Povežite se s nama

Gospodarstvo

Evo kako dobiti potporu za proizvodnju jabuka

Za provedbu Programa potpore za proizvođače jabuka u Državnom proračunu su osigurana sredstva u iznosu od 20 milijuna kuna. Cilj ove potpore provedba je aktivnosti koje doprinose sprječavanju širenja bolesti i nastanka dugoročnih šteta uslijed nepovoljnih vremenskih okolnosti, te održavanje površina pod trajnim nasadima jabuka u dobrom proizvodnom stanju

Objavljeno

na

Vlada RH je na sjednici održanoj prije dva dana donijela Program potpore za proizvođače jabuka za 2019. godinu. Pravo na ove potpore ostvaruju i proizvođači jabuka s goričkog područja koji su upisani u Upisnik poljoprivrednika i  u ARKOD sustav Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, a sve informacije i savjete možete dobiti kod LAG-a Zrinska gora-Turopolje.

Agencija za plaćanja obavlja administrativnu obradu zahtjeva, kontrolu na terenu te isplatu potpore proizvođačima jabuka. Za provedbu Programa potpore osigurana su financijska sredstva u Državnom proračunu u ukupnom iznosu od 20 milijuna kuna.  Iznos potpore utvrđuje se razmjerno površinama pod jabukama za koje je podnesen zahtjev za potporu iz ovog Programa. Kako proizvodnja jabuka predstavlja najvažniji segment voćarske proizvodnje i spada u rizični sektor koji je jako osjetljiv na promjene bilo tržišne, bilo klimatske, nužno je potporom pomoći proizvođačima. Naime, proizvodnja jabuka se godinama nalazi u problemima koji su kulminirali 2018. godine. Upravo zato je cilj ove potpore provedba aktivnosti koje doprinose sprječavanju širenja bolesti i nastanka dugoročnih šteta uslijed izvanrednih vremenskih okolnosti te održavanje površina pod trajnim nasadima u dobrom proizvodnom stanju.

Ukoliko posjedujete nasade jabuka, nemojte se premišljati, provjerite uvjete za dobivanje potpora svojoj proizvodnji i njezinoj održivosti. LAG Zrinska gora-Turopolje dostupan je radnim danom od 8-16 sati, na kontakt broj 044/812-933,  ili pošaljite mail na adresu LAG-a.

Gospodarstvo

Nove poslovne ideje u sklopu #StartupVG programa razvijat će 13 timova

Mladi pokazuju velik interes za razvijanje poslovnih ideja kao i za iskorak u poduzetništvo.

Objavljeno

na

Krenula je druga generacija mladih poduzetnika u sklopu #StartupVG predinkubacijskog programa. Ove je godine pristiglo 13 prijava, a prošli tjedan u srijedu 22. ožujka održan je Kick off day na kojem su se predstavili timovi sa svojim poslovnim idejama.

– Jako smo zadovoljni s ovogodišnjim odazivom, što je značajno više od prethodne godine. To je znak kako mladi pokazuju veliki interes za razvijanje poslovnih ideja kao i za iskorak u poduzetništvo – naglasio je Domagoj Ilečić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove Europske unije.

Kroz tri mjeseca, sudionici programa učit će o poduzetništvu, istraživanju tržišta, razvojem kupaca, poslovnim modelima, kao i pravnim aspektima poslovanja i prezentacijskim vještinama. Kao i svake godine, timovi imaju puno inovativnih i kreativnih ideja.

– Neke od njih su razvoj inovativnog alata za rapidno crtanje u web preglednicima, aplikacije namijenjene ugostiteljskim djelatnostima, a jedan tim razvija alate koji se baziraju na umjetnoj inteligenciji do integracije pametnih fotonaponskih sustava u energetskoj zajednici. Tu je i ideja razvoja aplikacije proširene stvarnosti. Garancija je to jedne dobre i kvalitetne generacije – istaknuo je pročelnik Ilečić.

Svaki drugi tjedan pratit će se napredak njihovih poslovnih ideja, a po završetku svih radionica i edukacija, mladi poduzetnici predstavit će svoje ideje i projekte na Demo dayu koji bi se trebao održati krajem lipnja.

– Nadamo se da će netko od njih biti kandidat za VG poduzetnički inkubator, jer upravo takve mlade i inovativne tvrtke se traže kao budući stanari. Ova generacija i prijave obećavaju da će biti kvalitetnih tvrtki i stanara za budući inkubator – zaključio je Ilečić.

 

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Sveta Nedelja najbolji hrvatski grad za poduzetništvo

Po uzoru na Indeks lakoće poslovanja koji se inače radi za države, Boris Podobnik i Luka Medvidović iz udruge Glas poduzetnika napravili su indeks lakoće poslovanja za domaće gradove i općine

Objavljeno

na

Udruga Glas poduzetnika objavila je anketu koja pokazuje u kojim jedinicama lokalne samouprave poduzetnike tretiraju kao partnere, a kojima je sustav okrenut protiv njih, odnosno prema poduzetnicima se ponaša maćehinski. Po uzoru na Indeks lakoće poslovanja koji se inače radi za države, član ekonomskog savjeta i Nadzornog odbora Udruge Glasn poduzetnika Boris Podobnik je s kolegom Lukom Medvidovićem napravio indeks lakoće poslovanja za domaće gradove i općine.

– Nejednak tretman gradova i poduzetnika je očit u Hrvatskoj, samo na sreću nisu sve lokalne sredine jednake i to je središnje pitanje – objašnjava razloge za pravljenje ankete Podobnik.

Poduzetnike, velikom većinom članove UGP-a, su pitali rade li službe lokalne zajednice neki posao kojim direktno prave nelojalnu konkurenciju poduzetnicima, jer u nemalom broju sredina lokalne zajednice imaju čak i ugostiteljske objekte, a u nekim gradovima nude i turističke usluge. Također su ih pitali jesu li zadovoljni brzinom kojom se dobivaju razne dozvole kao što su urbanističke, građevinske, uporabne, jesu li zadovoljni brojem dozvola i koji postotak dozvola bi ukinuli. U anketi je bilo govora i o industrijskim zonama, poticanju izvoza, inovacija i obrazovanja te su ih pitali o potporama.

– Posebno smo pitali vide li korupciju i nepotizam među namještenicima i što im se čini koji postotak djelatnika je zaposlen preko veze i kažnjavaju li se oni koji su primili mito. Pitali smo još i koliki su prirezi i jesu li s njima zadovoljni, jesu li se samouprave digitalizirale ili vjeruju u papir, babilonski i kineski izum. Posebno nam je bilo važno pitati ih jesu li natječaji transparentni ili se unaprijed zna kome su namijenjeni i maltretiraju li ih s inspekcijama – istaknuli su iz UGP-a.

Prema rezultatima ankete, najbolja sredina za poduzetništvo u Hrvatskoj je Sveta Nedelja. Sljedeći je na listi Primošten u kojem je uredba da se otpušta svaki zaposlenik općine koji zakasni više od triput mjesečno. Umag je treći na listi, a gradonačelnik Vili Bassansese ne želi da Umag bude samo turistička destinacija, već i mjesto IT sektora i industrije i stoga otvara prirodoslovno-matematičku gimnaziju. Slijedeći na listi su Kastav, Viškovo, Samobor, Križevci, Bjelovar, Koprivnica, Ivanec, Poreč i Stupnik.

Od ostalih gradova u Zagrebačkoj županiji Ivanić-Grad je na 16. mjestu, Vrbovec na 20., a Velika Gorica na 36. U anketi su podaci za ukupno 50 gradova.

Tekst je dio programskog sadržaja “Moja županija”, nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Iduće godine kreće gradnja tvornice za proizvodnju ukapljenih plinova u Radnoj zoni Rakitovec

Predstavnici mjesnih odbora Rakitovec i Turopolje poželjeli su investitorima iz tvrtke Istrabenz plini d.o.o. dobrodošlicu u susjedstvo i uspješno poslovanje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Tvrtka Istrabenz plini d.o.o. u Radnoj zoni Rakitovec gradit će postrojenje za preradu zraka, najavljeno je predstavnicima mjesnih odbora Rakitovec i Turopolje na jučerašnjem sastanku. Novi investitor predstavio im je planove vezane uz izgradnju postrojenja za proizvodnju ukapljenih atmosferskih plinova. Zbog iste tvornice, trafostanica u Mraclinu će se proširivati dodatnim sustavom napajanja od 12 MW.

– Gospoda Konrad i Butković predstavili su nam svoju tvrtku i objasnili što se to gradi u radnoj zoni Rakitovec. Naime Istrabenz plini d.o.o. gradi tvornicu/postrojenje kod nas za preradu zraka u kojoj će iz postojećeg zraka izdvajati elemente dušik, kisik i ostale plinove te ih ukapljivati i dalje distributirati. Pogon bi trebao početi s radom u drugoj polovici 2024. godine i na ovoj lokaciji bi se trebalo zaposliti novih nekoliko ljudi. Upoznali su nas sa strukturom firme, te kompletnom proizvodnjom koja se odvija po najvisim standardima. Želimo im dobrodošlicu u susjedstvo i uspješno poslovanje – poručili su iz Mjesnog odbora Turopolje.

 

Foto: sastanak uoči gradnje tvornice za proizvodnju ukapljenih plinova u RZ Rakitovec/MO Turopolje

Foto: gradnja tvornice u RZ Rakitovec kreće u drugoj polovici 2024.g./MO Turopolje

Foto: gradnja tvornice za proizvodnju ukapljenih plinova u RZ Rakitovec kreće u drugoj polovici 2024.g./MO Turopolje

 

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Imate ideju i treba vam podrška? Još kratko traju prijave na #StartupVG

Predinkubacijski program traje tri mjeseca, a sastoji se od edukacijskih i akceleracijskih radionica

Objavljeno

na

Objavio/la

Kreće II. generacija #StartupVG – predinkubacijskog programa u Velikoj Gorici. Cilj programa je potaknuti razvijanje poslovnih ideja i osamostaljivanje u vlastitom poslovnom izazovu. Kroz ovaj program Grad želi mladim poduzetnicima osigurati kvalitetnu i stručnu podršku u razvoju njihovih poslovnih poduhvata. Svi sudionici programa imat će mogućnost razraditi svoje poslovne ideje uz mentorstvo iskusnih poduzetnika.

– Ukoliko imate poslovnu ideju i trebate podršku svakako se prijavite da uz stručnu podršku ideju realizirate. Prijave su otvorene do 20. ožujka, a Kick off day je 22. ožujka u poslijepodnevnim satima! – kazao je pročelnik Upravnog odjela za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU Domagoj Ilečić.

Predinkubacijski program traje tri mjeseca, a sastoji se od edukacijskih i akceleracijskih radionica koje će se izmjenjivati svake srijede. Trajanje radionica je 90 minuta. Na edukacijskim radionicama polaznici će se baviti poduzetništvom, istraživanjem tržišta, razvojem kupaca, poslovnim modelima, pravnim aspektima poslovanja i prezentacijskim vještinama. Akceleracijske radionice će se održavat svaka dva tjedna, pratiti će se napredak poslovnih ideja i uputiti u sljedeće potrebne korake za razvoj poslovanja.

Broj mjesta je ograničen, a za program se potrebno prijaviti OVDJE.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Želite biti sam svoj šef? Evo kako do poticaja za samozapošljavanje HZZ-a…

Radionica je besplatna

Objavljeno

na

Razvojna agencija Vegora organizira informativnu radionicu za sve koji planiraju otvoriti vlastito poslovanje, a žele se upoznati s ključnim informacijama o poticajima za samozapošljavanje HZZ-a te obvezama nakon ostvarene potpore.

Radionica će se održati 23. ožujka u vijećnici Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, a trajat će od 10 do 12.30 sati.

– Tijekom radionice ćete se upoznati s novim potporama za samozapošljavanje od HZZ u 2023., potpora za samozapošljavanje i potpora za samozapošljavanje – zeleno/digitalno. Saznat ćete o osnovnim uvjetima navedenih potpora te što je sve potrebno prikupiti i pripremiti od dokumentacije za prijavu. Približno ćemo Vam objasniti način bodovanja i ocjenjivanja te ćemo Vas upoznati sa važnim obvezama nakon dobivanja potpore – poručili su iz Vegore i dodaju kako je radionica namijenjena svim nezaposlenim osobama koje su prijavljene na burzu rada te razmišljaju da li bi koristili potporu za samozapošljavanje.

Prijave na radionicu su obavezne, a zainteresirani se mogu prijaviti OVDJE.

Foto: Firmbee from Pixabay

Nastavite čitati

Reporter 423 - 23.02.2023.

Facebook

Izdvojeno