Povežite se s nama

HOTNEWS

FOTO Kuče proslavilo svoj dan!

Mjesni odbor će u fokus staviti obnovu i održavanje društvenog doma, razvoj prometne infrastrukture, te razvoj športskog i društvenog života mjesta, poručio je Stjepan Fabijančić, predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Kuče.

Objavljeno

na

Svetom misom u crkvi Sv. Fabijana i Sebastijana, te proslavom uz iće, piće i domaće tamburaše u Društvenom domu u organizaciji Mjesnog odbora, mještani i udruge Kuča proslavili su svoj dan. Slavljenicima je došao čestitati i velikogorički gradonačelnik, Krešimir Ačkar.

Foto: Dan mjesta Kuče/FB Krešimir Ačkar

Foto: Dan mjesta Kuče/MO Kuče

Proslava Dana mjesta Kuče ujedno je i prilika za osvrt na sve što je učinjeno prošle godine u mjestu, te što se planira ove godine.

A prošle godine se puno lokacija od interesa za lokalnu zajednicu uredilo, a neke nove su izgrađene, otkriva nam Stjepan Fabijančić, predsjednik Vijeća MO Kuče.

– Odlična suradnja našeg Mjesnog odbora Kuče i Grada Velike Gorice rezultirala je izgradnjom nogostupa u Petrovoj ulici između križanja s Nazorovom ulicom i Ulicom Kneje, asfaltiranjem Nazorove ulice u punoj širini prilikom provedbe projekta aglomeracije, završetkom izgradnje novog Vatrogasnog doma, kao i  izgradnjom nogometnog terena s umjetnom travom na terenima NK Turopoljac – ističe.

Foto: adventska zabava u Društevnom domu Kuče/MO Kuče

Tu je i zajednički projekt kojim su Grad i mjesni odbor aplicirali na projekt Zagrebačke županije čime je osiguran iznos od 160.575,00 kuna, čime je uređen potresom oštećeni dio unutrašnjosti Društvenog doma.

– Mjesni je odbor pak iz vlastitih sredstava uredio sanitarni čvor u prostorijama društvenog doma, nabavljene su dvije vatrogasne brentače za djecu i ustupljene na korištenje DVD-u Kuče,  zaštitne mreže koje su ustupljene na korištenja NK Turopoljac, te je nabavljena hrvatska zastava koja je ustupljena na korištenje Plemenitoj sučiji Kuče – kaže Fabijančić.

Foto: Dan mjesta Kuče/MO Kuče

Ponosan je i na odličnu suradnju mjesnog odbora s udrugama koje djeluju u mjestu, a sve koje aktivno djeluju imaju za rad osigurane prostorije.

– Tako su prošle godine ustupljene prostorije Društvenog doma i  Udruzi veterana Domovinskog rata Velika Gorica – Klub Damir Črnko Kuče, Udruzi umirovljenika Kuče, te DVD-u Kuče, a svoje aktivnosti tamo ima i Hrvatsko pjevačko društvo Kučani

Grad je usvojio i njihov prijedlog da se ulica koja se proteže od ulice Braće Radića do Ulice Miroslava Krleže nazove Ulica Damira Črnka, po poginulom branitelju Domovinskog rata.

Foto: Dan mjesta Kuče/MO Kuče

S ostatkom raspoloživih sredstava Mjesni odbor je donio odluku o nabavci penjalice i koša za smeće za Park hrvatskih branitelja, usisavača za održavanje Društvenog doma te za nabavku ukrasa za bor i svih potrebnih stvari za provedbu adventskog druženja, dječje božićne radionice i podjele poklona djeci za svetog Nikolu.

U suradnji s udrugama, Mjesni odbor Kuče proveo je niz aktivnosti – adventska druženja, dječju božićnu radionicu i dolazak Svetog Nikole za djecu.

– Ovim putem se zahvaljujemo udrugama, mještanima i prijateljima koji su se priključili pripremi i provedbi događaja te koji su uveličali prekrasno adventsko druženje -poručuje predsjednik Vijeća MO Kuče.

Foto: Dan mjesta Kuče/MO Kuče

Od prošlogodišnjih akcija svakako treba spomenuti dvije koje su organizirali za njihovog malog i teško bolesnog sumještanina, Nou Kokanovića.

– Prva humanitarna akcija je održana u travnju 2022. godine u obliku humanitarnog turnira u beli, a druga humanitarna akcija se odvila tokom provedbe adventskog druženja, gdje su se prikupljali dobrovoljni prilozi. Ovim putem hvala svim ljudima dobre volje koji su se uključili u provedbu humanitarnih akcija i pokazali veliko srce – poručuje.

U osvrtu na prošlu godinu s ponosom ističe i veliko priznanje dodjeljeno na Dan Grada Velike Gorice njihovom sumještaninu Krunoslavu Milatoviću, predsjedniku DVD-a Kuče Krunoslavu Milatoviću, za dostignuća na području društvenih djelatnosti.

Foto: Dan Grada V.Gorice, dodjela priznanja za dostignuća na području društvenih djelatnosti
Krunoslavu Milatoviću, predsjedniku DVD-a Kuče /MO Kuče

Od planova za ovu godinu, ističe.

– Treba naglasiti da projekt aglomeracije ulazi u svoje finalne faze, a mjesni odbor će staviti fokus na obnovu i održavanje društvenog doma, razvoj prometne infrastrukture, te razvoj športskog i društvenog života mjesta – završno je rekao Stjepan Fabijančić, predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Kuče.

Foto: Dan mjesta Kuče/MO Kuče

Foto: Dan mjesta Kuče/MO Kuče

Foto: Dan mjesta Kuče/MO Kuče

CityLIGHTS

Obitelj Orao “kuha kavu” za mame poduzetnice

Osnaživanje i vrijedna tombola!

Objavljeno

na

Objavio/la

Centar za edukaciju i igru djece i odraslih ‘Obitelj Orao’ iz Velike Gorice poziva na “Besplatnu kavu za mame poduzetnice”.

Susret je namijenjen mamama poduzetnicama, kao i svim ženama koje razmišljaju o pokretanju vlastitog posla, s ciljem pružanja prostora za međusobnu podršku, umrežavanje, razmjenu iskustava te poticaj za osobni i profesionalni razvoj.

Uz neformalno druženje, sudionice očekuje besplatna kava, čaj, prigodni zalogaji te sudjelovanje u tomboli koju su pripremili partneri (Stellaria Beauty Studio, EthnoTina, Vanea Design, IPB, Agristar i drugi).

Glavna nagrada tombole je Božićni domjenak za mame u organizaciji Centra Obitelj Orao.

Zašto je događaj važan za društvenu zajednicu?

U vremenu kada mnoge majke balansiraju poslovne i obiteljske obveze, ovakva okupljanja postaju iznimno vrijedna. Ona stvaraju prostor podrške, osnaživanja i poticanja ženskog poduzetništva, koje je važno za lokalni razvoj, ekonomsku nezavisnost žena i zdraviju društvenu strukturu.

Ovo je način promicanja solidarnosti, suradnje i aktivnog uključivanja majki u zajednicu, a pridružiti se možete 22. studenoga s početkom u 9 sati na adresi Trg kralja Petra Krešimira IV 7.

Nastavite čitati

HOTNEWS

152 MILIJUNA Novi gorički proračun uključuje izgradnju bolnice, vrtića i škola

Dnevna bolnica će biti dio KB Dubrava a svojim će kapacitetima i ordinacijama zadovoljiti većinu potreba građana Velike Gorice i okolnih općina

Objavljeno

na

Uoči 4. sjednice Gradskog Vijeća Grada Velike Gorice, gradonačelnik Krešimir Ačkar održao je konferenciju za medije na kojoj je predstavio Prijedlog Proračuna za 2026. godinu koji iznosi 152 milijuna eura.

Ovaj najvažniji gradski dokument, naći će se pred gradskim vijećnicima u utorak 25. studenoga na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici Gradskog vijeća.

Gradonačelnik Ačkar istaknuo je kako su u izradu proračuna, kao i prethodnih godina bili uključeni i sugrađani putem online ankete, kao i vijeća gradskih četvrti i mjesnih odbora putem konzultacija.

– Ovaj prijedlog proračuna predstavlja kontinuitet razvojne politike, podizanja komunalnog standarda i aktivne provedbe socijalnih programa koje smo postavili u ovoj i prethodnoj godini. Rezultati izbora i potpora naših sugrađana obvezuju nas na nastavak takve politike – rekao je gradonačelnik.

Ujedno se osvrnuo i na projekte koji su realizirani prethodnih godina, poput besplatnih vrtića i besplatnog lokalnog prijevoza, ali i kapitalne projekte čija izgradnja je počela ove godine, a koji će biti i najznačajniji projekti u proračunu za 2026. godinu. To su Centar za starije osobe, za koji je predviđeno 13,76 milijuna eura, vrtić u Kurilovcu s predviđenih 4,95 milijuna eura te vrtić u Kolarevoj s predviđenih 5,63 milijuna eura. Za ta tri projekta ukupno je planirano 24,3 milijuna eura.

– Ono po čemu je ovaj prijedlog proračuna, možemo slobodno reći, povijestan jest to što prvi put u gradski proračun ulazi i stavka vezana uz, bez sumnje, najvažniji projekt ne samo u nadolazećim godinama nego i u povijesti našeg grada – izgradnju bolnice u Velikoj Gorici. Poznato je kako je dnevna bolnica u Velikoj Gorici ušla kao projekt u program Vlade RH u ovom mandatu, te će i nositelj projekta biti Ministarstvo zdravstva. U proračunu za iduću godinu mi kao Grad osiguravamo sredstva za projektnu dokumentaciju za pristupnu cestu. Kao što je već najavljeno, bit će to dnevna bolnica koja će biti dio KB Dubrava i svojim će kapacitetima i ordinacijama zadovoljiti većinu potreba građana Velike Gorice i okolnih općina – najavio je Ačkar.

Kada je riječ o kapitalnim ulaganjima u školsku infrastrukturu, za čak pet škola predviđena je izrada projektne dokumentacije za izgradnju ili dogradnju objekata.

– To uključuje izgradnju škole u Kurilovcu, izgradnju škole Pleso–Rakarje, izgradnju nove škole u Šćitarjevu te dogradnju škola u Novom Čiču i Vukovini. Od ostalih komunalnih izdvajanja spomenut ću građenje nerazvrstanih cesta u visini od 5,5 milijuna eura, održavanje nerazvrstanih cesta 5,5 milijuna, održavanje javnih zelenih površina 4 milijuna i javni prijevoz 7,45 milijuna. Nastavljamo s našim socijalnim programima i potporama i za većinu podižemo planirana sredstva za umirovljenike, novorođenu djecu, hrvatske branitelje, jednokratne novčane pomoći. Povećavamo i sredstva namijenjena djelovanju GD Crvenog križa sa 286.000 na 315.000 eura – dodao je Ačkar i najavio povećanje sredstava za provedbu strategije za osobe s invaliditetom.

Za kulturu je planirano nešto manje od 7 milijuna eura, od čega je najviše 815 tisuća eura namijenjeno za obnovu Starog grada Lukavec i 740 tisuća eura za kapelu Sv. Filomene koja se nalazi na Gradskom groblju.

Za sport je predviđeno nešto više od 5 milijuna eura od čega najviše za ŠRC 2,9 milijuna eura, a 2 milijuna za sportske zajednice. Za protupožarnu zaštitu 3,3 milijuna, JVP 2,9 milijuna, a za vatrogasnu zajednicu i dobrovoljna vatrogasna društva 400 tisuća eura.

–  Školstvo i predškolski odgoj uz komunalne projekte čine najveći dio gradskog proračuna. Za predškolski odgoj planirano je 22,4 milijuna eura od čega većina ide za financiranja rada naša četiri dječja vrtića i njihovih područnih vrtića. Tu je i djelatnost „Dadilja“ za koji u proračunu za sljedeću godinu značajno podižemo sredstva. Za školstvo u proračunu je ukupno planirano 33,1 milijun eura. Osim financiranja osnovnih škola, tu su sredstva i za projekt Svako dijete ima pravo na obrazovanje, kao i sredstva za stipendije učenicima i studentima koja isto tako povećavamo. Za djecu i mlade predviđeno je 676.000 eura, najveći dio za Centar za djecu, mlade i obitelj – dodao je gradonačelnik.

Za uređenje zelenih površina, sadnju zelenila i razvoj zelene infrastrukture u planu je nešto više od 1 milijun eura.

Inače, prijedlog proračuna za iduću godinu je za desetak milijuna eura niži od ovogodišnjeg proračuna.

– No, ne samo da nastavljamo sa svim našim socijalnim programima, već sredstva za njih i povećavamo, kao što povećavamo i sredstva za vrtiće i škole, kao što i povećavamo planirana sredstva za naše zajednice. To je još jedan dokaz kontinuiteta naše politike jer smo samo za primjer u odnosu na 2022. više nego udvostručili izdvajanja za predškolski odgoj, za školstvo izdvajamo 75% više, za sport 70%, za djecu i mlade dva i pol puta više. Posebno ću izdvojiti sredstva za uskrsnice i božićnice umirovljenicima koje su povećana tri puta i ovih dana isplaćujemo božićnice za naših 10.000 sugrađana. Svjesni smo i činjenice da postoje i stvari na koje još nismo adekvatno odgovorili. Jedan mandat nije dovoljan za to, zato govorimo o drugome mandatu koji je pred nama, u koji smo hrabro, iskreno i odvažno ušli, gdje ćemo gledati i pokušati riješiti probleme naših sugrađana koji ih muče već desetljećima – rekao je gradonačelnik te istaknuo da će Grad i dalje ulagati u kvalitetu života svih građana.

– Gorica je naš dom, Gorica je naš grad, trebamo ga čuvati i graditi zajedno – zaključio je Ačkar.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO HNK Gorica izgubila od ŽNK Agrama

Objavljeno

na

Objavio/la

Nogometašice HNK Gorica izgubile su u 11. kolu Magenta lige od ŽNK Agram rezultatom 2:6, u utakmici u kojoj su prvo poluvrijeme završili s minimalnim minusom (1:2). Gostujuća ekipa je sredinom prvog poluvremena došla do prednosti s dva pogotka Jasne Đoković odnosno Ivane Stanić, neposredno pred odlazak na odmor smanjila je Ena Pernar Curić (1:2).

Velika Gorica, 16.11.2025. Magenta liga-11.kolo: HNK Gorica-ŽŽNK Agram (Zagreb) 2:6. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 16.11.2025. Magenta liga-11.kolo: HNK Gorica-ŽŽNK Agram (Zagreb) 2:6. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 16.11.2025. Magenta liga-11.kolo: HNK Gorica-ŽŽNK Agram (Zagreb) 2:6. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon odmora Agram je svoju bolju igru potvrdio golovima Ane Dujmović odnosno Stanić za 1:4. Kapetanica Gorice Perica Cicijelj smanjila je iz kaznenog udarca na 2:4. Ubrzo iza toga gostujuća ekipa povisila je golom Maje Joščak na 2:5, a seriju je završila svojim drugim pogotkom Đoković u 77. minuti – 2:6.

Velika Gorica, 16.11.2025. Magenta liga-11.kolo: HNK Gorica-ŽŽNK Agram (Zagreb) 2:6. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 16.11.2025. Magenta liga-11.kolo: HNK Gorica-ŽŽNK Agram (Zagreb) 2:6. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 16.11.2025. Magenta liga-11.kolo: HNK Gorica-ŽŽNK Agram (Zagreb) 2:6. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gorica (10 1 0 9 8:40 3) je s tri boda na šestom pretposljednjem mjestu, a Agram (9 6 0 3 44:14) je 25 bodova na 3. mjestu prvenstvene ljestvice.

Galerija fotografija

Magenta liga 2025./2026., 11. kolo

HNK Gorica s.d.d. – ŽNK Agram (Zagreb) 2:6 (1:2)

Velika Gorica. Gradski stadion (pomoćno igralište). Gledatelja: 50. Nedjelja, 16.11.2025., 14:30 sati. Sutkinja: Ivana Martinčić. Pomoćne sutkinje: Sanja Rođak-Karšić i Ivona Pejić. Strijelci: 0:1 – Đoković (23), 0:2 – Stanić (24), 1:2 – Pernar Curić (42), 1:3 – Dujmović (58), 1:4 – Stanić (60), 2:4 – Cicijelj (67-11m), 2:5 – Joščak (71), 2:6 – Đoković (77).

GORICA: Ban, Cicijelj (cap.), Šćukanec-Hopinski, Godinić (od 85. Belajsa), Perica (od 63. Tokić), Bočkaj (od 85. Saadi), Ožbolt (od 85. Stipetić), Crnković (od 63. Perić), Pernar Curić, Bojčić, Ćurić. Trener: Marko Biljan.

AGRAM: Barunović, Popović, Joščak, Đoković, Dujmović, Jakobašić (cap.), Lubina (od 63. Oto), Stanić (od 80. Resanović), Veseli (od 63. Šaban), Kolčić (od 80. Sušak), Lucić (od 80 Tomić). Trener: Vedran Perić.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Goričani rekli svoje mišljenje! Evo s čime su građani najviše zadovoljni, a što žele vidjeti u gradu

Godišnja anketa o proračunu privukla je duplo više građana, a u nastavku donosimo što su rekli.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gorica.hr

U ovogodišnjoj anketi o gradskom proračunu za 2026. godinu, koju je ispunilo 623 građana Velike Gorice, stanovnici su kao glavni prioritet istaknuli izgradnju Dnevne bolnice, dok su prometni problemi ocijenjeni kao najveći izazov s kojim se grad suočava. Istraživanje je provela gradska uprava kako bi prikupila stavove građana o dosadašnjim i budućim ulaganjima.

Ovogodišnji odaziv u anketi znatno je porastao u odnosu na prošlogodišnjih 376 sudionika, što upućuje na rast interesa građana za raspodjelu proračunskih sredstava. Prema dostavljenim odgovorima, među najprepoznatijim realiziranim projektima izdvojeni su novi vrtići u Kurilovcu i Kolarevoj ulici, izgradnja Centra za starije osobe te novootvoreni područni vrtići u Gradićima i Goričanki.

Kad je riječ o planovima, građani su gotovo jednoglasni. Dnevna bolnica je projekt kojem bi gradska uprava trebala dati najviši prioritet. Slijedi izgradnja nove škole u Kurilovcu, a na trećem mjestu po važnosti našlo se sprečavanje ilegalnog odlaganja otpada.

U dijelu ankete koji se odnosi na proračunska izdvajanja, većina sudionika smatra da bi ulaganja trebalo povećati u svim područjima, no osobito u izgradnji nogostupa, prometnoj sigurnosti te uređenju parkova i dječjih igrališta. Građani su istaknuli i stavke s kojima su najzadovoljniji, među kojima prednjači opća kvaliteta života, uz poseban naglasak na besplatne vrtiće i besplatni javni prijevoz.

Detaljnije rezultate možete pogledati ovdje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Njemački romantizam – svečani koncert u Domu kulture

Objavljeno

na

Objavio/la

Svečani koncert – Njemački romantizam održan je jučer (Dom kulture, četvrtak, 13.11.2025., početak u 19 sati)) povodom Dana njemačke kulture u Zagrebačkoj županiji u organizaciji Njemačke nacionalne manjine Zagrebačke županije, uz organizacijsku potporu Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica i uz financijsku potporu Zagrebačke županije.

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nastupili su: Arijana Gigliani Philipp, sopran, Bruno Philipp, klarinet i Krešimir Starčević, klavir. Izvedena su djela najistaknutijih kompozitora romantizma: Louis Spohr (1784.-1859.), Carl Maria von Weber (1786.-1826.), Robert Schumann (1810.-1856.), Johannes Brahms (1833.-1897.), Felix Mendelssohn (1809.- 1847.), Richard Wagner (1813.-1883.) i Richard Strauss (1864.-1949.).

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 13.11.2025. Svečani koncert – Njemački romantizam. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kroz program je vodio Goran Beus Richembergh, predstavnik njemačke nacionalne manjine Zagrebačke županije. Nakon koncerta nastavljeno je ugodno druženje.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 455 - 17.11.2025.

Facebook

Izdvojeno