Povežite se s nama

Kultura

Evo tko su pobjednici Dječje smotre folklora

Donosimo osvrt selektora Gorana Kneževića

Objavljeno

na

Dvanaest kulturno-umjetničkih udruga predstavilo se prošle subote na Dječjoj smotri folklora. Nakon detaljne analize stručni žiri objavio je rezultate najboljih skupina i koreografija s kojom su nastupili:

1. KUD „VELIKA MLAKA“, Velika Mlaka, djeca 7 – 12 godina
Misečino zajdi za oblake (pjesme i plesovi Ogulinskog kraja)

2. KUD „ČIČE“, Novo Čiče, djeca 7 – 13 godina
Alaj ću se naigrati (Vinkovački kraj)

3. KUD „MIČEVEC“, Mičevec, djeca 11 – 14 godina
Djevojčica kolo vodi (Turopolje)

4. FA „ŠILJAKOVINA“, Šiljakovina, djeca 4 – 9 godina
Komar z muhom pleše (Hrvatsko Zagorje)

5. KUD „Veleševec“, Veleševec, djeca 8 – 14 godina
Ide maca oko tebe (izvorni folklor Veleševca)

 

Donosimo detaljan osvrt selektora Gorana Kneževića:

Činjenica jest, sudeći prema broju djece izvođača na ovogodišnjoj smotri, da  u velikogoričkom kraju neće biti problema oko čuvanja i prijenosa tradicije sa starijih na mlađe. Evidentna je njihova velika radost u izvođenju folklorne građe što osim očito urođenih sklonosti i pozitivnog stava okružja treba pripisati i velikom angažmanu voditelja i njihovom pravilnom pedagoškom radu.

Vidjeli smo podosta koreografija temeljenih na turopoljskom folkloru što je svakako vrlo vrijedno ali skoro sve su sadržavale nekoliko istih plesova (Judica, Lepa cura, Polka, Drmeš (Stric je Jura) i Vukomerički drmeš, tu je bilo prostora za prikazati i plesove Tri koraka, Milica, Seljančica i sl. Po zastupljenosti slijedi slavonski folklor iz kojeg je prikazano više plesne građe koja je u rijetkim slučajevima stilski dobro prikazana. Nisam zapazio neka originalna koreografska postignuća ili detalje i na tom području bi se svakako trebalo više poraditi.

Sva djeca su bila dobro pripremljena za scensko izvođenje što se vidjelo po manje-više sigurnom kretanju na sceni ali u izvedbenom dijelu uspješniji su mi bili mlađi uzrasti koji su izvodili dječji folklor od starijih koji su nastojali prikazati narodne plesove. Još uvijek iznenađuje činjenica da voditelji svjesno puštaju djecu na nastup na Smotri, a da djeca nisu usvojila primjerice zadane plesne predloške. Tu ponajprije mislim na turopoljski drmeš i slavonske inačice drmeša. Ako je razvidno da djeca ne mogu nešto u određenom roku savladati onda treba ples prilagoditi ili promijeniti ili ga ne izvoditi. Za razliku od dječje igre koja može

„podnijeti“ improvizacije, ples je jasno određen sa stilom i korakom – pokretom. Isto tako postavlja se pitanje koliko su i sami voditelji upoznati s plesnom tradicijom određenog kraja, podosta ih je to radilo vrlo površno. Teren, kontakt s izvornom skupinom jedini je pravi put.

Tamburaško sastavi su vrlo korektno pratili djecu izvođače i tu se nema što komentirati. Nije bilo promašenih glazbenih tema i neprilagođenih tempa. Jedino što valja naglasiti da vrlo  važan i bogat segment dječjeg folklora, dječji tradicijski instrumenti uopće nisu korišteni što je na neki način umanjilo vjerodostojnost i samih izvedbi. Dječja igra, instrumenti i dječja nošnja čine jednu etnološku i scensku cjelinu. U podosta slučajeva sam se uvjerio da je svirka na tradicijskim glazbalima primjerenija od ustaljene tamburaške pratnje.

Djeca su pjevala po dječji, manje više točnim jednoglasjem, a i pokoji zalutali glasić nije smetao. Intonacije su dobro postavljene i vidi se da se o tome vodilo računa. U rijetkim slučajevima je to zanemareno. Vidna je bila, poželjna, praksa da se djeci prvo odsvira uvod kako bi započela s točnim pjevanjem. U pojedinim slavonsko, baranjskim, a i turopoljskim pjesmama možda se moglo pokušati s dvoglasjem jer to naprosto sam pjesma zahtjeva. No, bolje točno jednoglasje nego ….. Prilikom izvođenja govorkalica, brojalica rugalica i sl. djeca ih trebaju glasnije i jasnije izgovarati da bismo lakše pratili i shvatili što su nam htjeli poručiti  i prikazati.

Narodna nošnja, rekonstruirana ili originalna na većini djece je lijepo stajala. Bitno je da je pristup oblačenju na visokoj razini, a potom svaki prema mogućnostima – obično koliko para toliko muzike. Poglavito kad se radi o materijalnim tradicijskim vrednotama. Frizure uredne i obuća ispravna. Ove godine nismo vidjeli niti jedan par tenisica na sceni.

Program je definitivno bio predugačak i ova forma nikako neće pridonijeti većem interesu za folklor i njegovoj popularnosti među mladima. Jedino to mogu odgledati ustrajni roditelji i rodbina, a i oni su izlazili nakon nastupa svojih najmilijih. To treba izvesti u dva dana ili termina, mlađe pa starije tako bismo ipak mogli zadržati publiku i ostvariti gledljiviji koncertni okvir. Makar, moram naglasiti da je organizacija ulaska i izlaska izvođača na i sa scene bilo izvrsno (brzo) provedena.

Kako se na smotri treba odrediti pet najuspješnijih izvedbi, to je određuje kao natjecateljsku,   a organizator je poslao kriteriji za sudjelovanje, između ostalog i dozvoljenu duljina trajanja scenskog prikaza do 5 minuta. Iznenađuje činjenica da se podosta sudionika nije pridržavalo navedenog vremena.

Kultura

Lučićevi umjetnici donose u Tuđmanac glazbenu čaroliju pod zvijezdama

Umjetnička škola Franje Lučića daje svoj doprinos gradskoj manifestaciji Goričke večeri

Objavljeno

na

U sklopu Goričkih večeri, Umjetnička škola Franje Lučića sutra vas poziva na koncert „Glazbena čarolija pod zvijezdama“ u Parku dr. Franje Tuđmana. Koncert će održati zbor, orkestar i band Umjetničke škole.

–Iz Mjuzikla „Mačke“ izvest ćemo poznati glazbeni broj Memory, zatim točku koju smo već izvodili tijekom godine, a to je Baba Yetu, publiku će sigurno oduševiti i Circle of life iz crtića i mjuzikla Kralj lavova. Vokalno će se predstaviti naši solisti Sara Požgaj, Marta Naglić i Matija Rabadan a profesor Marko Požgaj na blokflauti imat će točku iznenađenja – najavila je Tea Krčelić Rabadan, profesorica u Umjetničkoj školi.

Koncert počinje u 20 sati, a u slučaju lošeg vremena održat će se u dvorani Gorica.

Nastavite čitati

Kultura

Gudci dobili pisanu kroniku, u subotu predstavljanje knjige

Napisana je na standardnom hrvatskom jeziku i “prevedena” na kajkavski dijalekt kojim se stoljećima govori u tom kraju.

Objavljeno

na

Velikogorički ogranak Matice Hrvatske poziva na predstavljanje dvojezične kronike sela Gudci i okolice, koje se nalazi na obroncima Vukomeričkih gorica u predjelu koji se spušta  prema ravnom Turopolju.

Knjiga “GUCI kronike i drugi zôpisi / GUDCI kronike i drugi zapisi” autora Tome Šnajdera, napisana je na standardnom hrvatskom jeziku i “prevedena” na kajkavski dijalekt kojim se stoljećima govori u tom kraju.

Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici je izdavač knjige a izdana je uz pomoć Grada Velike Gorice i Zagrebačke županije.

Predstavljanje knjige, koja prati više od 200 godina postojanja i življenja u Gudcima, Velikoj Gorici ali i u gotovo cijeloj Zagrebačkoj županiji, bit će u subotu, 24. svibnja s početkom u 16 sati u Društvenom domu Gudci.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO PK Barbara sudjeluje na 12. Državnom prvenstvu mažoretkinja u Crikvenici

Objavljeno

na

Objavio/la

Mažoretkinje Plesnog kluba Barbara (Velika Mlaka – Velika Gorica) odlaze sutra (četvrtak, 22.05.2025.) u Crikvenicu na 12. Državno prvenstvo mažoretkinja (23.-25.05.2025.) u organizaciji Hrvatskog udruženja mažoret timova (HUMT) i Europske asocijacije mažoret timova (EMTA).

Velika Gorica, 21.05.2025. Najava PK Barbara na DP u Crikvenici (23.-25.05.2025.). Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.05.2025. Najava PK Barbara na DP u Crikvenici (23.-25.05.2025.). Foto: David Jolić/cityportal.hr

Posljednjeg dana prvenstva (nedjelja, 25. svibnja) biti će održan i Europa Grand Prix EMTA-e 2025.

Velika Gorica, 21.05.2025. Najava PK Barbara na DP u Crikvenici (23.-25.05.2025.). Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.05.2025. Najava PK Barbara na DP u Crikvenici (23.-25.05.2025.). Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.05.2025. Najava PK Barbara na DP u Crikvenici (23.-25.05.2025.). Foto: David Jolić/cityportal.hr

Na prvenstvu će sudjelovati 82 natjecateljice PK Barbara u 6 natjecateljskih formacija. Plasmanom na Regionalnom prvenstvu odlazak na Državno prvenstvo izborile su 34 koreografije (solo, duo/trio, mini formacije) te dva defilea i 10 velikih formacija.

Velika Gorica, 21.05.2025. Najava PK Barbara na DP u Crikvenici (23.-25.05.2025.). Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.05.2025. Najava PK Barbara na DP u Crikvenici (23.-25.05.2025.). Foto: David Jolić/cityportal.hr

Za ukupno 46 koreografija prvenstvo u Crikvenici biti će i kvalifikacijsko za Europsko prvenstvo (rujan 2025.). Unutar prvenstva biti će i natjecanje za Kup Republike Hrvatske za starije kadetkinje i seniorke (minimalan uvjet je da mažoret tim predstavi jedan defile i dvije velike formacije).

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Dan puhača vraća se u Umjetničku školu Franje Lučića i otvara vrata malim glazbenicima

U subotu, 24. svibnja, mališani će moći poslušati koncert i isprobati puhačke instrumente.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: pexels.com

Umjetnička škola Franje Lučića ponovno otvara svoja vrata najmlađima koji maštaju o glazbenoj karijeri! U subotu, 24. svibnja s početkom u 10 sati, ova ugledna velikogorička škola organizira tradicionalni „Dan puhača”, događaj osmišljen kako bi djeci približio svijet puhačkih instrumenata koji se mogu naučiti u školi – flaute, klarineta, oboe, saksofona, trube, trombona i roga.

Događaj će započeti kraćim koncertom u Koncertnoj dvorani na 3. katu škole. Učenici Puhačkog odjela predstavit će svaki od navedenih instrumenata izvodeći prigodne glazbene skladbe, pružajući tako djeci priliku da čuju raznolikost i ljepotu zvukova koje ovi instrumenti mogu proizvesti.

Nakon koncerta, uslijedit će najzanimljiviji dio za male posjetitelje. Moći će iz prve ruke isprobati svaki od instrumenata. Uz stručno vodstvo profesora i učenika, djeca će imati jedinstvenu priliku osjetiti kako je držati instrument, proizvesti prve zvukove i možda otkriti svoj budući glazbeni put.

Važno je istaknuti da je Puhački odjel Umjetničke škole Franje Lučića prepoznat kao iznimno uspješan. S brojnim nastupima i zavidnim brojem osvojenih nagrada na prestižnim hrvatskim i međunarodnim natjecanjima, ovaj odjel stoji kao primjer predanosti i kvalitete glazbenog obrazovanja koje škola pruža.

Stoga, svi zainteresirani su pozvani da iskoriste ovu jedinstvenu priliku da kroz zvuk i igru otkriju svijet glazbe te se upoznaju s instrumentima koje možda jednog dana požele i sami svirati.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Za pola stoljeća Goričkih večeri na pozornici – Gibonni!

Objavljeno

na

Pjesme vrhunskog skladatelja i pjevača Gibonnija, čiji su i tekstovi i taktovi neotključana škrinja blaga, večeras su obilježile otvorenje Goričkih večeri, manifestacije koju naš grad njeguje već pola stoljeća.

Foto Cityportal

Gradonačelnik Krešimir Ačkar na pozornicu je, pred prepunim Parkom dr. Franje Tuđmana, pozvao samozatajnog glazbenika i humanitarca kojeg u Arenu Zagreb dođe slušati gotovo 20 tisuća ljudi, a večeras velikogoričkoj publici pjeva svoje najveće hitove: Dobri ljudi, Lipa moja, Zlatne Godine, U ljubav vjere nemam, Libar i mnoge druge…

Foto: Cityportal

Dodajmo kako Goričke večeri traju od 16. do 28. svibnja i donose bogat kulturno-zabavni program na dvije lokacije – u Parku Tuđmana i na Starom gradu Lukavcu. Na jubilarki očekujte koncerte, predstave, radionice, kino na otvorenom a ulaz na sve sadržaje je slobodan.

Foto: Cityportal

Osim Gibonnija, na pozornicu Goričkih večeri stat će i popularna grupa Ogenj u petak, 23. svibnja, dolaze i 4 tenora, Puhački orkestar DVD-a Velika Gorica, Vokalni ansambl Jane te Blues, Rock & Country Festival s gostima Elvisom Stanićem i Tomislavom Golubanom. Za najmlađe su pripremljene predstave, crtići na otvorenom i kreativne radionice.

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno