Povežite se s nama

HOTNEWS

Bogata ostavština Stjepana Rendulića kojeg je na čelu goričkog ogranka Matice Hrvatske naslijedila Ana Plehinger

Iza Rendulića kao predsjednika ostali su mnogi hvalevrijedni projekti koji su obogatili kulturni i društveni život našeg grada i na tome mu kao zajednica itekako možemo biti zahvalni.

Objavljeno

na

Punih dvanaest godina ogranak Matice hrvatske Velika Gorica vodio je Stjepan Rendulić. Na posljednjoj održanoj Skupštini ogranka razriješen je dužnosti predsjednika.

– Na Skupštini Ogranka 8.listopada 2020. razriješen sam dužnosti predsjednika, nakon 12-godišnjeg obavljanja dužnosti, na moj zahtjev i iz osobnih razloga što nije bilo nikakvo iznenađenje jer sam već neko vrijeme najavljivao povlačenje s dužnosti predsjednika.

Zahvaljujem se svima s kojima sam ostvario uspješan kontakt i suradnju i koji su mi time pomogli da uspješnije obavljam ovu zahtjevnu dužnost. S ponosom i zadovoljstvom mogu izjaviti da mi je bila čast biti predsjednikom Ogranka Matice hrvatske u Velikoj Gorici.- poručio je Rendulić.

Iza njega kao predsjednika ostali su mnogi hvalevrijedni projekti koji su obogatili kulturni i društveni život našeg grada i na tome mu kao zajednica itekako možemo biti zahvalni.

A što je sve Matici ostavio gospodin Rendulić?

Nadaleko i naširoko poznat Matičin četvrtak koji traje već 11 godina, te bilježi 250 nastupa, tu je i Matičin književni natječaj „Turopoljska poculica“, također pokrenut 2009. Turopolske večeri održane su 28 puta od njihova pokretanja 2013. godine. Vrijedno je spomenuti i devet Matičinih susreta koji su također započeli 2013. godine.

Otvorene su i tri Matičine čitaonice, u Velikoj Mlaki, Plesu i Mičevcu.

Već pet godina odlazi se i na hodočašće u Gvozdanskom, a svakako najvažnije u svemu je to da se trudom i zalaganjem uspjelo doći do velikog priznanja 2017. godine kada je turopoljski dijalekt proglašen zaštićenim kulturnim dobrom. Inače treba spomenuti da je postupak za proglašenje započet još 2014. Godine, a ogranak Matice hrvatske Velika Gorica ima status „nositelja kulturnog dobra“. Prije dvije godine započela je izrada Turopoljskog rječnika.

Bogat je i izdavački program Ogranka. Časopis „Luč“ izlazi od 2012. godine, te je do sada izašlo sedam brojeva. „Škrijna turopolska“ časopis je na turopoljskom dijalektu i do sada su od 2018. godine izašla dva broja. Tu je i časopis za kulturu, društvo i politiku kojeg Matica od prošle godine radi u suzidavaštvu s Udrugom Obnova istoimenog naziva „Obnova“.

  1. u suizdavaštvu s POUVG izdana je “Turopoljska čitanka”, a tu je i velik broj zbirki pjesama, priča, zbornika, zapisa lokalnih autora…

Na čelo goričke Matice stigla je žena, goričanima i turopoljcima poznata Ana Plehinger.

Rođena u Zagrebu 1956.godine. Po zanimanju ekonomistica, živi i djeluje  u Velikoj Gorici. Bivša je zaposlenica Zračne luke Zagreb i Obrtničke komore Zagreb-Udruženje obrtnika Velika Gorica, sada u mirovini.

Iako ekonomskog obrazovanja, desetljeća života je posvetila radu u kulturnim udrugama.

Jedna je od osnivača velikogoričke Udruge umjetnika SPARK, u kojoj i danas aktivno djeluje. Članica je Udruge likovnih umjetnika grada Velike Gorice.

Osnovala je i 9 godina vodila  zavičajnu Etno udrugu Kurilovec, koja nizom tradicijskih manifestacija, radionica i kulturnih događanja koje organizira svake godine, djeluje na očuvanju baštine, a naročito domaćeg turopoljskog kajkavskog govora.

Udruga  je  jedan od nositelja zaštićenog  nematerijalnog kulturnog dobra Turopoljski dijalekt (Rješenje Ministarstva kulture Rep. Hrvatske 2017.god.).

Urednica je monografije Priče iz Kurilovca-Kurilovec u 20-om stoljeću, koju je Etno udruga  Kurilovec izdala 2017.godine.

Bila je tajnica Ogranka Matice hrvatske u  Velikoj Gorici, a od 8.listopada 2020.  postala je predsjednica Ogranka., te joj možemo poželjeti puno uspješnih projekata i godina, baš kako je to bilo u slučaju njenog prethodnika.

CityLIGHTS

Produljen rok za podnošenje zahtjeva za uskrsnicu

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cityportal.hr

Grad je produljio rok za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava na isplatu uskrsnice. Novi rok za predaju zahtjeva je 27. ožujka 2026. godine.

Pravo na podnošenje zahtjeva imaju:

  • umirovljenici čija su ukupna mirovinska primanja do 750 eura,

  • korisnici inkluzivnog dodatka,

  • nezaposleni hrvatski branitelji.

Ispunjen i potpisan zahtjev s potrebnim prilozima može se predati u Grad Veliku Goricu ili poslati putem e-pošte na adrese [email protected] ili [email protected].

Više informacija pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Ačkar označio početak nove ere gradskog prometovanja

e-Autobusi imaju kapacitet 92 putnika i potpuno su prilagođeni osobama s invaliditetom

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović

Velika Gorica je službeno zakoračila u novu eru gradskog prijevoza. Danas s početkom u 10 sati, gradonačelnik Krešimir Ačkar i predsjednik Uprave Arriva Hrvatska, Dražen Divjak, sudjelovali su u prvoj vožnji potpuno novih električnih autobusa.

Ovi moderni autobusi, kapaciteta 92 putnika i potpuno prilagođeni osobama s invaliditetom, od sada voze na lokalnim gradskim linijama, donoseći tišu, čišću i ekološki prihvatljiviju vožnju građanima Velike Gorice.

Polazak prve vožnje bio je s autobusnog kolodvora u Velikoj Gorici, a ukupno pet novih električnih autobusa će od sada prometovati gradskim ulicama.

U suradnji s Arrivom Hrvatska u promet smo uveli pet električnih autobusa koji prometuju na ključnim gradskim linijama. Riječ je o modernim, niskopodnim autobusima prilagođenima osobama s invaliditetom, kapaciteta do 92 putnika. Ovi autobusi tiši su i ekološki prihvatljiviji te doprinose smanjenju buke i emisija štetnih plinova u našem gradu, posebno u najužem centru. Današnja vožnja prilika je da još jednom pokažemo kako ovaj sustav funkcionira u praksi i koliko nam je važno da Velika Gorica ima moderan, održiv i kvalitetan javni prijevoz”,  poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Korak prema čišćem i održivijem javnom prijevozu

Grad Velika Gorica sklopio je sedmogodišnji ugovor s tvrtkom Arriva Hrvatska za obavljanje usluge komunalnog linijskog prijevoza. Samim time, predsjednik Uprave Arriva Hrvatska – Dražen Divjak, poručio je da od danas počinje djelomično uvođenje električnih autobusa u gradski prijevoz Velike Gorice čime će to činiti važan korak prema čišćem i održivijem javnom prijevozu.

Radi se o električnim autobusima VDL Citea SLF 120 Electric, niskopodnim vozilima prilagođenima osobama s invaliditetom. Svaki autobus može prevesti do 92 putnika te je opremljen USB priključcima, sustavom za validaciju karata i audio-vizualnim sustavom za najavu stanica. Baterija snage 180 kW omogućuje doseg od približno 150 km. 

Novi električni autobusi vozit će na linijama 1, 2 i 3, a to je kružna gradska linija, linija prema željezničkom kolodvoru te linija koja vozi od željezničkog kolodvora do poslovne zone Meridian 16.

Nastavite čitati

HOTNEWS

VIDEO Mali vatrogasci na zadatku

Objavljeno

na

Objavio/la

Javna vatrogasna postrojba Velika Gorica u suradnji sa školama djeci približava rad vatrogasaca, ali ih i uči kako pravilno reagirati u kriznim situacijama.

Pogledajte kako je protekao njihov posjet i što su sve mališani naučili.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad podupire rad udruga: raspisan natječaj težak 80.000 eura

Najmanji iznos potpore koji se može dodijeliti za pojedini program ili projekt iznosi 300 eura, dok je najveći mogući iznos 13.000 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cityportal.hr

Grad Velika Gorica raspisao je javni natječaj za dodjelu financijskih potpora udrugama koje provode programe i projekte iz područja poljoprivrede, lovstva i zaštite životinja u 2026. godini.

Kome je namijenjen natječaj?

Riječ je o jednokratnim potporama namijenjenima udrugama i organizacijama  koje svojim radom doprinose razvoju poljoprivrede, očuvanju ruralne tradicije, zaštiti životinja te razvoju lovstva i pčelarstva na području Velike Gorice. Najmanji iznos potpore koji se može dodijeliti za pojedini program ili projekt iznosi 300 eura, dok je najveći mogući iznos 13.000 eura.

Cilj natječaja je, između ostalog, unaprijediti i promicati poljoprivredu, potaknuti povezivanje poljoprivrednih proizvođača, očuvati tradicijske vrijednosti ruralnog prostora te jačati svijest javnosti o važnosti lokalne proizvodnje hrane.

Tko se može prijaviti?

Na natječaj se mogu prijaviti udruge i druge neprofitne organizacije registrirane na području Velike Gorice, koje djeluju u navedenim područjima i uredno ispunjavaju obveze prema državnom i gradskom proračunu.

Prijedlozi programa i projekata podnose se na propisanim obrascima dostupnima na mrežnim stranicama Grada Velike Gorice, rok za podnošenje prijava je 14. travnja 2026. godine. 

Više informacija dostupno je ovdje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad brine za obnovu turopoljske tradicijske baštine! Financijska potpora do 9.150,00 eura

Najveći iznos financijske potpore iznosi 9.150,00 eura

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Mario Žilec

Jučer je gradonačelnik Grada Velike Gorice raspisao Javni poziv za dodjelu bespovratnih financijskih potpora iz gradskog proračuna za obnovu tradicijske graditeljske baštine Turopolja.

Pozivaju se svi vlasnici tradicijskih objekata na području Grada Velike Gorice da podnesu prijave za dodjelu financijske potpore iz gradskog proračuna za obnovu tradicijske graditeljske baštine Turopolja.

Obnova će se sufinancirati iz gradskog proračuna za obnovu tradicijske graditeljske baštine Turopolja. Grad Velika Gorica dodijelit će financijske potpore za obnovu tradicijskih objekata u maksimalnom iznosu do 80% od traženog iznosa navedenog u prijavnom obrascu, a najviše do 9.150,00 EURA.

Sredstva će Grad isplatiti u roku od 30 dana, a Javni poziv je otvoren do 20. travnja 2026. godine.

Više informacija je dostupno ovdje.

 

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno