Povežite se s nama

HOTNEWS

FOTO/VIDEO Do kraja godine Velika Gorica će dobiti Interpretacijski centar Muzeja Turopolja

Interpretacijski centar prostirat će se na površini od oko 600 metara kvadratnih. Imat će tri etaže – podrum, prizemlje i prvi kat…

Objavljeno

na

Krenula je izgradnja Interpretacijskog centra Muzeja Turopolja. Riječ je o europskom projektu vrijednosti oko 9,9 milijuna kuna, a za čije je financiranje Grad Velika Gorica ostvario ukupno 91 posto bespovratnih sredstava.

– Projekt će se sufinancirati s više od 80 posto europskih sredstava dok će Grad osigurati oko 20 posto iznosa. Izgradnja ovog centra i muzejskog depoa dobro će nam doći s obzirom na sve eksponate i ono što bi trebali imati za njegovanje baštine i kulturne vrijednosti koje često nemamo gdje staviti, a predragocjeni su i prevrijedni da bi ih stavljali u neka skladišta pa će svoje mjesto upravo pronaći ovdje. Nadamo se da ćemo u ovoj godini imati i službeno otvorenje ovog depoa – rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar prilikom današnjeg obilaska gradilišta.

16.02.2022. – Velika Gorica – Krenuli radovi na izgradnji Interpretacijskog centra Muzeja Turopolja – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Inače, Interpretacijski centar prostirat će se na površini od oko 600 metara kvadratnih. Imat će tri etaže – podrum, prizemlje i prvi kat.

– Ovaj projekt donijet će prostor u kojem ćemo mi moći provoditi svoje programe koji nisu nužno vezani uz izložbenu djelatnost, ali će i uz multifunkcionalnu dvoranu donijeti i prostor za muzejski depo. Jedan suvremeni i potpuno usklađeni, sa Zakonom o muzejima, prostor u kojem se čuvaju muzejski predmeti koji nisu na izložbama. Zadovoljit će sve uvjete koji su potrebni u smislu temperature, vlage, rasvjete, preparatorske radionice… – istaknula je ravnateljica Muzeja, Margareta Biškupić-Čurla te zahvalila goričkim gradskim Upravnim odjelima za društvene djelatnosti kao i odjelu za poduzetništvo, investicije i fondove EU što su prepoznali ovaj projekt i timski odradili sve kako bi se ovo realiziralo.

16.02.2022. – Velika Gorica – Krenuli radovi na izgradnji Interpretacijskog centra Muzeja Turopolja – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Svi projekti zahtijevaju veliku koordinaciju i dobru pripremu da bi došli do ovoga gdje smo danas. Ovdje je postignuta jako dobra stopa sufinanciranja. Gotovo 8,3 milijuna su bespovratna europska sredstva i dodatno smo osigurali još 700 tisuća kuna, tako da ukupna bespovratna sredstva iznose 9 milijuna kuna. Planirani dovršetak radova je studeni te se nadamo da će izvođači radova ispoštovati dogovorene rokove i da ćemo na vrijeme završiti ovaj projekt- rekao je pročelnik za poduzetništvo, investicije i EU fondove Domagoj Ilečić te dodao kako se paralelno uz ovaj projekt radi i energetska obnova Upravne zgrade Grada Velike Gorice na adresi Šetalište Franje Lučića 15.

16.02.2022. – Velika Gorica – Krenuli radovi na izgradnji Interpretacijskog centra Muzeja Turopolja – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Ovaj projekt će unaprijediti i proširiti djelatnost našeg Muzeja, a koji radi u zgradi iz 18. stoljeća koja je zaista zanimljiva i povijesno vrijedna, ali muzejska djelatnost je otišla puno dalje. Ovo će biti jedna dodatna mogućnost da se čuvaju i prezentiraju postojeće zbirke na jedan suvremeni način – rekla je Vesna Župetić iz gradskog odjela za društvene djelatnosti.

Kada sve bude gotovo, biti će to jedan moderan objekt koji će doprinijeti i energetskoj učinkovitosti kroz korištenje LED rasvjete te dizalice topline koja je predviđena za hlađenje, ali može i grijati u prijelaznim vremenskim razdobljima. Isto tako, bit će izgrađeno dizalo za osobe s invaliditetom kao doprinos promicanju jednakih mogućnosti.

16.02.2022. – Velika Gorica – Krenuli radovi na izgradnji Interpretacijskog centra Muzeja Turopolja – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nakon izgradnje centra, cijela Uprava muzeja i svi radni prostori će iseliti iz zgrade turopoljske vijećnice, a koji će se potom kompletno pretvoriti u izložbeni prostor. U planu je i novi projekt stalnog postava s multimedijom i sadržajem, a koji će onda moći predstaviti cijeli prostor Velike Gorice, Turopolja, Pokuplja, Posavine i Vukomeričkih gorica na adekvatan način.

Više pogledajte u videu:

 

 

HOTNEWS

MINISTRICA U VELIKOJ GORICI Obišla lokaciju buduće Dnevne bolnice i gradske zdravstvene ustanove

Grad Velika Gorica pokrenuo je korake za prenamjenu prostornog plana, a koji će biti gotov do kraja godine.

Objavljeno

na

Objavio/la

Lokaciju buduće Dnevne bolnice u Velikoj Gorici danas je u društvu gradonačelnika Krešimira Ačkara obišla ministrica zdravstva Irena Hrstić – objavili su iz Grada Velike Gorice.

Gradonačelnik Ačkar tom je prilikom naglasio važnost ovog strateškog projekta uvrštenog u Program Vlade Republike Hrvatske, koji predstavlja značajan iskorak za zdravstveni sustav grada Velike Gorice i šireg područja Zagrebačke županije, odnosno za gotovo 76 tisuća stanovnika Velike Gorice, kao i stanovnika okolnih općina koje gravitiraju gradu.  

Istaknuo je da su analize i istraživanja provedena na lokalnoj razini pokazala kako je upravo dostupnost medicinskih usluga jedan od najizraženijih prioriteta građana.

Dodao je kako će izgradnja dnevne bolnice omogućiti pružanje niza zdravstvenih usluga na lokalnoj razini, čime će se značajno smanjiti potreba za odlascima u zagrebačke bolnice, a time i smanjiti pritisak na već opterećeni zdravstveni sustav glavnog grada. 

Dogovoreno je kako će formirana radna skupina, koju čine predstavnici Grada i stručnjaci iz zdravstvenog sektora, definirati konkretne faze projekta, izraditi vremenski okvir provedbe kao i odrediti medicinske djelatnosti koje će buduća bolnica obuhvaćati.

Paralelno s tim, Ministarstvo zdravstva pokrenut će izradu idejnog projekta, čime se ulazi u početnu fazu konkretne realizacije. 

Grad Velika Gorica pokrenuo je korake za prenamjenu prostornog plana za potrebe izgradnje buduće dnevne bolnice, a koji će biti gotov do kraja godine.

Riječ je o parceli površine gotovo 50 tisuća četvornih metara, smještenoj uz Aveniju Pape Ivana Pavla II., u neposrednoj blizini budućeg nogometnog kampa Hrvatskog nogometnog saveza. Ministrica Hrstić i gradonačelnik Ačkar također su obišli i gorički Dom zdravlja kao i hitnu medicinsku službu.  

Dnevna bolnica u Velikoj Gorici pacijentima će nuditi širok spektar najpotrebnijih medicinskih usluga, uključujući specijalističke ambulante, malu kirurgiju i druge dijagnostičke i terapijske postupke koji su standardni u sklopu dnevnih bolnica.  

Ovo će biti prva takva ustanova u Zagrebačkoj županiji koja će omogućiti veću dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite, te je konkretan korak u smjeru decentralizacije zdravstvene skrbi, ravnomjernijeg razvoja regija i izgradnje sustava koji je prilagođen stvarnim potrebama građana. 

(Foto: Grad Velika Gorica)

Nastavite čitati

HOTNEWS

Od danas na plac kod muzeja – Savjet zbog vrućina: Odradite kupnju ranim jutrom

Prodavači zadovoljni, kupci se privikavaju.

Objavljeno

na

Objavio/la

Do kraja ljeta gorička tržnica smještena je u samom centru Velike Gorice, kod Muzeja Turopolja.

Razlog su radovi na rekonstrukciji nadstrešnice na lokaciji tržnice u Školskoj ulici, tako da su već jutros prodavači bili spremni dočekati mušterije na novoj, privremenoj lokaciji.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Na našoj tržnici prodajemo već 32 godine i bez obzira što smo od danas na novoj lokaciji, ljudi nas pronalaze. No, prvi je dan, naravno da su neki previdjeli informaciju da su radovi na staroj lokaciji, no došetali su ovdje u centar i rekla bih da će sve funkcionirati kao i na matičnom mjestu. Parking je blizu, dostupni smo, jedino ćemo vjerojatno zbog ljetne žege završiti s prodajom ranije u danu – ispričala nam je jutros Slađana Glavaš iz obrta Tropic, koja svakodnevno snabdijeva kupce svježim voćem i povrćem.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Početkom tjedna je obično manje prodavača na štandovima, no za vikend su svi i tada je ponuda izvanredna; od egzotičnog i sezonskog voća, raznog povrća, jaja te mliječnih domaćih proizvoda.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Kroz tjedan će se puniti svi štandovi tako da će do vikenda biti „full puno“, jedina razlika, osim lokacije, jest ta što svaki dan odvozimo svu robu i idući dan punimo opet štandove. No, to je sad zbog vrućina i poželjno. Većina Velikogoričana kupnju obavi prije podne, a sa svježim namirnicama opet smo tu drugoga dana od ranoga jutra. Mogu reći da sam zadovoljna, nismo otišli daleko od stare lokacije, kupci ne prigovaraju previše i svi ćemo kroz tjedan dana prilagoditi – dodala je Slađana.

FOTO galerija:

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Klimakomore, hidraulika u sustavu grijanja, solari – Zelinska osnovna škola korak do EU standarda

Radovi na energetskoj obnovi idu planiranom dinamikom.

Objavljeno

na

U tijeku je energetska obnova OŠ Dragutina Domjanića u Svetom Ivanu Zelini, zajedno sa sportskom dvoranom, a radovi napreduju planiranom dinamikom. Na zgradi škole zamijenjeno je krovište i postavljeni su solarni paneli, kao dio buduće solarne elektrane koja će zgrade opskrbljivati električnom energijom.

Trenutačno se na sportskoj dvorani mijenja krovište, dok je zgrada već dobila toplinsku izolaciju vanjskih zidova, nakon koje će uslijediti završna obrada i izvedba dekorativne žbuke.

Foto: Dražen Kopač

– Ovime će škole imati znatne uštede energije za 54,5 posto što rezultira i smanjenjem računa režija. Ne smijemo zaboraviti ni ekološke prednosti projekta, jer će emisije CO2 biti smanjene za više od 90 posto – objasnio je župan Stjepan Kožić i dodao da je u prostorijama škole postojeća rasvjeta zamijenjena energetski učinkovitijom, LED rasvjetom.

Energetska obnova, uz ostalo, obuhvaća i ugradnju dizalica topline, ugradnju mehaničke ventilacije s rekuperatorima zraka te, u sportskoj dvorani, ugradnju opreme za hidraulično uravnoteženje sustava grijanja, ugradnju klimakomora i solarnog sustava za pripremu tople vode.

Foto: Dražen Kopač

Vrijednost projekta energetske obnove je 5 milijuna eura. Iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti dobiven je iznos od 2,51 milijun eura, dok je preostali iznos osigurala Zagrebačka županija, osnivač škole.

–I u budućnosti ćemo imati ovakvih investicija na školskoj infrastrukturi, kao i dogradnju škola radi postizanja jednosmjenske nastave. To je naš cilj u postizanju europskog standarda uvjeta obrazovanja – dodao je župan.

Podsjećamo da je na području Zagrebačke županije u tijeku ciklus energetskih obnova šest objekata vrijednih 17,5 milijuna eura. Uz OŠ Dragutina Domjanića sa sportskom dvoranom,  novo energetsko ruho dobit će i ispostave Doma zdravlja u Samoboru i Ivanić Gradu, županijska upravna zgrada i OŠ Đure Deželića u Ivanić Gradu te SŠ Dragutina Stražimira i u Svetom Ivanu Zelini.

Spomenutom iznosu dodajmo i financiranje novih projekata energetske obnove ukupne vrijednosti 4 milijuna eura a riječ je o zgradi Doma zdravlja u Velikoj Gorici i OŠ Jakovlje, od čega će NPOO pokriti većinu troškova.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Ilba Graditeljstvo pobjednik 10. Memorijala Nikole Gmižića u Poljani Čičkoj

Objavljeno

na

Objavio/la

Ilba Graditeljstvo pobjednik je 10. memorijalnog malonogometnog turnira Nikole Gmižića u Poljani Čičkoj, koji je organizirala Udruga mladih Frajer i DVD Čička Poljana. Na turniru je sudjelovalo 15 ekipa, koje su prvo igrale u pet eliminacijskih skupina po 3 ekipe.

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Susreti po kup sustavu (na ispadanje) igrani su u trajanju 2×10 minuta, a poluzavršnica i finale 2×12 minuta. Sudili su, kao i prošle godine, Luka Kelihar i Stjepan Sučić, suci Nogometnog saveza Velika Gorica.

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ceremonijal dodjele nagrada vodio je Mladen Matanović, jedan od organizatora, priznanja su uručivali gospođa Ljubica Pogledić , Marko Gmižić, Jurica Mihalj, Darinko Gutić i Zoran Kirin. Kirin je autor umjetničkog djela koje će ubuduće biti uručivano pobjedniku turnira kao prijelazni pehar.

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sve pojedinačne nagrade uručene su igračima pobjedničke momčadi: David Gogić – najbolji igrač, Luka Komšić – najbolji vratar, Vito Ferina – najbolji strijelac (svi Ilba Graditeljstvo).

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Odziv posjetitelja i gostiju na memorijal vrlo dobar, sve veći broj mladih pokazatelj je opravdanosti organiziranja ovakvog turnira.

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Poljana Čička, 29.06.2025. 10. memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižžić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Exotic band je svirkom i pjesmom (od 17 sati) dodatno podizao raspoloženje posjetitelja i sudionika turnira.

Galerija fotografija

10.memorijalni malonogometni turnir Nikola Gmižić 2025

REZULTATI (Poljana Čička, 29.06.2025.)  Četvrtfinale: NK Čehi – Udruga Ujedinjenja 0:0 (2:1,7m), Ilba Graditeljstvo – OPG Kovač 2:0, DM Kuče – Gooneri 0:1, Pekara Novo Čiče – TSF Termo 2:0. Polufinale: NK Čehi – Ilba Graditeljstvo 0:2, Gooneri – Pekara Novo Čiče 1:0. Za 3. mjesto (7m): NK Čehi – Pekara Novo Čiče 3:4. Finale: Ilba Graditeljstvo – Gooneri 6:2.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Gorica jučer srušila rekord! 38,2 Celzijeva stupnja pržilo grad

Od kad postoje mjerenja, Velika Gorica nikad u lipnju nije imala toliko visoku temperaturu zraka…

Objavljeno

na

Objavio/la

Lipanjski toplinski val 2025. godine, koji je jučer imao svoj vrhunac, za Veliku Goricu će ostati upisan debelim slovima u meteorološkim mjerenjima. 

Naime, 26. lipnja meteorološka stanica postavljena 2 metra iznad tla u hladovini zabilježila je temperaturu zraka od 38,2 Celzijeva stupnja, što je lipanjski temperaturni rekord za naš grad. 

Tako je jučerašnji dan zabilježen kao najtopliji u povijesti mjerenja u mjesecu lipnju – objavio je jutros u eteru City radija prognostičar Krstijan Božarov s portala Kad će kiša. 

Srećom, danas lakše dišemo. Jutro nam je pretežno oblačno, mjestimično s kišom ili pljuskovima i grmljavinom. Sredinom i u drugom dijelu dana bit će sunčanije, ali je kasno poslijepodne i navečer još moguć pokoji pljusak. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni. Najviša dnevna temperatura od 29 do 32°C. 

Sutra će biti pretežno ili djelomično sunčano. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 17 do 22°C, a najviša dnevna od 29 do 32°C. 

U nedjelju će biti pretežno sunčano. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni. jutarnja temperatura od 15 do 20°C, a najviša dnevna od 30 do 33°C. 

Sljedećeg tjedna temperature zraka bi opet mogle skočiti do 35-ce!

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno