Povežite se s nama

Kultura

Folklor se vraća na velika vrata. Sutra Dječja smotra folklora

Tjedan dana kasnije, nakon malih folkloraša, svoj rad će prezentirati i odlasle folklorne sekije, na istom mjestu u isto vrijeme….

Objavljeno

na

Nakon dvije godine pauze, Zajednica kulturno umjetničkih udruga Grada Velike Gorice organizira Smotru folklora.

– Krenuli smo s radom prije nekoliko mjeseci kada su mjere malo popustile, no bez obzira na to kulturno-umjetnička društva su iskoristila ovo vrijeme da se opreme s novim nošnjama i urede svoje prostorije, a došlo je i do smjene generacija tako da se pomalo osjećamo kao da smo tek počeli sa smotrama, ali raduje nas taj dan – prepričava nam predsjednik Zajednice Vladimir Štarkelj.

Prvi će otvoriti sezonu smotra, dječje folklorne skupine, a koje će nastupiti sutra u Dvorani Gorica, Pučkog otvorenog učilišta s početkom u 17 sati.

– Imat ćemo 11 folklornih društava s 19 izvedbi, a svaka od izvedbi po kriterijima smotre smije trajati do 5 minuta za dječji folklor. Veseli nas što se djeca ponovno druže, vesele i da će nam predstaviti ono što su naučili. No, na žalost broj publike je i dalje ograničen i program će se pratiti pod maskama, ali drago nam je da smo konačno krenuli s programom koji smo imali i prije pandemije – kazao je Štarkelj te najavio da će društva krenuti i sa svojim lokalnim manifestacijama.

Tjedan dana kasnije, nakon malih folkloraša, svoj rad će prezentirati i odrasle folklorne sekcije, na istom mjestu u isto vrijeme.

 

 

 

Kultura

Tambura ponovno preuzima pozornicu Umjetničke škole Franje Lučića – besplatan ulaz

Nastupit će učenici i studenti tambure

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića/FB

Velika Gorica će u srijedu, 13. svibnja 2026. godine, biti domaćin 3. Tambura instrumental festivala, koji će se održati u Koncertnoj dvorani Umjetničke škole Franje Lučića, s početkom u 19.30 sati. Festival organizira Umjetnička škola Franje Lučića, a publiku očekuje večer posvećena tamburaškoj glazbi uz nastupe učenika i studenata iz više gradova.

Uz domaćine, na pozornici će nastupiti učenici Glazbene škole Karlovac i Glazbene škole Frana Lhotke Sisak, kao i studenti tambure s Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu.

Svi zainteresirani građani pozvani su na koncert, a ulaz je besplatan.

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića/FB

 

Nastavite čitati

CityLIGHTS

PONEDJELJAK Promocija knjige ‘Ožiljci bez rana’

Autorica je dobitnica nagrade Grada Velike Gorice „Zlatna turopoljska podgutnica“, a ove godine dodijeljena joj je i nagrada „Turopoljska poculica“ za kratku priču „Koraci u snijegu“.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Dvorani Gorica u ponedjeljak, 11. svibnjau 19 sati bit će predstavljena knjiga „Ožiljci bez rana“, novo izdanje autorice Ljiljane Haidar Diab, objavljeno u okviru goričke Biblioteke Albatros.

Riječ je o naslovu koji donosi osobnu ispovijest žene čije je profesionalno i životno iskustvo vezano uz brojna svjetska ratišta, no bez fizičkih posljedica koje bi se mogle vidjeti na tijelu. Fokus knjige premješta se na unutarnje posljedice ratnih iskustava. Emocionalne i psihološke tragove, šutnju nakon sukoba te proces suočavanja koji započinje tek kada izravna opasnost prestane.

U takvom okviru autorica gradi priču koja ima obilježja intimnog dnevnika i refleksije, kroz koju se prati postupno ponovno uspostavljanje osobnog identiteta i pokušaj izgradnje stabilnog životnog okvira nakon traumatskih iskustava. Promocija će okupiti više govornika koji će knjigu predstaviti iz različitih perspektiva. Uz autoricu Ljiljanu Haidar Diab, o djelu će govoriti gradonačelnik Krešimir Ačkar, glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić, general HV-a Stjepan Adanić, novinar i filmski redatelj Robert Bubalo te Stipo Bilić, urednik knjige.

Haidar Diab je ranije objavila knjigu „Ljubav u sjeni ratova“, a u javnosti je poznata i kao supruga ratnog izvjestitelja i novinara Večernjeg lista Hassana Haidara Diaba.

Autorica je dobitnica nagrade Grada Velike Gorice „Zlatna turopoljska podgutnica“, a ove godine dodijeljena joj je i nagrada „Turopoljska poculica“ za kratku priču „Koraci u snijegu“.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Mažoret revija ”Svibanj u Andautoniji” Plesnog kluba Barbara u Šćitarjevu

Objavljeno

na

Objavio/la

Plesni klub Barbara, Barbarice, po 5. put za redom sa svojim gostima otvara Arheološki park Andautonija plesnom revijom ”Svibanj u Andutoniji” i donosi dašak proljeća, živosti i veselja u naše Šćitarjevo, u subotu, 09. svibnja 2026. godine.

Velika Gorica, 07.05.2026. Najava – Plesna revija 5. ”Svibanj u Andautoniji” u Šćitarjevu. Foto: David Jolić/cityportal.

Velika Gorica, 07.05.2026. Najava – Plesna revija 5. ”Svibanj u Andautoniji” u Šćitarjevu. Foto: David Jolić/cityportal.

Velika Gorica, 07.05.2026. Najava – Plesna revija 5. ”Svibanj u Andautoniji” u Šćitarjevu. Foto: David Jolić/cityportal.

Ove godine Barbaricama u goste dolaze: DFA Srčeka FA Zagreb-Markovac iz Zagreba, Plesni studio Tena (Zagreb), KUD Šćitarjevo – 2 dječje skupine i svih 6 formacija Barbarica.

Velika Gorica, 07.05.2026. Najava – Plesna revija 5. ”Svibanj u Andautoniji” u Šćitarjevu. Foto: David Jolić/cityportal.

Velika Gorica, 07.05.2026. Najava – Plesna revija 5. ”Svibanj u Andautoniji” u Šćitarjevu. Foto: David Jolić/cityportal.

Ulaz slobodan, svi ste dobro došli.

Velika Gorica, 07.05.2026. Najava – Plesna revija 5. ”Svibanj u Andautoniji” u Šćitarjevu. Foto: David Jolić/cityportal.

Program: 17:00 – Arheološki park Andautonija, obilazak uz stručno vodstvo; 18:30 – Plesna revija na igralištu OŠ Šćitarjevo (ako bude kiša u dvorani škole).

Galerija fotografija

 

Nastavite čitati

Kultura

Jazz orkestar Hrvatske vojske stiže na Tuđmanac, gostuje i Marko Kutlić – ulaz slobodan

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POU Velika Gorica/FB

Velika Gorica večeras, 6. svibnja, dobiva veliki open-air koncert u sklopu VG Brass festivala kad će u 20 sati, u Parku dr. Franje Tuđmana, na pozornicu stati Jazz orkestar Oružanih snaga RH.

Kao gost večeri pridružuje im se i Marko Kutlić, koji je ove godine pobijedio na Zagrebačkom festivalu i posljednjih godina se profilirao kao jedno od prepoznatljivijih imena mlađe generacije domaćih izvođača.

U slučaju lošeg vremena koncert će se preseliti u Dvorani Gorica, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Kazališna subota u Buševcu – Family R dolazi u Dom kulture

Suvremena kazališna priča o obitelji i izazovima modernog života.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Domu kulture Buševec u subotu, 9. svibnja, gostuje Hrvatsko kazalište Travnik s predstavom “Family R”, a početak je u 20 sati.

Ulaz je uz prilog od 10 eura, a rezervacija je obavezna putem broja 098 829 907.

Predstava “Family R” kroz priču jedne obitelji tematizira svakodnevne pritiske modernog vremena, uključujući utjecaj medija, tehnologije i različitih oblika ovisnosti na odnose među članovima obitelji. Autorima je u fokusu pitanje koliko suvremeni način života mijenja obiteljske navike i komunikaciju, a sve je ispričano kroz kombinaciju emocije i humora.

Foto: Ogranak seljačke sloge Buševec

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno