Povežite se s nama

Zanimljivosti

Finci već u dvadesetima štede za starost, Hrvati odgađaju razmišljanje do zadnjeg trena

Ključnu ulogu u tome ima višedesetljetna kultura osobne odgovornosti i visok stupanj financijske pismenosti koji se razvija od najranije dobi.

Objavljeno

na

Foto: ClickerHappy/pexels.com

Usporedba stavova mladih prema mirovinskoj štednji između Finske i Hrvatske otkriva duboke razlike ne samo u financijskim navikama, nego i u načinu razmišljanja, prenosi Studentski.hr. Podaci iz 2024. godine, koje donosi Finski centar za mirovine, pokazuju da više od polovice građana Finske u dobi između 25 i 67 godina aktivno štedi ili je barem u nekom trenutku štedjelo za mirovinu. Još je značajniji podatak da čak 45 posto mladih Finaca mlađih od 30 godina već sada odvaja sredstva za starost – što je gotovo dvostruko više nego prije deset godina.

Ovakav trend nije slučajan. Ključnu ulogu u tome ima višedesetljetna kultura osobne odgovornosti i visok stupanj financijske pismenosti koji se razvija od najranije dobi. U skandinavskim zemljama financijsko obrazovanje počinje već u osnovnoj školi. Djeca se uče kako upravljati novcem, razumjeti štednju, ali i planirati dugoročne ciljeve poput kupovine stana, ulaganja ili – mirovine.

Za razliku od Finske, u Hrvatskoj je slika bitno drukčija. Unatoč postojanju alata poput trećeg mirovinskog stupa i državnih poticaja koji dodatno nagrađuju štednju, mladi rijetko razmišljaju dugoročno. Mirovina im se često čini kao nešto daleko, nejasno i trenutačno nebitno. Prema dostupnim istraživanjima, veliki broj mladih ne posjeduje ni osnovna znanja o funkcioniranju mirovinskog sustava.

Oslanjanje na državu i uvjerenje „nekako će već biti” i dalje su česta pojava, iako pokazatelji govore suprotno – prosječna mirovina u Hrvatskoj sve je niža u odnosu na troškove života, a sve više umirovljenika živi na granici siromaštva.

Razlike između dviju zemalja ne leže samo u ekonomskim ili institucionalnim razlikama, već i u mentalitetu. Dok se u Finskoj o novcu razgovara otvoreno i odgovorno, u Hrvatskoj tema financijske budućnosti najčešće dolazi na red tek pred kraj radnog vijeka – često prekasno za kvalitetnu pripremu.

Ipak, situacija nije bez nade. Postoje konkretni alati koji mogu potaknuti promjene: uvođenje financijskog obrazovanja u škole, digitalne platforme za edukaciju mladih te sve veća osviještenost o nesigurnosti javnog mirovinskog sustava otvaraju prostor za zaokret. Promjena svijesti o mirovinskoj štednji može se dogoditi – ali zahtijeva aktivan pristup, edukaciju i jasno komunicirane koristi.

Pad povjerenja, ali sustav još ima podršku

Zanimljiv je i odnos Finaca prema vlastitom mirovinskom sustavu. Kako prenosi portal Mojevrijeme.hr, iako gotovo dvije trećine radno sposobnih građana i dalje izražava povjerenje u sustav, to je ipak sedam postotnih bodova manje u usporedbi s istim istraživanjem iz 2019. godine. Najniže povjerenje zabilježeno je među mlađim osobama, ženama i osobama s nižim obrazovanjem.

„Nismo zabilježili veće promjene u detaljnijim stavovima o funkcioniranju mirovinskog sustava. Više ispitanika nego ranije smatra da su mirovine sadašnjih umirovljenika na zadovoljavajućoj razini. No, istovremeno su i dalje prisutne kritike u vezi s dostatnošću budućih mirovina te pravednošću i jasnoćom sustava”, pojasnila je ekonomistica Sanna Tenhunen iz Finskog centra za mirovine.

Znanstvenici smatraju da su na promjene u stavovima građana utjecali globalna politička nestabilnost, gospodarska neizvjesnost te rasprave o mirovinskoj reformi, čiji sadržaj do kraja 2024. još nije bio poznat. Unatoč tome, temeljni stavovi građana o sustavu ostali su uglavnom stabilni. Istraživanje je provedeno na uzorku od oko 1.600 radno sposobnih Finaca.

Iako povjerenje u sustav u Finskoj blago pada, činjenica da gotovo polovica mladih već aktivno štedi za mirovinu pokazuje snagu edukacije i kulture odgovornosti. Suprotno tomu, Hrvatska se suočava s pasivnošću i nedostatkom znanja kod mladih, unatoč dostupnim mehanizmima štednje.

Ako Hrvatska želi slijediti put razvijenijih zemalja, ključ neće biti samo u reformama sustava, već u razvoju svijesti da se o mirovini ne razmišlja u pedesetima, već u dvadesetima. Financijska sigurnost u starosti ne dolazi slučajno, već kao rezultat odluka koje donosimo danas. Stoga, na svakom je pojedincu da se educira o raznim načinima štednje za mirovinu, bilo da se radi o trećem mirovinskom stupu ili nekim drugim oblicima štednje na pravi način.

Zanimljivosti

KAMO ZA VIKEND? Ovo su događanja koja bi vam mogla biti zanimljiva

Isplanirajte savršen vikend uz naš pregled najzanimljivijih događanja u okolici

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Canva.com

Ljeto je ono doba godine kada vikend prestaje biti samo pauza između radnih dana, a postaje prilika za male bjegove, istraživanja i punjenje baterija. Bilo da ste ljubitelj prirode, kulture, ovog vikenda u okolici ima ponešto za svakoga. Ako još niste odlučili kamo za vikend, ne brinite, donosimo vam pregled najzanimljivijih događanja u Sisku, Svetoj Nedelji, Ivanić-Gradu, Zaprešiću i, naravno, Velikoj Gorici. Krenimo redom.

Sisak

U subotu i nedjelju, 12. i 13. srpnja, imate priliku zaploviti rijekom Kupom na brodu Juran i Sofija. Polazak je svakog dana u 11:00 sati ispred Malog kaptola, a ova kružna plovidba nudi jedinstven pogled na grad iz riječne perspektive. Cijena vožnje je 5 eura za odrasle, 2,50 eura za djecu od 7 do 12 godina, dok je za najmlađe (do 7 godina) vožnja besplatna. Brod je simbol sisačkog ulaganja u turizam, a podršku projektu pruža i Hrvatska turistička zajednica.

Subotnji dan u Sisku ne završava na vodi. Udruga Zibel ove subote slavi 10. rođendan i to ribarskom večeri na kupalištu Zibel. Posjetitelje očekuju razni riblji specijaliteti, a u večernjim satima atmosferu će zagrijati klapa Kolapjani s početkom u 20:00 sati. Idealno za one koji vole spoj dobre hrane, glazbe i opuštenog druženja na otvorenom.

Sveta Nedelja

Za ljubitelje filma i romantičnih večeri pod vedrim nebom, Sveta Nedelja organizira Kino pod zvijezdama, u sklopu manifestacije Domenikana – Ljeto u Svetoj Nedelji. U petak, 11. srpnja, u 21:00 sati prikazuje se animirani film Kako izdresirati zmaja 4, dok je subota rezervirana za Lilo & Stitch. Obje projekcije održavaju se u parku Brezje, a ulaz je slobodan. Ponesite dekice, zgrabite kokice i uživajte u večeri.

Ivanić-Grad

Ako ste prošlog vikenda propustili spektakl s vatrom, sada imate novu priliku. U sklopu Moslavina Festa, popularni Prometheus fire show vraća se u dvostrukom izdanju, u petak, 11. srpnja u Križu (park kod crkve) u 21:00 te u subotu, 12. srpnja u Kloštar Ivaniću (livada kod bunara) s početkom u 21:20.

Uz spektakularne performanse s vatrom, ovaj događaj idealan je za obitelji, ali i za sve one koji žele doživjeti nešto drukčije. Izvođači iz organizacije Cirkultura jamče vrhunsku zabavu i vizualno iskustvo koje se ne zaboravlja.

Zaprešić

Za sve ljubitelje vina i laganih ljetnih druženja, Zaprešić nudi Rosé & Maline: Okusi ljeta u zaprešićkom vinogorju. Vinarije Žnidarić, Đurinski i Vugec 12. i 13. srpnja otvaraju svoja vrata za sve posjetitelje željne dobre kapljice i domaćih delicija.

Osim kušanja rosé vina i domaćih malina s OPG-a Hlašć, uživat ćete i u glazbi uživo i pogledu na bajkovite vinograde. Ulaz je slobodan, ali zbog ograničenog broja mjesta preporučuje se rezervacija stola. Idealno za vikend izlazak s prijateljima, romantičan spoj ili opuštanje s obitelji.

Velika Gorica

Ako ipak želite ostati u gradu, čekaju vas dva posve različitih, ali jednako zanimljiva događaja.

Kao što smo već spomenuli danas, na poligonu Bugatti Rimac u Mičevcu od petka do nedjelje (11. – 13. srpnja) održava se Europsko prvenstvo u Motogymkhani. Riječ je o jednoj od najuzbudljivijih moto disciplina koja spaja brzinu, preciznost i mentalnu spretnost. Najbolji vozači iz cijele Europe odmjerit će snage na kompleksnom poligonu kojeg imaju priliku vidjeti tek neposredno prije natjecanja. Adrenalinski spektakl zajamčen.

Za one koji vikend vole započeti nešto mirnije, Rise & Shine program i ovu subotu 12. srpnja, u Parku dr. Franje Tuđmana nudi jutarnji grupni trening s početkom u 8:00 sati. Vježbanje na otvorenom vodi tim profesionalnih trenera, a nakon toga slijedi opuštanje u chill zoni uz kavu i degustaciju prirodne gazirane limunade Lemonish, dostupne u varijantama limuna i limuna s bazgom. Savršen početak aktivnog vikenda.

Umjesto da provedete dane ispred ekrana u hladu, iskoristite priliku i otkrijte što sve nudi regija, često je pravo uzbuđenje udaljeno samo pola sata vožnje. Spakirajte dekicu, tenisice, čašu za vino ili samo dobro raspoloženje, vikend čeka, a destinacija ovisi o vama.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Snijeg usred srpnja! Dok se Hrvatska kuha, Slovenija se zabijelila

Snimke s kamera izgledaju kao da su iz zime, a ne iz ljeta…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: ARSO vreme/X

U utorak, 8. srpnja, dok se većina Europe topi pod visokim temperaturama, Slovenija uživa pod srpanjskim snijegom. Hladna fronta, koja je tijekom dana prešla preko zemlje, zabijelila je njezine određene dijelove, piše N1 Slovenija.

Prema snimkama vremenskih kamera ARSO-a, srpanjski snježni prizori izazvali su iznenađenje i znatiželju javnosti. Iako se ovakve pojave mogu dogoditi tijekom ljeta, one su ipak rijetkost, osobito uz ovakvu količinu oborina.

Snijeg je zabilježen na Kredarici i Kaninu, a temperatura na najvišoj meteorološkoj postaji u zemlji pala je na 0 °C u 10 sati prijepodne, objavila je slovenska agencija za okoliš (ARSO).

Oluje s pljuskovima zahvatile su većinu Slovenije, a meteorolozi predviđaju da će se vrijeme tijekom utorka postupno smirivati. Poslijepodne se očekuje djelomično razvedravanje sa zapada, dok će tijekom noći južna polovica zemlje doživjeti posljednji val oborina povezan s ovom promjenom vremena. Na najvišim planinskim vrhovima uvjeti će i dalje ostati dovoljno hladni za nove centimetre snijega.

No, snijeg neće dugo ostati. Meteorolozi predviđaju da će snažno srpanjsko sunce u danima koji slijede brzo otopiti bijeli pokrivač. Već od sredine tjedna očekuje se povratak pretežno sunčanog i suhog vremena, uz rast dnevnih temperatura koje će se ponovno približiti 30 °C. Jutra će biti svježija, no dnevna toplina vratit će osjećaj pravog ljeta. Ali bar nakratko, naši susjedi imaju mali predah od visokih temperatura.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Hrvati ne mogu bez čokolade! Svaku minutu netko naruči slatki zalogaj

Povodom Svjetskog dana čokolade, otkriveno je koliko Hrvati zapravo vole čokoladu

Objavljeno

na

Objavio/la

Da Hrvati vole čokoladu, nije novost, ali da ju naručuju svaku 1,1 minutu? E, to je podatak koji ostavlja dojam. Prema novim statistikama koje je podijelila popularna dostavna platforma Wolt povodom današnjeg Svjetskog dana čokolade, otkriveno je koliko Hrvati zapravo vole čokoladudana čokolade. Samo od siječnja do srpnja ove godine, korisnici su na tisuće puta kliknuli upravo na čokoladne proizvode. Bilo da je riječ o doručku, desertu ili kasnonoćnoj „poslastici“, svi ponekad ne možemo odoljeti čokoladi.

Iako čokolada dolazi u mnogim oblicima, dominaciju su ove godine preuzele pekarske slastice i palačinke. Najveći hit je klasični čokoladni donut iz McDonald’sa, koji s kroasanom punjenim čokoladom i lješnjak kremom iz Mlinara čini najpopularniji čokoladni par u zemlji. No, nije sve samo u šećeru, dva proteinska pudinga također su među top 5 proizvoda, sugerirajući da Hrvati sve više kombiniraju ugodno s korisnim ili u ovom slučaju, slatko sa zdravim.

Zagrepčani, očekivano najstrastveniji ljubitelji čokolade, prednjače s narudžbama. Više od polovice svih čokoladnih proizvoda dolazi upravo iz glavnog grada u kojem pobjedu odnosi ranije spomenuti proteinski puding.

S druge strane, Split i Rijeka ostaju vjerni tradiciji, kroasan s čokoladom dominira kao brzi zalogaj za jutro ili međuobrok. U Osijeku i manjim gradovima, lokalne palačinkarnice vode glavnu riječ, a palačinke s čokoladom su najtraženiji desert. Također, još jedan zanimljiv podatak je da najveći broj narudžbi dolazi navečer, što dokazuje da nas čokoladna groznica uistinu hvata u noćnim satima.

Među standardnim favoritima, pronašlo se mjesta i za nekoliko neobičnih narudžbi, poput psećih keksića s okusom kakaa ili ultra-ljute Chocolate Habanero papričice.

Čokolada, bez obzira na oblik, ostaje nepobjedivi favorit među hrvatskim potrošačima. Bilo da je riječ o brzom doručku, desertu nakon ručka ili kasnonoćnoj potrebi za nečim slatkim. Iako se ukusi razlikuju od grada do grada, jedno je zajedničko, čokolada ostaje vladarica naših tanjura i narudžbi još dugo vremena.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Uključena klima u autu? Evo koliko vas to stvarno košta na gradskim cestama

Klima-uređaj u automobilu može povećati potrošnju goriva i do 20 % u gradskoj vožnji. Evo kako i zašto.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Erik Mclean/pexels.com

U vrućim ljetnim danima, kada temperature u gradovima rastu do nesnosnih razina, vozači instinktivno pale klima-uređaj u automobilu. No znate li koliko vas to zapravo košta? Prema testiranju koje je proveo njemački autoklub ADAC, uključena klima u gradskoj vožnji može povećati potrošnju goriva i do 20 %, piše HAK. Utjecaj varira ovisno o uvjetima vožnje, ali i o tome kako koristite sustav klimatizacije.

Moderna tehnologija ipak donosi olakšanje. Današnji klima-uređaji koriste učinkovitije kompresore, pa je prosječno povećanje potrošnje na razini od 10 do 15 %. Ipak, gradske gužve i česta stajanja dodatno opterećuju sustav, pa je potrošnja u takvim uvjetima osjetno veća.

Ako automobil stoji u mjestu, primjerice dok čekate nekoga s upaljenim motorom i uključenom klimom, potrošnja goriva skače za nevjerojatnih 70 % u odnosu na normalan rad motora. Na otvorenoj cesti, gdje je protok zraka bolji i opterećenje motora niže, klima povećava potrošnju za otprilike 6 % , što je znatno manje nego u gradskoj vožnji.

Zanimljivo je i da način na koji koristite klimu igra značajnu ulogu. Automatski način rada (Auto mode), u kojem sustav samostalno regulira unutarnju temperaturu, troši manje goriva nego kada vozač ručno podešava jačinu puhanja.

Iako je teško zamisliti ljetnu vožnju bez klima-uređaja, jasno je da komfor dolazi s cijenom, osobito u gradskim uvjetima. Uz malo pažnje i korištenje automatskih postavki, moguće je barem djelomično ublažiti taj dodatni trošak.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Imate li pravo na besplatan studentski dom? Provjerite uvjete i prijavite se na vrijeme!

Ministarstvo obrazovanja pokriva troškove smještaja studentima iz potresom pogođenih dijelova Zagrebačke, Sisačko-moslavačke i Karlovačke županije

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Polina Tankilevitch/pexels.com

Redovni studenti s prebivalištem u Zagrebačkoj, Sisačko-moslavačkoj i Karlovačkoj županiji, čiji su domovi proglašeni neuporabljivima zbog potresa, imaju pravo na pokriven trošak stanovanja u akademskoj godini 2025./2026, prenosi Studentski.hr. Ovu odluku donijelo je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, a provodi je Studentski centar Zagreb i učenički domovi.

Mjera besplatnog smještaja odnosi se isključivo na redovite studente koji su već ostvarili pravo na subvencionirano stanovanje, a koji ispunjavaju i dodatni, ključni uvjet: njihova nekretnina na adresi prebivališta mora biti označena kao neuporabljiva (oznake N1 ili N2) temeljem procjene nadležnih tijela nakon potresa iz 2020. godine.

Riječ je o konkretnom koraku za pomoć studentima iz najpogođenijih područja, među kojima se i dalje ističu gradovi Petrinja i Glina, gdje je šteta bila razorna. Iako su godine prošle, posljedice potresa mnogima još uvijek oblikuju svakodnevicu – od uvjeta života do (ne)mogućnosti studentskog smještaja.

Studenti koji zadovoljavaju uvjete trebaju dostaviti službeni dokaz o neuporabljivosti objekta studentskom centru ili učeničkom domu, bez tog dokumenta nije moguće ostvariti pravo na ovu mjeru.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno