Povežite se s nama

HOTNEWS

Doula Marija Čukman: “Radim i živim svoju strast i dio sam jednog od najvažnijih trenutaka svake obitelji“

Želja joj je da što više žena doživi iskustvo poroda kao prekrasno, a s tim ciljem prenosi svoja znanja, ali i iskustva

Objavljeno

na

Iza voditeljice tečajeva ‘Svjesne trudnoće’ Marije Čukman stoji 40-ak sretnih mama, sretnih beba i sretnih obitelji. Svoj djeci Marija još pamti ime, a s dijelom majki ostala je i prijateljica. No, to i ne čudi kada znamo da je rođenje djeteta najvažnije životno iskustvo svake obitelji, a upravo taj dio ona prolazi s obiteljima koje joj se obrate.

“To je nešto neprocjenjivo, ne mogu to opisati. Radim ono što istinski volim. Radim i živim svoju strast. Dio sam jednog od najvažnijih trenutaka cijele obitelji. Koliko god sam ja u biti malen dio, zato što na kraju žene same sve naprave, osjećam se jako zahvalno i ispunjeno što, nekim čudom, radim ovo što radim”, rekla je Marija Čukman koja živi u Kravarskom, a jedna je od četiri profesionalne doule u Hrvatskoj.

U prijevodu s grčkog, doula je ‘ona koja služi’. Radi se zapravo o educiranim i iskusnim profesionalkama koje majkama pružaju emocionalnu, fizičku i informativnu podršku prije, tijekom i netom nakon poroda.

“Doula nije pomodna i nije nova, nego se morala izmisliti riječ u današnjem vremenu. Doule su oduvijek postojale. Kada su žene rađale, uz njih su bile dvije vrste žena, čak naše bake koje su živjele na selima to znaju. Jedna je potpora, a druga je ‘primalja’ koja je imala medicinska znanja“, objasnila je Marija Čukman.

Foto: Marija Čukman, Svjesna trudnoća

U najvećem broju, dolaze joj žene koje žele prirodan porod. Radi se o osobama koje su shvatile da takozvani drip nije obavezan i da majka može birati položaj u kojem želi roditi. Ne mora, kaže Marija, biti konstantno priključena na CTG aparat, pod prejakim svjetlom, gdje ju učestalo pregledavaju ili ispituju.

“Naravno, govorim o situacijama kada je sve u redu s mamom i bebom. Nažalost, većinom su protokoli takvi da se, iz njima poznatih razloga, porod započne na inicijativu liječnika. Često žele ubrzati porod, a kada to rade koriste umjetni oksitocin, takozvani drip, i onda tu sve kreće nizbrdo jer on blokira proizvodnju prirodnog oksitocina, kontrakcije su puno jače, žene kažu i tri do pet puta jače od prirodnih kontrakcija, vrijeme za odmor između kontrakcija je puno manje, mama je pod stresom, dijete je pod stresom“, objašnjava doula Marija.

Foto: Marija Čukman

“Drip najčešće završava time da su bolovi toliko nepodnošljivi da žena traži epiduralnu, iako prirodna porođajna bol nije nepodnošljiva. Nakon toga žena nema osjeta, ne zna što da radi, kako da tiska, pa često dolazi do intervencija kojih ne bi trebalo biti, poput nalijeganja na trbuh, upotrebe vakuuma pri izgonu djeteta, a da bi mogli izvesti takav zahvat – mora se raditi epiziotomija i tako se dogodi ta ‘kaskada intervencija‘”, ispričala je Marija i objasnila zašto je važno da žena zna svoja prava i da ne mora prolaziti kroz porod na ovaj način.

Osim žena koje rađaju prvi put i žele naučiti kako mogu biti aktivne u svom porodu i izabrati što im odgovara, na Marijine tečajeve dolaze i one koje su već rodile.

“Zanimljivo je da one dolaze na tečaj jer imaju traume s prvih poroda. Priznaju da nisu znale da imaju pravo izbora. Tek nakon što bi im se sleglo, taj proces traje i do godinu dana, shvati žena koliko je istrumizirana nakon poroda. Majka koja dođe doma s djetetom je toliko sretna. Kad se euforija smanji i žena sve više vremena provodi sama sa sobom, shvati da prešućuje neke dijelove priča, a to je ono što je jako loše za druge žene jer rijetko koja će reći cijelu priču, ne želi se sama suočiti s traumom. Od tuda ta ‘fama’ da je drip normalan“, ispričala je Marija.

Zbog takvog iskustva ženama kasnije treba dosta vremena da se ponovo odluče imati djecu.

“Ali su sad rekle da će drugačije, ako može. Uvijek ima onaj postotak gdje je potrebna liječnička intervencija, ali on je zaista mali. Zato i imamo medicinu“, napominje Marija Čukman i dodaje:”Teško je slušati te priče. Susrećem se sa ženama koje još uvijek ne žele ostati trudne zbog poroda i koje su znale reći – zašto meni nitko nije rekao da drip nije normalan i zašto meni ni jedna moja prijateljica nije rekla što ti se dogodi kad dobiješ drip“, kaže voditeljica Svjesne trudnoće.

Upravo zato Marija organizira i Pričaonice na kojima žene mogu slobodno govoriti o svojim iskustvima i osvijestiti što im se dogodilo te pomoći drugima. Time se stvara mreža žena koje si međusobno pomažu i ohrabruju se.

“Sva sreća sve više žena traže edukaciju i informacije te svoja prava koja su im prirodno i zakonski dana“, kaže Marija koja nam je ispričala i vlastito iskustvo:“Kad sam ostala trudna prvo je krenulo klasičnim putem jer, kao i kod svake trudnice koja je trudna prvi put, svi te isprepadaju. U tom strahu prestaneš razmišljati o bilo čemu drugome osim o tome što se treba na kojem ginekološkom pregledu obaviti. U jednom trenutku sam rekla da ne želim tako svoju trudnoću živjeti.“

Svoju dvojicu sinova Marija Čukman rodila je u ugodnom i njoj sigurnom okruženju doma, a budući se radilo o prekrasnom iskustvu poželjela ga je prenijeti na što više žena.

Tužna je, kaže, zbog onoga što se događa pri porodima. Često radi sa ženama koje su doživjele traume na porođaju i prije 20 godina.

Foto: Marija Čukman/Svjesna trudnoća

“I onda osvijeste i druge dijelove te priče. Žene često shvate da su zbog toga i brakovi popucali. Osjećaju nemoć i da su stavljene u poziciju žrtve te ne mogu donositi vlastite odluke. Tu se javlja i osjećaj da nisu dobile ono što su mogle dobiti, a to su žene koje se kasnije više nisu odlučile na djecu. Žene misle da ne mogu roditi svoje dijete i s tom mišlju hodaju cijeli život“, objašnjava Marija.

“Pitajte bilo koju od naših majki, one tako fino šute o svemu tome. Zamislite kako im je bilo, a još su nakon poroda bile razdvojene 24 ili 48 sati od svoje djece. Ništa nisu smjele znati, a u svijetu bolnice su“, kaže Marija.

I zato ona savjetuje budućim majkama da se informiraju.

“Ne govorim ženama što da naprave, nego da se informiraju i same donesu odluku. Pa i ako se odluče na drip i epiduralnu to je OK, ako su same odlučile. Bitno je da se poštuje njihov izbor. Način na koji se osoba rodi, obilježava ostatak života mami, ali i bebi, bez obzira, pričale žene o tome ili ne“, kazala je Marija Čukman.

Puno je načina da si buduća majka olakša trudnoću i porod i svaka od njih trebala bi sama odlučiti za sebe i svoje dijete, bitno je samo da je odluka temeljena na istinitim informacijama.

Na kraju, Marija Čukman kaže:“Bilo bi jako lijepo kad bi se svi mogli rađati u nekim mirnim i prekrasnim uvjetima, u poluzatamnjenoj prostoriji gdje nas neće zaplašiti buka i svjetlo odmah kad se rodimo i gdje će nas majka koja nas je nosila devet mjeseci odmah primiti na svoja prsa. To bi tako trebalo biti. To su stvari kojima su pisane knjige 60-ih godina prošlog stoljeća i pisali su ih muški liječnici. To nije nešto što je sad smišljeno i što je trend i pomodno“.

HOTNEWS

Za pola stoljeća Goričkih večeri na pozornici – Gibonni!

Objavljeno

na

Pjesme vrhunskog skladatelja i pjevača Gibonnija, čiji su i tekstovi i taktovi neotključana škrinja blaga, večeras su obilježile otvorenje Goričkih večeri, manifestacije koju naš grad njeguje već pola stoljeća.

Foto Cityportal

Gradonačelnik Krešimir Ačkar na pozornicu je, pred prepunim Parkom dr. Franje Tuđmana, pozvao samozatajnog glazbenika i humanitarca kojeg u Arenu Zagreb dođe slušati gotovo 20 tisuća ljudi, a večeras velikogoričkoj publici pjeva svoje najveće hitove: Dobri ljudi, Lipa moja, Zlatne Godine, U ljubav vjere nemam, Libar i mnoge druge…

Foto: Cityportal

Dodajmo kako Goričke večeri traju od 16. do 28. svibnja i donose bogat kulturno-zabavni program na dvije lokacije – u Parku Tuđmana i na Starom gradu Lukavcu. Na jubilarki očekujte koncerte, predstave, radionice, kino na otvorenom a ulaz na sve sadržaje je slobodan.

Foto: Cityportal

Osim Gibonnija, na pozornicu Goričkih večeri stat će i popularna grupa Ogenj u petak, 23. svibnja, dolaze i 4 tenora, Puhački orkestar DVD-a Velika Gorica, Vokalni ansambl Jane te Blues, Rock & Country Festival s gostima Elvisom Stanićem i Tomislavom Golubanom. Za najmlađe su pripremljene predstave, crtići na otvorenom i kreativne radionice.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Projekt jednosmjenska nastava – Grad kreće u gradnju dviju škola

Škola u Vukovini će se proširiti i dobiti školsku dvoranu.

Objavljeno

na

Gotovo trećina proračuna Grada Velike Gorice ulaže se u projekte odgoja i obrazovanja, a na putu do najavljivane jednosmjenske nastave u svim školama potrebna su dodatna ulaganja u povećanje školskih kapaciteta. 

Stigla je najava iz Grada kako je cilj ostvariv uz izgradnju dviju novih škola te dogradnju i modernizaciju postojećih. 

Nakon najave gradnje dječjeg vrtića, Kurilovec dobiva i novu školu 

Kurilovčani će školu za oko 500 učenika dobiti na parceli uz SRC Kurilovec, s pripadajućom trodijelnom sportskom dvoranom ii igralištem, a projekt je u fazi prijave na Nacionalni plan oporavka i otpornosti i predaje dokumentacije za ishođenje građevinske dozvole. 

Pleso dobiva novu školu s pješačkim pothodnikom, projekt proširenja čeka školu Vukovina  

Novu školu na gotovo 6.000 četvornih metara dobit će i učenici s Plesa, zajedno sa trodijelnom sportskom dvoranom i pješačkim pothodnikom za sigurniji pristup školi, a idejno rješenje je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, baš kao i za rekonstrukciju i dogradnju Osnovne škole Vukovina.  

Vukovinska škola će se proširiti za dodatnih 2.200 m² a učenici će nastavu tjelesne i zdravstvene kulture imati u novoj jednodijelnoj sportskoj dvorani. 

– Odobrenje Ministarstva još je jedan veliki korak naprijed u našem nastojanju da svim učenicima u Velikoj Gorici osiguramo jednake uvjete za obrazovanje, ali i podizanje obrazovnog standarda u osnovnoškolskom obrazovanju. Nova škola u Kurilovcu, na Plesu i dogradnja škole u Vukovini odgovaraju na konkretne potrebe zajednice, a naš cilj ostaje jasan – omogućiti jednosmjensku nastavu u svim školama našega grada – naglasio je gradonačelnik Krešimir Ačkar. 

Iz Grada ističu kako su ova ulaganja u skladu s demografskim rastom i urbanim razvojem grada, koja Veliku Goricu svrstavaju u najviši razred gradova po ulaganjima u obrazovanje u Hrvatskoj.  

Nastavite čitati

HOTNEWS

VELIKA GORICA Dan za sport, navijanje i zabavu uz Telemach!

U sklopu Plazma Sportskih igara mladih i uz potporu Grada Velike Gorice, osnovnoškolci u borbi za plasman na Državnu završnicu Plazma Sportskih igara mladih u Rijeci.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorički Tuđmanac danas je centar sportskih i zabavnih događanja!

Uz gradske manifestacije, danas je Park dr. Franje Tuđmana mjesto održavanja Telemach Dana sporta, edukativno-sportskog događaja u sklopu Plazma Sportskih igara mladih i uz potporu Grada Velike Gorice.

Sportsku manifestaciju svečano je otvorio gradonačelnik Krešimir Ačkar a baklju za početak natjecanja je upalio naš gorički prvoligaš Jurica Pršir.

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Prepun park djece i mladih čeka svoju priliku pokazati sportske vještine i uživati u bogatom programu, a poseban naglasak je na navijačima – na Telemach Danu sporta bit će dodijeljena nagrada za najbolju navijačku ekipu.

Najbolji osnovnoškolci danas će u graničaru i atletici izboriti plasman na Državnu završnicu Plazma Sportskih igara mladih koja će se krajem srpnja održati u Rijeci.

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Bili natjecatelj, navijač ili gledatelj, u ovom velikom događanju možete se pridružiti brojnim aktivnostima: ekološko-sportski projekt “Zero Waste – Budi dio igre – Čuvajmo naš planet”, Coca-Cola Cup, najveći malonogometni turnir u Europi na igralištu OŠ Eugena Kumičića, Kinder joy of moving turnir u uličnoj košarci u dvorani OŠ Eugena Kumičića i turnir u odbojci u Gradskoj dvorani Velika Gorica.

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Plazma Sportske igre mladih već 29 godina promoviraju sport, prijateljstvo, inkluziju i zdrav način života, a djeca i mladi iz cijele Hrvatske imaju priliku besplatno sudjelovati u natjecanjima iz čak 10 sportskih disciplina.

Foto galerija:

Nastavite čitati

HOTNEWS

Gorica dobiva dva nova dječja vrtića za 400 djece

Riječ je o objektima u Kolarevoj i Pokupskoj ulici.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradu Velikoj Gorici iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti odobreno je nešto više od 3,6 milijuna eura bespovratnih sredstava za realizaciju dva nova dječja vrtića, koja će osigurati program predškolskog odgoja za ukupno 400 djece.

– Gradimo budućnost Velike Gorice ulažući u ono najvažnije, a to su naša djeca. Izgradnjom dva moderna i dostupna dječja vrtića ne samo da proširujemo kapacitete za novih 400 mjesta, već stvaramo temelje za ravnomjerniji razvoj grada, dostupnost usluga i podršku mladim obiteljima. Podsjećam, da je u proteklom razdoblju otvoreno ili dograđeno čak 8 objekata gradskih vrtića čime su kapaciteti povećani za gotovo 500-tinjak mališana – rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Dogradnja Cicibana povećat će površinu vrtića za više od 2.000 metara kvadratnih

Spomenutim sredstvima dogradit će se dječji vrtić Kolarevoj ulici, gdje će uz postojeći objekt Dječjeg vrtića Ciciban biti izgrađena nova zgrada bruto površine 2.090 m², a nadopunit će Cicibanov objekt u kojem će biti smješteno 10 odgojnih skupina – četiri jasličke i šest vrtićkih. Objekt će imati i kuhinju koja će služiti ne samo za potrebe ovog vrtića, već i kao podrška za područne objekte u okolnim naseljima.

Smještaj vrtića odgovara potrebama toga dijela grada, zbog izgradnje novih stambenih zgrada i doseljavanja obitelji s malom djecom.

Inače, za izgradnju je pristiglo 14 ponuda a trenutačno je u tijeku pregled i ocjena pristiglih ponuda nakon koje će biti sastavljen zapisnik i prijedlog odluke o odabiru. Procijenjena vrijednost investicije je oko 6,8 milijuna eura.

Kurilovec će dobiti vrtić za 200 djece

Čak 16 ponuda Grad je zaprimio za izgradnju dječjeg vrtića u Kurilovcu, čija je procijenjena vrijednost investicije 6,7 milijuna eura.

Vrtić će se graditi u Pokupskoj ulici, u gradskoj četvrti Kurilovec koja do sada nije imala vlastiti vrtić, a gdje je planirana zgrada slične veličine kao ona u Kolarevoj, oko 2000 m² bruto površine s 10 odgojnih skupina za 200 djece. U tijeku je pregled i ocjena pristiglih ponuda, a u budućnosti će rasteretiti ostale gradske vrtiće.

U oba objekta bit će predviđene posebne odgojne skupine za djecu s teškoćama u razvoju, kao odgovor na sve izraženiju potrebu za inkluzivnim obrazovanjem i ranom intervencijom.

– Izgradnja novih vrtića u Velikoj Gorici dio je našeg nastojanja da odgovorimo na demografske izazove i podignemo kvalitetu života najmlađih sugrađana te njihovih obitelji – poručio je Ačkar.

Nastavite čitati

HOTNEWS

U Velikoj Gorici otvoren jedan od najmodernijih dječjih parkova u Hrvatskoj

Unikatno dječje igralište prilagođeno je djeci s invaliditetom.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Ulici Marije Jurić Zagorke u Velikoj Gorici, na gotovo 2.500 tisuća četvornih metara, dovršeno je novo dječje igralište, koje se nalazi u neposrednoj blizini Osnovne škole Nikole Hribara.

Vrijednost radova na izgradnji i opremanju iznose oko 358 tisuća eura.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

– Ovo je jedno od najmodernijih dječjih igrališta, u kojem su smještene suvremene sprave za igranje, a građeno je po jedinstvenom modelu u Hrvatskoj. Zahvaljujem se VG Komunalcu koji je bio izvođač radova i svojim suradnicima koji su s puno entuzijazma pripremali projekt i upotpunili ga po najbolje mogućim standardima. Konačni vizual je zaista impresivan i vjerujem da će stanovnici ovog kvarta u koji se doseljava sve više obitelji, zaista koristiti svoje slobodno vrijeme na ovom lijepom mjestu, a posebice djeca koja zaslužuju najbolje – rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Inače, novi park osmišljen je u nekoliko zona s modernim i sigurnim igralima za djecu različitih uzrasta, a njegova je posebnost što je pristupačan i djeci i osobama s invaliditetom.

–Ovakav model sprava postoji u dječjim parkovima u Europi, a Velika Gorica je prvi Grad u Hrvatskoj koji ga je ugradio u svoj park. Cijeli park je postavljen kao kombinacija sprava koje se nadovezuju. Posebnu pažnju usmjerili smo na sigurnost prilikom dječje igre, a opet da djeci u parku bude poseban doživljaj igrati se i istraživati. Unikatnost ovog parka su i posebne sprave na kojima se mogu igrati djeca s teškoćama, poput ljuljačke koja prilikom ljuljanja pruža djetetu potpunu sigurnost – objasnila je Barbara Grđan Odrčić, viša savjetnica za društvene djelatnosti u Gradu Velikoj Gorici.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Zahvaljujući podlogama od borove kore i lijevane gume koje su postavljene, djeca će se moći sigurnije i bezbrižnije igrati, a sve su uredili djelatnici VG Komunalca i to u ekspresnom roku.

–Posao za koji smo imali 60 radnih dana, mi smo završili u 37, tako da moram pohvaliti svoje djelatnike koji su to efikasno odradili kao i tvrtku VIA PLAŽA d.o.o. koja je bila zadužena za montažu sprava – rekao je direktor VG Komunalca, Jurica Mihalj.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Dodajmo kako ovaj jedinstveni dječji park ima i uređene pješačke staze i mali trg s odmorištem, klupe za odmor, fontanu s pitkom vodom, koševe za otpatke i stalke za bicikle.

Za ravnotežu s prirodom i ugodniji boravak, posađeno je više od 2.400 različitih biljaka i drveća.

Foto galerija:

 

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno