Povežite se s nama

HOTNEWS

Dani posvećeni sugrađanima s invaliditetom! Gradonačelnik Ačkar im poručio: ‘Vi ste motivacija i izvor pozitivnog duha’

Manifestacija ‘Volim život’ donosi ovaj tjedan predstavu, tribinu o zapošljavanju, sportski judo turnir…

Objavljeno

na

Susretom gradonačelnika Krešimira Ačkara sa sugrađanima s invaliditetom u Pučkom otvorenom učilištu danas je počela višednevna tradicionalna manifestacija ‘Volim život’ koja se organizira povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom.

– Brojne zacrtane planove smo ostvarili, ali još ih je mnogo pred nama. Hvala vam svima koji neumorno radite na unapređenju cjelokupnog sustava i života naših sugrađana s invaliditetom. Vi ste dio naše zajednice te nažalost čak 17 posto stanovnika ima neki oblik invaliditeta. Vidimo to i u broju asistenata u nastavi za kojima itekako ima potreba. Ta je brojka s 58 došla na gotovo 120 asistenata. Jedini smo od gradova u Hrvatskoj koji je na sebe preuzeo financiranje asistenata koji nisu uključeni u europski projekt – istaknuo je gradonačelnik Ačkar.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Osigurana su sredstva za uskrsnice i božićnice za korisnike inkluzivnog dodatka što je u proračunu osigurano 100 tisuća eura. Također su osigurana sredstva za pilot projekt pokretanje stambenih jedinica odnosno najam prostora.

– Čestitam vam na uspjesima koje ostvarujete i na sportskom, ali i kulturnom planu jer niste niti svjesni kolika ste motivacija i izvor pozitivne energije i duha drugima. To progovara o vama koliko ste vaš jedan hendikep uspjeli pretvoriti u jedno pozitivno djelovanje što ne može svatko. Do sada smo mnogo toga ostvarili, ali u periodu koji je pred nama svjesni smo da moramo još više kako bi zajedničkim snagama napravili ovu četvrtu Strategiju u kojoj će se naći popis potreba koje ćemo mi prioritetno krenuti rješavati – kazao je prvi čovjek grada te dodao kako je u Proračunu za iduću godinu osigurano 20 posto više sredstava za osoba s invaliditetom.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Ovo je bila ujedno i prilika da se porazgovara o aktualnim pripremama i provedenim mjerama iz Strategije izjednačavanja prava i mogućnosti osoba s invaliditetom Grada Velike Gorice.

Pitanja koja su uputili sugrađani s invaliditetom su od rješavanja prostora za udrugu Suncokret, zatim o obnovi zgrade Centra za odgoj i obrazovanje u Zagrebačkoj ulici do povećanja broja logopeda u dječjim vrtićima. Predložena je i inicijativa o organizaciji radionice koja bi pomogla udrugama, da iskoriste mogućnosti povlačenja europskih sredstava te na taj način osiguraju dodatna sredstva za svoj rad i realizaciju novih programa. Veliku pohvalu dobio je i Parasportski savez grada Velika Gorica koji je tijekom ljeta svoj djeci s invaliditetom omogućio sudjelovanje u sportskim aktivnostima.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Svoje prigodne božićne radove u predvorju Učilišta izložili su i članovi i korisnici Udruge Suncokret.

Program obilježavanja ovog međunarodnog dana nastavlja se večeras u 20 sati predstavom Satiričkog kazališta Kerempuh u Dvorani Gorica, a tom prilikom je osigurana i audiodeskripcija.

U četvrtak 5. prosinca na rasporedu je tribina o zapošljavanju osoba s invaliditetom koja će biti održana u Gradskoj vijećnici, a o ovoj će temi govoriti Natalija Krajnović, savjetnica pravobranitelja osoba s invaliditetom. Početak je u 11 sati.

Subota je rezervirana za sport. Judo klub osoba s invaliditetom Fuji organizira turnir ‘Fuji božićnjak’ od 11 sati. U večernjim satima u Navještenju će biti sveta misa od 19:30 sati.

HOTNEWS

Održan drugi krug predsjedničkih izbora

Ukupno 44,18% birača dalo je svoj glas.

Objavljeno

na

Objavio/la

U drugom krugu predsjedničkih izbora, Zoran Milanović osigurao je svoj drugi mandat na čelu Republike Hrvatske.

Prema službenim rezultatima, do sada je obrađeno 99,70% biračkih mjesta, a ukupno 44,18% birača dalo je svoj glas.

Zoran Milanović osvojio je 74,68% glasova, dok je njegov protukandidat Dragan Primorac dobio 25,32%.

Milanović je u Velikoj Gorici dobio 18.846 glasova, što je 18,08% više odnosno 2.885 više glasova nego što je dobio prije 5 godina kada je u drugom krugu u Velikoj Gorici osvojio 15.961 glas.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Izlaznost Velikogoričana do 16:30 iznosi 36,44%

Ukupni odaziv građana je 34,77% birača.

Objavljeno

na

Objavio/la

Državno izborno povjerenstvo objavilo je odaziv građana do 16:30 sati u drugom krugu predsjedničkih izbora koji iznosi 34,77%.

I dalje je najveći odaziv zabilježen u Varaždinskoj županiji, gdje je glasovalo 42,91 % birača. Slijede ju Međimurska županija s 40,81%, Krapinsko-zagorska s 39,10%, Istarska s 38,22%, Karlovačka s 37,66% te Zagrebačka županija s 36,41%. U Gradu Zagrebu izašlo je 36,37% birača.

U Velikoj Gorici do sada je glasalo 18 449 birača, što iznosi 36,44%.

Prvi privremeni rezultati ponovljenih predsjedničkih izbora bit će objavljeni na stranici DIP-a od 19:30 sati, s ažuriranjem svakih 10 minuta. Konačni rezultati izbora bit će objavljeni odmah nakon što se utvrde.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Predsjednički izbori: Do 11:30 izašlo je 14,33% Velikogoričana

Nešto manji odaziv u usporedbi s prvim krugom.

Objavljeno

na

Objavio/la

Građani danas izlaze na birališta koja su otvorena od 7 do 19 sati.

Državno izborno povjerenstvo objavilo je odaziv građana do 11:30 sati u drugom krugu predsjedničkih izbora koji iznosi 13,80 %. To je manje u usporedbi s prvim krug izbora, kada je do 11:30 sati glasalo 14 % birača.

Najveći odaziv zabilježen je u Varaždinskoj županiji, gdje je glasovalo 17,39 % birača, što je gotovo jednako kao i u prvom krugu, kada ih je glasalo 17,40 %. Slijede ju Istarska županija s 16,12 %, Karlovačka s 15,57 %, Primorsko-goranska s 15 %, Krapinsko-zagorska s 14,73 %, te Zagrebačka županija s 14,30 %. U Gradu Zagrebu izašlo je 14,18 % birača.

U Zagrebačkoj županiji odaziv je do 11:30 sati viši od nacionalnog prosjeka, ali nešto niži nego u prvom krugu, kada je glasalo 14,91 % birača, dok je u Velikoj Gorici glasalo 7 655 birača, odnosno 14,33%, što je nešto manji odaziv u usporedbi s prvim krugom, kada je izašlo 14,80 % birača.

DIP će nove podatke o odazivu objaviti u 17 sati.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Građani će ponovo glasati za predsjednika, izborna šutnja je započela

Birati će između sadašnjeg predsjednika države Zorana Milanovića i HDZ-ovog Dragana Primorca.

Objavljeno

na

Objavio/la

Ponavljanje izbora za predsjednika Republike Hrvatske održat će se sutra, 12. siječnja, a birat će se između dva kandidata koji su u prvom krugu izbora, održanom 29. prosinca, dobili najviše glasova.

Građani će moći birati između sadašnjeg predsjednika države Zorana Milanovića i HDZ-ovog Dragana Primorca.

Izborna šutnja započela je 11. siječnja u 00:00 sati i traje do završetka izbora, 12. siječnja 2025. u 19 sati. U tom razdoblju strogo su zabranjene sve aktivnosti koje bi mogle utjecati na birače ili promovirati kandidate, postavljanje novih materijala, pozivanja birača ili dijeljenja poruka na društvenim mrežama. Kršenja šutnje prijavljuju se DIP-u na [email protected].

Građane se poziva da pogledaju, dopune ili promjene podatke u registru birača. Birači koji na biračkom mjestu shvate da nisu upisani u izvadak popisa birača mogu zatražiti potvrdu za glasanje na dan izbora.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Hrvatski zavod za zapošljavanje objavio preporuke za upis u obrazovne programe prema potrebama tržišta rada

Zanimanja s manjom potražnjom su ona poput fotografa, modnih tehničara, dizajnera odjeće itd.

Objavljeno

na

Objavio/la

HZZ objavio je preporuke za upis u obrazovne programe, s ciljem bolje usklađenosti obrazovanja s potrebama tržišta rada, a analiza je temeljena na podacima o zapošljavanju i nedostatku radnika u određenim zanimanjima.

Za povećanje broja upisanih i stipendiranih učenika u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, predlažu se škole koji školuju za obrtnike i tehničare, dakle tesar, zidar, fasader, elektroinstalater, limar, kuhar, konobar, vodoinstalater, stolar, kozmetičar, automehaničar, autolakirer.

U zdravstvu se traže medicinske sestre, primalje, farmaceutski tehničar, dentalni asistent i ostali studiji kao što su sestrinstvo, strojarstvo, građevinarstvo, logopedija, rani odgoj, informatika i tehničke struke.

Za manji broj upisanih, predlažu se za zanimanja s manjom potražnjom, poput fotografa, modnih tehničara, dizajnera odjeće. Potom poslovna ekonomija, marketing, novinarstvo, politologija, sociologija te povijest umjetnosti, etnologija i filozofija.

Ove preporuke pridonose boljem usklađivanju obrazovanja s potrebama tržišta rada te povećavaju zapošljivost mladih.

Više informacija dostupno je na službenim stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.