Povežite se s nama

Vijesti

Crveni križ objavio popis najpotrebnijih namirnica za izbjeglice iz Ukrajine

Popis artikala dogovoren je s ukrajinskim društvima Crvenog križa stoga se zasad neće prikupljati ništa osim navedenog.

Objavljeno

na

Hrvatski crveni križ započeo je u s prikupljanjem materijalne humanitarne pomoći za izbjeglice iz Ukrajine. Popis artikala rezultat je dogovora s društvima Crvenog križa iz Ukrajine i okolnih zemalja. Naime, tim Hrvatskog Crvenog križa koji je protekli vikend boravio u Ukrajini, provjerio je stanje izravno na terenu kako bi se uvjerio što je točno potrebno ljudima izbjeglima iz Ukrajine, kao i najbolji način za dostavu pomoći.

U skladu s tim, ali i iskustvom rada s izbjeglicama koje su zaštitu potražile u Hrvatskoj, kreiran je popis potrebnih proizvoda i trenutno se neće prikupljati ništa osim navedenoga.

 

Donacije možete donijeti radnim danom od 7:30 do 15:30 sati u ured Crvenog križa Velika Gorica, Cvjetno naselje 16.

Kako još možete pomoći izbjeglicama iz Ukrajine?

Novčana sredstva mogu se donirati i putem poziva na broj donatorskog telefona 060 9011 (cijena poziva iznosi 6,25 kuna, uključen PDV i naknada teleoperateru), kao i uplatom na žiro račun na kojemu je dosad prikupljeno 765.831,24 kune.

IBAN: HR0923600001503056530

Poziv na broj odobrenja : 705

Banka: Zagrebačka banka d.d., Zagreb, Trg bana J. Jelačića 10

Primatelj: Hrvatski Crveni križ, Ulica Crvenog križa 14-16, Zagreb

Za uplate iz inozemstva BIC (SWIFT) kod: ZABAHR2XXXX

Donirati se može i putem aplikacija za mobilno bankarstvo koristeći 2D barkod.

 

Sport

USPON briljirao u Lignanu – pet medalja, dvije u pojedinačnoj konkurenciji i tri u parovima

Velikogorički klub još jednom među vodećima.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Parastolnoteniski klub USPON/FB

Parastolnoteniski klub Uspon osvojio je pet brončanih medalja na ITTF World Para Challenger turniru u Lignanu.

U pojedinačnoj konkurenciji, do medalja su stigle Marija Sečenj i Mirjana Lučić. Sečenj je u kategoriji Women’s Singles Class 2 nakon drugog mjesta u skupini izborila polufinale, u kojem je poražena od domaće predstavnice G. Rossi. Sličan put imala je i Lučić u kategoriji 9, koja je također kao drugoplasirana prošla skupinu, a u polufinalu ju je zaustavila Mađarica Alexa Szvitacs.

U parovima su stigle dodatne tri medalje. Vračan i Borna Zohil osvojili su broncu u muškim parovima (MD18), dok su Zohil i Lučić do trećeg mjesta stigli u mješovitim parovima (XD17-20).

Marko Vračan bio je nadomak medalje u klasi 8. Nakon što je kao prvoplasirani prošao skupinu i slavio u osmini finala, no zaustavljen je u četvrtfinalu. Najmlađa članica ekipe, Lorena Rinčić, natjecala se u klasi 6, ali nažalost nije prošla skupinu.

Nastavite čitati

Moja županija

Traže se mladi lideri: prijavi se za Savjet mladih Zagrebačke županije

Prijave se zaprimaju do 15. travnja 2026. godine.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Harish Sharma from Pixabay

Županijska skupština Zagrebačke županije objavila je javni poziv za predlaganje kandidata za novi saziv Savjeta mladih, u kojem će biti izabrano sedam članova. Prijave se zaprimaju do 15. travnja 2026. godine, a podnose se Odboru za izbor i imenovanja Skupštine.

Savjet mladih djeluje kao savjetodavno tijelo županije s ciljem uključivanja mladih u kreiranje i razvoj javnih politika namijenjenih njihovoj generaciji. Mandat izabranih članova vezan je uz trajanje mandata Županijske skupštine, a uz sedam izabranih predstavnika, u radu Savjeta sudjeluju i predstavnici lokalnih savjeta mladih s područja županije.

Pravo predlaganja kandidata imaju različite organizacije i inicijative koje djeluju među mladima ili za mlade. Kandidati moraju biti hrvatski državljani u dobi od 15 do 30 godina te imati prebivalište ili boravište na području županije.

Tekst javnog poziva i prijavnica nalaze se ovdje. Važno je da propisana prijavnica bude ovjerena potpisom ovlaštene osobe predlagatelja.

Nastavite čitati

Vijesti

Cijene energenata rastu i do 30 %? Plenković najavio intervenciju Vlade

Premijer poručuje da slijedi paket mjera za ublažavanje udara na građane i gospodarstvo zbog rasta cijena energenata izazvanog sukobima na Bliskom istoku.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal.hr

Vlada će intervenirati u rastu cijena goriva, plina i električne energije kako bi ublažila posljedice nove energetske krize, najavio je premijer Andrej Plenković nakon obilaska poslijepotresne obnove u Zagrebu. Riječ je o reakciji na poremećaje na tržištu energenata uzrokovane ratom na Bliskom istoku, koji već utječe na rast cijena.

Premijer je poručio da se Hrvatska nalazi na početku, kako je rekao, vjerojatno najveće energetske krize u novijoj generaciji. Vlada, istaknuo je, ne može spriječiti globalni rast cijena, ali može djelovati kako bi taj rast bio manji i podnošljiviji za građane i gospodarstvo.

Najavljeno je produljenje postojećih mjera za cijene električne energije, dok je cijena plina regulirana do listopada. Paralelno se priprema novi paket pomoći koji bi trebao obuhvatiti najugroženije kupce energenata, ali i sektore posebno pogođene poskupljenjima, poput poljoprivrede zbog rasta cijene plavog dizela.

Plenković je upozorio da bi poremećaji na energetskim tržištima mogli potrajati, osobito zbog oštećenja naftnih i plinskih postrojenja u aktualnim sukobima. Takva situacija, smatra, može produljiti razdoblje nestabilnosti i dodatno utjecati na cijene. Prema procjenama koje je iznio, bez intervencije države cijene bi značajno porasle, eurodizel za oko 20 %, benzin za oko 15 %, a plavi dizel gotovo 30 %.

Cilj Vladinih mjera, naglasio je, bit će ublažiti taj rast kako bi konačne cijene za građane bile niže nego u vrhuncu prethodne energetske krize.

Nastavite čitati

Kultura

Dan Umjetničke škole Franje Lučića – pogledajte što su sve pripremili

Slavlje počinje već danas.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića Velika Gorica

Umjetnička škola Franje Lučića sljedeći tjedan obilježava Dan škole s bogatim programom koncerata i plesnih nastupa. Učenici i nastavnici pokazat će što rade kroz godine rada i učenja

Program počinje danas, u ponedjeljak, 23. ožujka, koncertom školskih ansambala u Dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta, s početkom u 19 sati. Sutra, 24. ožujka, koncert učenika glazbenog odjela održat će se u koncertnoj dvorani škole, također od 19 sati.

Završnica programa bit će 26. ožujka kada se u Dvorani Galženica održava koncert glazbenog odjela, a plesni program počinje u 18 sati u Dvorani Gorica. Plesni odjel predstavit će izbor radova svojih učenika, uključujući i suradnju s glazbenicima, dok će vrhunac večeri biti autorska plesna predstava „Kaleidoskin“ koju su pripremile učenice četvrtog razreda srednje škole. Program počinje izvedbom svih učenika Plesnog odjela ispred zgrade Pučkog otvorenog učilišta, čime se publika poziva u dvoranu na nastavak večeri.

Sva događanja otvorena za javnost te pozivaju roditelje, bivše učenike i sve ljubitelje umjetnosti da dođu i podrže mlade umjetnike.

Nastavite čitati

Sport

Hrvatska reprezentacija dobila nove dresove! Vraćaju sjećanja na povijesnu utakmicu

“Važno je čuvati uspomenu na te događaje, utakmice i ljude koji su stvarali povijest hrvatskog nogometa te sam siguran da će igrači i navijači s ponosom nositi ovaj dres”

Objavljeno

na

17.12.2022., stadion Khalifa International, Katar - FIFA Svjetsko prvenstvo, utakmica za trece mjesto, Hrvatska - Argentina. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Hrvatski nogometni savez predstavio je nove dresove hrvatske reprezentacije, koji kombiniraju tradiciju i suvremene inovacije. Kako navode iz HNS-a, inspiracija za dizajn potekla je iz prve službene utakmice Hrvatske protiv SAD-a 1990., odigrane neposredno prije proglašenja samostalnosti, a ove godine SAD je ponovno domaćin važnog međunarodnog turnira.

Prvi dres zadržava prepoznatljive crveno-bijele kvadratiće, ali u manjoj i profinjenijoj izvedbi prilagođenoj modernim standardima. Druga garnitura dolazi u tamnoplavoj varijanti s toniranim kvadratićima, pružajući elegantan kontrast domaćoj opremi. Poseban detalj na unutarnjoj strani dresa nosi poruku “Obitelj”, simbolizirajući zajedništvo reprezentacije i navijača.

“Važno je čuvati uspomenu na te događaje, utakmice i ljude koji su stvarali povijest hrvatskog nogometa te sam siguran da će igrači i navijači s ponosom nositi ovaj dres, koji još jednom naglašava koliko je hrvatska reprezentacija posebna sa svojim prepoznatljivim kvadratićima”, rekao je predsjednik HNS-a Marijan Kustić.

“Iako sam imao sreću 194 puta odjenuti najljepši dres na svijetu, taj trenutak još uvijek mi je poseban i dragocjen jer znam što hrvatska reprezentacija znači svakom hrvatskom nogometašu i našim navijačima. Ovaj dres jako me podsjeća na onaj iz 1990., a svi smo stotinu puta vidjeli te povijesne scene kada je započela ova nevjerojatna priča hrvatske nogometne reprezentacije. Stoga ovaj dizajn doživljavam inspirativnim – podsjeća me na velikane koji su postavili temelje današnjih uspjeha. Dres je moderan, lagan i ugodan za igru, ali najvažnije je što zadržava ono najvažnije – prepoznatljivi hrvatski identitet. Nosit ćemo ga s velikim ponosom, kao i svaki do sada”, dodao je kapetan reprezentacije, Luka Modrić.

Dizajn novih dresova možete pogledati ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno