Kada govorimo o Gradskom stambenom gospodarstvu Velika Gorica, mnogi građani nisu ni upućeni u poslove kojima se isto bavi, i zapravo rijetki znaju da je riječ o trgovačkom društvu u vlasništvu grada Velika Gorica koje obavlja poslove upravljanja stambenim zgradama, te je jedan od najvećih upravitelja na području grada, također obavlja naplatu komunalne naknade, i naknadu za uređenje voda za Hrvatske vode.
O najvažnijim obavljenim projektima, onima koji su u tijeku, ali i onima koji će se tek realizirati u eteru City radija govorio je direktor GSG-a Tomislav Landeka.
„Grijanje je jedna od gorućih tema u Velikoj Gorici u proteklih nekoliko godina, jer se svake godine stvaraju neki novi nameti koji poskupljuju račune naših građana, a mi svakog dana radimo na tome kako bi smanjili te režijske troškove, tako smo ove godine aplicirali većinu zgrada na Natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a riječ je o zakonskoj obvezi prema kojoj sve zgrade veće od 70 stanova do 31.12.2015. moraju ugraditi razdijelnike, u dogovoru sa suvlasnicima aplicirali smo 25 zgrada, ukupna investicija je 6 200 000 kuna,tražena subvencija Fonda je 40%, za deset zgrada koje su već dobile subvenciju razdijelnika iznos je 1 241 000 kuna, a očekujemo još milijun kuna za preostale zgrade.“ – istaknuo je Landeka.
Prije sezone grijanja u Velikoj Gorici biti će održana javna tribina i edukacija kako se ponašati s razdjelnicima, jer ukoliko ne bude pridržavanja nekih osnovnih pravila, neće biti niti značajnije uštede.
Gotovo sve zgrade koje su pod upravom GSG-a dobile su energetske certifikate koji su vrlo bitni, i obvezno ih je imati, jer ukoliko iznajmljujete,odnosno prodajete stan morate imati certifikat.
„Energetski certifikat vrijedi za svaki stan u zgradi, to je nešto što mnogi ne znaju, pa onda dodatno angažiraju izradu certifikata.To nije potrebno, dovoljno je da se javite svom predstavniku stanara ili da dođete u GSG, i dobit ćete kopiju certifikata.“ – rekao je Landeka.
Ove godine prijavljeno je 11 zgrada, i sve su dobile subvenciju, a u ranijem periodu riječ je bila o 124 zgrade, što znači da će do kraja slijedeće godine sve zgrade imati imati energetske certifikate koji vrijede deset godina.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sufinancirat će i energetsku obnovu zgrada, trošak izrade projektne dokumentacije u stopostotnom iznosu.
„Prošle godine smo krenuli s tim, prijavili smo pet projekata i sve zgrade su dobile subvenciju za izradu projektne dokumentacije, a po izradi iste može se krenuti u radove (radovi fasade, ravnih, kosih krovova…).Ovakvom energetskom obnovom dolazi se do ušteda potrošnje energenata od 60-75%, u konačnici se ide prema tome da se smanje troškovi grijanja.“ – rekao je Landeka.
Ove godine u izvođenje radova krenuti će se na četiri zgrade, ukupna investicija je nešto viša od 13 milijuna kuna, a subvencija Fonda je 4 525 000 kuna, to je 40% iznosa ukupne investicije, a subvenciju pružaju i Europska investicijska banka, te Europska banka za obnovu i razvoj, u konačnici će investicija biti sufinancirana u 50 postotnom iznosu.
„Interes za ovaj vid energetske obnove u 2015. povećao se na trinaest zgrada koje su već dobile subvenciju za izradu projektne dokumentacije“ – rekao je između ostalog direktor GSG-a Tomislav Landeka.
Svi ovi planovi i radovi utjecat će na povećanje računa koje će slati GSG , ali u konačnici se to ne bi trebalo ni osjetiti, jer će uštede na računima za struju i grijanje biti znatnije.
Vrijeme pred velikogoričanima koji svake godine u zimskom periodu za grijanje plaćaju i po pedeset posto režijskih troškova, pokazati će isplativost ovih investicija i radova, nadamo se na zadovoljstvo svih građana.