planiraju ići u kupovinu niti sljedećih nekoliko dana.
Hoće li ovaj bojkot uroditi plodom i hoće li trgovci spustiti cijene, vidjet ćemo…
Početkom godine mnogi od nas donose razne odluke o zdravijem i sretnijem životu i da se samo polovice od njih pridržavamo, učinili smo mnogo! U prilogu vam donosimo vam zanimljivu priču o važnosti preventivnih pregleda, mamografiji, prvoj dami i priču koja govori kako prava stvar, učinjena u pravo vrijeme može biti poput grude snijega koja se pretvara u pravu lavinu.
Prijateljski poticaj za pravu stvar!
Svojim primjerom prva dama Elizabeth „Betty“ Ford, supruga američkog predsjednika Geralda Forda, potaknula je stotine tisuća žena u SAD-u na samopregled dojki, na mamografiju te znatno povećala svijest u javnosti o raku dojke. Možda ste i sami gledali ovu priču u aktualnoj TV seriji Prva dama ?
Dakle, prijateljica je nagovorila 56-godišnju Betty da napravi svoju prvu mamografiju usprkos tome što je prva dama smatrala da joj „ne treba“. Zbilo se to 1974. godine, iste godine kad je Ford postao predsjednik. Prijateljičin nalaz je bio uredan, a Betty je otkriven rak dojke, zbog čega je bila podvrgnuta mastektomiji. Suprotno stajalištima svojih PR stručnjaka, Betty je odlučila javno govoriti o svojoj bolesti. Njezina otvorenost značajno je povećala svijest o raku dojke, bolesti o kojoj su Amerikanci prethodno nerado govorili.
Stizala su joj mnoga pisma zahvale u kojima građanke priznaju kako su izbjegavale mamografske preglede smatrajući ih neugodnima, bolnima, pa čak i nepotrebnima, a da su se nakon Bettinog javnog istupanja ohrabrile, osvijestile važnost preventivnih pregleda i zakazale termine. Dapače, mnoge od njih potaknule su druge žene poput majki, sestara i prijateljica da naprave preglede.
Poput grude snijega, prva dama je te 1974. godine napravila pravu lavinu! Potaknula je žene širom Sjedinjenih Američkih Država da ozbiljno shvate važnost samopregleda dojki, ultrazvuka dojki kao i mamografije.
To je odličan primjer kako možemo potaknuti jedne drugu da učinimo nešto korisno za svoje zdravlje. Opisan događaj se zbio prije pola stoljeća. Koliko smo napredovali u tom pogledu kroz svo ovo vrijeme?
Kao autorica ovog teksta, mogu vam ispričati moje iskustvo. S više prijateljica sam razgovarala „na kavi“ o temi ženskog zdravlja i važnosti redovitih pregleda dojki. Neke je brinula nelagodnost monografskog pregleda, neke su smatrale da to ne trebaju činiti nakon 40. već 50. godine života, a jedna vrlo draga prijateljica je priznala: „Ne idem na mamografiju jer me strah da nešto ne otkriju. Ovako, dok ništa ne napipam, smatram da sam dobro, problema nema“.
Objasnila sam joj da rak dojke često ne uzrokuje bol i da su simptomi, poput kvržice ili promjena na koži dojke, obično znak uznapredovalog stadija bolesti, što liječenje čini složenijim i manje uspješnim. Preventivni pregledi, poput mamografije, ključni su za rano otkrivanje, kada je mogućnost izlječenja najviša.
Njezin potez nakon nekoliko tjedana, uljepšao mi je dan: u 49. godini svog života obavila je svoju prvu mamografiju! Srećom, rezultati su bili uredni.
Radimo li ultrazvuk dojke redovito, što će nam mamografija?
Sjećam se i kako sam i sama bila potaknuta na svoju prvu mamografiju. Vidim sliku sebe u dobi od 40 godina u ordinaciji jedne zagrebačke bolnice. Ljubazna liječnica, mlađa od mene, objasnila mi je tada zašto trebam mamografiju i zašto ne mogu periodično raditi samo ultrazvuk dojki. Objasnila mi je kako su mamografija i ultrazvuk komplementarne metode te da jedna ne isključuje drugu.
Bila je to specijalistica radiologije Maja Leder, dr. med koja je sada dio odličnog radiološkog tima u Medicinskom centru Gorica.
Kroz svoj rad, kao i svojim javnim djelovanjem kroz sudjelovanje u blogovima, PR člancima, kroz intervjue i tribine, dr. Maja Leder cijelo vrijeme potiče žene na preventivne preglede dojki. Medicinski centar Gorica u listopadu prošle godine darovao je 10-ak mamografija i odaziv je bio odličan! Pored ultrazvuka i mamografije, također nude i uslugu magnetne rezonancije dojki.
Centar puni godinu dana od početka svog djelovanja u ožujku ove godine, a okuplja vrhunske stručnjake za razna područja. Rastao je kroz sve te mjesece otvarajući specijalističke ambulante pa su tu svoje mjesto našle: radiologija, medicine rada i sporta, urologija, kardiologija, ortopedija, fizikalna medicina i rehabilitacija, dermatologija i endokrinologija.
Mamografija i ultrazvuk su komplementarne metode
Mamografija je radiološka metoda rendgenskog pregleda dojki pomoću uređaja – mamografa, a koristi se kao metoda probira za rano otkrivanje raka dojke.
U razvijenim zemljama, uključujući Hrvatsku, organizirani su programi probira (screening) u kojima se ženama između 40 i 70 godina preporučuje mamografsko snimanje svake dvije godine.
Ultrazvuk dojki preporučuje se kao prvi izbor za žene mlađe od 40 godina ili kao nadopuna mamografiji kod starijih žena. Ova metoda je potpuno neinvazivna, sigurna i obično se radi jednom godišnje. Početak ultrazvučnih pregleda preporučuje se između 20. i 30. godine života, ovisno o prisutnosti rizičnih čimbenika.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, rak dojke obuhvaća četvrtinu svih novooboljelih žena u Hrvatskoj, a njegovim ranim otkrivanjem, šanse za izlječenjem su velike. Naime, više od 90 % bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i ispravno liječi.
Nadam se da vas je ovaj prilog inspirirao te da ćete se u 2025. godini više posvetiti svom zdravlju kroz preventivne preglede i ujedno potaknuti drage ljude da brinu o sebi. Međusobno imamo puno veći utjecaj jedni na druge nego što smo to ponekad svjesni – i ne moramo biti prva dama da pokrenemo svoju grudu snijega koja se može pretvoriti u lavinu.
Uređenje novog dječjeg vrtića u zgradi VG Goričanke teče zadanom dinamikom i u rokovima, a gradilište je danas obišao gradonačelnik Krešimir Ačkar.
–Zadovoljan sam što se radovi na dječjem vrtiću u VG Goričanki, koji pripada Dječjem vrtiću Ciciban, bliže kraju. U njemu će svoje mjesto naći 100injak djece predškolske dobi ali i 22 zaposlenika. “Goričanka 2” sedmi objekt dječjih vrtića koji otvaramo otkako sam preuzeo odgovornost sa svojom administracijom, što je više od 600 mjesta za velikogoričku djecu – naglasio je gradonačelnik.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Investitor u novi dječji vrtić je VG Goričanka, a radovi su vrijedni 1,5 milijuna eura.
–Odlučili smo skladište kanti za smeće, kojem smo mjesto našli na drugoj lokaciji, prenamijeniti u adekvatan prostor za naše najmlađe sugrađane. Na taj način je ovaj prostor svrsishodniji, a obzirom na potražnju za mjestom u vrtićima na području grada, i daleko potrebniji toj namjeni. Očekujem da će objekt krajem veljače biti spreman za tehnički pregled – najavio je direktor VG Goričanke Tomislav Lukšić.
Radovi se odvijaju u minimalnom odstupanju od zadanih rokova, i to zbog vremenskih uvjeta ili kašnjenja u dostavi narudžbe materijala, objašnjava zamjenik voditelja projekta, građevinski tehničar Željko Čarapović, dodavši kako je grijanje već u funkciji, a u tijeku je završno nanošenje fasade nakon čega će se dovršiti vanjska terasa i obojiti unutarnji zidovi.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
U tijeku je i uređenje vanjskog okoliša, kako bi vrtićance dočekalo i dječje igralište i vrtovi, jer se oni, kao i njihovi roditelji otvorenju najviše vesele. A uskoro kreće i natječaj za odgojitelje te djelatnike za njegu, skrb i pratnju.
–Paralelno s ovim radovima i mi organiziramo opremanje, didaktiku, razgovore s roditeljima, u pripremi je i natječaj za odgojiteljice i jedva čekamo otvorenje – naglasila je ravnateljica Dječjeg vrtića Ciciban, Tatjana Karlović Oslaković.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Gradonačelnik je ujedno najavio i nove projekte povećanja kapaciteta predškolskog odgoja na području grada, kao i materijalna prava zaposlenika Riječ je o dječjem vrtiću u Kolarevoj i u Pokupskoj ulici, nakon čega će na području grada biti postavljen standard rasterećivanja postojećih vrtića.
Koristimo kolačiće na našoj web stranici kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamteći vaše postavke i ponovne posjete. Klikom na "Prihvati sve" pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak. Pročitaj više
Ova web stranica koristi kolačiće kako bi poboljšala vaše iskustvo dok se krećete kroz web stranicu. Od toga, kolačići koji su kategorizirani prema potrebi pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovu web stranicu. Ovi kolačići bit će pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti te kolačiće. Ali odustajanje od nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Potrebni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići anonimno osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice.
Kolačić
Trajanje
Opis
cookielawinfo-checkbox-advertisement
1 year
Postavljen od strane dodatka GDPR Cookie Consent, ovaj kolačić se koristi za bilježenje pristanka korisnika za kolačiće u kategoriji "Oglasi".
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
Ovaj kolačić postavlja dodatak GDPR Cookie Consent. Kolačić se koristi za pohranu privole korisnika za kolačiće u kategoriji "Analitika".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
Kolačić je postavljen GDPR pristankom za kolačiće kako bi se zabilježio pristanak korisnika za kolačiće u kategoriji "Funkcionalni".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
Ovaj kolačić postavlja dodatak GDPR Cookie Consent. Kolačići se koriste za pohranu privole korisnika za kolačiće u kategoriji "Potrebno".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
Ovaj kolačić postavlja dodatak GDPR Cookie Consent. Kolačić se koristi za pohranu privole korisnika za kolačiće u kategoriji „Ostalo.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
Ovaj kolačić postavlja dodatak GDPR Cookie Consent. Kolačić se koristi za pohranu privole korisnika za kolačiće u kategoriji "Izvedba".
CookieLawInfoConsent
1 year
Bilježi zadano stanje gumba odgovarajuće kategorije i status CCPA. Radi samo u koordinaciji s primarnim kolačićem.
PH_HPXY_CHECK
session
Ovaj kolačić se koristi za spremanje informacija o trenutnoj sesiji.
viewed_cookie_policy
11 months
Kolačić postavlja dodatak GDPR Cookie Consent i koristi se za pohranu je li korisnik pristao na korištenje kolačića. Ne pohranjuje nikakve osobne podatke.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.
Kolačić
Trajanje
Opis
sb
2 years
Facebook koristi ovaj kolačić za kontrolu svojih funkcionalnosti, prikupljanje jezičnih postavki i dijeljenje stranica.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa uspješnosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Kolačić
Trajanje
Opis
_first_pageview
10 minutes
Ovo je kolačić sesije postavljen tijekom prvog prikaza stranice pri svakom posjetu. Ovaj kolačić se koristi za snimanje određenih kodova na prvom prikazu stranice te za povećanje brzine web stranice.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji komuniciraju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju podataka o metričkim podacima o broju posjetitelja, stopi napuštanja početne stranice, izvoru prometa itd.
Kolačić
Trajanje
Opis
__gads
1 year 24 days
Kolačić __gads, koji postavlja Google, pohranjuje se u domeni DoubleClick i prati koliko puta korisnici vide oglas, mjeri uspjeh kampanje i izračunava njen prihod. Ovaj kolačić može se čitati samo s domene na kojoj su postavljeni i neće pratiti nikakve podatke tijekom pregledavanja drugih web stranica.
_ga
2 years
Kolačić _ga, koji instalira Google Analytics, izračunava podatke o posjetiteljima, sesijama i kampanji, a također prati upotrebu web-mjesta za analitičko izvješće web-mjesta. Kolačić anonimno pohranjuje podatke i dodjeljuje nasumično generirani broj za prepoznavanje jedinstvenih posjetitelja.
_ga_X0GX60BKEF
2 years
Ovaj kolačić postavlja Google Analytics.
_gat_UA-218993438-1
1 minute
Varijacija kolačića _gat koju postavljaju Google Analytics i Google Tag Manager kako bi vlasnicima web-mjesta omogućili praćenje ponašanja posjetitelja i mjerenje izvedbe web-lokacije. Element uzorka u nazivu sadrži jedinstveni identifikacijski broj računa ili web-mjesta na koje se odnosi.
_gid
1 day
Instaliran od strane Google Analyticsa, _gid kolačić pohranjuje informacije o tome kako posjetitelji koriste web stranicu, istovremeno stvarajući analitičko izvješće o izvedbi web stranice. Neki od podataka koji se prikupljaju uključuju broj posjetitelja, njihov izvor i stranice koje posjećuju anonimno.
_jsuid
1 year
Ovaj kolačić sadrži nasumični broj koji se generira kada posjetitelj prvi put posjeti web stranicu. Ovaj kolačić se koristi za identifikaciju novih posjetitelja web stranice.
cluid
1 year
Ovaj kolačić se koristi za web stranice koje imaju više domena za identifikaciju istog posjetitelja na više domena.
CONSENT
2 years
YouTube postavlja ovaj kolačić putem ugrađenih youtube-videozapisa i registrira anonimne statističke podatke.
iutk
5 months 27 days
Ovaj kolačić koristi Issuu analitički sustav za prikupljanje informacija o aktivnostima posjetitelja na proizvodima Issuu.
Reklamni kolačići koriste se za pružanje posjetiteljima relevantnih oglasa i marketinških kampanja. Ovi kolačići prate posjetitelje na web mjestima i prikupljaju informacije za pružanje prilagođenih oglasa.
Kolačić
Trajanje
Opis
fr
3 months
Facebook postavlja ovaj kolačić kako bi korisnicima prikazao relevantne reklame praćenjem ponašanja korisnika na webu, na stranicama koje imaju Facebook pixel ili Facebook društveni dodatak.
mc
1 year 1 month
Quantserve postavlja mc kolačić za anonimno praćenje ponašanja korisnika na web stranici.
test_cookie
15 minutes
Test_cookie postavlja doubleclick.net i koristi se za određivanje podržava li korisnikov preglednik kolačiće.
VISITOR_INFO1_LIVE
5 months 27 days
Kolačić koji postavlja YouTube za mjerenje propusnosti koji određuje hoće li korisnik dobiti novo ili staro sučelje playera.
YSC
session
YSC kolačić postavlja Youtube i koristi se za praćenje pregleda ugrađenih videa na Youtube stranicama.