Povežite se s nama

Priroda

DVD Novo Čiče u akciji uklanjanja ambrozije od ovog vikenda

Cilj akcije je podići kvalitetu života sumještana koji pate zbog tog jakog alergena, te ujedno mladima ukazati na važnost brige o zajednici i podizanje svijesti o ekologiji.

Objavljeno

na

Već ovog vikenda vrijedni članovi DVD-a Novo Čiče kreću u eko-akciju pod nazivom ‘Trajno suzbijanje ambrozije, čupanjem i spaljivanjem’ s javnih površina u naselju. Prva akcija te vrste održana je prije dvije godine, kad su vatrogascima zbog pandemijskih mjera bile limitirane aktivnosti unutar prostorija njihovog DVD-a, pa su se usmjerili na vanjske aktivnosti, što je bilo sjajno prihvaćeno, kako od samih članova, tako i od mještana.

– Krećemo sad u srpnju, jer je biljka u fazi rasta dovoljno velika za čupanje. Bitno ju je ukloniti prije cvatnje, kako bi se spriječilo izlučivanje peludi koja izaziva alergije kod ljudi, a zatim i spriječilo stvaranje sjemena i daljnje širenje – pojašnjava zapovjednik DVD-a Novo Čiče, Dario Munjić.

Foto: DVD Novo Čiče u akciji uklanjanja ambrozije/DVD N.Čiče

Obradit će sve javne površine, oko dječjih parkova, jezera, biciklističkih staza, sportskih terena i škole. Ovogodišnja akcija kreće za vikend i nastavlja se do kraja mjeseca.

– Cilj ove akcije je trajno uklanjanje biljke ambrozije kako bismo pomogli ljudima koji imaju problema zbog tog alergena, jer pelud ambrozije je jedan od najjačih alergena među biljkama. S druge strane i uključivanjem mladih članova DVD-a stvaraju se pozitivne navike prema društvu i ekologiji – poručuje Munjić.

Foto: DVD Novo Čiče u akciji uklanjanja ambrozije/DVD N.Čiče

Iako su im se u prijašnjim akcijama pridružili i mještani, zapovjednik DVD-a Novo Čiče ističe kako oni zapravo najviše mogu pomoći održavanjem svojih privatnih površina košnjom. Naravno, svi ljudi dobre volje dobrodošli su pridružiti se ovoj eko-akciji.

Projekt je u programu potpore Ureda Zagrebačke županije u području zaštite okoliša i prirode.

 

 

Najave

1.svibnja starta biciklijada „Put bijele rode“

Start je u 10 sati u Krašogradu, kotizacija iznosi pet eura.

Objavljeno

na

JU Zeleni Prsten Zagrebačke županije poziva na svoju tradicionalnu biciklijadu „Put bijele rode“, kroz krajolik koji rode biraju za svoj dom.

–  Naša biciklijada nije samo rekreacija – to je slavljenje prirode, kretanja i života na otvorenom! Sudionici će imati priliku uživati u prekrasnim vidicima, naučiti više o bijelim rodama i važnosti očuvanja njihovih staništa na tuti dugoj oko 24 kilometra. Vozimo laganim tempom, s pauzama za odmor, edukaciju i druženje  – navode iz Javne ustanove.

Kružna biciklijada će se održati 01. svibnja sa startom u 10 sati u Krašogradu, kotizacija iznosi pet eura, dok je za djecu do 18 godina sudjelovanje besplatno.

Podsjetimo da se najviše gnijezda na području Zagrebačke županije nalazi u gradovima Vrbovec (58) i Ivanić-Grad (32), zatim općinama Dubrava (31) i Klinča Sela (30) te u selima Donja Kupčina (22) i Donja Zdenčina (21).

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ispunjavanjem ankete građani sudjeluju u kreiranju Strategije zelene urbane obnove

Grad Velika Gorica će na temelju rezultata ankete definirati konačna rješenja i projekte prilagođene potrebama stanovnika grada.

Objavljeno

na

Grad Velika Gorica je u postupku izrade Strategije zelene urbane obnove do 2030. godine, koja će pridonijeti razvoju zelene infrastrukture, integracije rješenja temeljenih na prirodi.

Također, dokument će biti temelj za unapređenje kružnog gospodarenja prostorom i zgradama, omogućiti kreiranje energetske učinkovitosti te lakšu prilagodbu klimatskim promjenama.

Kako bi stanovnici mogli iznijeti svoje prijedloge i mišljenja, Grad je izradio online anketu za svoje stanovnike koja će definirati konačna rješenja i projekte, čime se povećava kvaliteta javnih prostora i kvaliteta života na području grada.

Anketa je dostupna ovdje.

Ili putem QR koda:

 

 

 

 

 

 

 

Ispunjavanje ankete traje 10-15 minuta i bit će dostupna za popunjavanje do 30. travnja.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

U Jagodnom otvoreno prvo hrvatsko Zeleno mrjestilište ribe

Projekt uzgajališta ribe mogao bi poslužiti kao model za slične projekte u ostatku Hrvatske ali i u drugim europskim regijama.

Objavljeno

na

Objavio/la

Održivom sustavu za uzgoj autohtonih vrsta riba u sklopu EU projekta DaWetRest, koji okuplja 25 korisnika i 20 pridruženih partnera iz 12 europskih zemalja, pridružilo se prvo hrvatsko Zeleno mrjestilište u Jagodnom, koje je otvoreno radi obnove ekosustava dunavskih poplavnih područja.

U projektu sudjeluje Športsko-ribolovna udruga Odra, koja upravlja s oko 500 hektara voda na goričkom području, a mrjestilište je smješteno pokraj Instituta Ires, koji nadzire proizvodnju ribe. Projekt su u Poduzetničkom inkubatoru, uz podršku Grada Velike Gorice, predstavili stručnjaci s Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu i Jadranskog inovacijskog centra.

Cilj je zaštita voda i stvaranje održivog ekosustava proizvodnje autohtonih vrsta riba, u skladu s preporukama Europske unije – istaknuo je predsjednik Športsko-ribolovna udruga Odra Ognjen Cahun.

Foto: Grad Velika Gorica

– Ovo je prvo mrjestilište u Hrvatskoj, a otvoreno je upravo na velikogoričkom području. Napravili smo moderan kompleks, potpuno uređeni i funkcionalan, a već smo isporučili i prvu tranšu ribe po planu. Pokušavamo spasiti ne samo naše vode i jezera već i ptice koje se tom ribom hrane, dakle živi svijet našeg eko-sustava – istaknuo je Cahun.

Dekan Fakulteta strojarstva i brodogradnje Zdenko Tonković, naglasio je važnost razvoja istraživanja u akvakulturi i očuvanju prirode, te dodao kako Zeleno mrjestilište nudi studentima i istraživačima priliku za eksperimentiranje i razvoj novih tehnologija.

– Svjedočimo odličnom primjeru povlačenja EU sredstava – rekla je zastupnica u EU Parlamentu Željana Zovko i istaknula činjenicu da realizacijom omogućavamo stvaranje nove generacije mladih znanstvenika i stručnjaka.

Foto: Grad Velika Gorica

– Velik je potencijal Hrvatske za implementaciju sličnih projekata u cijeloj zemlji a mogao bi poslužiti kao model za slične projekte u drugim europskim regijama, dok nastavak istraživanja u područjima plave ekonomije ima veliki potencijal za održivi razvoj te značajan utjecaj na ekosustav Dunava – rekla je Magdalena Strachinescu iz Europske komisije.

Naime, Projekt DaWetRest je dobio podršku od državnih institucija i Europske unije, a planira se i njegovo proširenje kroz europski projekt SWIM, uključujući nadogradnju bazena i komercijalizaciju na području cijele regije.

Nastavite čitati

Priroda

Vodostaji rastu! Evo gdje je najkritičnije

Potrebno se usmjeriti na Kupu s pritocima, donji dio toka Une te srednji i donji dio toka Save

Objavljeno

na

Objavio/la

Obilne kiše koje posljednjih dana neprestano padaju u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini uzrokovale su značajan porast vodostaja rijeke Save i njezinih pritoka, dok se slična situacija bilježi i na slivu Neretve. Hidrolozi upozoravaju da bi u idućim danima moglo doći do poplava, posebno na područjima koja su već pogođena visokom zasićenošću tla. Meteorološke prognoze najavljuju nastavak kišnog razdoblja do kraja ožujka, dok se stabilizacija vremena očekuje tek od 1. travnja.

Ciklonalni sustav koji se kreće iz južne Italije preko Jadranskog mora donio je obilne oborine koje su znatno povećale protok vode u rijekama. Zasićenost tla već je dosegnula kritične razine, što znači da nova kiša ne može biti upijena, već direktno ide u vodotokove, dodatno povećavajući njihov vodostaj. DHMZ naglašava da je pozornost potrebno usmjeriti na Kupu s pritocima, donji dio toka Une te srednji i donji dio toka Save jer će se prema sadašnjim prognozama nastavak oborine dogoditi na njihovim slivnim područjima.

U Bosni i Hercegovini, posebno su ugroženi slivovi rijeka Bosne i Vrbasa, koje se ulijevaju u Savu, dok Agencija za vodno područje Jadranskog mora upozorava na moguće poplave u donjem dijelu sliva Neretve. Vrhunac vodnog vala očekuje se između 29. i 30. ožujka.

Povijesni trendovi oborina na Mediteranu

Zanimljivo je da dugoročna analiza klimatskih podataka pokazuje kako se količine oborina na Mediteranu nisu značajnije mijenjale od kraja 19. stoljeća. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Nature, količine padalina ostale su stabilne unatoč varijacijama između desetljeća. Istraživači su koristili podatke s više od 23 000 kišomjernih postaja diljem 27 zemalja i zaključili da promjene u količinama oborina nisu rezultat dugoročnog trenda, već atmosferske cirkulacije i unutarnje klimatske varijabilnosti.

Međutim, povećano isparavanje uzrokovano rastom temperature zraka dovela je do sve češćih i intenzivnijih suša, što ima značajan utjecaj na dostupnost vode u regiji. Ovi podaci ukazuju na potrebu za preciznijim planiranjem upravljanja vodnim resursima kako bi se smanjili negativni učinci ekstrema u hidrološkom ciklusu.

Utjecaj na stanovništvo i mjere opreza

S obzirom na trenutačne vremenske prilike, stanovništvu se preporučuje poduzimanje mjera predostrožnosti, posebno u područjima sklonima poplavama. Nadležne službe prate situaciju te redovito objavljuju upozorenja i preporuke. Građani se pozivaju da prate službene prognoze i informacije te da poduzmu sve moguće mjere za zaštitu imovine i sigurnosti.

Prognoze ukazuju na stabilizaciju vremena od 1. travnja, kada se očekuje smirivanje padalina i postupno opadanje vodostaja. Ipak, posljedice dugotrajnog kišnog razdoblja mogle bi se osjetiti još neko vrijeme, pogotovo u nižim predjelima gdje voda sporije otječe.

Iako dugoročni podaci pokazuju da količine oborina na Mediteranu nisu u opadanju, sve češći ekstremni vremenski uvjeti predstavljaju izazov za upravljanje vodnim resursima. Trenutačno stanje u slivu Save i Neretve zahtijeva pojačani oprez i brzu reakciju nadležnih službi kako bi se izbjegle potencijalne štete te minimizirale posljedice klimatskih ekstrema i osigurala veća sigurnost stanovništva.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Školarci iz Kvaternika ugostili vršnjake iz Njemačke

U sklopu Erasmusa + projekta jačaju međunarodnu suradnju za održivu budućnost.

Objavljeno

na

Objavio/la

Iz škole Mittelschule Lindau am Bodensee u naš grad doputovali su učenici Erasmus+ projekta “Od EGOcentrizma do EKOcentrizma – put koji mijenja budućnost”. Projekt obuhvaća 20-tak učenika u dobi od 12 do 15 godina, a domaćini iz Osnovne škole Eugena Kvaternika upoznali su ih s našim gradom.

Posjetili su i Centar za posjetitelje gdje su ih predstavnici Turističke zajednice Grada Velike Gorice proveli bogatom poviješću našeg grada i crticama što on predstavlja danas.

Među ostalim, učenici dviju škola sudjelovali su na zajedničkim radionicama o održivim materijalima i zajednički stjecali iskustva iz domene ekologije i načinima očuvanja prirode.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno