Povežite se s nama

HOTNEWS

FOTO Gorica od danas u globalnoj mreži Emiratesa, povezana s 80 svjetskih destinacija

Inauguracijski let krenuo je iz Dubaija prema Gorici u 8.15 sati ujutro te sletio na Pleso u 12.20 sati

Objavljeno

na

Inauguracijski let aviokompanije Emirates, zrakoplovom tipa Boeing 777-300ER iz Dubaija sletio je danas na Pleso, gdje je dočekan vodenim pozdravom, a dobrodošlicu su putnicima i kabinskom osoblju zaželjeli i plesači Folklornog ansambla Turopolje.

Zrakoplovom su doputovali Thierry Antinori, izvršni potpredsjednik i direktor komercijalnih poslova zrakoplovne kompanije Emirates, Thierry Aucoc, viši potpredsjednik i voditelj komercijalnih poslova za Europu i Rusiju, Gari Cappelli, ministar turizma Republike Hrvatske, Njegova Ekscelencija Ali Al Ahmed, veleposlanik Ujedinjenih Arapskih Emirata za Hrvatsku te brojni partneri i poslovni suradnici iz Hong Konga, Indije i Kine.

Današnji let je najbolji pokazatelj velikog interesa za novu rutu te izuzetno lake povezanosti sa Velikom Goricom i Zagrebom, a doveo je putnike iz više od 16 zemalja povezanih Emiratesovom mrežom, uključujući Tajvan, Australiju, Indiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Južnu Koreju, Kinu, Japan, Singapur i Južnu Afriku.

Pilotska kabina zrakoplova Boeing 777-300ER na inauguracijskom letu bila je rezervirana za kapetana Rashida Al Ismailija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata te Hrvata Marina Zdrilića. Emirates, naime, zapošljava više od 250 Hrvata na radnim mjestima pilota, kabinskog osoblja te u uredu za kupovinu aviokarata u zagrebačkom hotelu Westin.

Delegaciju u Zračnoj luci Franjo Tuđman dočekao je Jacques Feron, predsjednik Uprave MZLZ d.d. te viši predstavnici kompanije i predstavnici lokalne vlasti.

Ceremonija u povodu svečanog dočeka inauguracijskog leta održala se u novom terminalu Zračne luke Franjo Tuđman, uključujući i konferenciju za medije, razmjenu darova te rezanje torte. Nakon službenog dijela događanja, uvaženi su gosti, među kojima i predstavnici lokalne vlasti, zračne luke te poslovni partneri i predstavnici medija krenuli u razgled Emiratesovog zrakoplova tipa Boeing 777-300ER. Obilazak je bio prilika za sve goste da se i osobno uvjere u kvalitetu i inovativnost sadržaja koje Emirates nudi putnicima u sve tri klase u zrakoplovu, uključujući i njihov zaštitni znak – privatne apartmane u prvom razredu, što ih čini trenutno jedinom aviokompanijom koja nudi međunarodne letove prvom klasom u i iz Zagreba.

„Današnji dan važna je prekretnica za kompaniju Emirates jer uvodimo let na novom tržištu na i pojačavamo našu predanost porastu trgovine i turizma između Dubaija i Hrvatske. Od samog početka poslovanja na hrvatskom tržištu, 2003. godine, surađujemo s našim partnerima iz sektora turizma i trgovine u pripremi ovog dana. Zato zahvaljujemo svim partnerima, a posebno Ministarstvu turizma i Zračnoj luci Franjo Tuđman na njihovoj podršci u pripremi uvođenja našeg dnevnog leta, ali i cjelokupne današnje ceremonije“, izjavio je Thierry Antinori, izvršni potpredsjednik i glavni komercijalni direktor zrakoplovne kompanije Emirates. „Veselimo se nastavku uspješnih partnerstava koje smo sklopili u narednim mjesecima i godinama”, nastavio je.

„Izuzetno mi je drago što u ime Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva turizma mogu pozdraviti aviokompaniju Emirates u Zagrebu. Vjerujemo kako će svakodnevni izravni let na liniji Dubai-Zagreb imati brojne benefite za našu zemlju. Omogućit će značajan rast trgovinskih odnosa među državama, a posebno će se pozitivno odraziti na turizam. Hrvatska ne samo da postaje centar jugoistočne Europe za spajanje sa Bliskim Istokom – najpropulzivnijim dijelom svijeta u smislu industrijskog rasta, nego nam se omogućuje povezivanje sa mnogim drugim zemljama poput Kine, Indije, Australije, Novog Zelanda, Južne Koreje, Japana, Tajvana“, izjavio je ministar turizma Republike Hrvatske Gari Cappelli te dodao da se ovom cjelogodišnjom linijom produljuje turistička sezona.

Novi dnevni let donosi putnicima iz Hrvatske povezanost s više od 80 svjetskih destinacija u globalnoj mreži Emiratesa i obrnuto. Putovanja iz Šangaja, Pekinga, Bangkoka i Kuala Lumpura, Sydneyja i Melbournea tako su putnicima dostupna uz samo jedno zaustavljanje u Dubaiju.

„Izuzetno smo ponosni na činjenicu da je jedna od najvećih svjetskih zrakoplovnih tvrtki na svijetu, Emirates, izabrala upravo Zagreb kao svoje novo odredište u ovom dijelu Europe. Uvođenje ovog leta još je važnije ako se uzme u obzir da dolazi neposredno nakon otvaranja novog putničkog terminala koji nudi vrhunsku uslugu za sve putnike te tako ujedno i nadopunjuje vrhunsku uslugu koju pruža Emirates”, izjavio je Jacques Feron, predsjednik uprave tvrtke MZLZ d.d., koncesionara Zračne luke Franjo Tuđman.

Na spomenutoj ruti putnici će letjeti Boeingom 777-300ER, zrakoplovom s konfiguracijom u tri klase te će moći birati između 8 privatnih apartmana u prvoj klasi, s automatiziranim kliznim vratima za povećanu privatnost, uključujući i osobni mini bar te sjedala koja se mogu potpuno polegnuti, 42 ležajna sjedala u poslovnoj klasi te čak 310 prostranih sjedala u ekonomskoj klasi. Kao i na ostalim letovima Emiratesa, putnici mogu ponijeti do 35 kg prtljage u ekonomskoj, 40 g u poslovnoj te 50 kg u prvoj klasi.

Uz to, na letu mogu uživati u 2.500 kanala na zahtjev s audio i vizualnim sadržajem na nagrađivanom ice (information, communication, entertainment) sustavu za informiranje, komunikaciju i zabavu u zrakoplovu, uključujući najnovije filmove, TV emisije, glazbu, audio knjige i igre. Svjetski poznata usluga i gostoprimstvo su zadaće multinacionalnih posada, a putnike na letu očekuju i gurmanski specijaliteti te pića i napitci.

Današnji inauguracijski let krenuo je iz Dubaija prema Gorici u 8.15 sati ujutro te sletio na Pleso u 12.20 sati. Povratni let je krenuo s Plesa u 15.35 sati te stigao u Dubai u 23:05 sati.

Galerija fotografija:

Gospodarstvo

Županija gradovima i općinama osigurala 3,8 milijuna eura za realizaciju 108 projekata

Samo za projekte iz domene prometa i komunalne infrastrukture dodijeljeno 1,5 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Predstavnici gradova i općina danas su u prostorijama Zagrebačke županije preuzeli ugovore ukupne vrijednosti 3,8 milijuna eura, čime će biti omogućena realizacija čak 108 projekata na području županije.

Na taj način Županija potvrđuje svoju dugogodišnju viziju ravnomjernog razvoja svih svojih dijelova – istaknuo je prilikom uručivanja ugovora župan Stjepan Kožić.  

Foto: Zagrebačka županija

– Riječ je o projektima iz domene prometa i komunalne infrastrukture, opremanja poduzetničkih zona, financiranja EU projekata te razvoja infrastrukture u našim ruralnim područjima. Time nastavljamo kvalitetnu suradnju općina, gradova i Županije na kojoj leži realizacija čak 462 projekta u protekle četiri godine, a za koje je Županija dodijelila 12,7 milijuna eura. Uz pomoć ovogodišnjih 3,8 milijuna eura ostvarit ćemo zajednički cilj – povećanje kvalitete života svih stanovnika na području županije – rekao je Kožić.  

Foto: Zagrebačka županija

Bespovratne potpore osiguravaju snažan gospodarski zamah na području cijele županije. 

 – Kontinuitet ulaganja u poduzetničke zone, stvorili smo poželjna mjesta za investiranje u kojima posluju brojne strane i domaće tvrtke, a čiji uspješni rezultati poslovanja doprinose činjenici da je Zagrebačka županija danas najrazvijenija županija u Hrvatskoj – dodao je župan. 

Foto: Zagrebačka županija

Dodajmo kako je najviše sredstava, odnosno 1,5 milijuna eura, dodijeljeno kroz Upravni odjel za promet i komunalnu infrastrukturu, a radi se o 29 projekata kojima se sufinancira izgradnja i održavanje objekata i uređaja komunalne infrastrukture.  

Nadalje, za 36 projekta u gospodarstvu dodijeljeno je 1,2 milijuna eura, od čega je 510 tisuća eura za opremanje poduzetničkih zona te nešto više od 715 tisuća eura za izradu projektne dokumentacije i sufinanciranje EU projekata. Za 43 projekta gradnje i uređenja infrastrukture na ruralnom području izdvojeno je nešto više od milijun eura. 

Foto: Zagrebačka županija

U ime svih općina i gradova riječima hvale obratio se načelnik Općine Pisarovina Tomo Kovačić. Podsjetio je na važnost postizanja jednake kvalitete života na ruralnom području, u odnosu na urbani dio županije. 

Foto: Zagrebačka županija

–Sa svojim dugogodišnjim načelničkim stažem od 30 godina mogu svjedočiti velikim ulaganjima Zagrebačke županije na svim poljima, a posebno ističem na financijsku podršku u opremanju naših poduzetničkih zona koje privlače investitore i time osiguravaju prosperitet. Apostrofiram ravnomjeran razvoj naše županije upravo zbog sredstava koje se usmjeravaju u pravom smjeru, jer na taj način je općinama puno lakše ostvariti ciljeve i projekte na ruralnom području – naglasio je Kovačić.

Foto: Zagrebačka županija

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Pokupsko i Kravarsko među najboljim općinama u povlačenju EU sredstava!

Analiza četverogodišnjeg razdoblja izrađena je temeljem kompozitnog indeksa.

Objavljeno

na

Foto: hbor.hr

Portal Načelnik.hr objavio je listu općina koje su tijekom protekle četiri godine povukle najviše EU sredstava za svoje projekte. Sukladno podacima Ministarstva financija, hrvatske općine u četiri protekle godine iz EU fondova povukle su preko 370 milijuna eura, dvostruko više nego u prethodnom mandatu!

– Za razliku od uobičajenih godišnjih analiza kad izlazimo s Top 10 listama najučinkovitijih po ostvarenom udjelu EU sredstava i po povučenim sredstvima ‘per capita’, mandatne analize odlučili smo temeljiti na kompozitnom indeksu u kojem smo u ovom izračunu objedinili navedena dva pokazatelja, i dobili deset na tom polju najuspješnijih općina u razdoblju 2021. – 2024. godine,  bazirajući poredak na podacima Ministarstva financija – navodi portal.

Na listi 10 najboljih općina nalaze se i općine u velikogoričkoj okolici, a to su Općina Pokupsko, koja je zauzela visoko 2. mjesto, te Općina Kravarsko koja je po povučenim EU sredstvima 6. općina u Republici Hrvatskoj.

Lista općina:

  1. Općina Perušić (Ivica Turić)
  2. Općina Pokupsko (Božidar Škrinjarić)
  3. Općina Gornja Stubica (Jasmin Krizmanić)
  4. Općina Veliko Trgovišće (Robert Greblički)
  5. Općina Krapinske Toplice (Gordana Jureković)
  6. Općina Kravarsko (Vlado Kolarec)
  7. Općina Brodski Stupnik (Goran Jelinić)
  8. Općina Lećevica (Ante Baran)
  9. Općina Brdovec (Alen Prelec)
  10. Općina Sukošan (Ante Martinac)

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velika Mlaka obilježila Jurjevo uz krijes, pjesmu i molitvu

Program je započeo s molitvom za papu Franju, nakon koje je uslijedilo obraćanje plemenitog suca Sučije Velika Mlaka, Nikole pl. Trumbetaša.

Objavljeno

na

Objavio/la

U ponedjeljak, 22. travnja u 20 sati, ispred Zadružnog doma u Velikoj Mlaki zapaljen je tradicionalni Jurjevski krijes, čime je ovo turopoljsko mjesto i ove godine obilježilo blagdan svetog Jurja, zaštitnika proljeća i plodnosti. Događaj je okupio brojne mještane koji su zajednički slavili početak proljeća i sezonu poljoprivrednih radova, u sklopu manifestacije „Turopoljski krijesovi“, čiji je glavni inicijator i podupiratelj Plemenita općina turopoljska.

Program je započeo s molitvom za papu Franju, nakon koje je uslijedilo obraćanje plemenitog suca Sučije Velika Mlaka, Nikole pl. Trumbetaša, koji je uputio prigodne riječi okupljenima te istaknuo važnost Svetog Jurja u turopoljskom kraju, ali se i osvrnuo na nedavnu smrt pape.

„Pozdravljam vas sve dan uoči blagdana Jurjeva kojem se oduvijek pridavala osobita pažnja u cijelom našem Turopolju. Štujemo sv. Jurja, koji je po cijenu života ostao vjeran najvećim vrednotama čovjeka – dobroti, plemenitosti, istini, pravednosti i ljubavi, i glavnom izvoru tih dobrota – Bogu. Dosljedan u vjeri bio je i Sveti Otac, papa Franjo, čiji je zemaljski život završio ove godine na Uskrsni ponedjeljak“, rekao je Trumbetaš, a nakon toga je pozvao okupljene da mu molitvom i minutom šutnje odaju počast.

Također je podsjetio na stara Jurjevske običaje u Velikoj Mlaki, među kojima se posebno ističe ophod s darivanjem zelene grane, simbola blagoslova, zdravlja i plodnosti.

Kulturno-umjetnički program izveo je KUD Velika Mlaka. Mlade i srednje grupe predstavile su koreografije “Buj buj zelce” i “Sve ptičice zapjevale”, dok su sve grupe zajedno otpjevale tradicijske pjesme poput “Gorica se preodjela listom” i “Sveti Juraj u zelenju”, kao i velikomlačku himnu “Naše selo Mlaka je” te jurjevske pjesme “Prešel je pisani Vuzem” i “Zeleni Juraj”.

Pri kraju večeri, članovi KUD-a podijelili su okupljenima zelene grančice koje, prema vjerovanju, donose zdravlje i zaštitu cijele godine. Članice Društva žena Velika Mlaka darivale su posjetitelje prigodnim medenjacima i ukrasnim kutijicama s motivima Jurjeva.

Za organizaciju Jurjeva i tradicionalno paljenje krijesa su se pobrinuli članovi Sučije Velika Mlaka, DVD Velika Mlaka, branitelji iz URV VG – Klub „Josip Zidar“ i Podružnica umirovljenika Velika Mlaka.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Po novi mandat Ačkar ide uz podršku šest stranaka

Na najsnažnijoj koalicijskoj listi do sada nalaze se nositelji političkog i društvenog života Velike Gorice.

Objavljeno

na

Na lokalne izbore 18. svibnja gradonačelnik Krešimir Ačkar ide uz podršku koalicijskih partnera.

Naime, predsjednici gradskih organizacija šest stranaka HDZ-a, HSU-a, HSLS-a, HSS-a, SKNL i BM365 Idemo delat!, danas su na Ključić brdu potpisali Sporazum o zajedničkom izlasku na lokalne izbore za gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika Grada Velike Gorice i velikogoričko Gradsko vijeće. 

Zajednički kandidat koalicije za gradonačelnika Velike Gorice je HDZ-ov Krešimir Ačkar dok je kandidat za njegovog zamjenika dosadašnji zamjenik, nezavisni kandidat Neven Karas.  

–Ovo je politički najsnažnija, i po imenima najuglednija lista u povijesti Velike Gorice na kojoj se, uz članove stranke i stranačkih partnera, nalaze i nezavisni kandidati – istaknuo je Ačkar, zahvalivši predsjednicima potpisnicima Sporazuma na podršci. 

– Kada vas podržavaju ovakvi ljudi onda je to podrška koja ima težinu. Na listi imamo ljude koji su nositelji političkog i društvenog života u našem gradu već godinama, u ulozi gospodarstvenika, kulturnih i sportskih djelatnika i vatrogasaca, a posebno među njima ističem branitelje i dragovoljce Domovinskog rata kao što je Neven Karas i Anri Targuš. Ljude s naše liste zapravo i ne treba predstavljati. Velikogoričani ih dobro poznaju po njihovim djelima i doprinosu razvoju našeg grada u protekla tri desetljeća –dodao je. 

Podsjetio je na realizaciju ključnih projekata u svojem četverogodišnjem mandatu, a riječ je o besplatnim dječjim vrtićima i besplatnom lokalnom javnom prijevozu. Vlado Horina iz nezavisne liste Stjepan Kožić prije potpisivanja Sporazuma rekao je kako oko podrške Ačkaru nije bilo dvojbe. 

– Naša stranka je i na županijskoj razini u koaliciji s Hrvatskom demokratskom zajednicom, tako da smatram da je ovo logičan korak. Bez obzira na broj stranaka u koaliciji, naši međusobni odnosi su korektni i imamo isti zajednički cilj – osigurati stabilnost i daljnji razvoj Velike Gorice – rekao je Horina. 

HSLS-ov Mario Šipušić poručio je da potpisom stavlja pečat na nastavak dosadašnje suradnje. 

–Mi smo okrenuti prema operativnim dijelovima u upravljanju našega grada tako da vjerujem da će u sljedeće četiri godine u suradnji s HDZ-om i koalicijskim partnerima korak po korak biti riješeni problemi i izazovi, za koje smo svjesni da se ne mogu riješiti preko noći – rekao je Šipušić. 

Hrvatska stranka umirovljenika potpisom Sporazuma želi i dalje jačati viziju potpore sugrađanima starije životne dobi, poput projekta izgradnje Doma za starije koji je već u fazi realizacije. 

– Mi smo na ovim izborima “novi” u koaliciji – podsjetio je HSS-ov Igor Horvačić, dodavši kako su rezultati gradonačelnika u proteklom četverogodišnjem razdoblju itekako vidljivi i na području grada, ali i velikogoričkoj okolici, gdje žele dati svoj doprinos razvoju seoskih naselja. 

Zvonko Kunić, čelnik velikogoričkog Ogranka stranke BM365 Idemo delat! U svojem je obraćanju istaknuo činjenicu da se u zadnjih 30 godina nije – loše kladio! 

– Odnosno uvijek sam dobro birao, a tako će biti i s ovom koalicijom. Vjerujem u to, jer je danas Velika Gorica za razliku od prije četiri godine uistinu drugačija. Iako sam bio tada skeptik da Grad neće moći financirati i prijevoz i vrtiće, no bio sam u krivu – priznajem. Sada vidim da je itekako moguće ostvariti viziju s pravim ljudima na čelu. Vjerujem u pobjedu – rekao je Kunić. 

 

Također, Ačkara na čelu koalicije riječima hvale podržali su i nezavisni kandidati, podsjetivši na važnost zajedničke suradnje kako bi se realizirao što veći broj projekata, jer suradnjom i politikom uvažavanja Velika Gorica može naprijed. 

 

– U novom mandatu ključni projekti bit će dnevna bolnica u Velikoj Gorici, završetak Centra za starije, otvaranje novih dječjih vrtića i škola, realizacija javnih garaža i izgradnja vanjskih bazena. Imamo rezultate, imamo program i najvažnije imamo kvalitetne ljude na listi. Tako da očekujem uvjerljivu većinu u novom sazivu Gradskog vijeća – zaključio je Ačkar. 

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Gradonačelnik nagradio izvrsne učenike Umjetničke škole Franje Lučića

Pohvalnice dobilo 8 učenica i 1 učenik, te njihove mentorice i mentori, a prigodni poklon uručen je i ravnatelju škole Borutu Vidoševiću.

Objavljeno

na

Objavio/la

Izvrsnost u umjetničkom stvaralaštvu glazbe i plesa, nešto je čime se velikogorička Umjetnička škola Franje Lučića itekako može ponositi.

Talentirani mladi glazbenici i plesači ostavljaju trajan pečat i primjer su generacijama čije vrijeme tek dolazi, a to prepoznaje i Grad Velika Gorica. Gradonačelnik Krešimir Ačkar danas je u Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta okupio talente ove škole, kao i njihove mentore, kako bi ih prigodno nagradio za sve njihove dosadašnje uspjehe. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Ne znam jeste li svjesni činjenice koliki ste ponos našega grada i jeste li svjesni da ovim postignućima postajete uzor mlađim generacijama. Dajete im primjer da se uistinu isplati odricati, voljeti nešto i živjeti svim srcem nešto što će vam kasnije donijeti ovakav prekrasan osjećaj zbog kojeg smo danas ovdje, na čemu vam, u ime Grada Velike Gorice, od sveg srca čestitam – poručio je učenicima gradonačelnik Ačkar, čestitavši ujedno i njihovim mentorima koji su također zaslužni da nikada do sada grad nije iznjedrio ovoliko mladih talentiranih umjetnika. 

Pohvalnice je dobilo 8 učenica i 1 učenik, te njihove mentorice i mentori, a prigodni poklon uručen i ravnatelju škole Borutu Vidoševiću, koji je u svojoj zahvali Gradu na podršci, istaknuo predani rad svih učenika i učenica kao i djelatnika škole, ali i sjajnu podršku roditelja koji ustrajno prate ove mlade talente u njihovom svakodnevnom napretku. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–To je ono na čemu počiva uspjeh naše škole ali i budućnost ovih mladih ljudi. Podrška našega Grada je nešto bez čega škola ne bi mogla postojati i stoga se zahvaljujem i gradonačelniku i Gradskoj upravi, uz nadu da će nam daljnja suradnja donijeti djelovanje u dovoljno velikom prostoru, jer se trenutačno nalazimo u dosta skučenim okvirima. No, unatoč tome rezultati ne izostaju, stoga se veselim daljnjem razvoju naših talenata, posebice ako se prostorno i proširimo – rekao je ravnatelj. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

U ime svih nagrađenih, obratio se Niko Stepanić, državni prvak u pjevanju. 

–Zahvaljujem se u ime svih učenika naše škole na podršci Grada Velike Gorice koja prepoznaje naš trud, rad i upornost, i što s nama gradite budućnost u kojoj mladi umjetnici imaju priliku za razvoj. Neka nam nastavak suradnje bude izvor inspiracije, zajedništva i novih uspjeha. Hvala vam od srca – rekao je Niko. 

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.