Povežite se s nama

Vijesti

FOTO Akcija za Klaićevu: ‘Hvala Hribarovcima na tome što djeci ostvaruju snove!’

U manje od dva tjedna učenici, roditelji, djelatnici i prijatelji Osnovne škole Nikole Hribara prikupili su više od četiri tisuće eura za djecu s Onkološkog odjela Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj. Akciji se pridružio i Grad, a mi donosimo cijelu priču.

Objavljeno

na

U humanitarnoj akciji ‘Na krilima radosti, radosnim srcem za drugoga’ učenici i roditelji, djelatnici i prijatelji Osnovne škole Nikole Hribara prikupili su u manje od dva tjedna značajan iznos koju će donirati za potrebe djece koja se liječe na Onkološkom odjelu Klinike za dječje bolesti Zagreb u Klaićevoj.

– Posebna mi je čast i zadovoljstvo reći kako je naša humanitarna akcija uspješno završena, jako smo sretni, srca su nam puna i cilj je ostvaren. Vjerujemo kako će i oni za koje smo proveli akciju iz bolnice izaći s velikim uspjehom i radosnim vijestima. Ukupno je donacijama prikupljeno 4.003,33 eura, i doista hvala svima koji su nas podržali – sjajne vijesti nam je otkrila učiteljica Marija Patrlj, voditeljica humanitarne akcije ‘Na krilima radosti, radosnim srcem za drugoga’.

Foto: Humanitarna akcija na proslavi 40.rođendana OŠ Nikole Hribara/G.Kiš, Cityportal.hr

Ni ravnatelj Stjepan Maravić nije skrivao zadovoljstvo ostvarenim rezultatima.

– Zahvaljujem se svima koji su sudjelovali, učenicima, djelatnicima i posebno roditeljima, akcija bez njih ne bi bila toliko uspješna. Zahvaljujem i Gradu koji je podržao ovu akciju s donacijom u iznosu tisuću eura – rekao je ravnatelj.

Foto: VIS Jane na proslavi 40. rođendana OŠ Nikole Hribara

Novac su prikupljali kroz nekoliko mini-akcija. Početkom Adventa svaki je razred napravio svoju kasicu za donacije, učenici su pisali i crtali ohrabrujuće poruke za male bolesnike, a donacije su se prikupljale i na nedavno održanoj središnjoj proslavi 40.rođendana škole i posebnoj aukciji.

– Na toj aukciji je Ivo Andrić, tata jednog našeg učenika, dao 160 eura za nogometni dres Daria Špikića iz Dinama. Loptu sa svim potpisima nogometaša našeg prvoligaša, HNK Gorice, koju su nam donijeli Krešimir Krizmanić i Jurica Pršir, sam ja izlicitirala za 50 eura, a kolegica Bernarda Lukić dodala je još 20. Svi nogometaši su inače i naši bivši učenici. Uključili su se i roditelji, pa je tako Lidija Brletić, donirala i prekrasne narukvice koje izrađuje i tako smo uprihodili još 110 eura za akciju, a imali smo i donaciju nakita kolegice u mirovini, Milkice Sulić, pa smo tu imali još 220 eura. Imali smo i prodajni sajam s dva štanda Učeničke zadruge Breza,i to je sve prikupljeno mimo kasica koje su bile po razredima – rekla nam je učiteljica Patrlj. Humanitarnoj akciji priključili su se i mali prijatelji glagoljice koji su izradili straničnike na glagoljici.

Foto: Svaki razred izradio je svoju donacijsku kasicu za hum.akciju ‘Na krilima radosti, radosnim srcem za drugoga’/OŠ Nikole Hribara

Foto: Ivo Andrić kupio je nogometni dres na humanitarnoj aukciji u OŠ Nikole Hribara

 

Foto: Marija Patrlj sa izlicitiranom loptom s potpisima nogometaša HNK Gorice

Veliko finale ove humanitarne akcije dogodilo se ovog četvrtka, 14. prosinca, kada su donacijske kasice iz svih razreda javno otvorene, kako bi sve bilo fer i transparentno. Upravo oni koji su u akciji i sudjelovali prihvatili su se posla brojanja doniranih eurića. A rezultatom su svi bili više nego zadovoljni!

Foto: Učenici broje donacije prikupljene tijekom hum. akcija ‘Na krilima radosti, radosnim srcem za drugoga’/OŠ Nikole Hribara

Svoje dojmove o sudjelovanju u ovoj plemenitoj akciji otkrili su nam i učenici.

Vida Tomašić iz 5.a priznaje kako joj je akcija brojanja prikupljenih donacija bila jako uzbudljiva.

– Bila sam i nestrpljiva doznati koliko smo skupili, jer sve ide djeci kojoj je to najviše potrebno. Meni je bila čast donirati – kaže.

– Znam da je svima koji su sudjelovali zbog toga bilo jako drago – rekla je Karla Grdenić, učenica 7.d.

Foto: Humanitarna akcija ‘Na krilima radosti, radosnim srcem za drugoga’/OŠ Nikole Hribara

Njen razredni kolega ,Filip Đukić, pak dodaje.

– Nisam puno razmišljao o tim donacijama, ali čim sam donirao osjećao sam se bolje. Nadam se kako će prikupljeni novac pomoći bolnici da pomogne djeci da se i ona osjećaju bolje – rekao je.

‘Sedmašica’ Ema kaže kako ne zna kako je to imati tešku bolest i nada se kako nikad i neće doznati, no vjeruje u ozdravljenje djece iz Klaićeve.

– Žao mi je što toliko djece boluje od karcinoma i suosjećam s njihovim obiteljima koje tuguju zbog toga. Vjerujem kako će sve biti u redu i da će Bog sve popraviti – kaže.

Foto: Humanitarna akcija ‘Na krilima radosti, radosnim srcem za drugoga’/OŠ Nikole Hribara

Roditelji koji su sudjelovali u akciji ističu i one vrijedne poruke koje su poslane i njihovoj djeci.  Arijana Brnad, majka ‘šestašice’ Laure, pohvaljuje školu zbog redovitog organiziranja humanitarnih akcija, te otkriva zbog čega su one jako bitne i roditeljima.

– Jako mi je drago da se škola opet uključila u jednu ovako hvalevrijednu humanitarnu akciju. Nama roditeljima je posebno važno da znamo kako doista postoje ljudi koji pomažu bolesnoj djeci i zato hvala svima koji ste pokrenuli ovu akciju.

Ana Agatić, mama ‘osmašice’ Lane i ‘trećašice’ Laure ističe.

– Bilo mi je drago sudjelovati u ovoj humanitarnoj akciji, a škola Nikole Hribara ih uvijek pokreće i nadam se da ćemo i u budućnosti imati što više takvih akcija kako bismo pomogli djeci kojoj je to potrebno.

Foto: Finale hum.akcija ‘Na krilima radosti, radosnim srcem za drugoga’/OŠ Nikole Hribara

Nevena Delinc, predsjednica Vijeća roditelja, majka ‘šestaša’ Marka, posebno je zahvalila ključnim osobama ove akcije.

– Zahvaljujem pokretačici i dobroj duši akcije Mariji Patrlj, ravnatelju Maraviću i svim djelatnicima škole na veeelikom angažmanu. Prikupila se lijepa svota kojom će se pomoći Onkološkom odjelu. Drago mi je da se takva poruka šalje i našoj djeci, jer ih svake godine ove akcije uče kako biti nesebičan i kako pomoći onome koji nije u mogućnosti ostvariti i neke sitne snove. Doista, Hribar omogućuje djeci ostvariti snove! – poručuje.

Novim humanitarnim akcijama velikih i malih Hribarovaca možete se priključiti već ove nedjelje, 17.prosinca. Zadrugari Breze očekuju vas u Uredu Bake Božićnjak na goričkom Adventu sa čitavim nizom unikatnih predmeta iz njihove manufakture. Sav prihod od prodaje ide za kupnju zimske odjeće i obuće djeci slabijeg imovinskog statusa. Vidimo se tamo!

Foto: Unikatni proizvodi iz manufakture Učeničke zadruge Breza OŠ Nikole Hribara/G.Kiš, Cityportal.hr

 

Vijesti

Obilježava se Dana ružičaste vrpce! “Svaka bolest je izlječiva ako je otkrivena na vrijeme”

Udruga edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije poziva građane da se pridruže povorci i podrže važnost prevencije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Dan ružičaste vrpce 2021./V.Štuban, cityportal.hr

Udruga edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije će i ove prve listopadske subote biti dio tradicionalne javnozdravstvene akcije Dana ružičaste vrpce, posvećene borbi protiv raka dojke. Okupljanje počinje u 10 sati ispred prostorija Udruge u Zagrebačkoj 6. Nakon okupljanja, sudionici će se u povorci zaputiti nogostupom do Pučkog otvorenog učilišta.

Kako ističe predsjednica Udruge, Đurđa Dehin, cilj događaja je skrenuti pozornost na važnost brige o zdravlju i redovitih pregleda dojki. “Dan ružičaste vrpce nije samo događaj, to je poruka da je zdravlje najvažnije što imamo. Veselimo se svakom tko odvoji tih sat-dva da s nama prenese tu poruku koju želimo prenijeti, da je prevencija izuzetno važna i da je svaka bolest izlječiva ako je otkrivena na vrijeme.”, poručuje Dehin.

Prevencija spašava živote, a pravovremeni pregled može napraviti razliku. Stoga, iz Udruge pozivaju sve građane da im se pridruže i podrže ovu važnu inicijativu.

Nastavite čitati

Vijesti

Dio Gorice dva dana bez vode! Evo o kojim se ulicama radi

Zbog radova na zamjeni cjevovoda, dio Velike Gorice u petak i subotu privremeno ostaje bez vode.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu u sklopu zamjene cjevovoda, dio Velike Gorice u petak, 3. listopada, i subotu, 4. listopada 2025. godine, ostat će bez vode, priopćili su iz VG Vodoopskrbe.

Prema najavi, u petak od 8 do 14 sati vode neće biti u dijelu od raskrižja Matice Hrvatske s Kurilovečkom ulicom do Ulice Ivana Gorana Kovačića. Sljedećeg dana, u subotu, od 8 do 12 sati bez vode će biti korisnici na potezu od istog raskrižja Matice Hrvatske s Kurilovečkom pa sve do raskrižja s Ulicom Stjepana Fabijančića Jape.

U slučaju lošeg vremena, planirani zahvati odgađaju se za idući dan.

Građanima koji žive ili posluju na navedenim lokacijama preporučuje se da se na vrijeme opskrbe dovoljnim količinama vode za osnovne potrebe tijekom trajanja obustave.

Nastavite čitati

Vijesti

Buševec vozi svoju Formulu 1! Tur Challenge vraća se vraća na Trg seljačke sloge

Paralelno s utrkom, održat će se i 12. tradicionalna Kestenijada.

Objavljeno

na

Objavio/la

Buševec će ove nedjelje, 5. listopada, opet biti domaćin popularne utrke Tur challengea, natjecanja traktor kosilica koje organizira udruga Moj Buševec. Utrka počinje u 16 sati, a kvalifikacije su zakazane sat ranije, u 15 sati. Prijave su otvorene putem web stranice udruge, no, kako poručuju organizatori, većina se natjecatelja prijavi upravo na dan događanja.

Utrka će se održati na Trgu seljačke sloge u Buševcu, u ambijentu etno zadruge ogranka Seljačke sloge, među čardacima i tradicionalnim drvenim kućama koje čine autentičan ugođaj starog Buševca.

“Sama utrka je dosta zanimljiva, staza je dosta zavojita, ima dosta prepreka i zamki, što je uvijek prava atrakcija”, rekao je Danijel Rožić, predsjednik Udruge Moj Buševec.

Uz samu utrku, posjetitelji će moći uživati i u 12. kestenijadi koja se održava paralelno. Radi se o manifestaciji koja se održava svake godine od osnutka udruge, pa čak i u vrijeme pandemije. Organizatori su pripremili oko 250 kilograma kestena te 150 litara mošta koji, kako kažu, savršeno pristaje uz jesenske okuse.

 

Nastavite čitati

Vijesti

Gastro tjedan u Velikoj Gorici! 14 restorana nude posebne menije po promotivnim cijenama

Cijene menija kreću se od 8,90 do 26 eura

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Turistička zajednica grada Velika Gorica

Stiže Gastro tjedan koji će trajati od 3. do 12. listopada te je uvertira za 11. i 12. listopada, kada će se u Parku Plemenite općine turopoljske održati središnji dio 24. Gastro Turopolja. Ova manifestacija okuplja 14 restorana i ugostiteljskih objekata s posebnim menijima nadahnutima turopoljskom tradicijom kojeg će svi posjetioci moći kušati po promotivnim cijenama.

Cilj Gastro tjedna je promovirati lokalnu gastronomsku ponudu i potaknuti građane i posjetitelje da istraže bogatstvo okusa turopoljskog kraja. U ponudi su jela koja spajaju domaću kuhinju i suvremene kulinarske pristupe, a cijene menija kreću se od 8,90 do 26 eura.

Batak Velika Gorica

  • Piće dobrodošlice La Farra Prosecco
  • Juha od bundeve
  • Ćevapi u umaku od pečenih paprika
  • Domaća rakija od kuće na kraju ručka ili večere

Bistro Babriga

  • Meni I – 20 €: Krem juha od rajčice, teleća koljenica, štrudla od jabuke
  • Meni II – 19 €: Beli žganci, obrazi turopoljske svinje, štrudla od jabuke
  • Meni III – 18 €: Domaća tjestenina s lungićem, punjeni svinjski file, bazlamača

Bistro Kaktus

  • Pizza + desert – 9,40 €
  • Tacos + desert – 8,80 €

Bistro & Pizza Papamo – 22 €

  • Juha od cikle
  • Rižoto s bućom i umakom od gorgonzole
  • Svinjski lungić s kremom od kestena i umakom od šumskog voća
  • Torta od mrkve

Chop Old House Hotel & Restaurant (svi meniji po 24 €)

  • Meni I: Crni rižoto, file brancina, čokoladni souffle
  • Meni II: Krem juha od buče, spider steak, štrudla od jabuke
  • Meni III: Pašteta od pjetlića, rižoto s goveđim repom, knedle sa šljivama

Fork Restoran & Bar

  • Meni I – 19 €: Juha od buče, pačji batak s mlincima, štrudla od jabuka
  • Meni II – 24 €: Krem juha od gljiva, pork belly s krumpirom, dnevni kolač

268 Burgers & Pizza

  • Meni I – 13,50 €: El Diablo smash burger + Hot Chilly Frites + Grif Craft pivo
  • Meni II – 14,50 €: Triple Threat smash burger + Truffle Frites + Coca Cola

Hayat Grill & Bar (25 €)

  • Krem juha od buče
  • Teleća jetrica na žaru s palentom ili juneći obrazi u umaku od suhih šljiva
  • Pohane jabuke sa sladoledom

Monument

  • Meni I – 11 €: Senf-med burger i pekarski krumpir
  • Meni II – 9 €: Gorička pizza
  • Meni III – 34 € (za 2 osobe): Monument plata + 2 pića

Konoba Stari Podrum – 23 €

  • Krem juha od gljiva
  • Lovački gulaš s veprovim mesom i njokima
  • Turopoljska slatka štrukla

Pivnica Turopolje – 26 €

  • Pašteta od telećih jetrica s lisnatom salatom i tostom
  • Pureći file punjen povrćem i gljivama u lisnatom tijestu ili baby teleći kotleti
  • Desert od kestena i čokolade
  • Domaći bijeli i kukuruzni kruh

Restoran Modena – 8,90 €

  • Švedski stol “Tjedan turopoljske kuhinje”
  • Gratis: turopoljski fanjki

Restoran Mon Ami

  • Meni I (24 € ručak / 26 € večera): Juha od bundeve, pljukanci s kozicama i tartufom, skradinska torta
  • Meni II (24 € ručak / 26 € večera): Rižoto od sipe, pileći zabatak BBQ, torta od jabuke

Ugostiteljski obrt Grof

  • Meni I – 22 € (1 osoba): Krem juha od buče, punjeni odrezak “Grof”, šopska salata, lava cake
  • Meni II – 48 € (2 osobe): Domaća juha, gurmanska plata, miješana salata, lava cake

Nastavite čitati

Vijesti

Medicinski centar Gorica daruje 10 besplatnih mamografskih pregleda – požurite s prijavom!

U listopadu, mjesecu borbe protiv raka dojke, Medicinski centar Gorica daruje 10 besplatnih mamografskih pregleda te odobrava 10 % popusta na sve preglede dojki.

Objavljeno

na

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za 2022. godinu, rak dojke najčešći je karcinom žena u Hrvatskoj. Budući da se više od 90 % bolesnica s rakom dojke može izliječiti ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i liječi na vrijeme, redoviti ultrazvučni pregledi, mamografija, magnetska rezonancija te samopregled dojki najvažniji su saveznici u ranom otkrivanju raka dojke.

Kako bi se žene potaknule na redovitu brigu o zdravlju svojih dojki, Medicinski centar Gorica i ovog listopada nudi 10 % popusta na tri ključne pretrage: mamografiju, ultrazvuk dojki i magnetsku rezonanciju dojki te daruje 10 besplatnih mamografskih pregleda.

Kako ostvariti 10 % popusta?

Naručiti se možete putem  kontakt obrasca ili pozivom na brojeve 01 6154 303 i 095 919 25 84. Važno je samo da to učinite do ponoći zadnjeg dana listopada, a sam datum pregleda dogovorit ćete s centrom (pregled je važno uskladiti i s menstrualnim ciklusom).

Koji pregled odabrati?

Ultrazvuk dojki preporučuje se kao prvi izbor za žene mlađe od 40 godina ili kao nadopuna mamografiji kod starijih žena. Potpuno je neinvazivan i siguran, a obično se radi jednom godišnje. Početak pregleda savjetuje se između 20. i 30. godine života, ovisno o rizičnim čimbenicima.

Mamografija je radiološka metoda koja se koristi kao probir za rano otkrivanje raka dojke. U Hrvatskoj je organiziran nacionalni program probira za žene od 40 do 70 godina, koje se na mamografiju pozivaju svake dvije godine. Stručnjaci savjetuju da u godini kada se ne radi mamografija, žene učine ultrazvučni pregled dojki.

Magnetska rezonancija dojki najosjetljivija je metoda slikovnog prikaza dojki, a koristi se u slučajevima nejasnih nalaza mamografije ili ultrazvuka te kod već dijagnosticiranog raka dojke, kako bi se precizno procijenila veličina tumora ili postojanje dodatnih žarišta. Ova metoda ne koristi zraćenje.

Samopregled dojki jednostavan je postupak koji bi svaka žena trebala provoditi barem jednom mjesečno. Više od 80 % žena kvržicu u dojci otkrije upravo samopregledom.

U slučaju da ste u dilemi koji je pregled u ovom trenutku za vas najprimjereniji, uvijek se možete posavjetovati s Medicinskim centrom Gorica kontaktirajući ih. Možete to učiniti i pri naručivanju tijekom akcije.

Kad je vrijeme za prvu mamografiju?

U ime Medicinskog centra Gorica, specijalistica radiologije Maja Leder, dr. med. ističe: „Osobno ne bih savjetovala da se čekate 50. godinu života za prvu mamografiju, pogotovo ako imate karcinom dojke u obitelji. Ulaskom u 40-te puno toga se mijenja u našem tijelu. Upravo zato pozivam svaku ženu stariju od te dobi, koja još nije napravila svoj prvi mamografski pregled, da to svakako učini.“

Prijavite se za besplatnu mamografiju!

U razdoblju od 1. do ponoći 7. listopada pozivaju se žene da se prijave za besplatan mamografski pregled dojki. Stručni tim Medicinskog centra Gorica odabrat će 10 žena po osobnom izboru, jer kako ističu: „Zdravlje nije igra na sreću niti nešto usputno.“

Odabranim kandidatkinjama centar će se javiti izravno do 12. listopada i dogovoriti vrijeme pregleda. Zainteresirane se mole da se prijave putem kontakt obrasca na web stranici, a više detalja o prijavi dostupno je na stranicama centra.

Akcija i darivanja u listopadu još su jedna potvrda predanosti Medicinskog centra Gorica očuvanju zdravlja žena i naglašavanju važnosti preventivnih pregleda.

Nastavite čitati

Reporter 453 - 22.09.2025.

Facebook

Izdvojeno