Odgovore na najvažnija pitanja današnjice i konkretna rješenja za sigurniju i otporniju budućnost donosi 18. izdanje konferencije „Dani kriznog upravljanja“ u organizaciji Veleučilišta Velika Gorica koje će se 3. i 4. lipnja održati u Opatiji.
U vremenu u kojem nas svakodnevno pogađaju vijesti o prirodnim katastrofama, cyber napadima, klimatskim ekstremima i ratnim sukobima, postaje jasno da nitko nije izvan dosega krize, bez obzira gdje živi ili čime se bavi. Sigurnost više nije stvar institucija i službi, nego zajednički izazov koji zahtijeva znanje, suradnju i brzu prilagodbu.
–Dani kriznog upravljanja važniji su nego ikad prije jer se nalazimo u razdoblju izraženih globalnih nestabilnosti i ubrzanih promjena, a ovogodišnje teme ne dotiču samo stručnjake, već i sve one koji oblikuju društveni odgovor na krize, od lokalnih vlasti do europskih institucija – istaknula je prof. dr. sc. Sanja Kalambura, predsjednica organizacijskog i znanstvenog odbora.
Umjetna inteligencija kao alat
Ova iznimno važna konferencija donosi presjek najaktualnijih tema iz područja kriznog menadžmenta. Od klimatskih ugroza i sve učestalijih prirodnih nepogoda, preko ratnih sukoba i sigurnosnih prijetnji, ovogodišnji program odražava sve složeniju stvarnost u kojoj živimo. Ove godine posebno mjesto u programu zauzima tema umjetne inteligencije i njezine sve značajnije uloge u kriznom upravljanju kao alat koji može predvidjeti prijetnje, analizirati rizike i pomoći u pravovremenom donošenju odluka, ali i kao potencijalni izvor novih izazova.
Program donosi više od 70 predavanja, panela i stručnih rasprava, a okuplja predavače i stručnjake iz različitih sektora, znanstvenih institucija, državne uprave, civilne zaštite, vatrogastva, privatnog sektora i međunarodnih organizacija. U fokusu će biti teme poput europske i nacionalne sigurnosti, utjecaja klimatskih promjena, medija u kriznim situacijama, održivosti u turizmu, kulturi i upravljanju, digitalnih tehnologija i alata za upravljanje rizicima. Posebnu važnost imat će predavanje Stipe Masnića, koji će govoriti o budućnosti europske obrane i sigurnosti, te predstaviti Bijelu knjigu Europske sigurnosti i obrane, dokument koji postavlja temelje europskog strateškog odgovora na krize.

Lokalna, državna i EU podrška konferenciju čini utjecajnom na svim razinama
Snažna institucionalna i europska podršku, među ostalim i od Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, Ministarstva unutarnjih poslova, Ravnateljstva civilne zaštite, Hrvatske vatrogasne zajednice i Grada Velike Gorice. Ta podrška omogućuje ne samo organizacijsku i financijsku održivost, već i konkretne rezultate kroz povezivanje dionika, razvoj strategija i implementaciju inovacija.
– Uspjeh ove konferencije vidljiv je i u rastućem akademskom i stručnom utjecaju našeg Veleučilišta, ali i u stvaranju nove generacije stručnjaka u kriznom upravljanju. Studenti nisu samo pasivni promatrači, već i aktivni sudionici i to je dodatna vrijednost koju stvaramo – naglasila je Kalambura.
Jedna od ključnih poruka konferencije je i važnost lokalne otpornosti, posebno u kontekstu klimatskih promjena koje su već postale svakodnevica. Sve češće poplave, požari i potresi zahtijevaju uključivanje lokalnih zajednica, edukaciju stanovništva, tehnološku pripremu i međusektorsku suradnju. Upravo zato Dani kriznog upravljanja nisu samo platforma za izlaganja, nego i prostor za stvaranje konkretnih rješenja koja mogu pomoći gradovima, općinama, državama i institucijama da budu spremniji, otporniji i povezaniji.
Dok se svijet nosi s kompleksnim prijetnjama, Opatija uskoro postaje mjesto gdje se traže odgovori, potiče suradnja i kreira sigurnija budućnost.