Povežite se s nama

Vijesti

Evo gdje i kada možete obaviti besplatan pregled kože

Redoviti pregledi kože s ciljem otkrivanja zloćudnih tumora kože u što ranijem stadiju bolesti, otvaraju mogućnosti potpunog izlječenja

Objavljeno

na

Nastavlja se preventivni program ranog otkrivanja zloćudnih tumora kože u Ljekarnama Zagrebačke županije. Program koji financira Zagrebačka županija će provoditi dermatovenerolozi iz Specijalne bolnice Naftalan u prostorijama Ljekarni Zagrebačke županije prema točno određenom rasporedu. U Gorici će liječnici građanima biti na raspolaganju 5. listopada u ljekarni u Ulici kralja Dmitra Zvonimira 5. U Donjoj Lomnici pregled kože mještani će moći obaviti 20. listopada u Školskoj ulici bb, a 26. listopada u Ljekarni Zagrebačke županije na Trgu kralja Petra Krešimira IV 7. Za pregled se potrebno telefonski naručiti, a brojevi su dostupni OVDJE.

Kultura

Tri glumačke dive stižu u Buševec! Pogledajte hit komediju „Gola u Kavezu”

Iako se temelji na humoru, predstava ne izbjegava dublje poruke, donoseći uravnoteženu kombinaciju smijeha i introspekcije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Hit predstava „Gola u Kavezu” stiže u Buševec u nedjelju, 18. svibnja 2025. godine s početkom u 19 sati u Domu kulture Buševec. Ulaz je moguć uz prilog od 10 eura, a zbog ograničenog broja mjesta obavezna je rezervacija putem broja 098 829 907 (Nenad).

Na pozornicu Buševca dolaze tri poznata lica hrvatskog glumišta – Barbara Nola, Ecija Ojdanić i Ana Begić Tahiri – u komediji koja kroz duhovit, ali i emotivan pristup otvara važne društvene teme.

Predstava “Gola u Kavezu” prati priču triju žena koje, iako različitih životnih puteva i karaktera, dijele univerzalne dileme i probleme, nedostatak komunikacije, strah od majčinstva, prekide s roditeljima, usamljenost i izazove prijateljstva. Kroz njihove osobne sudbine publika dobiva uvid u svakodnevne borbe suvremene žene.

Iako se temelji na humoru, predstava ne izbjegava dublje poruke, donoseći uravnoteženu kombinaciju smijeha i introspekcije.

Ne propustite priliku i rezervirajte svoje mjesto na vrijeme!

Nastavite čitati

Najave

Sutra kreće Proljetni sajam

Podržimo lokalne proizvođače u Velikoj Gorici !

Objavljeno

na

U sklopu Dana mladih i obitelji i VG FEST-a od 14. do 18. svibnja u Parku dr. Franje Tuđmana održat će se velikogorički Proljetni sajam na kojem će svoje proizvode izložiti domaći OPG-ovi.

U organizaciji Udruženja obrtnika Velike Gorice sajam će ponuditi domaće pčelinje proizvode i čajeve, mikro povrće, prirodnu kozmetiku, svježe cvijeće i sadnice, jagode, unikatne rukotvorine, osvježavajuća pića iz lokalne destilerije, tradicijske suvenire i nakit.

–Ovime vraćamo nekadašnju tradiciju održavanja sajma u proljeće u našem gradu. Okupit ćemo naše lokalne proizvođače jer je važno da naši sugrađani vide bogatstvo ponude koju ima Velika Gorica i okolica, a sve su to domaći proizvodi koji se izrađuju ili uzgajaju na području grada. Prošećite do Tuđmanca i podržite kupnjom naše OPG-ove – pozvao je predsjednik Udruženja, Vladimir Birek.

Najavljeno je više od 20 izlagača s područja Velike Gorice i okolice, čije proizvode možete kupiti svakodnevno od 10 do 20 sati.

Nastavite čitati

HOTNEWS

NOVO U GRADU Velika Gorica dobiva VG Skate park u tri zone

U blizini Gradske sportske dvorane ljubitelji skejtanja imat će moderne poligone s dodatnim sadržajima.

Objavljeno

na

Velika Gorica dobit će prostor koji spaja sport, rekreaciju i prirodu – novi VG Skate park, na više od 1.700 četvornih metara – najavljeno je danas iz Grada Velike Gorice.

Novi park za skejtere bit će smješten u Sportsko-rekreacijskoj zoni, neposredno uz pumptrack stazu, te u blizini Gradske sportske dvorane, polivalentnog igrališta i nove balon dvorane, a projekt u tri zone obuhvaća izgradnju poligona za skate, betonske tribine te sadržaja za boravak na otvorenom.

Prva će biti zona skate plaze. Riječ je o betonskoj plohi u kojoj su na 650 metara kvadratnih planirane sprave i strukture za skate s urbanom opremom, kao i betonske tribine koje povezuju prilaz platou.

Druga je ”chill” zona sa sadržajem u središnjem parka, s plitkim tribinama, urbanom opremom i zelenilom.

Treća zona imat će skate pool s upuštenim bazenom sa sadržajima i strukturama za skate, površine 350 metara kvadratnih koja će sa zonom skate plaze biti povezana širokom betonskom rampom.

VG Skate park opremit će se i klupama, koševima za otpatke, slavinom s vodom, a uz travnate površine bit će posađena autohtona stabla i grmlje, čime će boravak u parku biti ugodniji.

Za sigurnost i funkcionalnost u večernjim satima, park će biti osvjetljen LED rasvjetnim stupovima uz poligone i rasvjetnim stupićima na ostatku prostora.

Ulaz u park bit će iz Rakarske ulice, a s pješačkom stazom bit će povezan pristupnim stepenicama i rampom.

Time će Velika Gorica dobiti atraktivan prostor koji će razveseliti našu skate scenu, pružiti mladima infrastrukturu za rekreaciju i mogućnost umjetničkog izražavanja u vožnji skateboardom.

Nastavite čitati

Kultura

Otvoren Javni poziv za 3. izdanje Oglede festivala

Umjetnici, izvedbeni kolektivi i interdisciplinarni autori javite se do 15. lipnja!

Objavljeno

na

Ovogodišnje izdanje OGLEDE festivala u Velikoj Gorici bavi se radom kao temeljnom ljudskom aktivnošću tako da će ove godine pod naslovom “Rad gradi grad” istraživati ulogu rada i radništva u stvaranju urbanih identiteta i kolektivne memorije.

Na Javni poziv odazvati se mogu umjetnici, izvedbeni kolektivi i interdisciplinarni autori čiji radovi trebaju biti prilagođeni izvedbi na otvorenom i s minimalnim tehničkim zahtjevima.

  • Info o organizaciji: Organizator snosi trošak smještaja, a odabrani rad(ovi) bit će honorirani. Fond za Javni poziv iznosi 700 eura brutto i bit će raspoređen sukladno odabranom radu/radovima.

Rok za prijave umjetnika je 15. lipnja, a obrazac prijave nalazi se ovdje.

Oglede festival ove će se godine održati od 2. do 4. listopada u Domu kulture Galženica te na Trgu Stjepana Radića.

Nastavite čitati

Vijesti

Medicinski centar Gorica upozorava: sve više je mlađih od 50 godina s problemom raka debelog i završnog crijeva!

U tijeku inicijativa da se snizi granica probira na 45 godina, što ovaj velikogorički centar itekako podržava.

Objavljeno

na

Medicinski centar Gorica, koji je u ožujku zabilježio godinu dana vrlo uspješnog poslovanja, želi našu pažnju usmjeriti na niz preventivnih pretraga koje spašavaju živote – jedna od njih je upravo vezana za rak debelog i završnog crijeva, što je drugi najčešći uzrok smrti od raka u Hrvatskoj! Što već danas možemo promijeniti u svojoj prehrani kako bismo umanjili mogućnost ove bolesti te ostale korisne informacije, saznajte u ovom zanimljivom prilogu.

Ono što je poprilično alarmiralo javnost, na svjetskoj razini, a što se odnosi i na našu zemlju, jest podatak da je zabilježen sve veći broj oboljelih kod osoba mlađih od 50 godina – saznajemo od Medicinskog centra Gorica.

Problem je što čekanje na pojavu simptoma može dovesti do toga da je bolest već uznapredovala, tj. ostaje skrivena sve do kasnih stadija kada su šanse za izlječenje znatno manje. Zato se ističe važnost pravovremenih preventivnih pregleda, ali i promjena životnog stila koje omogućuju manje šanse za pojavu ovog karcinoma.

Rak debelog crijeva: alarmantni porast kod mlađih od 50 godina

Rak koji se tradicionalno povezivao sa starijom životnom dobi danas sve češće pogađa i osobe mlađe od 50 godina, pa postoji inicijativa da se snizi granica probira na 45 godina, što ovaj velikogorički centar itekako podržava. Prema pisanju New Scientista, predviđa se da bi do 2030. godine rak debelog crijeva mogao postati glavni uzrok smrtnosti od raka kod osoba mlađih od 50 godina u nizu zemalja, a među njima je i Hrvatska.

Taj zabrinjavajući trend potaknuo je stručnjake diljem svijeta na upozoravanja o važnosti ranog otkrivanja bolesti i pravodobne prevencije. Važno je spoznati kako je upravo rak debelog i završnog crijeva najčešći novodijagnosticirani rak u Hrvatskoj i drugi najčešći uzrok smrti od malignih bolesti, odmah nakon raka pluća. Je li se to moglo spriječiti? Moglo se!

Rak debelog i završnog crijeva najčešće nastaje iz polipa – dobroćudnih izraslina koje se s vremenom mogu pretvoriti u zloćudne tumore. U ranoj fazi bolest obično ne izaziva simptome, zbog čega je važno provoditi redovite preventivne preglede.

Na simptome treba obratiti pozornost jer često mogu biti tihi:

  • promjene u ritmu stolice – izmjena zatvora i proljeva,
  • kronična pojava krvi u stolici,
  • neobjašnjivo mršavljenje,
  • gubitak apetita,
  • osjećaj nepotpunog pražnjenja crijeva.

Nažalost, simptomi se često pojavljuju tek kada je bolest već uznapredovala, zbog čega liječenje postaje zahtjevnije i manje uspješno. Kolonoskopija omogućava rano otkrivanje polipa nakon čega slijedi i njihovo uklanjanje prije razvoja tumora čime se značajno povećavaju šanse za izlječenje.

Virtualna kolonoskopija – moderna alternativa klasičnom pregledu

Kako bi se povećala dostupnost preventivnih pregleda i smanjila nelagoda koju izaziva klasična kolonoskopija, Medicinski centar Gorica nudi modernu i neinvazivnu metodu – virtualnu kolonoskopiju, koja pruža bezbolnu, sigurnu i brzu alternativu klasičnoj kolonoskopiji. Idealna je za preventivne preglede jer omogućuje rano otkrivanje promjena uz minimalno opterećenje za pacijenta.

Kako izgleda i koliko traje pregled?

Pregled virtualnom kolonoskopijom odvija se u posebnoj prostoriji gdje se nalazi i sam uređaj. Dok osoba leži na boku, kroz tanki kateter od svega nekoliko centimetara, usmjeren u rektum, upuhuje se plin (najčešće CO₂) kako bi se debelo crijevo proširilo i bilo dostupno analizi. Nakon toga, stol se kreće kroz skener i proizvode se snimke duž duljine debelog crijeva. Radi se jedno snimanje u položaju na leđima i jedno snimanje potrbuške.

Pregled sveukupno traje oko 15 minuta, a nakon postupka pacijent može odmah nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima.

Nakon snimanja, računalni program sastavlja dobivene slike u 3D prikaz koji omogućuje liječniku detaljan pregled crijeva, slično klasičnoj kolonoskopiji. Također se mogu vidjeti i okolni organi te eventualne promjene na njima. Radiolog ocjenjuje rezultate kako bi utvrdio bilo kakve abnormalnosti. Nalaz je spreman unutar tri dana, uz mogućnost zahtjeva za hitnim očitanjem unutar 24 sata. Saznajte više o prednostima virtualne kolonoskopije

Na stranicama Medicinskog centra Gorica pročitajte i proširenu verziju na ovu temu i otkrijte više o utjecaju određene hrane na pojavu raka debelog i završnog crijeva.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno