Povežite se s nama

Vijesti

Barišić: Odabrali smo centar grada i tamo ćemo se ubuduće družiti

Aktualni sat na sjednici Gradskog vijeća prošao je u znaku papira “Živim u Gorici”, kojeg su gradonačelnik i njegovi stranačke kolege držali kod svakog izlaganja…

Objavljeno

na

Sjednica Gradskog vijeća, deseta u ovom sazivu, već po običaju je počela Aktualnim satom, u kojem su vijećnici mogli postavljati pitanja gradonačelniku, njegovim zamjenicima i pročelnicima. Ukupno je za govornicu izašlo 11 vijećnika, teme su bile raznolike, od Asfaltne baze i Aglomeracije do brige za pse i obitelji s više djece. Donosimo nekoliko najzanimljivijih pitanja…

Zvonimir Stjepić iz Živog zida, koji je u vijećnici bio već dva sata prije početka sjednice, pitao je koja je cijena bazena prema troškovniku, a kolika je izvan troškovnika te na čiji će teret ići propusti koji su se dogodili pri izgradnji bazena

– Bazen će biti otvoren za koji dan, a radovi izvan troškovnika neće postojati, sve ostaje u okvirima dogovorene cijene. Izvedeni su svi radovi, bazen je prošao tehnički pregled i spreman je za otvaranje. Unutar dogovorene cijene će biti plaćeni svi radovi. Propusta nije bilo nikakvih, ne znam odakle vam takve informacije. To je jedan vrlo kompleksan projekt, jedan od najvećih koje smo financirali izravno iz gradskog proračuna, ne samo po financijskom nego i tlocrtom obujmu – odgovorio je gradonačelnik Dražen Barišić.

Za govornicu je Barišić, jednako kao i svi HDZ-ovi vijećnici na sjednici, dolazio s papirom na čijoj je poleđini pisalo “Živim u Gorici”. Time su se iz vladajuće stranke odlučili osvrnuti na “slučaj Gdje živiš?”, s predsjednikom MOST-a Markom Šimcem u glavnoj ulozi. Međutim, Šimac je tek nešto poslije došao na red, prije njega je svoja pitanja postavio Pero Josipović iz GLAS-a.

– Koliko košta klizalište, odnosno koliko će Grad koštati devastacija najljepšeg parka u Velikoj Gorici rušenjem? I koliko je srušeno stabala da bi se klizalište postavilo ispred Ledane – pitao je Josipović i dodao sugestiju:

– Moglo je parkiralište biti i s druge strane, na onoj plohi iza Ledane. Tamo je trebalo posjeći jednu trešnju, a ne stoljetna stabla u parku i tako devastirati park.

Odgovorio je gradonačelnik:

– Mi već duže vrijeme tražimo prirodni centar grada i odlučili smo se da to središte, i administrativno i emotivno, bude dio oko gradske uprave, oko svih najvažnijih ustanova, kod najstarijih građevina, muzeja, crkve, stare općine… Tu ćemo se u budućnosti sve više družiti u raznim prigodama, pa tako i tijekom Adventa. Logično je da bude tako. Nakon temeljite pripreme odlučili smo ove godine tamo napraviti i klizalište, pri čemu niti jedno drvo nije srušeno, niti je išta devastirano na bilo koji način. Stavljen je ‘plivajući pod’ iznad trave, a sve skupa je prirodan ambijent. Kad padne i snijeg, vidjet ćete da će to biti prave, životne kulise, uz naša drveća koja su tamo od kraja 19. stoljeća. To je ambijent na koji mi pazimo s posebnim pijetetom, obraćamo na njega posebnu pažnju, volio taj svoj centar, pazimo na njega, odnosimo se prema njemu nježno i stvaramo sadržaje. Vidjet ćete da smo pogodili.

Na to je odgovor imao vijećnik Josipović…

– Nije točno da nije srušeno niti jedno stablo, pronaći ću vam slike kako je to izgledalo ako je potrebno – kazao je.

Sljedeće njegovo pitanje zapravo je više bilo prijedlog.

– Kao što znate, gospodin Žužić ima velik porezni dug prema državi… Imamo zgradu Velkoma, imamo i trodiobu vlasti između grada, županije i države, pa mene zanima kad će se zasukati rukavi i pomaknuti stvari s mrtve točke? Neka se dug gospodinu Žužiću naplati, neka se postigne nagodba i neka se stara zgrada Velkoma vrati. I tamo se može napraviti dom za starije i nemoćne – kazao je Josipović, a gradonačelnik je i na to odgovorio:

– Čitate mi misli. Sa suradnicima sam već neko vrijeme u dogovorima, već smo se i primaknuli rješenju da stara zgrada Velkoma, koja je sad u vlasništvu ministarstva financija, da bi pronašli rješenje, sami ili s partnerima, i tamo stvorimo neki od sadržaja koji ste spomenuli.

A onda je na red došao Marko Šimac iz MOST-a.

– Obzirom da je poništen dio javnog natječaja za projekt obnove i dogradnje sustava odvodnje vode, na koji način se planira dalje financirati projekt Aglomeracije i kako će to utjecati na rokove – glasilo je njegovo pitanje, a za govornicu je opet izašao gradonačelnik.

– Ja vas molim, nemojte o projektu Aglomeracije govoriti loše. To nije trenutni, dnevni projekt, nego desetljetni. Možda i stoljetni, najveći projekt koji Grad inicira vlastitim sredstvima, ali i državnim i EU sredstvima. Taj projekt će sigurno ići iznad pola milijarde kuna, čak i do 100 milijuna eura, i on zavređuje posebnu pozornost. Samim time, vrlo je kompleksan, ima povijesni značaj, pa ima dugu i pripremu i provedbu. To je bio jedan od prvih projekata koje smo pokrenuli krajem 2009., a krajem 2018. smo u završnici. Sastoji se od devet ugovora, neki su već sklopljeni, dio opreme se već i koristi, a čekaju nas još ostali – rekao je Barišić držeći papir u rukama pa nastavio:

– Ono što je nama u Gorici jako bitno, vama u Zagrebu možda i nije toliko, pa postaje politički materijal, jest činjenica da se mora ugovoriti izvođenje radova. Provedena je nabava, došle su ponude iznad procijenjene vrijednosti, za dio radova niti jedna nije bila prihvatljiva, druge dvije su bile preskupe i tražili smo mišljenje Ministarstva. Rečeno nam je da je iznos koji je ponuđen previsok da bi se financiralo iz vlastitih sredstava i dobili smo uputu da idemo na poništenje natječaja. Krećemo u novi natječaj, uskoro će izaći i posljednji među njima, čime se svi natječaji biti provedeni, nakon čega se ide u izgradnju.

I za kraj se još malo pričalo o mjestu stanovanja, nevezano uz prethodnu temu…

– Vas vjerojatno zanima, mislim ne vas, nego ljude koji žive u Novom Čiču i okolici, kad će se nastaviti izgradnja kanalizacije u tom dijelu Turopolja, a i za to ćemo uskoro ponuditi rješenje.

Šimac je, pogađate, imao repliku.

– Vrlo ste vješto prezentirali projekt Aglomeracije, ali odgovor niste dali. Niste odgovorili kako će se nadoknaditi sredstva koja fale niti ste rekli kako će to utjecati na rokove radova. Nastavljate svoju tradiciju neodgovaranja na vijećnička pitanja. Hvala na tome – kazao je Šimac, koji je imao još jedno pitanje:

– Zašto nema odgovora na peticiju stanovnika Novog Čiča, koji su tražili sastanak s gradonačelnikom i policijom, budući da radovi oko škola, što je bilo u nadležnosti Grada, pa su dvorišta i imovina naših sugrađana ugroženi? Prije gotovo dva mjeseca smo poslali upit, no odgovora nema. Moje pitanje je zašto ignorirate molbu građana, ne zaslužuju li oni vaš odgovor i malo vašeg vremena?

Odgovarao je gradonačelnik i na to:

– Vidio sam peticiju, imamo još nekih popravaka u školi, o tome vodimo računa, a znam i za ovaj problem. Radimo analizu, mislim da već imamo i troškovnike, vrlo brzo ćemo ponuditi i rješenje. Ispričavam se ako je čekanje na odgovor utjecalo na standard života, ali mislim da nije bio baš toliko narušen. U svakom slučaju, izaći ćemo na teren i podijelit ćemo s njima rješenja, napravit ćemo sve što je potrebno.

Karmen Rak, stranačka kolegica Marka Šimca, bila je sljedeća na redu, a pitanje je glasilo:

– Je li Grad formirao pravni tim zbog tužbe Strabaga, kojim se traži više od pola milijuna kuna mjesečno?

Ovaj odgovor Dražena Barišića bio je najkraći:

– Odgovorit ću vam pisanim putem – rekao je Barišić i podigao već opjevani papir “Živim u Gorici”.

Vijećnica Rak na to je odgovorila također kratko:

– Obećali ste mnogo toga, kao i pravni tim, ali obećali ste i da neće biti Asfaltne baze u Lomnici. Tako da vam, u skladu s ovim što ste mi pokazali, preporučam da se svi lijepo preselite u Lomnicu kad Asfaltna baza krene s radom.

Osim za gradonačelnika, Karmen Rak imala je pitanje i za njegova zamjenika Krešimira Ačkara.

– U kojoj je fazi prilazni put školi Eugena Kumičića, hoće li se to napraviti 2019., kao što ste obećali roditeljima – upitala je Rak.

– U prvoj fazi sam rekao da će u prvoj fazi biti napravljena pješačka staza od glavne ceste prema školi, kao i pješački prijelaz. U drugoj fazi, nakon svih dogovora, ići ćemo sa izmještanjem odbojkaškog igrališta i napravit ćemo kružni tok kako bi se autobus mogao okrenuti. Prva faza je ispunjena, a druga faza će krenuti kad se donese proračun, kako je i dogovoreno s roditeljskim vijećem, u 2019. godini – odgovorio je Ačkar.

Moja županija

Poljski influenceri očarani Turopoljem – naši aduti: tartufi turopoljske šume, bogata tradicija i gostoljubivost

Turopolje su upoznali kroz toplinu domaćeg čovjeka, bogatstvo kulturne baštine i neodoljivu snagu prirode. 

Objavljeno

na

Objavio/la

U organizaciji Turističke zajednice Zagrebačke županije, Turistička zajednica Velike Gorice kao domaćin s ponosom je ugostila grupu istaknutih poljskih influencera, čiji ukupan doseg premašuje impresivnih 8 milijuna pratitelja na društvenim mrežama. 

Gosti su doživjeli sve ono po čemu je Turopolje posebno – toplinu domaćeg čovjeka, bogatstvo kulturne baštine i neodoljivu snagu prirode. 

Dan je započeo u Centru za posjetitelje Velike Gorice, gdje su influenceri, uz stručno vodstvo, uronili u priču o Turopolju – regiji koja čuva vlastitu plemićku povijest, simboliku podgutnice i graditeljsku baštinu u drvu, rijetku i dragocjenu. 

Slijedio je obilazak Kurije Modić Bedeković, povijesne kuće koja i danas čuva duh vremena, te posjet drvenim turopoljskim crkvama u Velikoj Mlaki i na Plesu – pravim draguljima pučke arhitekture, koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. 

Jedan od najupečatljivijih trenutaka dana bio je boravak u šumi Turopoljski lug, gdje su se gosti okušali u lovu na tartufe, vođeni iskusnim tragačem i njegovim dresiranim psima. U tišini stoljetne šume, među mahovinom i korijenjem, otkrivali su se skriveni plodovi zemlje – crni tartufi, netaknuti i mirisni.  

Upravo ti tartufi, pronađeni toga jutra, kasnije su se našli na njihovim tanjurima u restoranu Mon Ami, gdje su posluženi kroz sva tri slijeda – od predjela i glavnog jela, do iznenađujuće slastice, semifreda od jagoda s tartufima. 

Kao uspomenu na jedinstven doživljaj, influenceri su sa sobom ponijeli i male količine tartufa koje su sami pronašli – autentičan dar Turopolja koji će ih još dugo podsjećati na šumski miris, tišinu prirode i okus koji se ne zaboravlja. 

Program je nastavljen biciklističkom turom kroz krajolik koji povezuje polja, šume i sela, a dan je zaključen toplom atmosferom u radionici pripreme tradicionalnih turopoljskih štrukli.

Naučili su recepturu koja se prenosi generacijama – i, naravno, kušali vlastita jela. 

Svoj posjet Velikoj Gorici influenceri nastavljaju u Etno naselju Novo Čiče, gdje će upoznati umijeće tkanja te dugogodišnju tradiciju izrade tekstila u ovom dijelu Turopolja.

Zzatim odlaze u posjet Destileriji Brigljević, poznatoj po vrhunskoj craft proizvodnji, a posjet će završiti uz ručak u restoranu Chop, gdje ih ponovno očekuju lokalni okusi u modernoj interpretaciji. 

Velika Gorica i Turopolje, sa svojim tihim šumama, živom tradicijom i gostoljubivim ljudima, pokazali su da autentična iskustva još uvijek imaju najjaču snagu – onu koja se pamti i koju turisti žele iskusiti. 

Nastavite čitati

Najave

U subotu 2. memorijalni turnir Franjo Anić u Novom Čiču

Gotovo pola stoljeća Franjo je bio aktivan u lokalnom NK Dinamu na svim funkcijama

Objavljeno

na

Objavio/la

Dinamovci iz Novog Čiča ne zaboravljaju svojeg legendarnog člana Franju Anića koji je preminuo početkom kolovoza 2023. godine.

Franjo je gotovo pola stoljeća obnašao sve moguće funkcije u klubu a posebno ga poštuje Željko Hemen, aktualni predsjednik NK Dinama Hidrel, čijom inicijativom je i održan 1. memorijalni malonogometni turnir na kojem su sudjelovale selekcije HRTV-a, Nove TV, RTL televizije i veterani Dinama Novo Čiče. Prvi pobjednici turnira bili su malonogometaši HRTV-a. 

Foto: Franjo Anić sa suprugom/ Mato Paviša 

U subotu 24. svibnja od 15 sati starta i 2. memorijalni malonogometni turnir a sudjeluju iste momčadi, a bit će i natjecanje u izvođenju sedmeraca.

Nakon turnira organizira se PUB Kviz uz uobičajeni sadržaj takozvanog trećeg poluvremena. Očekuje se i obitelj Franje Anića a u planu je i posjet vječnom počivalištu, samo stotinjak metara od igrališta s druge strane prometnice.  

Foto: Obitelj Franje Anić i predsjednik Dinama Hidrel Željko Hemen/Mato Paviša

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Vatrogasci Donjeg Turopolja spremni za vatrogasne intervencije

Testirali postupke, odradili pripremu za gašenje požara i provjerili koordinaciju među društvima

Objavljeno

na

Objavio/la

Devet dobrovoljnih vatrogasnih društava Donjeg Turopolja večeras je u Čičkoj Poljani održalo veliku zajedničku vatrogasnu vježbu u tvrtki Medved Metali d.o.o. 

Naime, mjesec svibanj je mjesec zaštite od požara, kada sva društva organiziraju vježbe uoči požarne sezone, a da su potpuno spremni pokazali su vatrogasci iz Buševca, Čičke Poljane, Kuča, Mraclina, Okuja, Rakitovca, Starog Čiča, Turopolja i Vukovine. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

U vježbi, kojoj je cilj bio podići razinu osposobljenosti, sudjelovalo je 47 operativnih vatrogasaca s 13 vatrogasnih vozila.

– Vježba je odrađena u zadanom vremenu i uz maksimalnu preciznost. Ovakve vježbe, koje zajednički odrađujemo 2-3 puta godišnje, nužne su kako bi bili usklađeni i na terenu u intervencijama, jer znamo da kod većih požara ili nesreća na intervenciju ide nekoliko društava. Tada moramo biti koordinirani i tome služi ovakvo uvježbavanje. Isto tako, ovo je prilika da još jednom provjerimo ispravnost sve opreme – objasnio je Tomislav Sivinski, zapovjednik DVD-a Čička Poljana, koja je bila domaćin vježbe. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Inače, ovo društvo ima 30-setak vatrogasaca od kojih je 10 operativnih. Potporu im pružaju Javna vatrogasna postrojba Velika Gorica te Vatrogasna zajednica grada Velike Gorice koja također organizira godišnje vježbe kako bi bili sigurni u zajedničku spremnost. 

Danas su vatrogasci odradili vježbu uz scenarij požara koji je započeo u kotlovnici. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

– Prva je požar došla gasiti ekipa iz Čičke Poljane kao najbliže društvo, no kako oni nisu imali dišnih aparata, pozvali su DVD Buševec koji takvom opremom raspolaže, a zatim su redom alarmirali i ostala društva jer se po scenariju požar proširio na ostatak objekta, a imali smo i tri “unesrećene” osobe. Sve smo odradili uspješno, požar je ugašen i na vrijeme smo spasili osobe iz gorućeg objekta – ispričao je Nenad Lukić, zapovjednik DVD-a Buševec i član zapovjedništva Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Doznajemo i da društva kontinuirano rade na vatrogasnom podmlatku koji naučene osnove vatrogastva potvrđuje na natjecanjima i stječe znanja o funkcioniranju vatrogasne opreme i važnosti ovog poziva. 

–Biti vatrogasac je čast, ponos i dika! – poručio je Lukić. 

FOTO Galerija:

Nastavite čitati

Vijesti

Svježe voće i povrće iz Kauflanda stiže Osnovnoj školi Vukovina!

Donaciju će na području Zagrebačke županije dobivati i OŠ Pavao Belas u Zaprešiću, OŠ Samobor i OŠ Iver u Dugom Selu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gotovo 200 osnovnih škola diljem Hrvatske prijavilo se ove godine na Kauflandovu školu voća i povrća, za tjedne zalihe svježeg voća i povrća u školskoj godini 2025./2026.

Više od 70.000 građana dalo je svoj glas od 30. travnja do 13. svibnja, a ove godine donaciju je osvojila Osnovna škola Vukovina, drugu godinu zaredom.

Osim vukovinske škole koja je jedina ostvarila pravo na donaciju s područja Velike Gorice, donaciju će na području Zagrebačke županije dobivati i OŠ Pavao Belas u Zaprešiću, OŠ Samobor i OŠ Iver u Dugom Selu.

Trgovački lanac Kaufland ovaj projekt provodi već devet godina, a kojim voće i povrće osigurava za oko 20.000 učenika.

Nastavite čitati

Vijesti

Lojtrica i Žirek neumorni u pomaganju – donacijom za biljke pomažu mladoj Vinkovčanki

Simboličnom kupnjom biljaka svatko od nas može olakšati život Ivoni koja ima spinalnu mišićnu atrofiju.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorički Dječji vrtić Lojtrica i Žirek i ove godine sudjeluju u zajedničkoj humanitarnoj akciji djece, roditelja i djelatnika dječjeg vrtića sa Savezom društava distrofičara Hrvatske, povodom obilježavanja Nacionalnog dana osoba oboljelih od neuromuskulatornih bolesti koji se obilježava 21. svibnja.

Naime, kampanja se provodi pod nazivom “Biljka za MD” s motom “I vaše srce je mišić” koji dok god “kuca” ima sposobnost “vidjeti i prepoznati” osobe u potrebi za podrškom te ju nesebično pružiti, a cilj je podizanje razine svijesti javnosti za izazove s kojima se susreću osobe s mišićnom distrofijom.

Ovogodišnja kampanja pomaže Vinkovčanki Ivoni Smolčić, gimnazijalki koja ima spinalnu mišićnu atrofiju, a putem donacija za sadnice biljaka koji je Savez prikupio od vrtnih centara, a koje će vrtići ponuditi na svojim ulazima i dvorištima, nabavit će joj se električni stol prilagodljive visine, multifunkcionalna stolna lampa i tablet za lakše praćenje nastave, rješavanje zadataka i komunikaciju.

Inače, Savez društava distrofičara Hrvatske ovu kampanju s Dječjim vrtićem Lojtrica iz Velike Mlake provodi već 5. godinu, a lani se priključio i Dječji vrtić Žirek iz Velike Gorice.

Akcija traje od 21. do 23. svibnja od 7.30 do 9 te od 14.30 do 16 sati.

Veliko hvala i donatorima biljaka i sadnica: Vrtni centar Gorica, Vrtlarija Pecina, OPG Mesarić, OPG Benjamin, OPG Anto Jurić, OPG Čičko i OPG Križić – uz vašu pomoć, kampanja “Biljka za MD” doslovno i simbolično raste – poručili su iz Saveza Društava distrofičara Hrvatske.

Podsjetimo kako su naši vrtići lani za Gordanu Maras iz Požege na svim lokacijama prikupili više od 2.700 eura. Priključite se njihovoj akciji i ove godine. Podržimo humanost i naučimo naše najmlađe da je empatija divna osobina, jer pomaganjem drugima gradimo bolje društvo.

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno