Povežite se s nama

HOTNEWS

Dan mjesta i Majke Božje Fatimske: ‘Ušminkani’ Lukavec poziva na višednevno slavlje 

U četvrtak u večernjim satima naseljem će proći i tradicionalna procesija s Gospinim kipom i svijećama

Objavljeno

na

Sitno brojimo do velike proslave Dana mjesta Lukavec!

Nakon pandemijske apstinencije od velikih druženja i veselja ove vas godine očekuje višednevna proslava u kojoj će, vjeruju organizatori, svatko pronaći nešto po svom guštu. Bit će to i prilika za sve koji se odazovu pozivu na proslavu da se i sami uvjere u kojoj mjeri se Lukavec ‘ušminkao’zadnjih godina.

O program proslave i svemu što je u Lukavcu napravljeno, kao i o daljnjim planovima popričali smo s predsjednikom Mjesnog odbora Lukavec, Ivanom Kosom.

– Bliži nam se veliko slavlje, trodnevna fešta i zahvalio bih se svim udrugama koje su aktivno sudjelovale u organizaciji Dana mjesta Lukavec. To su naši KUD Stari grad Lukavec i DVD, naše udruge umirovljenika i branitelja, NK Lukavec, a svakako bih zahvalio i našem župniku i lovcima – kaže.

Foto: Lukavec/I.Kos

Proslava započinje već u četvrtak, 12. svibnja, svetom misom u 19:30 sati u župnoj crkvi, nakon koje ide tradicionalna procesija sa svijećama i Gospinim kipom po mjestu. U petak, na Dan Majke Božje Fatimske, zaštitnice Lukavca, 13.svibnja, svetu misu s početkom u 19 sati držat će zagrebački pomoćni biskup, msg dr. Ivan Šaško, a nakon toga se fešta nastavlja u prostorijama nogometnog kluba – od 20:30 sati nastupa tamburaški sastav ‘Zlatnik’.

Cjelodnevna događanja očekuju vas u Lukavcu u subotu, 14.svibnja.

– Od 9 do 17 sati DVD Lukavec ima Dan otvorenih vrata, od 10 do 11 sati bit će I vatrogasna pokazna vježba. Imat ćemo I izložbu malih životinja, od 11 do 14 sati, a od 12 sati u našem društvenom domu imamo priredbu školske djece. Od 17 do 19 sati je utakmica NK Lukavec I NK Vrapče, naravno očekujemo pobjedu..Od 19:15 sati dijelimo gulaš koji će naši vrijedni Lukavčani pripremiti za sve naše goste, a od 19:30 počinje koncert grupe ‘Veza’ do kasnih noćnih sati – najavljuje Kos.

Foto: Lukavec/I.Kos

Program se nastavlja i u nedjelju, 15.svibnja, polaganjem vijenaca, svetom misom I svečanom sjednicom Mjesnog odbora, a od 19 sati vas očekuje concert KUD-a Stari Grad Lukavec.

Nadaleko poznato po baroknom dvorcu i jurjevskim krijesovima, ovo mjesto u središtu Turopolja zadnjih je godina proživjelo pravu preobrazbu. Naselje kojemu se bliži i impresivnih 800 godina od prvog spomena u spisima Bele IV., zadnjih je godina bilo pravo gradilište.

– Mi smo prvo naselje gdje je počeo projekt VG Aglomeracija, danas smo na 99 posto izvršenja projekta. Dobili smo sve nove prometnice, što nam je bio dugogodišnji problem. Posebno nam je bilo bitno asfaltiranja glavne Tratinske ulice kroz koju dnevno prođe i do četiri tisuće vozila, a spaja Zagreb s Vukomeričkim goricama.

Foto: Tratinska ulica u Lukavcu/I.Kos

Dugo smo čekali kanalizaciju, sad čekamo da se priključimo na sustav odvodnje. Napravljena je i tribina za 300 gostiju na nogometnom igralištu, uređujemo nove prostorije za dječji vrtić, gdje će krenuti 20 djece, prošle godine su otvorene jaslice, pa ćemo imati ukupno 40 djece u predškolskom odgoju. Imamo dvjestotinjak mlađe djece u Lukavcu I jako su aktivni u nogometnom klubu, DVD-u, KUD-u..– ističe.

Foto: Lukavec/I.Kos

Lukavec je danas sigurno bolje mjesto za život u komunalnom, ali i društvenom smislu, smatra predsjednik Mjesnog odbora. Dokazuje to i porast broja stanovnika, kojih je po zadnjem popisu čak 128 više.

– Nakon petrinjskog potresa došli su novi stanovnici, prodano je dosta kuća, a grade se I nove..Kod nas kuće srećom nisu stradale, pokoji dimnjak..No, stradao nam je simbol Turopolja, naš Stari grad, no kako smo čuli na sjednici Gradskog vijeća, sredstva za obnovu su odobrena, pa se nadamo da ćemo već iduće godine tamo ponovno proslaviti Jurjevo – kaže Kos.

Foto: Projekt aglomeracije u Lukavcu je na 99 posto izvršenja/I.Kos

U Lukavcu se, čini se, gradnja neće tako brzo zaustaviti..

– Planova je puno..Svakako planiramo asfaltirati, odnosno napraviti parkiralište ispred naše područne škole i ispred župne crkve,ograditi kompletno školsko dvorište..Ispred škole imamo stari pomoćni objekt iz 50tih godina prošlog stoljeća, to bi trebalo ukloniti. Naše su želje da se izgradi novi pomoćni objekt koji bi služio kao školska sportska dvorana. Želja nam je i da se kroz cijelo naselje izrade pješačke staze, urede parkovne površine, uredi okoliš škole. Idemo dalje u suradnji s gradom – najavljuje Kos.

Ističe kako je suradnja s Lukavčanima dobra, a sve njihove primjedbe na radove izvođača oko aglomeracije prijavili su VG Vodoopskrbi kao nositelju projekta, te vjeruju kako će se svi nedostaci riješiti.

Foto: NK Lukavec, uređene tribine/I.Kos

– Pozivam sve svoje Lukavčane da se uključe u rad naših udruga, da budu aktivni, da brinu o svom mjestu, da naša zajednica doista živi kao takva i da budemo mjesto po mjeri čovjeka. Svi mi tu živimo, najlakše je kritizirati, treba početi od sebe i uključiti se – poručuje završno predsjednik MO Lukavec, Ivan Kos.

A prilika za aktivnim uključenjem u zajednicu bit će i nakon ove proslave sasvim dovoljno – bliži se 800 godina od prvog spomena naselja u zapisima Bele IV. iz 1225. godine, ove godine se obilježava 110 godina obrazovanja u Lukavcu, kao i 75.godišnjica nogometnog kluba.

Foto: Lukavec poziva na višednevnu proslavu/I.Kos

 

HOTNEWS

Od srijede jeftinije gorivo! Vlada ograničila marže i trošarine

Benzin će prema novim cijenama iznositi 1,61 EUR po litri, dok će dizelsko gorivo stajati 1,61 EUR po litri.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na telefonskoj sjednici Vlade Republike Hrvatske donesene su dvije uredbe kojima se nastavlja regulacija cijena energenata, kroz kombinaciju smanjenja trošarina i ograničavanja premija energetskih subjekata. Novi režim primjenjuje se od 3. lipnja 2026. i traje do 15. lipnja 2026. godine.

Potrošačke cijene u razdoblju primjene mjera

U nastavku primjene mjera, benzin će stajati 1,61 euro po litri, što predstavlja smanjenje od tri centa. Dizelsko gorivo bit će 1,61 euro po litri, odnosno pet centi manje nego ranije. Plavi dizel prodavat će se po cijeni od 1,09 eura, što je pad od šest centi. Kod ukapljenog naftnog plina (UNP) također dolazi do pojeftinjenja. Plin za spremnike iznosit će 1,35 eura po kilogramu, odnosno devet centi manje, dok će UNP u bocama biti 1,93 eura po kilogramu, također uz smanjenje od devet centi.

Iz Vlade pritom navode kako su premije energetskih subjekata ograničene te iznose 0,1545 EUR/l za benzin, 0,1045 EUR/l za dizel, 0,0436 EUR/l za plavi dizel, dok su za UNP određene na 0,8737 EUR/kg za boce i 0,4116 EUR/kg za velike spremnike.

Koliko bi gorivo koštalo bez ograničenja

Usporedno s reguliranim cijenama, prikazano je i koliko bi energenti koštali bez državne intervencije. U takvom scenariju benzin bi dosegnuo 1,78 eura po litri, dizelsko gorivo 1,82 eura, a plavi dizel 1,16 eura. Kod plina bi cijena za spremnike iznosila 1,50 eura po kilogramu, dok bi UNP u bocama dosegnuo 2,21 euro po kilogramu.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velika Gorica slavila 120 godina automobilizma, stigao i Juraj Šebalj

‘Klub ima sjajne članice i članove, koje predvodi Vladimir Štarkelj, a koji je doista lokomotiva ovoga kluba’

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

U Velikoj Gorici obilježena je 120. obljetnica osnivanja prvog hrvatskog automobilnog kluba, a tim je povodom Oldtimer klub Turopolje 31. svibnja u Pučkom otvorenom učilištu Velika Gorica organizirao svečanu akademiju posvećenu bogatoj povijesti automobilizma i očuvanju tehničke kulturne baštine.

Na događanju su se okupili predstavnici medija, lokalne i regionalne samouprave te brojni zaljubljenici u starodobna vozila. Među uzvanicima su bili i istaknuti predstavnici automobilističkog svijeta, uključujući Juraja Šebalja.

Predsjednik Oldtimer kluba Turopolje Vladimir Štarkelj istaknuo je kako je cilj obilježavanja ove značajne obljetnice podsjetiti na početke automobilističke kulture u Hrvatskoj te potaknuti očuvanje tehničke baštine.

– Danas slavimo obljetnicu ponajviše jer želimo potaknuti, kao čuvari tehničke kulturne baštine, da se prisjetimo povijesti i početaka automobilističke kulture u Hrvatskoj. Ovdje su ljubitelji starodobnih vozila, oldtimera i kao ljubitelji te tehničke povijesti na neki način smo oživjeli u Velikoj Gorici puno toga što je bilo po garažama sakriveno, a sada zajedno gajimo jedno zajedništvo, jedno druženje i jedno veselje, rekao je Štarkelj.

O radu i značaju kluba govorio je i zamjenik gradonačelnika Velike Gorice Neven Karas, koji je naglasio njegovu prepoznatljivost i aktivnost u lokalnoj zajednici.

– Oldtimer klub Turopolje u našem se gradu pozicionirao u jednu od možda i najaktivnijih udruga koja pronosi ime Velike Gorice i koji dovodi u Veliku Goricu čitav niz ljudi, kazao je Karas.

Čestitke organizatorima i svim zaljubljenicima u starodobna vozila uputio je i zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec, osvrnuvši se na doprinos generacija koje su tijekom više od stoljeća njegovale automobilističku tradiciju.

– Čestitam svima koji su dali svoj obol u ovi 120 godina i prenijeli svoj entuzijazam na mlađe generacije. Što se tiče našeg oldtimer kluba u Velikoj Gorici, koji će uskoro proslaviti tek pet godina postojanja, smatram da su napravili sjajan posao. Klub ima sjajne članice i članove, koje predvodi Vladimir Štarkelj, a koji je doista lokomotiva ovoga kluba. Ali ne samo ovoga kluba, to je čovjek koji doista daje velik obol u društvenom životu, kako grada Velike Gorice, tako i Zagrebačke županije“, poručio je Kolarec.

Svečana akademija bila je prilika za prisjećanje na razvoj automobilizma u Hrvatskoj, ali i za isticanje važnosti udruga koje kroz svoj rad čuvaju tehničku baštinu te okupljaju nove generacije ljubitelja starodobnih vozila.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Fotogalerija: Morena Martinović/Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Grad Velika Gorica obilježio Dan državnosti polaganjem vijenaca

Kod spomenika ispred Gradskog groblja odana je počast braniteljima stradalima u Domovinskom ratu, a građanima je upućena čestitka povodom Dana državnosti.

Objavljeno

na

Foto: Krešimir Ačkar/FB

Velika Gorica obilježila je Dan državnosti Republike Hrvatske polaganjem vijenaca kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu na platou ispred Gradskog groblja.

Foto: Krešimir Ačkar/FB

Tom prigodom odana je počast hrvatskim braniteljima koji su dali život za slobodu i neovisnost Hrvatske.

Foto: Krešimir Ačkar/FB

Gradonačelnik Krešimir Ačkar je istaknuo kako je ovo dan koji podsjeća na vrijednosti slobode, zajedništva i demokracije na kojima je izgrađena hrvatska država.

Foto: Krešimir Ačkar/FB

“S poštovanjem i zahvalnošću prisjećamo se svih koji su dali doprinos njezinoj slobodi, osobito hrvatskih branitelja”, dodao je Ačkar.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

PODSJETNIK U nedjelju posebna regulacija prometa

Zbog Turopoljskog polumaratona u Velikoj Gorici za vrijeme utrka dio prometnica bit će potpuno zatvoren za motorna vozila, dok će se na pojedinim cestama promet odvijati uz povremena zaustavljanja tijekom prolaska trkača.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica će u nedjelju 31. svibnja, zbog održavanja Turopoljskog polumaratona, imati privremenu regulaciju prometa na više gradskih prometnica, a pojedine autobusne linije vozit će izmijenjenim trasama.

U sklopu manifestacije održat će se utrke na 5, 10 i 21 kilometar, a privremena regulacija prometa stupit će na snagu u 8.50 sati, neposredno prije početka utrka.

Detaljnije pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Dječji vrtić Ciciban ponosni nositelj srebrnog statusa Međunarodne eko-škole

Djecu učimo, a odrasle podsjećamo koliko je važno brinuti o našoj planeti i Zemlji, poručila je ravnateljica Tatjana Karlović Oslaković.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

Dječji vrtić Ciciban u Velikoj Gorici obilježio je Eko projektni dan svečanim podizanjem zelene zastave, a tom je prilikom vrtiću dodijeljen i srebrni status Međunardone eko-škole.

Svečanost je održana uz sudjelovanje djece iz odgojnih skupina Ribice, Krijesnice, Biseri, Elmeri i Sovice, koja su za okupljene pripremila prigodan program.

Program je bio posvećen važnosti očuvanja okoliša, održivom razvoju i zdravim životnim navikama koje se kod djece razvijaju od najranije dobi. Kroz pjesmu, recitacije i edukativne aktivnosti mališani su pokazali što su tijekom godine učili o brizi za prirodu i planet. Ravnateljica Dječjeg vrtića Ciciban Velika Gorica Tatjana Karlović Oslaković istaknula je kako vrtić već godinama provodi aktivnosti kojima se djecu potiče na odgovorno ponašanje prema okolišu i zdravlju.

Ono što kroz igru i svakodnevno učenje i istraživanje razvijamo kod djece je svijest o tome koliko nam je Zemlja važna i koliko je zdravlje bitno. Imamo sportsko-rekreativne aktivnosti kao što su klizanje, rolanje za djecu, sudjelujemo s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo vezano za Tjedan zdravlja. Kada planiramo izlete sa djecom u proljetnim mjesecima, onda uvijek gledamo da je to OPG, tako da djeca zaista dožive održivi razvoj, rekla je Tatjana Karlović Oslaković.

Dobivanjem srebrnog statusa Međunarodne eko-škole, potvrđen je kontinuirani rad ustanove na promicanju ekološke osviještenosti, održivih navika i zdravog načina života među djecom i djelatnicima. Tijekom svečanosti posebno je naglašena važnost zajedničkog djelovanja djece, roditelja i odgojitelja u stvaranju odgovornijeg odnosa prema prirodi i okolišu.

Djecu učimo, a odrasle podsjećamo koliko je važno brinuti o našoj planeti i Zemlji, poručila je ravnateljica Tatjana Karlović Oslaković.

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno