Povežite se s nama

HOTNEWS

Aktualac Gradskog vijeća: Je li pročistač upitan, što je sa ZET-om, tržnicom…

Objavljeno

na

Uoči sjednice Gradskog vijeća održan je Aktualni sat, a pitalo se i odgovaralo na temu pročistača otpadnih voda, sve skupljih komunalija, Autobusnog kolodvora i gradske tržnice, sanacije prometnica, škole u Dubrancu..

Vijećnica Ivana Belošević, otvorila je temu pročistača – tražila je objašnjenje je li projekt dovden u pitanje i hoće li se građani imati na što priključiti, a brine i katastrofalno stanje nogostupa u Buševcu.

– Kad je u pitanju pročistač ne pada mi na pamet miješati se u projekt kojemu nije nositelj grad nego naručitelj VG Vodoopskrba. Već sam tražio odgovore ..nastavljamo tijekom koji smo zacrtali, to je transparentnost, nema pitanja na koja nećemo dati odgovor. Stoga sam postavio pitanje pisanim putem direktoru Višiću što je s pročistačem, da nam detaljno uđe u problematiku, iskreno sam kao stranka i kao vlasnik zainteresiran, a zamolio sam i da nam se očituje po pitanju prometnica – rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Foto: sjednica Gradskog vijeća, 29.9.2022./P.Škrinjarić, cityportal.hr

Direktor VG Vodoopskrbe, Krunoslav Višić, prisutnima je odlučno poručio kako zadnja odluka Državne komisije ne znači da je projekt propao.

– Obzirom da je to goruća tema ovih dana, nadam se da svi shvaćate ozbiljnost situacije, vjerujem kako ste svjesni da smo i mi u ovoj situaciji i koliko smo svi skupa nemoćni, obzirom da je žalba koju je uložio Elektrocentar Petek i obzirom na odluku Državne komisije, sve se produžava..VG Vodoopskrba će ponovno izvršiti pregled i ocjenu pristiglih ponuda i od Elektrocentra Petek ćemo zatražiti dodatna pojašnjenja. Mi, kao naručitelj, ćemo nakon toga donijeti novu odluku o odabiru ponude ili odluku o poništenju postupka javne nabave. Dovodi li ovo u pitanje sam projekt i izvedbu pročistača? To apsolutno ne dolazi u obzir. Ovo rješenje to ne dovodi u pitanje, nego je ovdje upitan odabir izvođača radova, što nam nažalost prolongira opet vrijeme provedbe projekta. To je zasad to. Što se tiče asfaltiranja nogostupa u naselju Buševec, to je po planu u periodu od 20.10. do 10.11., već su poduzete mjere da se na svim neasfaltiranim dijelovima da će se dodatno održavati ,da ne dolazi do dodatnih problema u prometu.

Foto: sjednica Gradskog vijeća, 29.9.2022./P.Škrinjarić, cityportal.hr

Vijećnika Ivu Jelušića zanimalo je postoji li ijedna komunalna usluga koju gradska uprava nije  poskupjela, te hoće li gradonačelnik, obzirom na situaciju, razriješiti direktora Vodoopskrbe?

Gradonačelnik Ačkar je pozvao vijećnike da usporede koliko su građani Velike Gorice u ovoj energetskoj krizi i inflaciji izvukli puno veće benefite u usporedbi s drugim gradovima.

– Što se tiče razrješenja direktora Vodoopskrbe, gdje ja jesam Skupština, bitno je reći kako ovaj proces nije gotov do kraja. Ukoliko se pokaže da Uprava ili netko drugi nije imao dovoljno kompetencija, reagirat ćemo na to – poručio je.

Vijećnik Stipo Duvnjak pitao je hoće li zbog isteka ugovora sa ZET-om u pitanje doći javni prijevoz, te što će biti s odvodnjom na području sela od Novog Čiča prema Posovini?

– Javni prijevoz čitavo vrijeme na području našeg grada obavlja ZET, no zbog načina na koji oni to obavljaju čitavo vrijeme slušamo i primjedbe građana. Naš ugovor istječe krajem mjeseca i sigurno ćemo ga produžiti do kraja godine. Naravno da nismo ni mi zadovoljni načinom na koji ZET obavlja prijevoz za nađe građane, da smo u konstantnim i to tjednim pregovorima o svemu tome. Mogu vas uvjeriti da građani neće biti zakinuti za uslugu javnog prijevoza, dok ne nađemo drugo rješenje nastavljamo ovu suradnju na način kakav je do sada – odgovorio je zamjenik gradonačelnika, Neven Karas.

Gradonačelnik Ačkar je po pitanju odvodnje od Novog Čiča prema Posavini rekao kako su projekti  rađeni od 2009. do 2012. godine, te dok ne završi prvi dio aglomeracije, drugi ne može krenuti.

– Mene više brine to što u postojećim naseljima, prije ove inflacije bili obuhvaćeni sa 17,4 mil kuna troškova, a nisu obuhvaćene ulice ili kuće koje tamo postoje. Na to moramo paziti i uključiti u drugi dio aglomeracije – rekao je gradonačelnik.

Vijećnica Karmen Rak postavila je, kako kaže, ‘njeno vječno pitanje’, a to je Autobusni kolodvor. Zanimalo ju je da li je prikupljena dokumentacija i poslana nadležnom ministarstvu kako bi dobili sredstva za izgradnju Autobusnog kolodvora, te kad je u planu završetak groblja Kušanec?

–  Gdje je raspisan taj natječaj, gdje bismo se mi trebali javiti za gradnju kolodvora? Ovako ispada raspisan je natječaj, mi smo nesposobni..Svi problemi, pa i groblje Kušanec su me zatekli..Svi sveti su datum za koji bi bilo lijepo da se prisjetimo najmilijih ispred mrtvačnice tamo, a vjerujem da će tako biti – odgovorio je gradonačelnik Ačkar.

Vijećnika Vedrana Zobeca zanimalo je radi li se Ulica Podložnica zbog novog trgovačkog centra Interspar i je li napravljen novi projek, kako je najavljeno, zbog pitanja rušenja drveća koje su sadili tamošnji stanovnici. Također ga je zanimalo može li grad financijski podnijeti teret energetske krize i divljanja cijena?

– Vidio sam na društvenim mrežama kako se ta ulica radi zbog pogodovanja Intersparu, to nije točno. Ulica se radi zbog staračkog doma koji je tamo predviđen, grad je otkupio zemljište prije desetak godina i dokumentacija je spremna, čekamo da se raspiše natječaj, kao i za poduzetnički inkubator. Drveće su zasadili stanari i štite ih od buke s obilaznice i kad će krenuti izgradnja svih tih projekata, stabla će ih zaštititi i od prašine. Prvotni projekt je predvidio uklanjanje svih stabala. Izašli smo na teren nekoliko puta i nakon toga sam inzistirao na promjeni projekta kako bi se ostavio maksimalni broj stabala – pojasnio je Ačkar.

Zamjenik gradonačelnika, Neven Karas, pak poručuje kako se grad osigurao za aktualno krizno stanje, no postoji i dugoročna strategija.

– Što se tiče poskupljenja, znate i sami da grad ima puno ustanova, domova, sportskih objekata..Samo zbog usporedbe, prije dvije godine smo imali ponudu samo za električnu energiju 8,6 milijuna kuna za nas i naše korisnike. Sad smo dobili ponudu u iznosu 46 milijuna kuna. Naravno da je to za nas veliki teret, ali zahvaljujući mjerama hrvatske Vlade uvjereni smo da ćemo izaći iz toga. Nećemo stati na tome, radit ćemo i dalje na energetskoj obnovi objekata i iskorištavanju obnovljivih izvora energije, dugoročno razmišljamo o tome kako građanima olakšati situaciju.

Vijećnika Ozrena Robića zanimalo je kad će se ići u projekt nove gradske tržnice, te što se poduzelo po pitanju cijene grijanja koje putem HEP Toplinarstva koristi oko 5600 građana?

– Tržnica jest jedan od gorućih problema, priznajem i dan danas mi je nejasno kako smo izgubili taj Tržni centar. Samo ću reći kako ću se do kraja mandata truditi to riješiti. Kad je u pitanju grijanje, bilo je puno dezinformacija, objavljene su stare informacije..Skupo grijanje je i zbog dotrajalih cijevi, ta infrastruktura se mijenja – odgvoorio je Ačkar.

Što je s izgradnjom škole u Dubrancu i hoće li se izmjenama Urbanističkog plana uređenja konačno zaustaviti betonizaciju Velike Gorice, zanimalo je vijećnicu Marijanu Kuliš.

– Što se tiče škole u Dubrancu, dosta je potrajao proces istraživanja tla, kroz nekoliko dana bit će gotova građevinska dozvola, a krajnji rok je ,kao što sam već najavio, početak iduće školske godine. Što se tiče Urbanističkog plana, morate shvatiti da gradonačelnik nije urbanist, tražili smo način kako doskočiti problemu pretjerane betonizacije. Tu se pokazao jedan segment koji se zove ‘iznimka’, međutim tome se priklonila većina izvođača i imamo što imamo. To ćemo izmijeniti, jer ta odredba iz 2012. godine je umjesto iznimke postala pravilo – odgovorio je gradonačelnik.

Vijećnik Zvonko Kunić želio je znati hoće li se riješiti problem građevine u centru Velike Mlake, koja se ruši od starosti, a zbog neodržavanja je postala okupljalište štakora, te hoće li se sanirati tamošnji nadvožnjak star 50 godina, kao i izuzetno prometne ceste nakon aglomeracije..

– Objekt je u 90 posto privatnom vlasništvu, radi se na rješavanju tog problema. Što se tiče problema s aglomeracijom većinom su tamo vezani uz asfaltiranje, apsolutno ste u pravu. Kad govorite o tim najprometnijim dijelovima, oni su se više puta sanirali i to je sve o trošku izvođača radova – odgovorio je gradonačelnik Ačkar.

 

HOTNEWS

VIDEO/FOTO Školarci iz Ščitarjeva pomeli fašničku konkurenciju

Turopoljska mitologija ipak prevagnula u odluci.

Objavljeno

na

Objavio/la

Fašničkoj princezi gotovo da je pala kruna s glave u zanosu plesa, no imala je čvrstu voditeljsku podršku partnera Gusara koji je uspijevao balansirati situacijom…

Na koncu je sve dobro završilo, jer su klinci pod maskama bili pravi profesionalci, a strogi žiri se držao pravila k’o Princ Fašnik ključeva grada. Pod budnim okom Pajceka, Luka i Žira, dok doduše nisu imali prste u krafnama, nagrade su otišle u prave ruke. – doznajemo iz pouzdanog izvora.

No, najbolje da započnemo izvještaj sa Video atmosferom:

I dalje vlada Fašnička Republika na ulicama grada, tako da su mnoge goričke obitelji subotnji sunčan dan iskoristile za šetnju pod maskama, ali i za baciti oko na pozornicu na Tuđmancu. Voditeljski par u prepunom fašničkom šatoru prozivao je – školarce! Ovoga puta, ne za ocjenu u imeniku, već za aplauz i ocjenu žirija, koji je imao što i vidjeti.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Na drugi dan Dječjeg izdanja 116. Turopoljskog fašnika predstavili su se Ronioci, Španjolke, čarobna šuma, oblaci s duginim bojama, likovi iz bajki…s originalnim krinkama, šivanim kostimima i rekvizitima, no najbolji kostimirani nastup imala je skupina “Moguti” iz OŠ Ščitarjevo, koji su sa sobom donijeli i cijelu šumu!

Foto:Sanjin Vrbanus/Cityportal

Iza pobjednika na rang listi stali su školarci iz Pokupskog te s bajkom o Petru Panu osvojili drugo mjesto, dok su svi ostali bili treći. Dodijeljene su nagrade i najboljim solo maskama kao i parovima.

Više u foto galeriji:

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Obrtnici u šoku – kurikularna reforma ukida tražena zanimanja

Obrtnička komora Zagreb upozorava: Interes učenika za pojedina strukovna zanimanja nikad nije bio veći, a kurikulum ih ukida.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kurikularna reforma strukovnog obrazovanja izazvala je nezadovoljstvo kod hrvatskih obrtnika.
Pred otvaranjem 10. Zagrebačkog obrtničkog sajma, krajem siječnja, strahovito je odjeknula informacija kako od sljedeće školske godine više neće biti upisa za pojedina zanimanja.

Dio tih zanimanja je deficitaran na tržištu rada i vlada veliki interes među mladima za upis tih programa.

Nismo li naučili da su deficitarna zanimanja okosnica funkciranja svakodnevice?

Uzmimo na primjer zanimanje bravar ili tokar. Riječ je o industrijskim i proizvodnim zanimanjima. Prošle godine popunjena su sva upisna mjesta za bravara, a to zanimanje se nalazi i u preporuci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za upis i stipendiranje u školskoj godini 2025./2026. na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Od iduće godine neće se upisivati niti fotografi, iako su prošle školske godine popunjena sva upisna mjesta. Za jedno mjesto natjecalo se čak pet učenika.

Foto: Cityportal

– To je paradoks. Izgleda da državne institucije nisu koordinirane po ovom pitanju. Preporuke HZZ-a za područje Grada Zagreba i Zagrebačke županije jasno kažu za koje obrazovne programe treba povećati broj mjesta za upis, kao i broj stipendiranih učenika. S druge strane Ministarstvo obrazovanja donosi odluku da ta ista zanimanja ukidaju. Zanimljivo je za istaknuti kako zanimanja autoelektričar, pediker i plinoinstalater prošle godine nisu bila na popisu deficitarnih zanimanja. Ove godine su se našla, a mi ih ukidamo – upozorila je Antonija Tretinjak, potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: HOK Zagreb/Antonija Tretinjak

Oprezno sa praćenjem zahtjeva tržišta

Do ukidanja pojedinih programa obrazovanja došlo je i spajanjem srodnih zanimanja. Tako su automehaničari i autoelektričari spojeni u jedinstveno zanimanje automehatroničar ili autolakireri i autolimari u zanimanje serviser karoserije motornih vozila.

– Mi se slažemo ta treba pratiti zahtjeve tržišta i napredak tehnologije koji nose potrebu za novim zanimanjima, kao i spajanjem postojećih, ali tu treba biti oprezan. Uzmimo na primjer zanimanje plinoinstalater. Zagrebačka i Krapinsko-zagorska županija upisale su prošle godine više od planiranog broja učenika, zbog velikog interesa. Svi znamo koliko je to odgovoran posao i nepojmljivo je tu struku pripajati monterima strojarskih instalacija. Bojimo se da u određenim zanimanjima djeca neće dobiti potrebno specifično znanje i specijalizaciju – istaknula je Tretinjak.

Foto: Cityportal

Naukovanje isključivo u licenciranim radionicama

Još jedan problem vezan uz obrazovanje za strukovna zanimanja, upozoravaju iz Obrtničke komore Zagreb, jest odnedavna dozvola da se naukovanje učenika obavlja i u nelicenciranim radionicama. Tu dolazimo do drugog problema, da se kvaliteta tog dijela obrazovanja stavlja pod veliki upitnik.

– Hrvatska obrtnička komora inzistira na tome da naukovanje u programima u kojima se djeca školuju po jedinstvenom modelu obrazovanja moraju provoditi licencirani majstori. Kao prvo poslodavac mora imati majstorsku diplomu iz dotičnog zanimanja, što jamči kvalitetu i prijenos znanja. Osim toga, tu je niz drugih stvari koje licencirani obrtnik mora zadovoljiti da bi mogao provoditi naukovanje. Po novom modelu roditelji neće imati nikakav sustav na koji se mogu osloniti, a kao roditelju sigurno vam nije svejedno da li vam dijete provodi vrijeme kod nekoga tko je provjeren ili ga šaljete negdje gdje nema nadzora – upozorila je potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: Cityportal

Obrtnike se nije pitalo?

Doznajemo i kako kroz e-Savjetovanja predstavnici Hrvatske obrtničke komore nisu bili involvirani u proces kurikularne reforme strukovnog obrazovanja, a ono što je i predloženo od HOK-a, nije u potpunosti usvojeno.

Možda ovih problema ne bi bilo da su u kreiranju nacrta sudjelovali sami obrtnici i da su se u toj fazi poslušali njihovi prijedlozi – zaključuju u Hrvaskoj obrtničkoj komori Zagreb.

Ostaje nam nadati se da će obrazovanje za zanimanja koja su nam prijeko potrebna u svakodnevnom životu, ipak dobiti svoje mjesto u kurikulumu, jer ćemo u suprotnom jedino moći zapjevati stihove poznate pjesme: …gdje je nestao čovjek?

Nastavite čitati

HOTNEWS

S gotovo 290 tisuća eura Županija sufinancira boravak djece u vrtićima

Maksimalan iznos potpore po djetetu je do 1.000 eura.

Objavljeno

na

Kako bi omogućila bolju kvalitetu predškolskog odgoja i obrazovanja na ruralnom području Zagrebačka županija iz godine u godinu pomaže svojim općinama u financiranju boravka djece u predškolskim ustanovama.

Za tu je namjenu ove godine osigurala iznos od 283.800 eura.

Pravo prijave na županijski natječaj imaju jedinice lokalne samouprave s područja Zagrebačke županije svrstane od I. do IV. skupine razvijenosti.

  • Intenzitet potpore:

– do 100% po polazniku programa predškolskog odgoja i  obrazovanja jedinici lokalne samouprave I. i II. skupine razvijenosti

– do 80% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave III. skupine razvijenosti

– do 60% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave IV. skupine razvijenosti

Javni natječaj za dodjelu sredstava otvoren je do 13. ožujka.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Općina Orle: Imamo zeleno svjetlo za prijavu na stambeno zbrinjavanje

Broj zainteresiranih je zaista zadovoljavajući, kreće priprema za prijavu

Objavljeno

na

Objavio/la

Završila je anketa Općine Orle o interesu za stambeno zbrinjavanje mladih osoba i obitelji. Kako doznajemo u Općini, broj zainteresiranih zaista veseli, budući da je interes u anketi izrazilo 58 mladih, odnosno obitelji.

Inače, anketa je odredila količinu potrebe za stanovima i omogućila Općini Orle da pristupi programu Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, koje pomaže u izgradnji i obnovi stambenih jedinica u državnom vlasništvu na potpomognutim područjima Republike Hrvatske.

– Riječ je o programu namijenjenom našim mladim zaposlenim stanovnicima do 45 godina, kao i mladim obiteljima koje će dobiti i posebne uvjete, poput povoljne cijene najma stana. Namjera nam je da zadržimo mlade ljude, omogućimo im razlog za ostanak ali i da potaknemo doseljavanje na područje općine – istaknuo je načelnik Ervin Vujica.

Foto: Igor Đuran

Nastavite čitati

HOTNEWS

Skije i čašu pod ruku i – na Sljeme

Na ispijanje vrhunske kapljice na 1000 metara nadmorske visine zove TZ Zagrebačke županije

Objavljeno

na

Opet nešto novo i inovativno iz Turističke zajednice Zagrebačke županije! Osmislila je zanimljiv vikend program na Vidikovcu, koji očarava panoramskim pogledom sa Sljemena.

Foto: Cityportal

Dakle, u subotu 23. veljače od 13 sati počinje Ski & Wine fest, a skijate li ili ne, možete uživati u dobrom društvu uz ispijanje vrhunskih vina poznath vinara poput obitelji Tomac,Šember, Dobra Berba, Philipecz, Jagunić i Kos, i to u ambijentu koji nije uobičajen za eno događanja.

Zato će uživanje u vinu dobiti sasvim novu dimenziju, ne samo zbog snježne destinacije nego i činjenice da  činite dobro djelo.

Foto: Bolnica Bistra

Naime ovaj event Zajednica organizira u suradnji s Hrvatskom udrugom ljubitelja skijanja i snowboardanja a posvećen je podršci Specijalnoj bolnici Bistra, koja brine o djeci s najtežim zdravstvenim stanjima iz cijele Hrvatske, a kojoj će prikupljena sredstva u humanitarnoj tomboli omogućiti bolju kvalitetu njege i skrbi.

Zbog specifičnosti lokacije, brojnih sadržaja od 13 do 16 sati, broj sudionika je ograničen, pa je dolazak potrebno unaprijed potvrditi putem [email protected]ili +385 (1) 4873 665.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.