ktc
Povežite se s nama

HOTNEWS

Festival znanosti prvi put stiže u Veliku Goricu

Atraktivne programe pripremile su sve srednje škole, Veleučilište VG, Muzej Turopolja i Turistička zajednica

Objavljeno

na

Festival znanosti na svojim mrežnim stranicama prvi put u 19 godina postojanja ima poveznicu i na naš grad! Zahvaljujući inicijativi Veleučilišta Velika Gorica, od 2. do 7. svibnja, pridružujemo se brojnim gradovima koji sudjeluju u ovoj popularnoj manifestaciji s ciljem popularizacije znanosti.

– Bila mi je želja da se i mi kao grad sa visokoškolskom institucijom uključimo u ovu manifestaciju i da i ubuduće budemo sudionici. Ideja se rodila prošle godine, a nakon tri mjeseca intenzivne organizacije pripremili smo doista raznolik i zanimljiv program s ukupno 45 događanja. Tema ovogodišnjeg Festivala znanosti je Život, pa ćemo kroz različite aktivnosti stvarno imati priliku puno toga vidjeti i naučiti –  otkriva koordinatorica događanja za Veliku Goricu, izv.prof.dr.sc. Sanja Kalambura.

Foto: Festival znanosti počinje u ponedjeljak, 2.svibnja, predavanjima i atraktivnim prezentacijama na Veleučilištu VG/cityportal

Velika Gorica će na Festivalu znanosti sudjelovati brojnim zanimljivim predavanjima, izložbama, radionicama, pokaznim vježbama, koje su, uz podršku gradske uprave, pripremili Veleučilište Velika Gorica, sve velikogoričke srednje škole – gimnazija, strukovna, ekonomska i zrakoplovna, Muzej Turopolja, te Turistička zajednica grada Velika Gorica.

– Program Festivala znanosti kreće u ponedjeljak, 2.svibnja, na Veleučilištu Velika Gorica. Imat ćemo niz predavanja, interesantnih vježbi, poveznice modernih tehnologija i onoga što život znači, prezentaciju  električnih vozila, nove tehnologije u zrakoplovstvu, korištenje dronova u kriznim situacijama..Bit će to na neki način i dan otvorenih vrata naše ustanove, jako dobra prilika da se i neki budući studenti, ali i svi građani upoznaju s našim Veleučilištem – najavljuje.

Foto: Bogat i atraktivan program pripremaju i velikogorički srednjoškolci

Najbogatiji program nas očekuje u petak, 6.svibnja, na platou ispred Srednjoškolskog centra.

– Svaka srednja škola priprema različite aktivnosti iz svog područja. Bit će tu puno aktivnosti, od fizike, kriptografije, glazbe, robotike. Bit će mjerenja antropoloških karakteristika učenika, prikazat će kako se nekad živjelo u Turopolju, strukovna će imati demonstraciju flambiranih palačinki, vjerujem kako će biti i degustacije. Bit će tu i predavanje o uvođenju eura, zelenoj ekonomiji..Atraktivnim programom predstavit će se zrakoplovna škola, koja će predstaviti AeroDron, bit će puno toga zanimljivoga za sve – ističe koordinatorica programa.

Turistička zajednica priprema kostimiranu šetnju kroz grad, a Muzej Turopolja će vam predstaviti program pod nazivom ‘Korak u prošlost’.

– Obilježavamo i niz prigodnih obljetnica s područja znanosti, a upravo tema ovogodišnjeg festivala koja je dovoljno široka nam je i omogućila kreiranje raznolikog, zanimljivog i zabavnog programa, širokoj publici zanimljivim temama. Svatko će pronaći nešto za sebe iz područja svog interesa. Vjerujem da će nas i vrijeme poslužiti, ali za svaki slučaj sva događanja su predviđena da se mogu odvijati i u zatvorenom prostoru – završno nam je rekla koordinatorica festivalskih događanja za Veliku Goricu, izv.prof.dr.sc. Sanja Kalambura.

Festival znanosti je manifestacija koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. godine s ciljem približavanja znanosti javnosti kroz informiranje o aktivnostima i rezultatima na području znanosti, poboljšavanje javne percepcije znanstvenika, te motiviranje mladih ljudi za istraživanje i stjecanje novih znanja. Organizatori su Sveučilišta u Splitu, Zagrebu, Rijeci, Zadru i Osijeku u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla i British Councilom, a pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Program Festivala znanosti možete pronaći ovdje.

 

CityLIGHTS

KTC u Velikoj Gorici dijeli vrijedne nagrade i zove kupce da okušaju sreću

Tijekom travnja u fokusu su glavne nagrade poput automobila Renault Captur i Peugeot 2008.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: KTC

Otvorenje novog KTC trgovačkog centra u Velikoj Gorici privuklo je velik broj posjetitelja, koji su imali priliku sudjelovati u raznovrsnom programu, degustacijama i nagradnim aktivnostima.

Velika Gorica dobila je novo mjesto koje spaja kupnju, druženje i priliku za osvajanje vrijednih nagrada, a interes građana već na otvorenju pokazao je da će KTC brzo postati jedna od glavnih gradskih destinacija. Brojni posjetitelji koji su stigli na otvorenje imali su priliku uživati u programu, degustacijama i iznenađenjima, dok je posebnu pažnju privukla tombola u kojoj je čak stotinu kupaca nagrađeno. No, uz dobru atmosferu, ono što trenutačno najviše privlači pažnju su – nagradne igre.

Nagrade koje se ne propuštaju

Kupci u KTC-u trenutačno mogu sudjelovati u čak pet nagradnih igara, a među glavnim nagradama ovog mjeseca ističu se automobili Renault Captur i Peugeot 2008. Posebna prilika čeka i kupce poljoljekarne, gdje je moguće osvojiti i Škodu Kamiq.

Nagrade se dijele i tijekom cijele godine. U sklopu KTC ugostiteljstva sudionici mogu osvojiti dizajnerski blagovaonski set – stol i stolice brenda Prostoria, dok na benzinskim postajama sudjeluju u igri za Piaggio skuter.

Drugim riječima, dolazak u kupnju ovdje lako može završiti – s nagradom.

Otvorenjem centra KTC dodatno širi svoju maloprodajnu mrežu, a građani Velike Gorice dobivaju prostor koji objedinjuje široku ponudu na jednoj lokaciji. Supermarket se prostire na 1700 četvornih metara moderno uređenog prodajnog prostora, gdje se može pronaći sve za domaćinstvo – od dnevno svježeg voća i povrća, mesa iz mesnice i pekarskih proizvoda, do kućanskih aparata, elektronike, tekstila i opreme za kućne ljubimce.

Mjesto za predah, ali i proslave

U sklopu centra nalazi se i restoran kapaciteta do 350 gostiju, koji uz a la carte ponudu svakodnevno nudi i pet vrsta toplih obroka. Prostor je prilagođen i većim događanjima poput svadbi, domjenaka i proslava, uz dodatnu pogodnost apartmana za mladence te usluge cateringa i dostave. KTC poljoljekarna donosi bogat izbor proizvoda za uređenje vrta i okućnice, ali i za profesionalne poljoprivrednike. Posebna vrijednost je educirano osoblje koje kupcima pruža savjete i prenosi nova znanja iz područja zaštite bilja.

Uz kombinaciju široke ponude i atraktivnih nagradnih igara, novi KTC centar na adresi Ulica Franje Kuharića 4 nudi više od klasične kupnje. Za one koji još nisu svratili, razlog je sada još konkretniji – jer osim što mogu obaviti sve na jednom mjestu, imaju i realnu priliku otići kući s vrijednom nagradom.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Gudci dobili prvi „Drvored srčekovaca“ u Hrvatskoj, sadnji se pridružio i gradonačelnik Ačkar

Organizatori vjeruju kako će upravo Gudci postati primjer drugim sredinama te potaknuti slične akcije diljem zemlje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gorica.hr

U Gudcima je posađen prvi i zasad jedinstveni „Drvored srčekovaca“ u Hrvatskoj, posvećen djeci i odraslima s urođenim srčanim manama.

Novi drvored čine stabla lividambra i javora, posađena kao znak podrške sugrađanima s prirođenim srčanim greškama. Svako od posađenih stabala nosi drveno srce s imenom djeteta, čime simbolizira snagu, nadu i podršku obiteljima koje se svakodnevno suočavaju s tim izazovima.

Projekt je pokrenut zajedničkom suradnjom Udruge mještana Gudci i Udruge Veliko srce malom srcu, uz potporu Mjesnog odbora Gudci i Grada Velike Gorice.

Akciji sadnje pridružili su se i gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar te pročelnica Upravnog odjela za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti Lana Krunić Lukinić.

„Sudjelovali smo u jednoj posebnoj akciji sadnje drveća te smo se rado priključili ovoj inicijativi posvećenoj djeci s prirođenim srčanim greškama, u čiju su čast posađena stabla kao simbol ljubavi, rasta i nade. U sadnji su sudjelovali roditelji i djeca, što cijelom projektu daje dodatnu vrijednost i snažnu poruku zajedništva. Hvala svim organizatorima na trudu, predanosti i velikom srcu koje stoji iza ove lijepe priče“, istaknuo je Ačkar.

Prema riječima organizatora, u akciji je sudjelovalo više od stotinu građana, roditelja, djece i volontera.

„Ponosni smo na više od 100 sudionika koji su podržali ovu jedinstvenu inicijativu. Veliko hvala Gradu Velikoj Gorici, Mjesnom odboru Gudci i svim volonterima na nesebičnoj pomoći. Posebnu zahvalnost upućujemo roditeljima i djeci koji su ovom projektu dali najljepši smisao. Zajedno smo pokazali koliko zajedništvo može učiniti velike stvari. Nadamo se da će ‘Drvored srčekovaca’ rasti zajedno s ovom lijepom pričom i širiti se diljem Hrvatske“, poručili su inicijatori projekta.

Simbol zajedništva i podrške

Posebnost ovog drvoreda nije samo u njegovoj simbolici, nego i u činjenici da je riječ o prvom takvom projektu u Hrvatskoj. Organizatori vjeruju kako će upravo Gudci postati primjer drugim sredinama te potaknuti slične akcije diljem zemlje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Svi u Mičevec: počinje drift spektakl DONUT 2026

Uz napete kvalifikacije i eliminacijske vožnje, posjetitelje očekuju i dodatni sadržaji poput car showa, drift taxi vožnji i bogate ugostiteljske ponude

Objavljeno

na

Objavio/la

BUGATTI Rimac poligon u Mičevcu ovog vikenda ponovno postaje središte regionalne drift scene jer DONUT službeno otvara sezonu 2026., a Velika Gorica još jednom potvrđuje status domaćina jednog od najjačih automobilističkih događanja u regiji.

Tijekom dvodnevnog programa publiku očekuju prvi veliki okršaji nove sezone, međunarodna konkurencija te nastupi ponajboljih vozača iz Hrvatske i susjednih zemalja. DONUT i ove godine donosi prepoznatljiv spoj vrhunskog natjecanja, produkcije i atmosfere koja nadilazi klasičan sportski događaj.

Poseban interes domaće publike usmjeren je na nastup Velikogoričanina Marka Brdeka, prvaka Hrvatske u driftanju za 2024. godinu, koji se nakon nedavnog predstavljanja svog profesionalnog automobila na manifestaciji Petek na Gorice vraća na stazu pred domaćim navijačima.

Uz napete kvalifikacije i eliminacijske vožnje, posjetitelje očekuju i dodatni sadržaji poput car showa, drift taxi vožnji i bogate ugostiteljske ponude, čime događaj prerasta u cjeloviti vikend sporta, showa i adrenalina.

Velika Gorica ovog vikenda živi u ritmu motora, dok Mičevec postaje mjesto na kojem sezona započinje punim intenzitetom.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Jurjevski sajam knjiga donosi bogatu ponudu izdanja u Veliku Goricu

Sadržaj je prilagođen i najmlađima, koji također mogu pronaći knjige primjerenog sadržaja, što sajam čini privlačnim za sve generacije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POUVG

U predvorju Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, od 13. do 30. travnja održava se Jurjevski sajam knjiga, na kojem posjetitelji mogu pronaći raznolika izdanja po pristupačnim cijenama.

Sajam se organizira povodom Dana Pučkog otvorenog učilišta, a i ove godine sudjeluje Biblioteka Albatros, koja predstavlja dio svog izdavačkog opusa. Posjetiteljima su dostupne brojne publikacije koje nude uvid u povijest i baštinu Turopolja, čineći ih zanimljivima kako za lokalno stanovništvo, tako i za sve zainteresirane za ovaj kraj.

Posebno mjesto na sajmu zauzimaju autori nagrađeni Književnom nagradom Albatros. Njihova djela obuhvaćaju različite književne forme, od poezije i romana do zbirki kratkih priča, čime se dodatno obogaćuje ponuda.

Sadržaj je prilagođen i najmlađima, koji također mogu pronaći knjige primjerenog sadržaja, što sajam čini privlačnim za sve generacije.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Zagrebačka županija dijeli 70.000 eura Hrvatima izvan RH

Najviši iznos koji pojedini prijavitelj može ostvariti iznosi 10.000 eura, dok se za pojedinačne projekte može dobiti između 2.000 i 7.000 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Zagrebačka županija raspisala je javni poziv za dodjelu donacija Hrvatima izvan Republike Hrvatske za 2026. godinu, za što je osigurano ukupno 70.000 eura, a rok za prijavu istječe 10. svibnja.

Riječ je o financijskoj potpori namijenjenoj neprofitnim organizacijama koje djeluju izvan Hrvatske i zastupaju interese Hrvata u Bosni i Hercegovini te pripadnika hrvatskih manjina i iseljeništva diljem Europe i svijeta.

Cilj poziva je očuvanje nacionalnog identiteta, jezika i kulturne baštine, kao i poticanje različitih društvenih aktivnosti unutar hrvatskih zajednica u inozemstvu. U fokusu su i projekti koji pridonose jačanju organizacijskih kapaciteta te povezivanju s Hrvatskom i Zagrebačkom županijom.

Najviši iznos koji pojedini prijavitelj može ostvariti iznosi 10.000 eura, dok se za pojedinačne projekte može dobiti između 2.000 i 7.000 eura, ovisno o vrsti potpore.

Više informacija pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno