Povežite se s nama

Sport

Bronca zlatnog sjaja: Rukometaši sa Sesvetama u lovu na “naslov prvaka ostatka svijeta”

PPD Zagreb i Nexe svijetu su za sebe, pretplaćeni na prva dva mjesta u domaćem rukometnom prvenstvu. Tko će biti prvi do njih, treći u Ligi za prvaka, odlučit će Gorica i Sesvete u nedjelju od 20 sati u našoj Gradskoj dvorani…

Objavljeno

na

Predstava kreće, rukometna i zanimljiva, a koliko će činova imati – tek ćemo vidjeti! Rukometaši Gorice pobijedili su 32-29 na gostovanju kod Poreča, spojili to s gostujućom pobjedom kod Varaždina u prethodnom kolu, i okrenuli se Sesvetama. Kreće borba za treće mjesto, za “broncu zlatnog sjaja” – PPD Zagreb i Nexe ipak su svijet za sebe – koja će početi u nedjelju od 20 sati u našoj Gradskoj sportskoj dvorani.

Dvije momčadi koje su posljednjih sezona izrasle u prave sportske rivale, trenutačno četvrta Gorica i s istim brojem bodova treće Sesvete, međusobnim će ogledom zaključiti Ligu za prvaka i najaviti ono što nas čeka u svojevrsnom doigravanju. Jednako kao što će PPD Zagreb i Nexe o prvaku odlučivati kroz seriju čiji će pobjednik biti onaj tko prvi skupi šest bodova, tako će o trećemu mjestu odlučivati Goričani i Sesvećani.

U te bodove ulaze i međusobni okršaji u Ligi za prvaka, što znači da će Gorica i Sesvete u doigravanje ući s po jednim bodom iz remija u Sesvetama, ali i s onim što “ulove” u nedjelju. Teoretski, Goričane bi pobjeda dovela na tri boda, što bi značilo da će u ostatku doigravanja biti dovoljna još jedna pobjeda i jedan remi. Opet teoretski, remijem u nedjelju dobili bismo situaciju u kojoj će se obje momčadi krenuti u “razigravanje” s po dva boda, pa bi cijela serija potrajala kudikamo duže…

– Kako sad stvari stoje, u Europu idemo i jedni i drugi, ali naravno da želimo biti treći, prvi do Zagreba i Nexea, to nam je veliki motiv – kaže trener Andrija Nikolić, zadovoljan, sretan i ponosan nakon drugog uspješnoga gostovanja zaredom.

– Dečki su u Poreču odigrali stvarno dobru utakmicu, čvrstu i borbenu, iako nije imala preveliku rezultatsku važnost. I da smo izgubili u Poreču, protiv Sesveta bi se odlučivalo o trećemu mjestu, ali bez obzira na to smo pružili stvarno dobru partiju. Povukli su iskusniji (Laljek 12 golova, Čakarić šest, Ceković pet…), ali pomogli su i mlađi igrači. Recimo, Solariček je odigrao jako dobru rolu, a tu pričamo o dečku rođenom 2005. godine… – govori trener Nikolić, uz nešto negativniji dodatak:

– Nažalost, opet smo imali dvije ozljede. Bura je mora izaći zbog problema s listom, a Goričaneca opet muči koljeno, tek ćemo vidjeti hoće li nam i koliko moći pomoći u nedjelju – kaže Nikolić.

Na ulasku u završnicu sezone, dobre i uspješne, Goričani će pokušati i poravnati neke stare račune, jer prošle sezone upravo su u ogledu sa Sesvetama ostali jedan gol kratki u pokušaju da dohvate Ligu za prvaka. Igrači Gorice i zbog toga, između ostalog, posebno vole pobijediti baš Sesvete…

– Sesvete se jako lijepo razvijaju kao klub, napreduju stalno, došli su do statusa ponajbolje momčadi u našoj ligi, vjerujem da je mojim igračima zato posebno drago pobijediti baš njih. Ozljede su nas jako namučile ove sezone, imali smo puno problema, ali evo, opet smo došli u šansu da završimo sezonu kao treća momčad u Hrvatskoj. Napravit ćemo sve da tako i bude – zaključio je trener Nikolić.

Moja županija

Kontinuirani razvoj sporta donosi nove prilike za županiju

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija zaslužila je ulazak u utrku za naslov Europske regije sporta 2027., čijim bi osvajanjem osvojila priznanje najatraktivnije regije u razvoju sporta i promicanju zdravog načina života u Europi.

Partner udruženja ACES iz Bruxellesa, Berislav Čižmek, danas je uručio certifikat o prihvaćanju kandidature zamjeniku župana Ervinu Kolarecu.

– Ovim aktom Zagrebačka županija dokazuje svoju sposobnost ispunjavanja svih kriterija za ulazak u završnu fazu izbora za Europsku regiju sporta 2027. Nastavit ćemo kontinuirano pratiti razvoj i kvalitetu sportskih programa i infrastrukture u tekućoj godini – rekao je Čižmek te istaknuo kako će posebna pažnja biti posvećena dostupnosti sporta svim građanima, zajedničkom djelovanju županije i lokalnih zajednica te dugoročnoj održivosti sportskih politika.

Zagrebačka županija u 2026. godini izdvaja rekordnih 2,5 milijuna eura za razvoj i rad sportskih saveza i klubova, školski sport, parasport, sportsku rekreaciju, nagrađivanje uspješnih sportaša te organizaciju velikih sportskih događanja te za izgradnju i obnovu sportskih dvorana, igrališta i terena. Također je odobreno 88,4 milijuna eura bespovratnih sredstava iz NPOO-a za gradnju i dogradnju školskih objekata.

– Kontinuiranim ulaganjima pokazujemo da sport u Zagrebačkoj županiji nije trošak, nego ulaganje u zdravlje i kvalitetu života građana. Vjerujem da će naš rad, rezultati i energija naših sportaša biti prepoznati i nagrađeni ovim europskim priznanjem – rekao je Kolarec, ističući da Zagrebačka županija ima sve što je potrebno za osvajanje titule Europske regije sporta 2027.

Završna odluka i svečana dodjela priznanja održat će se krajem 2027. godine u Europskom parlamentu u Bruxellesu.

Foto: Zagrebačka županija

Nastavite čitati

Sport

Izborna skupština NK Kurilovec, sportski uspjesi u sjeni teške financijske situacije

Objavljeno

na

Objavio/la

Izborna skupština Nogometnog kluba Kurilovec, održana u ponedjeljak 9. veljače, privukla je veliku pozornost, ponajviše zbog odluka vezanih uz trajanje mandata novog predsjednika, dopredsjednika i članova Izvršnog odbora. Takve odluke izravna su posljedica financijskog stanja kluba, koje je trenutačno iznimno zabrinjavajuće.
Krenimo redom. Izvješća o radu za prethodnu godinu podnio je Zdenko Sovina, koji je u svom obraćanju skupštinarima detaljno izložio sav trud i rad na kojem se Kurilovčani s pravom mogu ponositi. Najvažniji naglasci iz Izvješća o radu NK Kurilovec:

– NK Kurilovec danas okuplja gotovo 350 aktivnih sportaša, od najmlađih uzrasta do seniora i veterana. Sportske aktivnosti predstavljaju temelj rada i postojanja kluba, a dijele se na seniorski pogon, Nogometnu školu mladeži te veterane i rekreativce.

Prošla godina ostat će zapisana kao najuspješnija u 78-godišnjoj povijesti kluba. Seniorska momčad ostvarila je povijesni uspjeh plasmanom u četvrtfinale Hrvatskog nogometnog kupa, nakon pobjede protiv prvoligaša NK Istra 1961 (2:1). Time se Kurilovec svrstao među osam najboljih momčadi u državi, kao jedini četvrtoligaš u društvu sedam prvoligaša. U 35 godina hrvatske samostalnosti tek je jedan amaterski klub ostvario sličan uspjeh, nekadašnji NK Vinogradar. U prvenstvu 3. NL Centar (2024./25.) seniori su osvojili drugo mjesto, uz najljepšu i najučinkovitiju igru u ligi te najmanje primljenih pogodaka. Osvojen je Kup NS Velika Gorica, dok je u Kupu NS Zagrebačke županije momčad stigla do finala. Nogometna škola mladeži bilježi kontinuirani rast i napredak. Klub danas ima više od 300 mladih igrača, koji rade s 20 trenera i natječu se u svim uzrasnim kategorijama s ukupno 14 momčadi.

-Poseban ponos kluba je 14. međunarodni turnir limača “Alpas cup Grada Velika Gorica – Kurilovec 2025”, koji je okupio 40 momčadi iz 7 europskih zemalja i Australije te više od 600 djece – nabrojao je Sovina glavne prošlogodišnje uspjehe, ali i probleme – kao jedan od ključnih problema istaknuta je nedostatna infrastruktura, posebno nemogućnost kvalitetnog zimskog treninga, što se izravno odražava na rezultate mlađih kategorija u proljetnom dijelu sezone.

Na samom kraju izvješća Zdenko Sovina otvoreno je upozorio na iznimno teško financijsko stanje kluba što je i potvrdio predsjednik Nadzornog odbora Vlado Stepanić, NK Kurilovec nalazi se u financijskom minusu od gotovo 30 tisuća eura, a za funkcioniranje kluba je potrebno je dodatnih 60 tisuća eura na godišnjoj bazi.  Financijski minus je velik i kao takav NK Kurilovec u takvim okolnostima dugoročno ne može normalno funkcionirati.


Unatoč alarmantnim izvješćima, skupštinari su ih izglasali, dali razrješnicu dosadašnjem vodstvu te potvrdili „novo“, uglavnom nepromijenjeno vodstvo kluba. Nastavak mandata aktualnog predsjednika Dražena Vujnovića te uglavnom nepromijenjenog Izvršnog odbora.

Aktualno vodstvo preuzelo je obvezu stabilizirati financije kluba, izgurati sezonu do 30. lipnja, završiti sva natjecanja u svim kategorijama, organizirati povijesnu kup-utakmicu protiv Dinama i 15. međunarodni Alpas cup, s jasnim ciljem da se financijski minus značajno smanji i klub dovede u stanje održivosti. O budućnosti kluba nakon tog datuma odlučivat će skupštinari, svjesni da bez hitnih i odlučnih poteza daljnje funkcioniranje kluba dolazi u pitanje.

Nakon radnog dijela sjednice, nazočnima su se obratili gosti iz političkog i sportskog života Velike Gorice, pruživši klubu podršku u prevladavanju aktualne situacije. Među njima su bili predsjednik NS Velika Gorica Željko Mihalj, dopredsjednik Zajednice športskih udruga Velike Gorice Mario Karapandžić, predsjednik NS Zagrebačke županije Nenad Črnko, dožupan Zagrebačke županije Ervin Kolarec te predsjednik Gradskog vijeća Velike Gorice Darko Bekić.

Veliki dan za mali klub, Kurilovec se sprema za Maksimir

– Dinamo se ponio više nego gospodski – naglasio je Zdenko Sovina prije malog domjenka za nazočne – Dao je Kurilovcu 500 ulaznica za tribinu zapad na Maksimiru, koje ćemo prodavati na SRC Udarnik. Damir Golubić, član Izvršnog odbora kluba i Alpas rade posebnu ediciju dresova za tu prigodu. Prema zainteresiranosti naših navijača i broju prijava, organizirat ćemo autobuse iz Kurilovca do Maksimira. Naša momčad i trener Senad Harambašić ozbiljno se pripremaju  za prvenstvo i za utakmicu s Dinamom. Naporno treniraju i igraju pripremne utakmice. Zato, svi na Maksimir 4. ožujka! – na kraju je, kao i uvijek optimistični Sovina poručio da je vjeruje u podršku navijača i uspjeh kluba.

Nastavite čitati

Sport

FOTO Učenici Ekonomske škole ponovo najbolji u futsalu na gradskom natjecanju

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradsko natjecanje školskih sportskih društava (ŠSD) srednjih škola Grada Velike Gorice u futsalu za mladiće održano je danas (ponedjeljak, 09. veljače 2026.) u dvorani Srednje strukovne škole, a domaćin natjecanja bila je Ekonomska škola.

Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Natjecala su se 4 ŠSD-a: ŠSD Gorek (Ekonomska škola Velika Gorica, voditelj Kristijan Ban, prof.), ŠSD GVG (Gimnazija Velika Gorica, voditelj Goran Polan, prof.), ŠSD Velgor (Srednja strukovna škola, voditelj Siniša Rajšić, prof.) i ŠSD Zrakoplovac (Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina, voditelj Krešimir Lušić, prof.).

Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Turnir je odigran po jednostrukom bod sustavu (6 međusobnih duela), a utakmice su igrane u trajanju 2×15 minuta. Pobjednički sastav plasirao se na Županijsko natjecanje.

Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Igrači Ekonomske škole zasluženo su pobjednici gradskog natjecanja, jer su u sva tri susreta prikazali vrlo dobru i efikasnu igru. U odlučujućem susretu za prvo mjesto bili su vrlo sigurni u obrani, a postigli su i dva pogotka dovoljno za konačnu pobjedu.

Velika Gorica, 09.02.2026. Gradsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Futsal turnir je i danas dokazao da je bio i ostao najkvalitetnije sportsko nadmetanje srednješkolaca na gradskoj razini.

Galerija fotografija

Gradsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće 2025./2026.

REZULTATI  ŠSD Gorek – ŠSD Zrakoplovac 3:1, ŠSD GVG – ŠSD Velgor 1:5, ŠSD Zrakoplovac – ŠSD Velgor 1:7, ŠSD Gorek – ŠSD GVG 6:2, ŠSD GVG – ŠSD Zrakoplovac 4:5, ŠSD Velgor – ŠSD Gorek 0:2.

POREDAK  1. mjesto ŠSD Gorek (3 3 0 0 11:3 9), 2. mjesto ŠSD Velgor (3 2 0 1 12:4 6), 3. mjesto ŠSD Zrakoplovac (3 1 0 2 6:15 3), 4. mjesto ŠSD GVG (3 0 0 3 7:16 0).

ŠSD Gorek – pobjednička ekipa: Filip Lučić, Jakov Lovrić, Niko Herak, Luka Barišić, Luka Klafurić, Noa Petravić, Jakov Mihael Bagarić, Ivica Trčak, Ivan Maljković, Dario Župetić, Sebastijan Mađer, Fran Grbičić, Ivano Čule. Voditelj: Kristijan Ban, prof.

Nastavite čitati

Sport

Zaboravljeni identiteti: Kad su Turopoljem harali Partizan, Borac i Proleter…

Mnogi ljubitelji lokalnog nogometa tad nisu bili ni rođeni, ali oni stariji pamte kako su se zvali turopoljski nogometni klubovi u vrijeme bivše države. Imena su to koja su bila prikladna vremenu u kojem se živjelo…

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad smo već kod partizana i ustaša, evo malo i turopoljskog nogometa u toj priči. Zašto ne, moderno je… A i svega se čovjek sjeti u tim silnim nogometnim pričama, na nogometnim kavama, s nogometašima i trenerima u društvu.

Jedan od protagonista tih priča, u onim trenucima kad je doma, svakako je i Dean Klafurić. Idealan odabir za gosta u prvoj emisiji “Prva liga” na City radiju u 2026. godini. Teme su bile raznolike, spomenuo je u jednom trenutku “Radnik i Udarnik, odnosno Gorica i Kurilovec”, a nakon toga se tema otvorila sama od sebe.

Fora je već prilično izlizana, ali ako ne znate što je bilo u turopoljskom nogometu u vrijeme bivše države, nek’ vam kaže Klaf.

– Mnogi to ne pamte, ali u vrijeme bivše države većina naših seoskih klubova imala je imena koja su tad bila normalna. Imali smo tako NK Naprijed iz Gradića, NK Budućnost iz moje Donje Lomnice, NK Napredak iz Velike Mlake, čak i NK Partizan iz Lukavca. Budući da se klub iz Laduča u to vrijeme zvao NK Crvena zvijezda, pamtim i okršaje Partizan – Crvena zvijezda usred Lukavca – sa smiješkom se djetinjstva prisjeća Klaf.

NK Radnik ponosno je nosio svoje ime sve do gašenja kluba 2009. godine

Uz Radnik i Udarnik, kao i ove koje je Klaf pobrojao, još je cijeli niz turopoljskih klubova nosio imena prikladna vremenu u kojem se živjelo. U Vukovini je tako lokalne kibice zabavljao NK Borac, u Okuju je uvijek neugodan domaćin bio NK Torpedo, a najstariji klub u Turopolju, iz mjesta koje se zove Turopolje, u to je doba bio NK Proleter. U susjednom Rakitovcu natjecala se NK Mladost, a isto ime nosio je i klub iz Obrezine, koji to nikad nije ni mijenjao.

Tu dolazimo do skupine klubova koji su ostali ono što su bili, a tu spada i NK Polet iz Buševca. U Kobiliću je i tad, kao i sad, egzistirao klub pod nazivom NK Vatrogasac, a na rubu ove kategorije je NK Turopoljac iz Kuča, čije ime ne spada u skupinu režimskih…

Kučani su se dosjetili kako izbjeći “režimsko” ime, pa su klubu 1957. nadjenuli ime NK Turopoljac

Četiri su kluba oduvijek nosila imena svojih toponima, tu grupu čine NK Mraclin, NK Buna, NK Kupa i NK Meštrica, što je bila neobična pojava u tim vremenima. I u bližoj i u široj okolici egzistirali su NK Sloboda iz Bukevja, NK Budućnost iz Leknena, NK Sloga iz Odre, ali i iz Lekenika, NK Bratstvo iz Hrašća, Jedinstvo iz Male Mlake

I baš zato je vrlo posebna priča koja dolazi iz Dubranca. Tamo je, naime, postojao klub kojeg više nema, a zvao se – NK Croatia! Jedini klubovi na svijetu koji su se tako zvali bili su onaj iz Sydneya i ovaj iz Dubranca.

– Staviti ime Croatia i šahovnicu na grb kluba bilo je veliki problem. Nama je tada šahovnica puno značila i svi smo bili zagrizli za ideju Republike Hrvatske. Zbog toga smo proveli i noć u zatvoru, ali nismo posustajali, sve smo prebrodili i na kraju riješili. Uz kompromise, naravno – ispričao je u razgovoru za Kronike Velike Gorice Vinko Pavlečić, jedan od osnivača kluba iz Dubranca.

Kakva vremena…

Nastavite čitati

Sport

Goričani očekivano do pobjede u Osijeku, predstavio se i mladi Gruja…

Košarkaši Gorice uvjerljivo su pobijedili Vrijednosnice Osijek, posljednju momčad lige, sa svih 17 poraza ove sezone. Nije sve od početka išlo po planu, ali pobjeda je upisana, a šansu su dobili i mladi igrači…

Objavljeno

na

Kod posljednje momčadi lige, Vrijednosnica Osijek, košarkaši Gorice slavili su rezultatom 81-57,ostvarivši jubilarnu desetu pobjedu ove sezone. I upravo pobjeda, uz sjajnu partiju mladog Petra Gruje, praktički je jedino što je vrijedno spomena s gostovanja u Osijeku.

Domaća momčad odlično je ušla u susret i povela 12-2, a visoki postotak realizacije Osječani su zadržali do kraja prve četvrtine, koju su dobili s 19-15. Druga četvrtina prošla je u rezultatskoj klackalici, da bi s minimalnom prednošću na veliki odmor otišli naši košarkaši (35-26).

U nastavku susreta do izražaja je došla kvaliteta goričkih igrača, koji su krajem treće četvrtine po prvi puta poveli s dvoznamenkastom prednošću (39-49), koju su do kraja utakmice povećali na konačnih plus 24.

– Čestitke objema ekipama. Mislim da smo drugo poluvrijeme bili bolji u svim segmentima i bitno je da smo dali priliku mladim igračima. Još jednom pohvale treneru Budimiru i cijeloj ekipi, koji zaslužuju biti ekipa godine, kao i trener godine u ovim teškim vremenima, gdje trener i ekipa pokušavaju održati sportski duh i ostaju do kraja – kazao je na kraju utakmice naš trener Damir Miljković.

Najbolji strijelac Gorice bio je Filip Kalajžić s 15 poena, kojima je pridodao 11 skokova. Uz njega, dvocifreni još Dramalija (14), Rimac (13), Ivanković (10) i Gruja, koji je uz deset poena imao i sedam skokova.

Standings provided by Sofascore

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno