Povežite se s nama

HOTNEWS

Dosje Modiana: Velikogoričanke ostale bez omiljene shopping meke

Hoće li ponovno otvoriti svoja vrata, ostaje pitanje…

Objavljeno

na

Bilo da ste trebali nešto za svaki dan ili pak nešto otmjenije, u Modiani na prvom katu robne kuće mogli ste pronaći zaista dobar komad odjeće poznatih modnih brandova. Šuškalo se već neko vrijeme kako će ovaj lanac trgovina zatvarati svoje poslovnice u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji. Nakon Čakovca, Karlovca, Metkovića, Osijeka, Pule, Rijeke, Samobora…istu sudbinu doživjela je velikogorička Modiana. Pomalo tužan prizor zatekao nas je prije nekoliko dana – navučeni zastori i cerade. Odjeća je još uvijek izložena, kako u prodavaonici, tako u izlogu.

Foto: Matea Brenčić/Cityportal.hr

A priča je sljedeća…U Hrvatskoj Modiana posluje u okviru tvrtke Modiana ZG d.o.o. s ukupno 16 prodavaonica. Većina njihovih trgovina nalaze se u prostorima bivšeg Mercatora, a koji je sada u sastavu Fortenova grupe. Kako doznajemo, Modiana, inače u vlasništvu talijanske tvrtke, godinama nije plaćala najam prostora i režije, ne samo u Hrvatskoj, nego i u susjednim zemljama, pa su u Fortenovi bili prisiljeni tome stati na kraj – promijenili su brave, navukli zastore i onemogućili poslovanje Modiani. Radi se o dugu od nekoliko milijuna eura.

Upit smo poslali Fortenovi, a njihov odgovor prenosimo u cijelosti.

– Nastavno na dugotrajno kontinuirano neispunjavanje ugovornih obveza od strane zakupoprimca Modiane prema tvrtkama koje posluju unutar Fortenova grupe Konzumu plus u Hrvatskoj, Mercatoru u Sloveniji i Srbiji, te nakon neuspješnog pokušaja nagodbe kojom bi se uredilo namirenje nastalog duga, na razini cijele Fortenova grupe donesena je poslovna odluka o raskidu ugovora o zakupu i aktiviranju ugovorne mogućnosti vraćanja u posjed poslovnih prostora. U pitanju je ukupno 25 lokacija na prostoru Slovenije, Srbije i Hrvatske koje su predmet ugovornog odnosa te su kompanije o svom planiranom postupanju unaprijed obavijestile zakupoprimca.

Postupak vraćanja u posjed proveden je kako bi se navedene lokacije mogle ponovno staviti u funkciju, što je nužno iz perspektive odgovornosti prema svim dionicima kompanije, ali i prema ostalim zakupoprimcima koji uredno ispunjavaju svoje ugovorne obveze. – stoji u priopćenju Fortenove.

Foto: Matea Brenčić/Cityportal.hr

Naravno, kontaktirali smo i Modianu, ali do zaključenja članka odgovor nismo dobili. Hoće li Modianine trgovine ponovno otvoriti svoja vrata, ostaje nam vidjeti.

CityLIGHTS

SUBOTA KTC Velika Gorica donosi popuste, duple bodove i tombolu

Iz KTC-a poručuju kako je riječ o prigodi za povoljniju proljetnu kupnju i pripremu vrta, uz dodatne pogodnosti za vjerne kupce.

Objavljeno

na

Ove subote u trgovačkom centru KTC u Velikoj Gorici održava se prodajni dan uz posebne pogodnosti, nagradnu tombolu i popuste namijenjene članovima Kluba vjernosti.

Posjetitelje očekuju pogodnosti u više odjela centra, uključujući supermarket, restoran, poljoljekarnu i benzinsku postaju, a naglasak je na dodatnim bodovima i proljetnim akcijama.

Članovi KTC Kluba vjernosti tog će dana ostvarivati duple bodove prilikom kupnje u svim navedenim segmentima prodajnog centra. U sklopu programa organizirana je i tombola s ukupno 100 nagrada. Sudjelovanje je moguće uz jednokratnu kupnju u KTC supermarketu u iznosu od najmanje 50,00 eura. Tombola će trajati od 10:00 sati pa sve do isteka nagrada.

Dodatne pogodnosti pripremljene su i u KTC poljoljekarni. Tako je predviđeno da svaki treći kupac dobije na poklon jednu sjemensku karticu Buona luna Marcon. Kupnjom dvije vreće zemlje za cvijeće od 50 litara Marcon kupci ostvaruju i gratis paket presadnica rajčice 6/1. Također, na krmne smjese za ishranu domaćih životinja odobren je popust od 10 posto.

Iz KTC-a poručuju kako je riječ o prigodi za povoljniju proljetnu kupnju i pripremu vrta, uz dodatne pogodnosti za vjerne kupce.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

ČičaMiča pokreće ciklus “Na pikniku je priča!”

Ulaz na sve programe je slobodan.

Objavljeno

na

Objavio/la

Tijekom svibnja i lipnja u parkovima Velike Gorice održava se novi program udruge Udruga ČičaMiča pod nazivom „ČičaMiča – na pikniku je priča!“, koji djeci i obiteljima donosi spoj pripovijedanja, igre i boravka u prirodi.

Riječ je o edukativno-interaktivnom ciklusu namijenjenom djeci predškolske i rane osnovnoškolske dobi te njihovim obiteljima, a program je koncipiran tako da se sadržaji iz zatvorenih prostora premještaju na otvoreno, u parkove i na dekice.

Program u prirodi: priče, radionice i igra

Projekt se nadovezuje na raniji format „ČičaMiča – čitat će se priča!“, no ovog puta naglasak je na iskustvenom učenju u prirodnom okruženju. Parkovi se pritom pretvaraju u svojevrsne „učionice bez zidova“ u kojima se djeca uključuju u čitanje, razgovor, kreativne i likovno-edukativne radionice te slobodnu igru.

Termini održavanja

Prvi susret zakazan je za utorak, 19. svibnja 2026. u 17:30 sati.

Drugi će se održati u sklopu manifestacije Goričke večeri u subotu, 30. svibnja u 11:00 sati.

Treći program planiran je za četvrtak, 11. lipnja 2026. u 17:30 sati.

Naglasak na obiteljskom druženju

Organizatori poručuju kako je cilj programa približiti književnost i pripovijedanje djeci kroz igru i boravak na otvorenom uz aktivno sudjelovanje roditelja i skrbnika.

„Željeli smo stvoriti program u kojem priča izlazi u prirodu i postaje dio dječje igre, neposrednog učenja i obiteljskog vremena na otvorenom. Posebno nas veseli što je dio programa uključen u Goričke večeri jer vjerujemo da ovakvi sadržaji obogaćuju kulturni život grada“, poručuju iz ČičaMiče.

Prijave i dodatne informacije

Zbog ograničenog broja sudionika prijave su obvezne, kako bi se osigurala kvaliteta provedbe i materijala za radionice. Sve informacije o terminima, lokacijama i prijavama dostupne su na službenoj stranici programa: ČičaMiča – na pikniku je priča.

Ulaz na sve programe je slobodan.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Umjetnička škola Franje Lučića raspisuje audiciju za male plesače

 Prijave su otvorene do 17. svibnja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Umjetnička škola Franje Lučića organizira audicije za upis učenika u 1. razred plesnog odjela, namijenjene djeci nižih razreda osnovne škole koja žele započeti plesno obrazovanje.

Audicije će se održati 18. i 19. svibnja 2026. godine u 19:00 sati u prostoru plesnog odjela škole, na drugom katu u ulici Slavka Kolara 39 u Velikoj Gorici.

Kako navode iz škole, riječ je o prilici da djeca kroz pokret, igru i ples predstave svoju kreativnost, osjećaj za ritam i interes za ples, pri čemu prethodno plesno iskustvo nije uvjet za sudjelovanje. Prijave su otvorene do 17. svibnja, a zainteresirani se mogu prijaviti ovdje.

Za dodatne informacije dostupni su na:  [email protected] te telefonski broj 01 6221 375.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Predstavljena knjiga Ljiljane Haidar Diab: ‘Velika Gorica nije bila stanica na karti’

Ova knjiga je prvi roman objavljen izvan književne nagrade Albatrosa.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

U Dvorani Gorica u ponedjeljak navečer održana je promocija knjige „Ožiljci bez rana“ autorice Ljiljane Haidar Diab, novog izdanja u okviru goričke Biblioteke Albatros. Predstavljanje je okupilo više sudionika iz kulturnog i javnog života, a program je otvorio ansambl Jane.

Riječ je o djelu koje kroz osobnu ispovijest autorice, čije je profesionalno i životno iskustvo vezano uz brojna svjetska ratišta, fokus prebacuje s vanjskih na unutarnje posljedice ratnih iskustava. Knjiga se bavi emocionalnim i psihološkim tragovima, šutnjom nakon sukoba te procesom suočavanja koji započinje tek kada izravna opasnost prestane. U takvom narativnom okviru autorica gradi priču koja ima obilježja intimnog dnevnika i refleksije, prateći postupno ponovno uspostavljanje osobnog identiteta i pokušaj izgradnje stabilnosti nakon traumatskih iskustava.

Tijekom promocije ulomke iz knjige čitala je glumica Ana Marija Bokor Vrdoljak, čime su dodatno naglašeni emotivni slojevi teksta i atmosfera same knjige.

Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar u svom se obraćanju osvrnuo na jedan od citata iz knjige koji ga je posebno dojmio: „Postoje gradovi u kojima boraviš i postoje gradovi koji te čuvaju, čak i kada nisi u njima. Velika Gorica nije bila sljedeća stanica na karti, bila je mjesto koje sam prizivala kada sam mislila da je kraj.“ Nadovezujući se na tu misao, istaknuo je i širi značaj povezanosti autora i grada: „Tako govoriti o svome gradu iz jednog bogatog iskustva i znati gdje je tvoj dom, znati da ćeš uvijek pronaći onu dimenziju obiteljskog života, onu sigurnost i ono što može ponuditi naša Velika Gorica i Turopolje . Iz toga razloga stojimo uvijek na raspolaganju svima onima koji će pomicati granice, svima onima koji će kulturom i umjetnošću prenositi sve divne doživljaje u naš grad i iz našega grada prema njemu.“

O samom izdavačkom kontekstu govorio je i urednik knjige Stipo Bilić, naglasivši važnost projekta unutar Biblioteke Albatros: „Ova knjiga je prvi roman objavljen izvan književne nagrade Albatrosa. A biblioteka Albatros je prošle godine proslavila svojih 45 godina postojanja. Mislim da i to nešto govori.“

Promocija je time zaokružila predstavljanje knjige koja se, kroz osobno iskustvo autorice, bavi univerzalnim temama traume, sjećanja i oporavka, ali i odnosom pojedinca prema prostoru koji doživljava kao svoj dom.

Fotogalerija: Morena Martinović/Cityportal

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Prijave za Oglede festival ulaze u završnicu: prijavite svoje radove

Za izlaganje će biti odabrano do šest radova, dok će tri najbolje ocijenjena rada podijeliti novčani fond u ukupnom iznosu od 800 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Oglede festival

Rok za prijavu radova za ovogodišnje izdanje Oglede festivala približava se kraju, a zainteresirani umjetnici svoje prijave mogu poslati još do 27. svibnja 2026. godine.

Festival suvremenih izvedbenih i vizualnih praksi održat će se od 1. do 3. listopada 2026. u Velikoj Gorici, a ovogodišnje izdanje nosi temu „Uvijek (te) netko gleda“. Organizatori pozivaju autore da kroz svoje radove istraže pitanja identiteta, pogleda, nadzora i granice između privatnog i javnog prostora u suvremenom digitalnom društvu.

Umjetnička voditeljica festivala Ana Katulić ranije je istaknula kako festival traži radove koji propituju odnos između promatrača i promatranog te načine na koje suvremeno društvo oblikuje percepciju identiteta i izloženosti. Natječaj je otvoren za radove iz područja vizualnih komunikacija, umjetnosti, fotografije, grafike, kolaža i industrijskog dizajna, a moguće je prijaviti i multimedijalne formate poput videa, performansa i GIF-a, pod uvjetom da imaju jasnu vizualnu formu prikladnu za statični prikaz.

Prijaviti se mogu vizualni umjetnici, studenti umjetničkih i dizajnerskih smjerova, mladi autori, ali i svi zainteresirani čiji rad odgovara zadanoj temi. Za izlaganje će biti odabrano do šest radova, dok će tri najbolje ocijenjena rada podijeliti novčani fond u ukupnom iznosu od 800 eura.

Prijave se šalju na adresu [email protected] uz naznaku „Prijava za Javni natječaj“, a potrebno je priložiti opis rada, vizualne materijale i kratku biografiju autora ili autorice.

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno