Povežite se s nama

CityLIGHTS

FOTO Goričkim ulicama, 1. veljače 2016.

Objavljeno

na

Nevjerojatnih 19,7 °C  izmjereno je danas, prvoga dana veljače, u 14,47 sati u Novom Čiču. U isto vrijeme centar Velike Gorice grijalo je također vrlo ugodih 16 °C. Prolaznici su svlačili kapute i jakne i bili podijeljena mišljenja, je li ovako toplo vrijeme za ovo doba godine dobro ili loše za njihovo zdravlje?

„Ostavili smo djecu u školi i došli na kavu i sunčanje. Ovo je prava rijetkost za početak veljače pa uživamo i mi i naši psi. Jako mi odgovara vrijeme i odlično se osjećam“, rekla je Verica na terasi jednog goričkog kafića, u koji je stigla zajedno sa prijateljicom u pratnji četveronožnih ljubimaca.

Sasvim drugu priču ispričale su Vlatka i Gordana. Današnji im je dan u znaku glavobolje, a i dosta su umorne i malaksale.

„Stvarno ne znam kako je starijim ljudima, kada smo nas dvije ovako slomljene i umorne. Jednostavno, vrijeme nije prirodno za veljaču i mislim da bi bilo puno bolje da je hladnije. Ne bi bile ovako malaksale. Pratimo prognozu, uskoro bi ipak trebalo biti hladnije vrijeme“, ispričala je Gordana.

Prognostičari Crometeo tima zahladnjenje najavljuju već za srijedu, kada nam stiže jaka kiša i osvježenje.

Galerija fotografija:

CityLIGHTS

Buket na ‘izvol’te’ – White Poppy još bliži kupcima

Prve kupce, kao znak zahvale, očekuje i mali znak pažnje uz svaki kupljeni buket!

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Privatni album

U srcu Velike Gorice dogodila se zanimljiva novost u svijetu cvijeća. Cvjećarnica White Poppy predstavila je svoj prvi buketomat, odnosno, rješenje koje briše granice radnog vremena i donosi novu razinu dostupnosti cvjetnih aranžmana.

Nakon tri mjeseca predanog rada i iščekivanja  zasjao je uređaj koji omogućuje da buket za posebne trenutke bude dostupan u svakom trenutku – bilo u podne ili u ponoć.

Prve kupce, kao znak zahvale, očekuje i mali znak pažnje uz svaki kupljeni buket!

 

 

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Od Kajzerice do Gorice: kako imena otkrivaju povijest našeg kraja

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cityportal.hr

Jučer je u organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Velika Gorica, održano predavanje “Zemlja Govori”.

U Središenjm odjelu Gradske knjižnice, s početkom u 18 sati,  mr. Nives Opačić je održala predavanje o Toponimima u Turopolju i što nam oni ukazuju. Inače, Nives Opačić je hrvatska jezikoslovka, znanstvenica i filologinja te književnica. Predavanje je započela moderatorica i upraviteljica Zavoda – Katja Matković Mikulčić, pojašnjavajući zašto je odabran naslov Zemlja govori: ” Nismo ni svjesni koliko pojedini nazivi govore o nekim karakteristikama, o povijesti, o nekim osobinama terena.  Mislim, cijela nauka se na tome bazira”.
Mr. Nives Opačić je na samome početku uvela publiku s pričom o zagrebačkom kvartu – Kajzerica:
“Dakle, već krećući iz Zagreba i prebacivši se na obalu Save, mogu početi govoriti o tome što mi zemlja govori. Mogu pratiti po riječima što bi zapravo pojedini predjeli značili. Jedan od njih je recimo Kajzerica. Čuli ste svi za taj predio Kajzerica. A isto tako hodate u pekaru pa kupite kajzericu. Kajzerica je pecivo, okruglo, ali ima određene nabore, zareze na sebi. A samo joj ime već nekako asocira na kajzera, na cara. E sad, u kakvoj su vezi Kajzerica – dio Zagreba i kajzerica pecivo”?
S takvim duhovitim i pronicljivim pristupom, uvela nas je i u značenje imena našeg grada koje uz malu goru čak može značiti i vinograd. Međutim, gorica po svom postavu, može značiti nešto što je nastalo gorenjem: “Mi znamo da su se tereni katkada dobivali tako da bi se zapalilo ono što je na njemu bilo i da su na taj način ljudi dolazili do zemlje koja bi bila plodnija”.
 

 

Nastavite čitati

CityLIGHTS

U prvoj godini rada gotovo 4.000 tona otpada u reciklažnom dvorištu

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cityportal.hr

Godinu dana nakon otvaranja reciklažnog dvorišta u Velikoj Gorici vidljivi su konkretni rezultati koji potvrđuju sve veći angažman građana u pravilnom zbrinjavanju otpada.

Prema dostupnim podacima, u prvih 12 mjeseci zabilježeno je ukupno 70.212 ulazaka, dok je dvorište koristilo 9.223 korisnika. Kada se brojke prevedu na dnevnu razinu, riječ je o prosječno 235 dolazaka, što ukazuje na kontinuirano korištenje ove komunalne usluge.

U istom razdoblju prikupljeno je 3.945 tona različitih vrsta otpada. Ovi rezultati potvrđuju kako sustav odvojenog prikupljanja otpada u praksi daje značajne pomake prema smanjenju opterećenja okoliša.

U komunalnom poduzeću ističu kako dobiveni podaci jasno upućuju na sve veću potrebu za ovakvom infrastrukturom, zbog čega se već razmatraju i daljnji koraci.

„Upravo ove brojke potvrđuju kako potreba za ovakvom infrastrukturom kontinuirano raste. Zato ćemo u narednom razdoblju intenzivno raditi i razmatrati mogućnosti uspostave novog reciklažnog dvorišta, kako bismo još kvalitetnije odgovorili na potrebe naših građana“, poručuju.

Dodaju i kako su ostvareni rezultati zajednički uspjeh građana i zaposlenika.

„Ovaj uspjeh ne bi bio moguć bez vas – naših sugrađana koji svakodnevno biraju pravilno zbrinjavanje otpada – ali i bez naših vrijednih djelatnika koji predano rade kako bi sve funkcioniralo besprijekorno. Hvala vam što zajedno gradimo zeleniju Veliku Goricu.“

Nastavite čitati

CityLIGHTS

FOTO Kravarsko se priprema za Uskrs – centar obogaćen ukrasima

Objavljeno

na

Objavio/la

Središte Kravarskog dobilo je novi izgled uoči nadolazećeg Uskrsa, zahvaljujući angažmanu članica Udruge žena Kravarsko.

Akciju uređenja vodila je predsjednica udruge Dragica Ceković, a za postavljanje drvene ograde korištena je građa koju je donirala Pilana Cvitaš.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Djeca i mladi u fokusu: Velika Gorica ulaže milijune u zelenu infrastrukturu

Ukupna vrijednost projekta „Dječja zelena mreža – plemeniti Pauković“ iznosi 5.279.323,66 eura, pri čemu se 4.448.696,98 eura financira bespovratnim sredstvima Europske unije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Mario Žilec

Velika Gorica nastavlja s intenzivnim ulaganjima u održivi urbani razvoj, a najnoviji projekt pod nazivom „Dječja zelena mreža – plemeniti Pauković“ dodatno učvršćuje taj smjer. Ukupna vrijednost svih aktualnih zelenih inicijativa u gradu, uključujući i projekt Pauk u VG, doseže oko 6,5 milijuna eura.

Novi projekt osmišljen je kao odgovor na potrebe suvremenih generacija koje sve više traže zdravije, sigurnije i klimatski otpornije životno okruženje. Riječ je o inkluzivnom konceptu koji obuhvaća sve društvene skupine, s ciljem podizanja kvalitete života za sve građane.

U središtu projekta nalazi se ideja povezivanja ključnih javnih prostora kroz sustav zelene infrastrukture. Plan uključuje umrežavanje sedam urbanih lokacija i tri koridora u jedinstvenu funkcionalnu cjelinu, čime bi se stvorio koherentan i održiv gradski prostor.

Projektna rješenja razvijena su u skladu s načelima Novog europskog Bauhausa te pristupom rješenja temeljenih na prirodi (Nature-Based Solutions), što bi trebalo osigurati dugoročnu održivost, otpornost i funkcionalnost prostora.

Ukupna vrijednost projekta „Dječja zelena mreža – plemeniti Pauković“ iznosi 5.279.323,66 eura, pri čemu se 4.448.696,98 eura financira bespovratnim sredstvima Europske unije kroz Program Konkurentnost i kohezija 2021.–2027..

Gradonačelnik Krešimir Ačkar naglasio je značaj projekta za razvoj grada:

„Ovaj projekt predstavlja važan korak u razvoju Velike Gorice kao grada koji sustavno ulaže u kvalitetu života svojih građana. Kroz ‘Dječju zelenu mrežu’ stvaramo povezane, sigurne i zelene prostore namijenjene prvenstveno djeci i mladima, ali i svim našim sugrađanima. Posebno nas veseli što su prepoznati i na europskoj razini te sufinancirani sredstvima Europske unije. Nastavljamo graditi Goricu kao moderan, održiv i uključiv grad budućnosti.“

Ovim ulaganjima Velika Gorica dodatno potvrđuje svoju orijentaciju prema razvoju zelene infrastrukture i stvaranju otpornog urbanog prostora s naglaskom na dugoročno poboljšanje životnih uvjeta svojih stanovnika.

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno