Disney i Uefa donose: Djevojčice će nogomet početi igrati kao – likovi iz crtića!
Hrvatski nogometni savez doveo je u 30 gradova u Hrvatskoj, među kojima je i Velika Gorica, projekt kojem je cilj popularizacija nogometa kod djevojčica od pet do osam godina
Sljedećeg mjeseca u Veliku Goricu dolazi jedan vrlo zanimljiv projekt, pod nazivom “UEFA Playmakers”, kojeg u Hrvatsku, pa tako i u naš grad, dovodi Hrvatski nogometni savez, koji je i detaljno izvijestio o projektu:
“UEFA Playmakers je paneuropski program za promociju ženskog nogometa koji je nastao u suradnji između Uefe i Disneyja te kojeg Hrvatski nogometni savez od 1. ožujka uvodi i u Hrvatsku. Program je namijenjen djevojčicama u dobi od pet do osam godina te je prilagođen i onim djevojčicama koje nikada prije nisu igrale nogomet ili sudjelovale u nekom sportu.
Program ima jedinstven pristup koji je baziran na znanstvenim istraživanjima Uefe i Sveučilišta Leeds Beckett te je fokusiran na naraciju, glumu, maštu i dječju igru kao glavne elemente u poticanju djevojčica na igranje nogometa i razvijanje motorike te fizičkih vještina.
U Hrvatskoj će se program odvijati za vrijeme 2022. i 2023. godine te će ukupno biti organizirana četiri izdanja programa, a prvo izdanje – ono koje kreće u ožujku 2022. godine – pratit će radnju animiranog filma Snježno kraljevstvo 2.
Svako izdanje programa sastojat će se od deset treninga, za vrijeme kojih će djevojčice utjeloviti likove iz Disneyjevih najpopularnijih animiranih filmova poput Snježnog kraljevstva i Izbavitelja te učiti temeljne nogometne vještine.
Treninzi će se u većini nogometnih centara koji sudjeluju u ovom programu odvijati na terenima i/ili u dvoranama ženskih nogometnih klubova kako bi se djevojčice nakon sudjelovanja u programu UEFA Playmakers mogle priključiti ženskim nogometnim klubovima te nastaviti igrati nogomet.
Ambasador projekta UEFA Playmakers u Hrvatskoj je bivši proslavljeni Vatreni i aktualni trener u hrvatskoj U-19 reprezentacij Niko Kranjčar, koji je istaknuo važnost igre u poticanju djece na bavljenje sportom:
– Ovaj program sviđa mi se iz više razloga: veliki sam zaljubljenih u crtiće, pogotovo Disneyjeve, a također sam veliki zaljubljenik u sport i vjerujem kako bi sva djeca trebala imati priliku baviti se sportom. Ova inicijativa odličan je način da djevojčice od najmanje dobi steknu naviku bavljenja sportom kroz igru i zaigranost, koje su, po meni, najbitniji dio sporta.
Temeljni cilj prvih nekoliko treninga u sklopu svakog izdanja programa UEFA Playmakers jest potaknuti djevojčice da steknu samopouzdanje u svoje sportske sposobnosti te da kreativno razmišljaju i komuniciraju s ostalim sudionicama programa. U nastavku programa treneri uvode vježbe koje razvijaju osnovne nogometne vještine, no naglasak ostaje na opuštenoj igri i zabavi.
Program će biti održan u čak 30 nogometnih centara u Hrvatskoj, kako bi u njemu mogle sudjelovati djevojčice iz svih krajeva Hrvatske – treninzi će se održavati u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Dubrovniku, Čakovcu, Ivancu, Karlovcu, Kašteli, Koprivnici, Lepoglavi, Metkoviću, Požegi, Pregradi, Puli, Slavonskom Brodu, Velikoj Gorici, Vinkovcima, Zadru i Županji.”
Turopolje i Meštrica odigrali su bez pobjednika u 27. kolu Jedinstvene 1.ŽNL-e rezultatom 1:1, strijelac za domaće Matej Karlović, za goste Matej Puntarić.
Turopolje, 17.05.2026. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: NK Turopolje – NK Metrica 1:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Turopolje, 17.05.2026. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: NK Turopolje – NK Metrica 1:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Momčad domaćih bolje je otvorila utakmicu i golom Karlovića u 7. minuti došla u vodstvo te je na terenu izgledala nadmoćni9je. Ipak, momčad gostiju uspjela preko Puntarića izjednačiti na 1:1.
Turopolje, 17.05.2026. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: NK Turopolje – NK Metrica 1:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Turopolje, 17.05.2026. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: NK Turopolje – NK Metrica 1:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Drugo poluvrijeme Turopolje je započelo ofenzivnije i stvorili su nekoliko stopostotnih šansi. Vratar Andrija Budimir je u samo nekoliko minuta tri puta uspješno rješavao situaciju ‘jedan na jedan’, dva puta nije uspio Karlović i jednom Perić. Budimir je i kasnije uspješno riješio nekoliko kritičnih situacija. Činilo da obrana Meštrice igra prekomotno odnosno nedovoljno ozbiljno pred svojim vratima.
Turopolje, 17.05.2026. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: NK Turopolje – NK Metrica 1:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Turopolje, 17.05.2026. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: NK Turopolje – NK Metrica 1:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Igra Meštrice nije bila uopće slična njenim igrama iz zadnjih nekoliko kola, igrači su djelovali umorno. U završnici susreta došlo je do spornog momenta nakon prodora domaćih, na rubu kaznenog prostora duel Budimira i napadača domaćih sudac je presudio u korist Meštrice. Ta sudačka odluka dovela je do žestokih verbalnih reakcija igrača Turopolja.
Turopolje, 17.05.2026. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: NK Turopolje – NK Metrica 1:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Turopolje, 17.05.2026. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: NK Turopolje – NK Metrica 1:1. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Turopolje (27 8 7 12 43:51 31) je s 31 bodom na 12. mjestu prvenstvene ljestvice, a Meštrica (27 10 1 16 50:79 31) je s istim brojem bodova na 13. mjestu.
Galerija fotografija
Jedinstvena 1.ŽNL 2025./2026., 27. kolo
NK Turopolje – NK Meštrica (Gornja Lomnica) 1:1 (1:1)
Turopolje. Stadion: ŠRC Turopolje. Gledatelja: 60. Nedjelja, 17.05.2026., 18 sati. Sudac: Tihomir Čunčić. Pomoćni suci: Tihomir Bratković i Davor Merkmaš (svi Velika Gorica). Delegat: Stjepan Pajač (Sveti Ivan Zelina). Strijelci: 1:0 – Karlović (7), 1:1 – Puntarić (25).
Trkački vikend AK Turopolja – polumaraton u Jaski, vatrogasna utrka i humanitarna dionica do Siska
Članovi kluba nastupili u Jastrebarskom i na relaciji Zagreb–Sisak, a jedan ultramaratonac vikend je zaključio humanitarnim pothvatom od 70 kilometara.
Članovi Atletskog kluba Turopolje proveli su nedjelju na nekoliko trkačkih frontova.
Na 27. Jaskanskom polumaratonu, koji se boduje za Hrvatsku atletsku cestovnu ligu, AK Turopolje imao je dva predstavnika u glavnoj utrci. Staza od 21 kilometra s približno 350 metara ukupnog uspona vodila je kroz Jastrebarsko i okolna brda. Josip Martinović zauzeo je 14. mjesto u konkurenciji 69 trkača s vremenom 1:34:39, što mu je donijelo i drugo mjesto u kategoriji M45. Ivica Culović utrku je završio na 54. mjestu s vremenom 2:06:59.
Na petkilometarskoj vatrogasnoj utrci, koja se trči u sklopu Vatrogasne trkačke lige, nastupila su dva člana kluba. Kristijan Mačković bio je šesti ukupno s rezultatom 21:12 i treći u svojoj kategoriji, dok je Nedjeljko Babić završio 22. s vremenom 24:37, što mu je donijelo drugo mjesto u kategoriji.
Posebnu priču vikenda ispisao je ultramaratonac Bojan Šebrek. Nakon što je dan ranije odradio 25 kilometara traila, u nedjelju je u ranim jutarnjim satima krenuo iz Zagreba i potom istrčao 70 kilometara do Siska. Pothvat je odradio u sklopu humanitarne akcije “Mosa Bavlju”, koju organizira glumac i ultramaratonac Marko Cindrić.
Atletičarke AK Maraton Velika Gorica nastupile su u nedjelju, 17. svibnja, na natjecanju u Varaždinu, gdje su s četiri predstavnice ostvarile solidne rezultate, uključujući i jednu medalju. Najuspješnija je bila Nelli Komljenović, koja je u skoku u dalj u kategoriji WU14 osvojila treće mjesto i broncu rezultatom 4.66 metara.
Komljenović je dodatno nastupila i na 60 metara, gdje je zauzela 13. mjesto s vremenom 8.87 sekundi. Vrijedi naglasiti kako je nastupala u starijoj dobnoj skupini te bila među najmlađim natjecateljicama u konkurenciji.
U kategoriji WU16 Vita Plepelić trčala je 600 metara i osvojila osmo mjesto s rezultatom 1:58.63, dok je Gloria Karlović u bacanju koplja zauzela sedmo mjesto s hicem od 18.26 metara. Također, Ema Gilja natjecala se na 200 metara s preponama u kategoriji WU14 te završila na 11. mjestu s rezultatom 32.73.
Nogometašice Gorice su u 09. posljednjem kolu Magenta lige 2025./2026. – Play out izgubile od Osijeka 0:3. Golove za gostujuću ekipu postigle su kapetanica Katarina Đukić, Lucy Elizabeth Stefenelli i autogol Nike Tokić.
Velika Gorica, 17.05.2026. Magenta liga 2025./2026. Play out -09.kolo: HNK Gorica – ŽNK Osijek 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 17.05.2026. Magenta liga 2025./2026. Play out – 09.kolo: HNK Gorica – ŽNK Osijek 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 17.05.2026. Magenta liga 2025./2026. Play out – 09.kolo: HNK Gorica – ŽNK Osijek 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Domaće su se dobro držale do 27. minute i onda je nakon ubačaja s lijeve strane lopta pogodila Tokić i završila u mreži za 0:1. Velika gužva u sudačkoj nadoknadi rezultirala je pogotkom Đukić, a domaće su prosvjedovale zbog navodnog prekršaja, sutkinja je pokazala na centar.
Velika Gorica, 17.05.2026. Magenta liga 2025./2026. Play out -09.kolo: HNK Gorica – ŽNK Osijek 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 17.05.2026. Magenta liga 2025./2026. Play out -09.kolo: HNK Gorica – ŽNK Osijek 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 17.05.2026. Magenta liga 2025./2026. Play out -09.kolo: HNK Gorica – ŽNK Osijek 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 17.05.2026. Magenta liga 2025./2026. Play out -09.kolo: HNK Gorica – ŽNK Osijek 0:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Osijek je i u drugom poluvremenu imao veći posjed lopte te je povisio vodstvo golom snažne Von Stefenelli na konačnih – 0:3!
Galerija fotografija
Magenta liga 2025./2026. Play out – 09. kolo
HNK Gorica s.d.d. – ŽNK Osijek 0:3 (0:2)
Velika Gorica. Gradski stadion (glavni teren). Gledatelja: 50. Nedjelja, 17.05.2026., 17:30 sati. Glavna sutkinja: Elizabeta Rengel (Varaždin). Pomoćne sutkinje: Maja Brozović i Paola Čabraja (obje iz Zagreba). Delegat: Andrija Korenika (Vrbovec). Strijelci: 0:1 – Tokić (27-ag), 0:2 – Đukić (45+1), 0:3 – Von Stefenelli (78).
GORICA: Vidrih, Belajsa (od 78. Cvetković), Godinić (cap.), Ožbolt (od 78. Šagovac), Tokić, Crnković (od 46. Stipetić), Pernar Curić, Resanović (od 81. Rimac), Perić, Vrdoljak, Ćurić. Trener: Marko Biljan.
OSIJEK: Ivanova, Žuljević (od 81. Sičaja), Alajbegović, Von Stefenelli, Đukić (cap.), Popić, Ereš, Krunić (od 62. Michieli Tomić), Barišić, Korimova, Unal. Trener: Robert Špehar. Pomoćni trener: Igor Kovačević.
Velikogorički Judo klub osoba s invaliditetom “Fuji” vratio se iz Sarajeva s velikim rezultatom, dvije natjecateljice, Petra i Sanja, osvojile su srebrnu medalju na Europskom kata prvenstvu održanom ovog vikenda u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
Goričke predstavnice nastupile su u kategoriji Adapted Nage no Kata 1B Ne shisei, u kojoj su odličnim nastupom izborile drugo mjesto i tako Hrvatskoj donijele još jedno europsku medalju.